جناب رییس شورای شهر، شما برای این شهر چه کرده اید؟

سایت خبری – تحلیلی شیراز۱۴۰۰: در حالیکه حادثه تلخ سیل شیراز در ۵ فروردین و رفتار شهروندان شیرازی ( چه آنان که اصالتا شیرازی هستند و چه آنان که ساکن این شهر می باشند ) در اسکان و یاری رسانی به هموطنان و همشهریان که نشانه همگرایی و وحدت اقوام و شهروندان تک تک نقاط مختلف کشور بود تیتر یک رسانه ها شد و باعث گردید شیراز بار دیگر به عنوان شهر دوستی و میهمان نوازی معرفی شود، صحبتهای عجیب رییس شورای شهر بار دیگر حاشیه ساز شد.

سید احمدرضا دستغیب که در صدر لیست امید توانست به شورای شهر شیراز راه یابد در جلسه این هفته شورا به بحث و مجادله با مهدی حاجتی دیگر عضو شورا و لیست امید پرداخت که در آن حرفهای عجیب و زشتی به زبان آورد که باعث تعجیب همگان شد. مهدی حاجتی در اعتراض به ترک مکرر جلسات علنی شورای شهر از سوی ریاست شورا خواستار برکناری وی شد.

رئیس شورا با ناراحتی در پاسخ به اعتراض عضو شورا ابراز داشت: فکر نمی‌کنم اخلاق اصلاح‌طلبی مدعیان دروغین اصلاحات این باشد که پشت سر دیگران دروغ بگویند؛ این روش اصلاحات نیست، از روش انسانیت هم نیست.

دستغیب ادامه داد: ما باید اصولی را با همدیگر به توافق برسیم و آن اصول شهرنشینی است، اینطور نیست که هرکسی به شیراز آمد خود را شهروند شیراز بداند؛ خدا پدر جهاد سازندگی را بیامرزد که ۱۰ تا پل زد تا یک عده بیایند در شهر و ادعای شهرنشینی کنند!

حاجتی این سخنان رئیس شورا را فاشیستی خواند و دستغیب در پاسخ گفت: از طرف من مشکلی نیست که سخنان من را فاشیستی بدانید، انسان‌های بی‌منطق دیگران را محکوم به فاشیست می‌کنند. وی سپس پایان جلسه را ترک و صحن علنی را ترک کرد.

در این بین چند نکته جای بحث سووال دارد:

نخست اینکه آیا رییس شورای شهری که نام شیراز برروی آن هست با بیان چنین سخنانی و سپس ترک جلسه لیاقت ادامه حضور در این مسند را دارد یا خیر؟

دوم اینکه خود جناب آقای دستغیب که خود را شهروند شیراز می داند چه دستاورد و حرکت مثبتی برای شیراز داشته که اکنون انتظار آن را از به اصطلاح غیرشیرازی دارد؟

سوم اینکه در فیلم منتشر شده از این مشاجره، رییس شورای شهر می گوید که ۱۰۰ هزار نفر از مردم شیراز به وی رای داده اند. جناب دستغیب آیا این ۱۰۰ هزار نفر به خود شما رای داده اند یا به لیستی که شما در ردیف نخست آن بودید؟ آیا اگر در انتخابات بعدی بصورت مستقل شرکت کنین، همین میزان رای را کسب می کنید؟ اصلا ۱۰۰ هزار نفر چند درصد از مردم شیراز را شامل می شوند و از این ۱۰۰ هزار نفر چند نفر به قول شما از آنهایی هستند که از پل گذشته و شهرنشین شده اند؟

چهارم اینکه شهر شیراز به دلیل موقعیت قرارگیری جغرافیایی آن و همچنین میزبانی از همطونان جنگ زده در دهه شصت میزبان تمام اقوام و ساکنان دیگر شهرها بوده و هست، بسیاری از این افراد در شیراز رشد کرده و خود را شیرازی می دانند و در تاریخ شیراز و پیشرفت این شهر نقشی اساسی داشته اند، آیا بیان این سخنان توهین مستقیم به این افراد نیست؟

آخرین نکته اینکه شیراز همواره در تاریخ مهاجر پذیر و مهمان نواز، و از قرون اولیه اسلامی همیشه محل مهاجرت مردم و علما و فضلابوده است و مهاجران به شیراز در فرهنگ این شهر حل شده و خود نیز بخشی از فرهنگ آن شده اند. حال جناب دستغیب اگر فکر میکنید جایی به اشتباه، مهاجرین فرهنگ خود را در شهر شیراز غالب کرد یا نتوانست خود را با شیراز تطبیق دهد مقصر شما و امثال شما هستید که نتوانستید کار فرهنگی مناسبی انجام دهید.


>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

5 نظر

  1. یه آشنا

    به جای حرف زدن بیاد بگه تو این دوره چیکار کردن؟؟ فقط چندتا پروژه ی نیمه تمام از دور قبل مونده بود که اینا ماست مالی کردن، که اگه این پروژه ها هم نبودن این شورا چیزی نداشت واسه اجرا، اگه ایشون تعصب رو شیراز داشت یه شهردار خوب میذاشت برا شهر، به حرف زدن نیست به عمله، کسی که هیچی از خودش نداشته باشه همچین حرفایی رو میزنه

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *