۱۰ پروژه بزرگ شیراز که اجرا نشد یا اجرای آن نیمه کاره ماند!

در دهه ۸۰ خورشیدی موجی در شهرهای بزرگ کشور ایجاد شد و طرح های کوچک و بزرگ گردشگری، تجاری و برج سازی بصورت نماهای ۳ بعدی در صفحات اینترنت ظاهر شد.
برخی در حد همان طرح ماندند، برخی در میانه راه متوقف شد و برخی نیز تکمیل گردید و به بهره برداری رسید.
شیراز هم از این غافله عقب نماند و با خبر ساخت بزرگترین مرکز خرید خاورمیانه ( در آن زمان )، مجتمع خلیج فارس به عنوان ششمین مرکز خرید بزرگ جهان خود را بر سر زبان ها انداخت.در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به برخی از این طرحها که در ۲ دهه اخیر در شیراز تعریف شد و البته فرجام خوشی نداشت، در واقع شیراز طرح تعریف می کرد و در سایر شهرها اجرا می شد!
۱- برج های دوقلو مرکز تجارت جهانی: یکی از پر حاشیه ترین طرحهای شهری شیراز که حتی کار به بازداشت معترضان کشیده شد. سرانجام به دلیل عدم توانایی مالک در پرداخت معوقات بانکی این برج دوقلو ۴۸ طبقه در همان ساخت زیرزمین متوقف ماند و قرار است ۸ طبقه دیگر روی آن ساخته شود و تمام!
برج های دوقلو مرکز تجارت جهانی شیراز
۳ - برج هتل خلیج فارس: شایعات عجیب و مختلفی درباره این توقف پروژه ۳۵ طبقه شنیده می شود، اما درست ترین آن این است مشکل مالی باعث توقف این طرح شده و البته از اجرای شهربازی روباز و دریاچه با طرح خلیج فارس نیز خبری نیست!
برج هتل خلیج فارس
۵ - مجموعه تجاری اداری معالی آباد :
این طرح قرار بود با انجام تملک در ابتدای معالی آباد و روبروی مجتمع آفتاب ساخته شود که به نتیجه نرسید.
این پروژه شامل ۳ برج تجاری اداری و واحدهای تجاری خدماتی بود.
مجتمع معالی آباد
۷ - شهر سلامت شیراز: در همان نمایشگاه گردشگری که پارک آبی صدرا معرفی شد، شهر سلامت شیراز به مساحت ۹۲۲ هکتار خودنمایی میکرد و البته با گذشت بیش از ۱۱ سال هنوز این طرح در مرحله حصار کشی و ساخت مسیر داخلی متوقف مانده.
شهر سلامت شیراز
۲ - برج های ۳ قلو فرهنگشهر :
هنوز هم گودبرداری بزرگ این طرح در فرهنگشهر خودنمایی میکند و این طرح بعد از بیش از یک دهه از شروع ساخت در همین مرحله مانده است. پروژه ای که قرار بود شامل ۳ برج ۴۷، ۴۸ و ۴۹ طبقه مسکونی و از بزرگتریهای در نوع خود در کشور باشد.
برجهای مسکونی ۳ قلو فرهنگشهر
۴ - برج دوقلو اطلس:
این پروژه اداری مسکونی که در کنار میدان احسان قدیم و پل احسان فعلی قرار بود ساخته شود، در همان مرحله گودبرداری متوقف ماند و شنیده شده دلیل توقف نیز طرح هندسی زمین بوده است!
برج دوقلو اطلس
۶ - پارک آبی صدرا: در حدود ۱۰ سال قبل که هنوز شاهد ساخت پارک آبی در کشور نبودیم، طرح ۲۰۰ هکتاری پارک آبی با ویژگیهای عجیب و دور از دهن در نمایشگاه گردشگری شیراز معرفی شد که حتی با تغییر سازنده و کاهش چشمگیر مساحت ساخت نیز این طرح کاری از پیش نبرد.
پارک آبی صدرا
۸ - برج تجاری آفرینش:
این پروژه ۳۰ طبقه که قرار بود با ظاهر متفاوت خود توجهات را جلب کند در مرحله طبقات اولیه اسکلت فلزی باقی ماند و باید دید این برج که در اختیار شهرداری شیراز است چه سرنوشتی پیدا می کند.
برج تجاری آفرینش شیراز
۹ و ۱۰ - مجموعه برف فروشان در اراضی کوه دراک در حال ساخت و ساز است که بیشتر برج های آن بوسیله تعاونی ها قرار بود تکمیل شود که به دلیل هزینه های افسار گسیخته ساختمانی بسیار از آن ها حتی به مرحله اجرا نرسید. ساخت این مجموعه با انتقادهای بسیاری به دلیل قرارگیری در مسیر جابجایی هوای شیراز و همچنین آهکی بودن جنس زمین آن روبرو بوده و هست.
برج های ۶ قلو برف فروشان
برج های ۳ قلو برف فروشان
>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

6 نظر

  1. شیرازی متعصب

   آخ گفتی
   مهندس پاک فطرت طعم پیشرفت شهر رو به مردم شیراز نشون داد و رفت .
   خدا نگذره از کسائی که باعث شدن کسی مثل ایشون از شیراز برن

   پاسخ
 1. من شیرازی

  در اصل این پروژها تنها پروژهای تاثیر گذار و نماد مدرنیته و توسعه شیراز میتونستن باشن
  همچنین برج تاریخی شیراز رو فراموش کردین بگین

  پاسخ
 2. فرهاد

  متاسفانه تو شیراز فقط وعده های توخالی است. شما اگه به کلان شهرهای دیگه سفر کنید می بینید که اونها به جای حرف عمل می کنند.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *