کاربری 28 منزل تاریخی میراثی در شیراز مشخص شد

82120362-7081052528 منزل تاریخی میراثی بر اساس توافقنامه ای بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و شهرداری شیراز احیا و کاربری های جدید برای آنها تعریف شد.

به گزارش شیراز 1400 به نقل از ایرنا، بر اساس این توافقنامه برای خانه های تاریخی بصیر السلطنه، توحیدی، قلم فرسا و رسول کاظمی کاربری ایجاد هتل مشخص شده است.
همچنین برای خانه های تاریخی میراثی تبارکی، روا، خوشوقت، مقتدری، اسداللهی، سلیمانی نیا، قنواتی و گواهیان کاربری زائر سرا تعریف شده است.
برای خانه های عباسی، وفاکیش، محمد برقی و گنجی زاده کاربری بازارچه صنایع دستی در نظر گرفته شده است.
برای خانه های تاریخی میراثی محمدی، آقایی، نادر زارع و کلاهی هم کاربری ایجاد سفره خانه سنتی مشخص شده است.
در این طرح خانه های تاریخی کبری هموار و قربان زارع به مرکز فرهنگی علوم قرآنی تبدیل می شود.
همچنین خانه های شوریده شیرازی به عنوان مرکز فرهنگی هنری، خانه کدیور، داوود زارع و رضا قلی اردکانی به کتابخانه، خانه مدرسی به دفتر طرح و خانه قاضی به فراخان مجموعه تبدیل می شود.
بر اساس این توافقنامه مساحتی بالغ بر سه هزار و 596 متر مربع از خانه های تاریخی و میراثی در شیراز به هتل، سه هزار و 680 متر مربع به زائر سرا، دو هزار و 235 متر مربع به بازارچه صنایع دستی و 794 و نیم متر مربع به سفره خانه تبدیل می شود.
همچنین از تعداد خانه های تاریخی میراثی شیراز مساحت 533 متر مربع به مباحث علوم قرآنی، 242 متر مربع به مرکز فرهنگی هنری، هزار و 40 متر مربع به کتابخانه، 246 متر مربع به دفتر طرح و 630 متر مربع به فراخان مجموعه اختصاص یافته است.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به این توافقنامه سازمان میراث فرهنگی با شهرداری شیراز برای احیا و مرمت و بهره برداری از 28 منزل تاریخی در این شهر گفت: به دنبال طرح این بحث، تقاضاهای بسیاری از سوی شهرداری های دیگر کشور نیز دریافت کردیم که برای مشارکت در این کار اعلام آمادگی کردند.
مسعود سلطانی فر اضافه کرد: استان فارس در تمام رشته های شناخته شده گردشگری رایج دنیا دارای ظرفیت های کم نظیر و بعضا بی نظیری است و در حوزه های گردشگری فرهنگی – تاریخی، مذهبی، – زیارتی، طبیعی، سلامت و رویدادها، همایش ها و اجلاس ها توانمندی های بسیاری دارد.
وی اظهارداشت: استاندار فارس نیز در فرایند توسعه این استان به شکل ویژه حمایت، تمرکز و توجه ویژه دارد و در جهت حل مشکلات مختلف و کمک به ایجاد امکانات بیشتر در امکان گردشگری اقدامات خوبی انجام داده است.
سلطانی فر بیان کرد: اگر تمرکز بیشتری بر روی حل مشکلات جاذبه های گردشگری داشته باشیم و امکانات بیشتری را فراهم کنیم قطعا جایگاه گردشگری و درآمدهای آن، در فرایند توسعه فرهنگی و اقتصادی استان تاثیر بسیار پررنگ تری از وضعیت فعلی خواهد داشت.
او استان فارس را گنجینه ای از جاذبه های مختلف گردشگری دانست و عنوان داشت: بسیاری از کشورها اقتصاد خود را بر روی گردشگری و سرمایه گذاری در این بخش و استفاده از ظرفیت ها متمرکز کرده اند و ما هم باید با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری، از این ظرفیت استفاده بیشتری کنیم.
شهردار شیراز نیز در این زمینه گفت: از این 28 خانه تاریخی 17 خانه نوسازی خواهد شد و 11 منزل میراثی را نیز تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی و با همکاری انجمن دوستداران میراث فرهنگی احیا خواهیم کرد.
علیرضا پاک فطرت افزود: شهرداری شیراز برای احیای این 28 خانه بافت تاریخی، 400 میلیارد ریال سرمایه گذاری و هزینه می کند و پس از آن به مدت 22 سال از آن بهره برداری خواهد کرد.
وی ادامه داد: امیدواریم مردم هم در این راه با شهرداری همراه شوند و منازل خود در بافت تاریخی را احیا کنند.
بافت قدیم شهرشیرازبه مساحت تقریبی 360هکتاردر قلب این شهر جای دارد. این محدوده که 8/2 درصدمساحت کل شهر راشامل می شود، هسته اولیه شکل گیری شهر شیراز در آن قرار گرفته و در ادوار مختلف توسعه و تحولات زیادی را پشت سر گذاشته است که حدود آن دروازه ها و حصار دور شهر در دوره زندیه است.
مهمترین مراکز مذهبی شهر و قسمت عمده ای از بناها و مجموعه های با ارزش تاریخی نیز در این محدوده واقع است.
در واقع این منطقه شیراز قدیم است که دارای ویژگی های خاص خود است. در این بافت 400 اثر بار ارزش، هشت دروازه، 12 مرکز و چندین مکان فرهنگی وجود دارد.
حفظ، نگهداری و مرمت این آثار و مجموعه ها علاوه بر این که حیات دوباره ای به این آثار می دهد، از نظر اقتصادی و اجتماعی نیز هویت تاریخی فرهنگی شهر شیراز را احیا می کند.
جمعیت ساکن در این منظقه حدود 75 هزار نفر است که حدود نیمی از آنها غیر بومی هستند، همچنین تعداد خانه های موجود در بافت تاریخی فرهنگی شیراز 11 هزار و 147 واحد است.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

8 نظر

 1. امیرم

  با احیای بافت تاریخی و تغییر کابری منازل میراثی جذب توریست بیشتری همراه با اقامت بیشتر رو خواهیم داشت . برای احیای بافت تاریخی نیاز هست که دروازه کازرون هم ساماندهی شود .

  پاسخ
 2. MT82

  این نقشه شهرداری هست برای نابودی بافت تاریخی شیراز به بهانه توسعه حرم….
  این 28 خانه هم واسه سرپوش گذاشتن روی این طرح هست و خونه هایی هست که توی منطقه حرم نیست!
  28 تا رو برای نمایش بازسازی می کنن اما 100تارو تخریب!!!
  به هوش باشید مردم

  پاسخ
  1. شيرازی اصیل

   دوست عزیز ۵۷ هکتار از بافت فرسوده ی شهری شیراز قراره تخریب بشه و حرم شاهچراغ جای اونو بگیره. دیگه چرا اینقدر شلوغش میکنید اون منطقه بیش از اینکه توریستی و گردشگری باشه محل فساد و جنایت و شیره خونه هست و مایه ی آبروریزی شهر.

   پاسخ
   1. کامران

    دوست گرامی،
    حتا اگر به گفته ی شما آنجا محل فساد و جنایت و شیره خونه باشه راه حلش نابودی اون مناطق نیست.
    با پاک کردن صورت مسئله مشکل حل نخواهد شد.

 3. vahid

  با mt82موافقم. اين خونه هايي كه اسم آوردن هيچ كدومشون تو طرح توسعه حرم نيستن. حواس طرفداران حفظ بافت تاريخي ميخوان منحرف كنن و از اونطرف كار خودشون بكنن. در اصل بايد جوري باشه كه كل بافت شامل خونه ها و كوچه هاي تنگ و باريكش حفظ بشن تا اين امكان باشه كه كل بافت تاريخي شيراز به ثبت ملي برسونن. در مورد وجود معتادان و جنايت هم اگر كه از خونه ها تغيير كاربريشون درست و اصولي باشه خود به خود اشخاصي كه تو محل رفت و آمد ميكنن اونايي كه مشكل دار هستن كمرنگ ميشن

  پاسخ
 4. هادی

  میراث فرهنگی داره بار مسئولیت رو عملا به دوش شهرداری میندازه و شهرداری هم از عوارض مردم درست میکنه واقعا میراث فرهنگی بی عرضه هست. تو فارس هیچ کاری نمیکنه و تمام درآمد هم به تهران میره این یعنی اوج بی عدالتی در کشور
  حتی عرضه نداره دروازه قرآن رو تحت نظر بگیره و از این نابسامانی نجات بده
  وضعیت بقیه آثار هم مشخصه
  مجسمه کریم خان که بارها به مردم قول داده شده در میدآن توپخانه بزارن هم با بی اعتنایی کامل فراموش شد و از ذهن شهروندان پاک کردند

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *