اما و اگر برای “بی.آر.تی‌های” ۱۰ ساله شیراز؛ هنوز مطالعات ادامه دارد

بیش از ۱۰ سال از طرح مطالعاتی برای” بی‌.آر.‌تی‌ها” در کلان‌شهر شیراز می‌گذرد اما هنوز این طرح در دست مطالعه است. به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از خبرگزاری تسنیم از شیراز، در بحث حمل و نقل و ترافیک شیراز  و روان‌سازی آن همواره نسخه‌هایی از قبیل اجرای طرح ترافیک و یا زوج و فرد  پیچیده شده اما هیچ کدام از آنها به نتیجه نرسیده و به بن‌بست رسیده است.

در این راستا یکی از طرح‌های تاثیرگذار که می‌توانست مرحمی بر ترافیک شیراز باشد استفاده از خطوط اتوبوس‌های “بی.آر.تی” و اجرای خطوط آن بود. اتوبوس‌هایی که در کمترین زمان ممکن مسافر را به مقصد می‌رسانند.

اگر مروری به سابقه مطرح شدن ایجاد خطوط “بی.آر.تی” در شیراز داشته باشیم به این نتیجه می‌رسیم که برای این موضوع بیش از ۱۰ سال است که مسئولان شهری وعده می‌دهند اما هیچ کدام از آنان محقق نشده است.

۱۲ آبان ماه ۸۷ بود که بزنجانی معاون حمل و نقل و ترافیک وقت شهرداری شیراز در مورد احداث خطوط اتوبوسرانی تندرو در شیراز سخنانی را مطرح کرد و اظهار داشت: مطالعات ایجاد خطوط تندرو در شهر شیراز انجام شده و ما علاقه‌مندیم که نخستین خط BRT هر چه سریع‌تر و پیش از پایان سال راه‌اندازی شود.

وی با بیان اینکه طرح احداث خطوط اتوبوسرانی تندرو برای تصویب به شورای عالی ترافیک استان فارس ارسال شده است گفت: در مرحله نخست خطوط ویژه اتوبوس که قابل ارتقاء به خطوط ویژه می‌باشد در شیراز احداث شده و به مرور این خطوط را مجهز به سیستم و امکانات خطوط تندرو می‌کنیم.

در حال حاضر ۱۰ سال از این اظهارنظر می‌گذرد و پس از آن نیز در دوره‌های مختلف درباره آخرین روند اجرایی شدن طرح اتوبوس‌های”بی. آر. تی” در شیراز، حرف به میان آمده است. یکی از این اظهار نظرها نیز در سوم آبان ۹۴ یعنی ۷ سال پس از اظهارات معاون وقت حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز مطرح شده و در این مصاحبه احمدرضا نقیب‌زاده رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای چهارم شهر شیراز نیز از اجرایی شدن طرح خطوط اتوبوس‌های”بی. آر. تی” در شیراز در سال آینده یعنی سال ۹۵  خبر داد و اظهار داشت: مسیرهای این این خطوط در بلوار فرهنگ شهر و میدان گلستان تا میدان نمازی  مصوب شده است.

وی بیان کرد: خرید اتوبوس‌های”بی. آر. تی” نیز  در دستور کار قرار گرفته تا در سال آینده شاهد شروع عملیات اجرایی و ارائه خدمات در شیراز باشیم.

عضو سابق شورای شهر شیراز افزود: مشخص شدن و تخصیص اعتبار برای خرید اتوبوس‌های”بی. آر. تی” موضوعی است که در برنامه سال آینده قرار می‌گیرد و به آن زمان واگذار شده است.

پس از این اظهار و نظرها بازهم وعده‌های مختلفی در مورد آماده‌سازی زیرساخت‌های طرح محدوده ترافیک شیراز از سوی مسئولان شنیده شد و  یکی از این وعده‌ها راه‌اندازی اتوبوس‌های”بی. آر. تی” در مسیرهای مختلف از جمله بلوار زند، نمازی تا ابتدای شهرک گلستان و میدان احسان تا پایانه استقلال بود اما باز هم خبری از ورود اتوبوس‌های تندرو به شیراز نشد.

خبرنگار تسنیم در گفت‌وگو با رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای پنجم شهر شیراز به بررسی آخرین وضعیت اجرای خطوط اتوبوس‌های”بی.آر. تی” در شیراز پرداخت.

نواب قائدی در این زمینه اظهار داشت: دو خط “بی.آر.تی” مصوب  در کلان‌شهر شیراز داریم که یک خط از شهرک گلستان تا میدان نمازی و خط دوم از میدان احسان تا باسکول نادر است.

وی افزود: عملیاتی شدن این خطوط سریع‌السیر اتوبوس در دستور کار کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر شیراز قرار گرفته و در حال بررسی موضوع هستیم تا براساس اولویت خطوط اجرایی شود.

نواب قائدی بیان کرد: با توجه به اینکه مترو از اولویت‌های شهر شیراز در حمل و نقل درون شهری است، تصمیم بر این شده است خط یک “بی.آر.تی”  را از شهرک گلستان تا ایستگاه مترو شاهد عملیاتی کنیم.

عضو شورای شهر شیراز گفت: در حال حاضر نیز دو سرمایه‌گذار برای اجرای این طرح ورود کرده و امیدواریم قبل از پایان سال با تامین اتوبوس‌ها که توسط سرمایه‌گذاران انجام می‌شود این طرح اجرایی شود.

به گزارش تسنیم و با توجه به اظهار و نظرهای صورت گرفته حالا باید شهروندان شیرازی چشم به انتظار باشند و ببیند چه روزی خطوط “بی.آر.تی” به شیراز می‌آید و این در حالی است که در طول سالیان گذشته بسیاری از کلان شهرها از جمله مشهد از این خطوط بهره‌مند هستند.

به اعتقاد کارشناسان حوزه حمل و نقل خطوط اتوبوس “بی.آر.تی” می‌تواند نقش پر رنگی در جابه‌جایی سریع مسافران در نقاطی از شهر که از مترو بی‌بهره هستند داشته باشد.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *