تاریخ : شنبه, ۳۰ تیر , ۱۴۰۳ Saturday, 20 July , 2024

آخرین اخبار

کمبود زمین مسکن ملی در صدرا ساخت ۶ شهرک جدید مسکونی در فارس 🎥: آخرین وضعیت احداث دوربرگردان اردی‌بهشت شیراز – تیر ۱۴۰۳ ثبت ملی ۹ درخت کهنسال در فارس حافظیه همچنان در صدر پربازدیدترین جاذبه تاریخی کشور در نوروز پیروزی تیم بسکتبال لیموندیس شیراز برابر تیم مس رفسنجان دو کشته و سه مصدوم در برخورد کامیون با خودرو سواری 🎥: مرگ ۸ نفر بر اثر گازگرفتگی در فارس 📸 افتتاح باند جنوبی بزرگراه کوهسار و سپس تعطیلی آن! فجرسپاسی برابر نفت مسجد سلیمان شد 📸 برداشت گل نرگس از بزرگترین نرگس زار دیم کشور شکست تیم لیموندیس شیراز مقابل نماینده آبادان 🎥 معرفی پروژه پارک آبی شیراز 🎥 ادامه روند ساخت بزرگراه شرق شیراز ارایه لایحه بودجه ۲۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی شهرداری شیراز در سال ۱۴۰۳ پروژه نیمه کاره و شکست خورده المان ورودی غربی شیراز خرید آنلاین تنقلات تا ۵۰% تخفیف در شیراز: لذت خرید بدون دردسر حوادث بی پایان رانندگی در آزادراه شیراز – اصفهان 🎥 تصاویر هوایی از طبیعت برفی فارس گلایه شهردار شیراز از شرایط تامین واگن برای خط ۲ مترو

86

آشنایی با مجموعه مسکونی برف فروش شیراز

 • کد خبر : 17600
 • 07 فروردین 1394 - 9:47

اراضی برف فروش به عنوان یکی از بزرگترین مجموعههای مسکونی بلندمتربه کشور، در شمال غربی شهر شیراز و در دامنه ارتفاعات دراک و در زمینی به مساحت ۶۵ هکتار و در مجاورت بزرگراه حسینی الهاشمی به عنوان یک سایت سکونتی شهری قرار گرفته است. چشم انداز مناسب سایت به سمت شهر به واسطه موقعیت قرارگیری آن و قرارگیری در مجاورت یکی از شریانهای اصلی شهر از مزیت‌های عمده آن محسوب می‌شود.

در این مطلب مروری خواهیم داشت به برخی از طرح ها و پروژه های درحال اجرا این شهرک مسکونی :

مجموعه برج‌های شش گانه ۲۷ طبقه دادگستری

در شمال غرب شیراز در دامنه کوه دراک مجموعه برجهای ۶ گانه، در بلندای شهرک برف فروش واقع شده است که با قرار گیری این برج‌ها در انتهای شهرک و در بلند‌ترین قسمت آن با زمینه کوه دراک، دید بسیار زیبایی را برای ناظرین این قسمت ایجاد نموده است که با چشم انداز بی‌نظیری که به شهر شیراز دارد، شرایط ویژهٔ را داراست.

این مجموعه شامل ۶ عدد برج ۲۷ طبقه مسکونی است که دارای ۳ طبقه پارکینگ ساکنین و مه‌مان و ۲۳ طبقه مسکونی می‌باشد. کلیه خدمات مربوط به ساکنین برج، در طبقه همکف و در بخشی از طبقه اول واقع شده است. خدمات مذکور شامل: سالن اجتماعات و مراسم با اختصاص فضای سرویس دهی به این قسمت به صورت جداگانه، سالن اینترنت، کتابخانه، مدیریت و سوئیت مه‌مان برای راحتی و آسایش مهمانان ساکنین مجموعه می‌باشد.

در طبقه اول نیز فضای بام پودیوم (پایه برج) به صورت بام سبز به عنوان فضای عمومی در اختیار ساکنین قرار دارد. که قسمتی از بنا که در مجاورت این بام سبز قرار دارد به سالن بدنسازی و ورزشی اختصاص یافته است.

هسته اصلی برج متشکل از ۲ دستگاه پلکان فرار و ۴ دستگاه آسانسور به صورت فضایی کاملا «خصوصی که توسط درب‌های اتوماتیک از فضای عمومی ساختمان در طبقات همکف و اول جدا می‌شود و فیلتری جهت جدایی بخش خدمات از فضای مسکونی می‌باشد. در دو طبقه آخر برج ۶ واحد دوبلکس با دید بسیار زیبا به شهر شیراز و همچنین دامنه کود دراک واقع شده است.

برج‌های سه گانه ۳۱ طبقه تعاونی مسکن کارکنان دادگستری

در یک منطقه شهری ۶۵ هکتاری، ۳ برج مسکونی قرار دارد که دوتای آن‌ها در دو طرف آپارتمانهای مسکونی ۸ طبقه کارکنان دادگستری قرار می‌گیرد. آن‌ها ساختمانهایی با مجموع ۳۱ طبقه و به شکل یک ۶ ضلعی هستند. این شکل ۶ ضلعی از اشکال به کار رفته در صنایع دستی ایران و نقوش حک شده در تخت جمشید الهام گرفته شده است. کاربرد منحصر به فرد و ویژه این ساختار، اسکلت مقاومی است که در برابر محیط طبیعی به وجود می‌آورد و در عین حال فضا‌ها و طرح‌هایی بدیعی را نیز که دارای ظاهری زیبا و فریبنده‌اند در هر سطح ایجاد می‌نماید.

در هر طبقه ۶ واحد با زیربنایی به مساحت ۲۳۵ متر مربع وجود دارد که تمام واحد‌ها به وسیله یک راهرو میانی ۶ گوشه‌ای به صورت عمودی قابل دسترسی هستند.در دو طبقه آخر، پنت هاوس‌هایی قرار دارند که شامل ۲ طبقه بالکن عظیم سبز می‌باشند.علاوه بر طرح ساختمان هسته مرکزی به عنوان یک عملکرد عمودی عمل می‌کند و فضاهای بیرونی می‌توانند به عنوان لابی یا کریدور‌ها محسوب شوند، ضمن اینکه بقیه فضا‌ها، اتاق‌های در برگیرنده آن‌ها را تشکیل می‌دهند. دیوارهای شش ضلعی نیز موجب شده‌اند که حداکثر استفاده از فضا بدون اتلاف فضاهای مابین آن‌ها صورت پذیرد.

هر بخش از این اثر معماری، با بخشهای دیگر، به مانند شبکه‌های اینترنت یا سیناپس‌های مغز. از طریق هندسه شش ضلعی، با نظم ساختمانی ساده، به هم مرتبط شده‌اند. این ساختار، تبدیل و گسترش فضا‌ها به حداکثر ظرفیت آن‌ها را امکان پذیر ساخته است. با این دیدگاه، فضا‌ها، برای جور شدن با اهداف واقعی طرح، تغییر کرده‌اند، «فضا اساسی است». هر برج دارای نورگیر و تهویه و محل ایجاد فضای سبز می‌باشد. هدف، خلق فضاهای ویژه شوق انگیزی است که امکانات رفاهی متناسب با معماری را فراهم نموده، و در عین صرفه جویی در انرژی، از طریق به وجود اوردن شیوه جدیدی از زندگانی، سبکی از زندگی لوکس و تجملی را نیز به ساکنان شهر شیراز عرضه نماید.

مجتمع خاتم الانبیا

در زمینی به مساحت تقریبی ۲۰۰۰ متر مربع در بزرگراه حسینی الهاشمی در شهرک برف فروشان شیراز واقع شده است. این مجتمع مسکونی از جمله سالن اجتماعات، مدیریت، استخر و سالن ورزشی بوده که امکان استفاده ساکنین از این خدمات با ۲ جعبه پله و ۴ دستگاه آسانسور تامین گردیده است. مجتمع مذکور از یک قسمت پودیوم و یک قسمت بلندتر ( برج ) تشکیل شده که برج مذکور با قرارگیری در گوشه سایت علاوه بر تعریف کنج و لبه خیابان، چشم انداز تعریف شده ای از آن در امتداد محور اصلی مجاور آن ارائه می دهد.

عقب نشینی طبقات در طبقات بالاتر امکان ایجاد یک بام سبز وسیع را در طبقه هفتم برای ساکنین فراهم ساخته که چشم انداز زیبایی نیز از کل مجموعه ارائه می دهد.نورگیری مجموعه از ۴ سمت نورگیری تمامی واحدها از نور طبیعی را امکان پذیر ساخته و به این ترتیب تمامی واحدها با بازشوهای وسیع و تراسهای متعدد حداکثر نور را خواهند داشت.  هر طبقه پودیوم شامل ۱۰ واحد ۲ تا ۳ خوابه و با مساحت ۱۴۶-۱۱۲ متر مربع با یک نورگیر مرکزی و دو دستگاه راه پله بوده که دسترسی طولی محورها را تامین می کنند.جداره رو به خیابان اصلی پروژه با شکست پلکانی نمای زیبا و پویایی ایجاد نموده که علاوه بر ایجاد جذابیت  ارتباط بصری بین عابران و جداره را افزایش می دهد.

مجتمع مسکونی فجر

برج مسکونی با زیربنای بالغ بر ۲۶۰۰۰ مشتمل بر ۲ بلوک که زیرزمین سوم مجموعه انبارهای مسکونی را تشکیل می دهد و زیرزمین اول و دوم با کاربری انبار و پارکینگ و کارواش است و طبقه همکف با کاربری خدماتی از جمله سالن اجتماعات، فضای بازی کودک، ۳ واحد سوئیت مهمان، مدیریت، استخر، سالن ورزشی، اتاق تاسیسات و موتورخانه است که امکان استفاده ساکنین از این خدمات با ۲ جعبه پله و ۴ دستگاه آسانسور تامین گردیده است. سیستم سرمایش، کولر و سیستم گرمایش پکیج است.

برج لاله

برج مسکونی لاله به عنوان یک نشانه شهری و یک نقطه تاکید بصری در سایت باعث ایجاد تنوع در خط آسمان مجموعه شده است و به خوانایی آن کمک کرده است .برج لاله با زیربنای نزدیک به ۲۰۰۰۰ متر مربع مشتمل بر ۲ طبقه زیرزمین با کاربری پارکینگ ، تاسیسات و انبار ، طبقه همکف با کاربری خدمات و دو واحد مسکونی لوکس با تراسهای سبز وسیع و ۱۷ طبقه مسکونی بالای همکف می باشد . طراحی طبقات پارکینگ با استفاده از شیب طبیعی  زمین و بهترین سیرکولاسیون حرکتی صورت گرفته است .

برج مذکور شامل ۳ قسمت اصلی : پودیوم خدمات ، ۱۵ طبقه مسکونی ( به عنوان ساقه برج ) و ۲ طبقه واحدهای دوبلکس لوکس( در قسمت penthouse ) می باشد .مجموعه شامل ۶۴ واحد مسکونی و تعداد ۱۰۶ واحد پارکینگ با احتساب پارکینگ مهمان می باشد و با ارائه خدماتی چون ، سالن اجتماعات ، سالن ورزشی ، سوئیت مهمان ، سونا و جکوزی  در پودیوم ( طبقه همکف ) خدماتی را به ساکنین ارائه  می دهد .

برج لاله طبق اصول طراحی برج طراحی شده و دارای یک جعبه ارتباط عمودی در مرکز برج می باشد . سیستم سازه براساس سیستم سازه هسته مرکزی و دیوار برشی های اطراف به صورت متقارن محاسبه شده است که این هسته علاوه بر اینکه سیستم سازه ای مجموعه را تشکیل می دهد ، بخش اعظمی از داکتهای تاسیساتی مجموعه را در مرکز برج تامین کرده است .

علاوه بر موارد فوق الذکر برج لاله دارای یک ( Sky Lobby) در طبقه ۷ می باشد که جهت خروج اضطراری در مواقع ضروری می باشد .این مجموعه نسبت به هسته به صورت متقارن به ۴ قسمت مساوی تقسیم شده است که واحدها به صورت مناسب از جبهه های اصلی به صورت مستقیم نور می گیرند و هر واحد تراسهای با چشم انداز زیبا به شهرک و منظر شهری اطراف دارند.ساختار فرمی منحنی شکل مجموعه با توجه به عواملی چون سرعت و جهت باد ، استفاده بهینه از تابش به منظور به صورت آیرودینامیک طراحی شده است .

برج مسکونی دامان

برج مسکونی ۱۲۰ واحدی دامان در شمال غرب شیراز و در دامنه کوهای دراک در شهرک برف فروش واقع شده است  ساخت و سازهای مهم شهری در این شهرک به منظور ایجاد یک سکونتگاه شهری پویا و متمرکز در جریان بوده و برج دامان در امتداد لبه شهری بلندمرتبه و در موقعیت مسلط برکل شهرک واقع شده است.

فرم بیضی شکل برج علاوه بر ایجاد یک چشم انداز بسیار زیبا برای تمامی واحدها امکان استفاده کامل از نور را نیز فراهم می آورد.برج مذکور شامل سه طبقه پارکینگ در زیر زمین (۲۳۰ واحد پارکینگ) و ۲۱ طبقه ی مسکونی می باشد.

طبقه اول لابی برج ، امکانات رفاهی لوکسی همچون: سالن بدنسازی، استخر، سونا، جکوزی، سالن یوگا، سالن اجتماعات و دو اتاق مهمان را در برمی گیرد.در هسته مرکزی ساختمان که ساختار عمودی برج را تشکیل می دهد سه دستگاه آسانسور، راه پله و شوتینگ قرار گرفته است. متراژ واحدها از ۱۱۶ متر تا ۲۴۰ متر متغیر است و تمام واحدها دارای بالکن هستند.در طبقه بیستم و بیست و یکم (پنت هاوس)، شش واحد لوکس قرار دارد که دو واحد از آنها بصورت دوبلکس می باشند.این آپارتمان با رعایت استانداردهای جدید ساختمانهای بلندمرتبه سبک جدیدی از زندگی را ارائه می دهد.

مجتمع مسکونی ریحانه

پروژه مسکونی ریحانه در مجموعه شهری اراضی برف فروشان در منطقه موقوفه در همسایگی پروژه مسکونی ناز و بهتا واقع شده است که شامل دو بلوک مسکونی ۱۲ و ۶ طبقه می باشد ( ریحانه ۱ و ۲ ) . دو بلوک ساختمانی پروژه ریحانه در طبقات زیرزمین و همکف که شامل خدمات و پارکینگ می باشد با هم مشترکند و در طبقات مسکونی به صورت ۲ بلوک مجزا عمل می کنند .

نورگیری وسیع با فضای سبز زیبا در قلب دو بلوک واقع شده است که دید بصری مناسب در طبقه همکف ایجاد کرده و در طبقات جریان هوای مطبوع و نورگیری مناسب را تامین می کند .مجموعه ریحانه در طبقات زیرزمین خدماتی چون فضاهای ورزشی ، استخر و سونا و جکوزی را ارائه می دهد . پارکینگ با توجه به اختلاف و ارتفاع ابتدا و انتهای زمین طبق کدهای داخلی و خارجی بستر طراحی شده اند .

مجموعه در طبقات بالا مشتمل بر واحدهای لوکس با بام سبزهای وسیع می باشد .مجموعه مسکونی ریحانه با زیربنای بیش از ۳۰۰۰۰ متر مربع در دو بلوک ۱۲ و ۶ طبقه با ۱۰۴ واحد مسکونی (۳۲ واحد ریحانه ۲ و ۷۲ واحد ریحانه ۱)  با تعداد ۱۰۴ واحد پارکینگ با احتساب پارکینگ مهمان به صورت یک مجموعه لوکس در حلقه موقوفه نمایان است .

مجموعه مسکونی ناز
telegram
لینک کوتاه : https://shiraz1400.ir/?p=17600

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 17در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۷
 1. درصد پیشرفت پروژه ها چقدر هست؟ چند تا از این پروژه ها فعال هستند و داره کار میشه؟

  • از پروژه های اشاره شده، طرح های باران، بهتا، پارس، چکاوک، دادگستری، ریحان، دامان و کوثر به همراه مجموعه تفریحی ورزشی درحال ساخت هستند.

 2. به قول معروف تا گوساله گاو شود دل صاحبش…

 3. باز هم جای یک برج خاص و مرتفع خالیه! چرا شهرداری شیراز اقدام به ساخت برجی مثل میلاد بلکه بلندتر هم نکنه! ایرادی داره مگه؟ البته اگه دلواپسان بزارن! نکته دیگه اینکه چرا باز تو این محدوده زمین های به ارگان های خاص واگذار میشه که ترکیب فرهنگی نا همگونی رو در اینده ایجاد میکنه!

 4. گوساله کدومه دوست من اینها همش فاجعه خواهد شد برای شیراز

 5. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما

  سوالی داشتم از محضر شما : از طرف میدان رودکی به کمربندی که وارد می شویم سمت چپ کمربندی مشرف به کوه چند صد هکتار زمین وجود دارد می خواستم بپرسم که آیا شهرداری برای این زمینها برنامه خاصی دارد یا خیر ؟و یا اینها نیز برای مسکونی در نظر گرفته شده است؟

 6. من به شما میگم چه اتفاقی میفته..این عکسهای قشنگ و رنگارنگ از این پروژه ها تبدیل به نمونه عینی جبل الدراک میشن، ساختمون های بدقواره و ناهمگون از لحاظ معماری بدون ذره ای فضای سبز و حس زندگی برای ساکنین، ساخت این پروژه ها در دل کوه افتخار نیست بلکه بزرگترین خیانت به شیرازه که از نعمت داشتن این کوه ها که هر روز تیشه ای به ریشه ی اونا میخوره محروم میشن..همون بلایی که سر باغات قصردشت داره میاد، منافع اون گروهی که تو برجسازیه مثل همین افرادی که تو مشاورین خط و صفحه کار میکنن تامین میشه و زیان ها و مشکلاتش گریبانگیر مردم عادی و حتی خودشون میشه، کوه دراک و باغ های قصردشت کانال های ورود هوای پاک به شیراز هستند،اون ها رو نسوزونیم..

  • درود.

   قابل توجه دوست عزیز ارشیا…

   این ساختمان هایی که میفرمایید همگی با طراحی شبیه به هم و بامعماری همگون طراحی شده و اجرا میشوند و جالب است بدانید در خود مجموعه برف فروشان، طبق برخی اصول شهرسازی پیش میروند.اما در حال حاضر در خود مجموعه، امکان اجرای چمن و فضای سبز مناسب نیست. بدلیل حجم کار بالا و عبور و مرور مداوم خودرو های سنگین و وجود کارگاه های عمرانی مختلف. البته در فضا ها و زمین های پیرامون پروژه ها، فضای سبز و کاشت درخت مناسب با محیط و اقلیم دامنه کوه دراک انجام شده است و پشت مجموعه و روبروی برج های ۳۰ طبقه برف فروشان، فضای سبز بسیار گسترده شهرداری با عنوان پارک بزرگ ۵۸۰ هکتاری دراک در حال انجام است و تا کنون بیش از ۳۵۰۰ نهال درخت کاشته شده و با روش های مختلف آبیاری، این درخت ها و فضای طبیعی در حال حفظ شدن است.

   اما در بخش دیگری از سخنانتان، به تخریب منابع طبیعی شهرمان اشاره فرمودید. بنده هم قبول دارم و متاسفانه در حفظ منابع طبیعی شهرمان کم کاری شده است. اما همیشه اینگونه نبوده و الان دنبال و پیگیر این هستند که ارتفاعات شیراز به جنگل و فضای سبز بسیار وسیع تبدیل شود که فعلا اداره منابع طبیعی خود یک سد راه است که آنها هم دلایل خاص خودشان را دارند.

   اما این هم جالب نیست که دامنه کوه ها را برای سالها بدون استفاده بگذاریم به بهانه این که اینها طبیعی است.
   بالاخره باید از این موقعیت ها استفاده شود.

   در ضمن بخش اعظمی از بادهای ورودی به شیراز، از سمت جنوب شهر وارد میشود.

 7. تمام طرح های زنده یاد میرمیران را نابود کردید همکاران خط و صفحه… میدونستید یا نه !
  ارتفاعات اینجا که جلوی باد غالب را گرفته، کوه هایی که تا شهرک حافظ رفته و خاک مارن داره، تنها مزیت طرح های شما نابودی شیرازه.

 8. امید واریم شیراز به اندازه نامش توسعه یابد چون شهری است جهانی و معروف انشاالاله

 9. اصلا چه دلیلی وجود داره که زمینهای کوهپایه ایی که جز منابع ملی محسوب میشن و متعلق به همه مردم و شهروندان میباشد رو تقسیم بندی کردید بین خودتان و چند سرمایه دار دولتی و خصوصی و تبدیل به قارچهای آپارتمانی کردید و شریانهای تنفسی شهر شیراز رو و زیبایی های طبیعی کوه و کوهپایه کوه زیبای دراک رو از بین بردید.
  مگر کوهپتیه ها و تپه ها جز منابع ملی نیستند که خیلی راحت اقدام به فروش و آپارتمان سازی کردید.
  به این میگن منابع ملی رو چپاول کردن و کوهخواری!!!!!

 10. ممکنه خاطر خیلی از جوانتر ها نباشه اضافه کردن ساختمان به فضاهای خالی بین برج های فرانسوی ساخت معالی آباد و ساختمان های ساخته شده روی زمین چوگان بلوار زرهی(پاسداران) . چطور می توانید مطمئن باشید که بر اثر کمبود بودجه شهرداری باز فضاهای خالی بین این برج های سد کننده هوای خنک دراک بر شیراز توسط ساختمان های بی قواره پر نشود. اینکه فرمودید هوا از جنوب شیراز هم وارد می شود واقعا جای تعجب داره شما چگونه هوای خنک شمال غرب شیراز را با جریان هوای جنوبی مقایسه می کنید.
  در مورد تامین آب درخت هایی که روی کوه می کارید آیا فکر کرده اید چه میزان CO2 توسط نیروگاه ها باید تولید شود تا بتوانید یک لیتر آب پای درختان برسانید؟
  باغ های ارتفاع پایین را که به راحتی در مسیر آبیاری قرار می گیرند را تخریب می کنیم و بعد روی کوه می خواهیم باغ بسازیم این با چه منطقی قابل قبول است چرا هرچه زودتر از طریق مطالعات صحیح اقتصادی با خرید باغ ها و فروش حداکثر ۲۰% از آنها فضا های دایمی سبز به سطح ۸۰% وضعیت فعلی را برای شیراز تضمین نمی نمایید.جلوگیری های بدون منطق اقتصادی برای حفظ باغ ها بویژه باغ های قصرو دشت کارساز نمی باشد. با فروش میوه بر روی زمینی که هر متر مربع آن میلیون ها تومان است نمی توان باغ ها را نجات داد.
  باور کنید ما قدر زحمان شما را می دانیم اما مواظب باشید با دیدهای صنعتی خالص (مثلا احداث پل های سیمانی چراغانی شده نمی توان شهر زیبایی د اشت)شنیده شده که میدان مطهری به این زیبایی نیز زیر تیغ پل سازی قرار گرفته ترا به خدا از نابودی میدان های زیبای شهر دست بردارید. و اگر طرحی به همان میزام قبلی فضای سبز پایدار ایجاد نمی آورد به سطل بازیافت بسپارید.

 11. … دامنه کوه دراک …

 12. توسعه بدون ضابطه و در نظر گرفتن سود تعداد معدودی از افراد ذی نفوذ شهر شیراز رو نابود خواهد کرد. زمانی شیراز با طبیعت بکر و باغ هایش زیبا بود

 13. سلام خدمت همه دوستان باید توسعه ای همه جاببه چه اجتماعی چه اقتصادی چه فرهنگی چه زیست محیطی و.
  غیر ه درنظر گرفته وبهترین امکانات با کمترین هزینه وتخریب وبیشترین بازده وتامین بهتر نیازهای نسل آینده مورد توجه مسولان وبرنامه ریزان عزیز باشد با تشکر

 14. گاز کی وصل میشه، اینو بگید؟

 15. با سلام اینجامب در سال ۷۹ یک قطعه زمین باغشهری از واگذاری های اداره امور اراضی خریداری موده ام که مبلغ پرداختی را میتوانستم دو اپارتمان در معالی اباد تاچارا بگیرم ولی هنوز با داشتن مدارک کامل از نماینده برفروش و معرفی به وفتر اسناد رسمی هنکز وست ما کوتاه و خرما بر نخیل مسیولبن مددی

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.