تاریخ : پنج شنبه, ۲۹ مهر , ۱۴۰۰ Thursday, 21 October , 2021

آخرین اخبار

۸ هزار میلیارد تومان نیاز خطوط ۲، ۳ و ۴ مترو ساخت شهربازی شیراز شاید وقتی دیگر! اجرای پروژه پرد‌‌یس سینمایی پرسیا، بزودی 🎥 رکوزدزنی در پیوند عضو با انجام همزمان ۱۴ پیوند در یک روز محدودیت ورود برخی خودرو‌ها به مرکز شهر شیراز اجرای قرنطینه هوشمند از سوم آبان در فارس کشف و جمع آوری ۳ هزار لیتر نوشیدنی تقلبی در شیراز 🎥 روزهای بدون کرونا در راه است اگر … ۵ سال بلاتکلیفی پروژه د‌‌‌یتا سنتر شهرد‌‌‌اری‌ شیراز حل مشکل اتصال آزادراه شیراز در گرو اما و اگرها … ویدئو: پاکبان لامردی کیسه پول را به صاحبش بازگرداند عکس: موزه «فرهنگ فارس» واقعیت ماجرای مصوبه دولت برای حفر چاه در حریم آثار تاریخی پاسارگاد مصدومیت پنج نفر بر اثر برخورد دو خودروی سواری عکس: پیاده راه سلامت استاد شجریان زنگ خطر آغاز موج ششم کرونا د‌‌‌ر فارس به صد‌‌‌ا د‌‌‌رآمد‌‌‌ استفاد‌‌‌ه از ماسک د‌‌‌ر فارس کاهش چشمگیری د‌‌‌اشته است جراحی ناد‌‌ر مغز کود‌‌‌ک ۸ ساله د‌‌‌ر شیراز زنگ خطر جد‌‌ی فرونشست زمین بیخ گوش پاسارگاد‌‌ تکمیل تالار مرکزی شیراز تا سال ۱۴۰۳ با ۲۰۰ میلیارد‌‌‌ تومان اعتبار + عکس

2

رونمایی از تابلوی زادگاه حافظ شیرازی در “کوهپایه” اصفهان!

 • کد خبر : 26956
 • ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۶

سایت خبری – تحلیلی شیراز۱۴۰۰ : شاید زمانیکه چند سال قبل در استان همسایه شمالی اعلام شد که شهر کوهپایه محل تولد حافظ شیرازی بوده و او را اصفهانی دانستند، هیچ فردی تصور نمی کرد که کار به نصب تابلو خوش آمد ورود به دیار حافظ در ورودی این شهر کوچک بکشد تا چشمان بهت زده ایرانیان شاهد جعل تاریخ در عصر جدید باشد.

رونمایی از تابلوی زادگاه حافظ شیرازی در "کوهپایه" اصفهان!

رونمایی از تابلوی زادگاه حافظ شیرازی در “کوهپایه” اصفهان!

این عمل وقیحانه که تاکنون با واکنشی از سوی مسوولان استان فارس و شهر شیراز مواجه نشده، بی تردید نیازمند شدیدترین اقدامات از سوی مسوولان حتی در رده کشوری است تا دیگر کسی فکر خام ربودن بزرگان پارس به ذهن کودکانه خود راه ندهد، آن هم بزرگی به مانند حافظ که به خودی خود با این بیت از این اقدام اعلام برائت کرده است :

اگر چه زنده رود آب حیات است
ولی شیراز ما از اصفهان به

جالب اینکه یک سایت محلی متعلق به این شهر پارا فراتر از گستاخی گذاشته و اظهارنظر مضحک را از مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه اصفهان نقل کرده و نوشته است : “برخی مورخان اصل و زادگاه حافظ شیرازی را در منطقه کوهپایه اصفهان دانسته‌اند. اسحاق طغیانی به این هم اشاره کرد که این شاعر بزرگ  تا سال ۶۳۵ هجری قمری در اصفهان می‌زیسته و در سن هفت سالگی مقارن با حمله مغول به اصفهان، به همراه خانواده خود به نواحی شیراز کوچ کرده که این موضوع در کتاب‌های «تذکره میخانه» اثر عبدالنبی فخرالزمانی، «محاسن اصفهان»، «تاریخ بیهقی» و «شیرازنامه» نیز آورده شده است.”

نکته جالب اینکه این سایت در ادامه جعلیات خود دست به لهجه سازی برای حافظ زده و نوشته است :

“طبق نظر بعضی از مورخان، مسجد خواجه یعقوب، همان منزل قدیمی پدر حافظ بوده است.

عـلاقـه حافظ بـه اصفهـان:

روز وصل دوستداران یاد باد                    یاد باد آن روزگاران، یاد باد  ‌

گرچه صد رود است از چشمم روان          زنده رود و باغ کاران یاد باد

مهندس امیرعلی اسلامیان در تحلیل بیتی از حافظ می گوید:

ز چنگ زهره شنیدم که صبحدم می گفت

غلام حافظ خوش لهجه ی خوش آوازم

این شعر حافظ نشان دهنده این است که حافظ دارای لهجه ای متفاوت با لهجه شیرازی های عزیز بوده است. با توجه به عدم مسافرت حافظ بعد از سکونت در شیراز، امکان دریافت و بروز لهجه متفاوت بر اثر مسافرت وجود نداشته است. و باید این لهجه قبل از ورود او به شیراز در او تاثیر گذاشته باشد. تا خصوصیت خوش لهجه بودن که خود حافظ بر  آن تاکید دارد باعث متمایز شدن او از  شیرازی ها باشد.”

حال اینکه این “برخی مورخان” چه کسانی بوده اند که تنها به صورت فاعل نامشخص از آن نام برده می شود یک موضوع است و موضوع دیگر تلاش برای تغییر لهجه حافظ و غیرشیرازی دانستن او است که وی در بسیاری شعرهایش از شیراز به نیکی نام برده است.

این موضوع چنان خنده دار و مضحک است که نیاز به نوشتار بیشتری ندارد و مسوولان باید هرچه سریعتر برخورد لازم را برای حذف این تابلو انجام دهند و در پایان باید گفت که : “فردی آنقدر دروغ خود را تکرار می کند که به مرور باور می کند که این دروغ واقعیت دارد!”

>
نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.
telegram
لینک کوتاه : https://shiraz1400.ir/?p=26956

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 77در انتظار بررسی : 2انتشار یافته : ۷۵
 1. وقتی مسئولین استان فارس غیر شیرازی باشد البته با تمام احترامی که برای تمام قومیتها دارم(از جمله لر، ترک و…) نباید غیر از این انتظار داشته باشیم. جناب استاندار فارس اگر ایرانی با غیرت هستی باید پاسخ دندان شکنی به این جعل عجیب و غریب بدهید. ما شیرازی ها هم باید پاسخ این گستاخی را به شدت هرچه تمام تر در شبکه های مجازی بدهیم. اصفهانی های عزیز شما که تمام امکانات و رانتهای اقتصادی را برای استان خود برده اید دست از سر فرهنگ و تمدن غنی پارس بردارید. متاسفانه مسئولین رده بالا کشور هم چشمان خود را بر روی این توهین می بندند. جناب دکتر غلامعلی حداد عادل رییس محترم فرهنگستان شما که خود دست پرورده فرهنگ غنی شیراز هستید (دانشجوی دانشگاه پهلوی) لازم است به شدت به این اهانت پاسخ دهید.

  • خوشحالم که حداقل در ادامه صحبت های قبلیم به همه ثابت شد چرا اصفهان در برخی موارد جلوتره.
   دزدی فرهنگی که شاخ ودم نداره
   البته تازگیم نداره واگه کاری نکنیم واقعا ده سال دیگه میگن حافظ اص….
   مگه گز بلداجی رویادتون نیست
   مگه خاتم شیراز و یادتون نیست
   مگه سلمان فارسی اهل کازرون رو یادتون نیست
   والا این اصفهانیها دست عربهارو هم از پشت بستند.
   هروقت خلیج عربی شد حافظ هم اصفهانی میشه.

  • من خودم اصفهانیم و اصلا واسم فرقی نداره که جناب حافظ اهل کدوم شهر بودن همین که همه دنیاااا میدونن حافظ بزررگ مال سرزمین منه کافیه.اصلا گیریم که اصفهان به دنیا امده چهرا ستیز میکنن سر زادگاهش.کاملا با این کار مخالفم و امیدوارم به زودی این تابلو پاین اورده بشه.اگه هنر دارید برید چیزای که عربستان از ما دزدید و ترکیه و…. پس بگیرید.

 2. لعنت بر شیطون
  و لعنت بر عاملان این حرکت مضحک و خنده دارو ابلحانه
  اینها چی فکر کردند
  اصفهان و حافظ!!!!!!
  خیال واهی این کودنان امیدوارم به شکایت و واکنش شدید مسعولان فارس و شیراز و شاید ایران بی…. جواب داده بشه
  لعنت بر اص……

 3. دوستان عزیز: ۲ نکته/:
  ۱: اول که تو اظهار نظرهایی که قرتره بنویسیم توهین نکنیم تا بهونه دست کسی ندیم
  ۲: لازم است که طوماری جمع شه و با همبستگی پاسخ این حرکت مضحک و بی عقلانه رو بدیم چونکه از دیگ مسولین هیچچچچچچچچ آبی گرم نمیشه….اونا گیر سیاسی بازی خودشونن

  • دقیقا با نظر شما موافقم. زمانی که عنوان پایتخت فرهنگی را دزدیدند مسئولین شیراز و فارس ساکت بودند. زمانی که ملاصدرای شیرازی را اهل اصفهان جا زدند باز هم مسئولین بی غیرت ساکت بودند زمانی که سلمان فارسی که اهل کازرون است را اهل جی اصفهان جا زدند باز هم این مسئولین نالایق شیراز و فارس بودند که ساکت بودند، زمانی که در سریالهای صد من یه غازی صدا و سیما اصفهانی ها را زرنگ و شیرازی ها را احمق و دست و پا چلفتی جا زدند باز هم مسدولین شیراز کور بودند ولی مطمئن باشند که این بار با اتحاد و منطق و به دور از هرگونه احساسات و با پیگیری از طریق مرکز (تهران) و صد البته حمایت اندیشمندان و فرهیختگان استان، پاسخ کوبنده ای به این یاوه گویی ها خواهیم داد. پیشنهاد بنده این است که ابتدا اهالی فرهنگ و ادب شیراز را به نحوی از این توهین آشکار آگاه کنیم. مثلا با رفتن به سایت دانشگاه شیراز و دانشکده ادبیات، با جستجوی ایمیل اساتید مطرحی چون دکتر حسن لی و غیره آنان را از این موضوع آگاه کنیم

   • با سلام خدمت همشهری محترمم. علاوه بر موافقتم با شما خواستم به اطلاعتون برسونم که اصفهان عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی رو داره نه پایتخت فرهنگی.شیراز همیشه پایتخت فرهنگی بوده و خواهد بود.

 4. راش عزیز
  شما که میگفتی با اصفهانیها متحد باشیم حالا جوابگو باش .
  در این چند روز اخبار خوش شیراز بدجوری اصفهانیها رو به ریخته است . ولی چیزی که اظهر من الشمس هست با این دروغهای مسخره قابل تغییر نیست .
  به کوری چشم دشمنان شیراز به پیشرفت خودش ادامه خواهد داد .

  • امیر خان ، این مساله که تقصیر مردم اصفهان نیست در ثانی ربطی هم به اتحاد بین دو استان نداره! منظور از اتحاد رفتن زیر پرچم یک دیگه نیست بلکه برادری و حمایت از همدیگر هست در حین رقابت. من شخصا این مورد رو از سوی مردم اصفهان نمیبینم. کجای کشور ما یک تابلوی تبلیغاتی بخاطر مردم نصب شده که این دومیش باشه؟ شما برو یقه خودتو هم ریش ریش کنی بزرگراه هاشمی نمیشه وحدت یا اون یکی آرین یا نه اصلا تابلو پایتخت فرهنگی نصب نمیشه. قضیه از جای دیگه آب میخوره! از همون جایی که تابلوی پایتخت فرهنگی شیراز را کشیدن پایین جاش لقب جدید دادن! از همون جایی آب میخوره که استان نتونست ۳۰ کیلومتر خودش رو به دریا برسونه از همون جایی که برق شیراز رو کفن کردن و فجر رو له اما سایرین از بیت المال تیم داری میکنن. از همو جایی که دهکده المپیک شما در خاطرات هست سایرین ساختن تموم شد. یعنی چی؟ یعنی هنوز قدرت و اقتداری در این استان نیست که بتونه حق خودش رو بگیره! کسی که میتونه و قدرت سیاسی و مالی داره میاد و این تغییرات رو میده که میبینی حافظ اصفهانی میشه سلمان هم همینطور! و البته هیچکدام از موارد گفته شده نافی اتحاد بین دو استان نیست. حقیقت رو باید قبول کرد که مدیران اصفهانی در ایران بهترینها هستن. ما هم باید سعی کنیم اگر چیزی هستیم خب نشانی هم ازش داشته باشیم.
   وضعیت فارس تو ایران مثل وضعیت ایران تو جهان میمونه، وقتی نظامی گنجوی آزری میشه یا مولانا ترک تبار و نوروز هم تاجیک و از مسئولان ما هم کاری برنمیاد دیگه وای به حال استان فارس. باید وارد بازی شد فارس و شیراز خارج از گود قدرت و رانت هستند درواقع تو بازی راهشون نمیدن این یه واقعیته حالا من ناراحت بشم یا نه مشکلی رو حل نمی کنه! بزرگ شیم بزرگ!

 5. دوستان عزیز لطفا به اساتید بزرگوار دانشکده ادبیات دانشگاه شیراز ایمیل بزنیم و آنان را درجریان این خیالپردازی مضحک قرار دهیم. لینک زیر اسامی اساتید بخش ادبیات فارسی آمده است که با کلیک بر روی اسامی اطلاعت فردی و ایمیل آنها می آید
  http://sess.shirazu.ac.ir/sess/FResearch/FacultyCVSrchDep.aspx?OP=Srl=1205

 6. من با نظر رضا کاملا موافقم. اگه ما واقعا دلمون برای شیراز و مظلومیتش میسوزه و اینکه از ته دل نمیتونیم ببینیم کسی نگاه چپ به شهر و تاریخ و فرهنگمون بکنه باید از خودمون شروع کنیم من از امین جان خواهش میکنم شدیدا پیگیر این مسئله باشه و متنی رو تهیه کنند و ما همه امضاش کنیم خواهش میکنم

 7. در دانشنامه ویکی پدیا محل تولد و وفات حافظ شیراز میباشد .

 8. کشورها و شهرهایی که فاقد پیشینه و هویت فرهنگی هستند به دنبال سرقت داشته های دیگران و جعل هویت و فرهنگ برای خود می باشند. نمونه بارز این موضوع جعل هویت و فرهنگ توسط هماسیگان جنوبی خلیج فارس (به ویژه امارات) است. متاسفانه در چند سال اخیر به دلیل کوتاهی مسئولین فارس شاهد وقوع این پدیده شوم در کشور خودمان از سوی برخی شهرهای معلوم الحال هستیم که با پشتوانه؟، رانت و نفوذی که در سطوح بالای مدیریتی دارند هستیم. اگر منصفانه بخواهیم به قضیه نگاه کنیم شهر کوهپایه اصفهان با جعل این عنوان در حال فرهنگ سازی برای خود و مطرح کردن خود در ایران است. باور کنید اگر مسئولین فارس و شیراز و ما مردم فرهنگ دوست شیراز در این قضیه کوتاه بیاییم این شهرهای بی هویت گستاختر شده و راه برای تاختن و دست یازیدن به سایر داشته های فرهنگی ما باز می شود.

 9. بابا اینقدر اعصاب خود را خورد نکنید صفحه اول دیوان حافظ محل تولد شیرازه یه دیوان شاید به نام حافظ اصفهانی چاپ بشه تاریخ رو نگاه کنید پارس ها بر مرکز پارت ها مشهد و مادها قسمت غربی ایران بودند دوره اول داریوش پارس بوده و اشکانیان پارت و ساسانیان پارس در تاریخ اصفهانیان فقط یک داور داشتند کمبود همیشه جعل می اورد و جعل هیچ وقت پایدار نمی ماند

 10. وقتی یه تندیس درست و حسابی از حافظ توی شهرمون نیست، وقتی در بنر های خوش آمدگویی به مسافرین نوروزی خبری از اسم شهر حافظ و پایتخت فرهنگی نیست، وقتی باغ موزه مشاهیر مثل مناطق زلزله زده هست دیگه چه توقعی میشه داشت؟ اصفهان هم مثل کشور های عربی داره یاد میگیره برای خودش منابع درآمدی جدید بسازه و چشم مسئولین فارس روشن

 11. وقتی مسئولین بی غیرت شیراز شیراز رو تبدیل به گلزار شهدا و اسامی عربی تبدیل کردن نتیجش همین میشه شرم بر پیشانی مسئولین شیراز که اسم یک بزرگ راه اصلی یا یک مکان بزرگ به اسم این بزرگان یعنی حافظ و سعدی نیست

 12. همش تقصیر خودمونه باید در جواب این کار مجسمه بزرگ از حافظ در ورودی شیراز نصب بشه.

  • صادق جان پیشنهادی دادی که بنظرم امین باید اونو در یک پست اعلام کنه بنظرم کنار گهواره دید باید مجسمه های حافظ و سعدی ساخته بشه و چه منظره ای خواهد داشت شبیه مجسمه مسیح در سائوپالو برزیل و باید شهرداری این کارو با کمک های مردمی اغاز کنه
   امین جان این پیشنهاد بی نظیره خواهش میکنم در یک پست اینو مطرح کن

 13. ما امروز میگیم جعلیات.. ولی اگر بیخیال باشیم تا چند وقت دیگه همه باور می کنند و تو اذهان عمومی هک میشه.. هدفشون هم همینه
  جالبه که تقریبا تمامی مشاهیر فارس و شیراز رو اصفهانی ها به نوعی به خودشون منتسب می کنند. ملاصدرا، سعدی ، سلمان فارسی حالا هم نوبت به حافظ رسیده..

 14. جدای از اینکاری که اصفهانی‌‌ها کردند که باید توسط متخصصین و مسئولان امر بررسی و روشنگری بشه، باید اعتراف کرد مسئولین شیراز از شهردار گرفته تا استاندار و … هیچیک علاقه چندانی ندارند که شیراز را شهر حافظ بنامند. الان باید یک تندیس بزرگ و با ابهت از حافظ در شیراز نصب شده باشه و یک نماد شهر باشه ولی‌ شهرداری عمداً و مرتبا میگه ما میخوایم بسازیم ولی‌ نمی‌دونیم چجوری بسازیم که حق مطلب ادا بشه !! یعنی‌ خیلی‌ موذیانه و از روی قصد و غرض از زیر ساخت این تندیس و نماد فرار می‌کنن. از طرفی‌ کم کاری میراث فرهنگی‌ هم که واضحه. به گنبد فرسوده آرامگاه حافظ نگاه کنید سالهاست نیاز به مرمت و تعویض داره ، ولش کردن به امان خدا. توسعه آرامگاه حافظ با اتصال به باغ موزه مشاهیر سالهاست با حرکت لاک پشتی‌ پیش میره…اینها فقط یک نمونه س که نشون میده مسئولان شیراز ترجیح میدن انرژی و جدیت خود را برای تبدیل شهر به سوم حرم اهل بیت بکار گیرند. و شهر هنر و فرهنگ و شهر حافظ برای آقایان در اولویت نیست… یک گذر هنر باز شد جلوی حافظیه فورا آقای پاک فطرت در برابر فشارهأیی که همه می‌دانند از کجاست تسلیم شد و حالا امکان نداره ایشان و سایر مدیران شهرداری نام گذر هنر را بر زبان بیاورند!! اینها درد هاییست که ریشه ش در خود ماست. از ماست که بر ماست.

  البته باید اساتید دانشگاه در برابر این حرکت روشنگری کنند. گرچه از نظر من اهمیت چندانی نداره. با یک یا ۱۰ تابلو و شبنامه و روزنامه واقعیت‌های تاریخ هیچگاه تغییر نخواهند کرد.

 15. من این را در وبسایت رسمی‌ مرکز حافظ شناسی‌ پیدا کردم. این مرکز به محل تولد حافظ اشاره روشنی نکرده اما در همه جاهای دیگه محل تولد او شیراز عنوان شده :

  ” در خصوص دوران زندگی حافظ به ویژه زمان به دنیا آمدن او اطلاعات دقیقی در دست نیست اما بیش‌تر حافظ شناسان براساس نشانه‌های تاریخی و با استناد به برخی سروده‌های حافظ، تولد او را در یکی از سال‌های ۷۱۵ تا ۷۲۹ محتمل‌تر دانسته‌اند. درباره‌ی پدر، مادر و خانواده‌ی حافظ نیز آگاهی‌های چندانی در دست نیست. اگرچه بعضی تذکره‌نویسان جد او را «شیخ غیاث‌الدین» و پدرش را «بهاءالدین محمد» از اهالی کوهپایه‌ اصفهان دانسته و چنین نوشته‌اند که پدرش بازرگانی می‌کرد و در روزگار حکومت اتابکان سلغری از اصفهان به شیراز آمد و یا مادرش را از اهالی کازرون دانسته‌اند که در محله‌ی «دروازه کازرون» شیراز، مسکن داشته است؛ اما هیچ یک از این نوشته‌ها استناد تاریخی محکم ندارد.”

 16. بسم الله الرحمن الرحیم….ببخشید طولانی است…ولی حتما بخوانید…::::::::::::::
  بنده دانشجوی ادبیات فارسی دانشگاه شیرازم.
  میخواستم به چند نکته که از قول مدیر گروه ادبیات اصفهان نقل شده اشاره کنم:
  نخست این که فرمودند حافظ تا سال ۶۳۵ در اصفهان بوده و پس از آن در سن هفت سالگی به دلیل حمله ی مغول به اصفهان، به شیراز نقل مکان کرد.
  بنا به گفته ی ایشان حافظ در سال ۶۲۸ زاده شده است.تاریخ وفات حافظ ۷۹۰ یا۷۹۱ است.پس به قول آقای دکتر طغیانی اصفهانی ،سن حافظ ۱۶۲ سال میشود!!!!!!!!!!!!!!!!
  نکته ی خنده آور بعدی کتبی است که ایشان به عنوان منبعی برای اثبات اصفهانی بودن حافظ نام میبرد:
  تاریخ بیهقی:در قرن پنجم نوشته شده و موضوع آن تاریخ دولت مسعود غزنوی است.حافظ قرن هشتم زاده شده است.پس با این حساب ابوالفضل بیهقی نویسنده ی تاریخ بیهقی دارای قدرت پیشگویی و کهانت نیز بوده است که درباره ی سه قرن بعدش صحبت میکند!!!!!!
  الان که مینویسم دلم میخواهد گریه کنم و منفجر شوم از خنده ی تلخ…
  محاسن اصفهان:این کتاب در قرن چهارو پنج نوشته شده و به عربی است و ترجمه ی فارسی آن مربوط به سال ۷۲۹ است…که به هر حال پیش از معروفیت حافظ است.پس صاحب محاسن اصفهان نیز پیشگویی ماهر بوده است.مطمئنا در این کتاب هم اثری از آنچه آقای طغیانی فرمودند وجود خارجی ندارد.احتمالا آقای طغیانی چشم بصیرتی دارند که در این کتابها مطالب نوشته نشده را به نور دل و تعصب ابلهانه و کورکورانه ی خویش تماشا میکنند.
  شیرازنامه: این کتاب از زرکوب شیرازی است در بیان مفاخر و آثار شیراز و مشاهیر فارس و همعصر سعدی است و پیش از حافظ نوشته شده است.من این کتاب را خوانده ام.هیچ مطلبی در این باره در این کتاب نیست…پیشگوها خیلی زیاد شدنااااا!!!!!!!
  و اما تذکره ی میخانه:این کتاب استثنائا پیشگویی نکرده است! این کتاب از دوره ی صفوی است و استثنائا اصالت کوهپایه ای حافظ را ذکر کرده است.

  و اما در باب این کتاب و ادعایش…
  تذکره های شعرای فارسی بسیار کم اعتبار و دارای مطالب مغلوط و افسانه ای و ساختگی است.معدودند تذکره هایی که معتبر باشند و دروغ و بافته کمتر در آنها دیده شوند.
  در بخش ادبیات فارسی دانشگاه شیراز استادی هستند که کلامشان فصل الخطاب است و ایشان به علم و دانش معروفند و شاید معروفترین استاد بخشند از نظر علم و دانش…دکتر اکبر نحوی…ذکر کنم که زادگاه ایشان هم قم است و شیرازی نیستند که متعصبانه سخنی بگویند. از ایشان پرسیده شد که آیا حافظ یا پدرش اصفهانی بوده؟
  ایشان گفتند که این سخنان مهمل و بی پایه است و در تذکره های قرنهای بعد از حافظ نوشته شده که حاصل خیال پردازی تذکره نویسان است…و گفتند که منشا این خیال پردازی این مصرع حافظ است: زنده رود و باغ کاران یاد باد…که باغِ کاران نام باغی قدیمی در اصفهان بوده است…و تذکره نویسان چون به این مصراع رسیدند با خود اندیشیده اند که:
  حافظ که اهل مسافرت نبوده است…و از جهتی اسم باغ کاران و زنده رود اصفهان را آورده…پس احتمالا اقوام پدری اش اصفهانی بودند و به خاطر سرکشی به املاک پدری گاهی به اصفهان میرفته و یاد آنجا افتاده!!!!!!!

  به هر حال بی پایه بودن اصفهانی بودن و غیر شیرازی بودن حافظ از آفتاب روشن تر است …وَ لَو کَرِهَ الاصفهانیون…

  من واقعا از سخنان آقای طغیانی تعجب میکنم که آیا این سخن یه عضو هیات علمی است؟؟؟ این دروغها و بافته ها؟ وای به حال ما از این تعصبها و حماقتها…

  از قول یک آقای مهندس هم آورده بودند که “غلام حافظ خوش لهجه ی خوش آوازم” نشان میدهد لهجه ی حافظ با مردم شیراز متفاوت بوده و تمایز داشته…عزیز من…خجالت بکش…تو که دانشی در ادبیات نداری چرا خودت را ضایع میکنی؟…لهجه در دورانهای گذشته به معنی زبان و گفتار است نه لهجه ی شیرازی و اصفهانی! یعنی حافظ خود را خوش گفتار و خوش صدا و خوش آواز میخواند…همین!

  دوستان عزیز تا میتوانید این مطلب را پخش کنید تا جهل ما باعث نشود ادعاهای بی بنیان یک فرد در ذهنمان نهادینه شود و باور کنیم که واقعا شاید حافظ ربطی به اصفهان هم داشته است…
  حافظ نام یزد را هم آورده و از مردم آنجا بسیار تعریف کرده…آیا این نشانه ی این است که مثلا شوهر عمه ی حافظ یزدی بوده؟؟؟!!!
  این واضح است که اصفهان نسبت به تاریخ و جمعیتش مشاهیر اندکی دارد و برخی سعی دارند این کمبود را با دزدی مشاهیر بقیه، مانند صایب تبریزی و یا حافظ شیرازی!!!!!!!!!!! جبران کنند…حالم بد میشود وقتی به این که حافظ را میخواهند بدزدند فکر میکنم…
  همه میدانند حافظ شیرازی است…و یک لحظه فکر کنید اصفهانی باشد…در این صورت همه میدانید حافظ ارج و منزلت خود را در ذهن مردم از دست خواهد داد…

  این مساله را نباید به هیچ وجه آسان گرفت…سایت مربوط به شهر کوهپایه ی اصفهان را ببینید…نام سایت این است:zhafez.ir
  یعنی زادگاه حافظ!!!!

  در این سایت نوشته شده: “کوهپایه زادگاه حافظ (شیرازی!!!!!)”
  اگر نایستیم هیچ چیز برایمان باقی نخواهند گذاشت…خواهش میکنم نشر دهید…

 17. امین جان تو رو به خدا نظر من رو منتشر کن …….
  .
  ای اصفهانیهابه گوش باشید :
  ناموس من خلیج همیشه فارس هست اگر عربها غارت کردند خلیج من را به دلیل این بود که بیشتر از ما سواحل اش رو آباد کردند اما به شرف آریایی ام قسم اگر کسی حافظ سعدی ملاصدرا و داریوش وکوروش را غارت کند چه لر چه عرب جه ترک و چه قوم دست ناپاک اصفهانی به خدای احد و واحد قسم مادراش رو به عذاش میشونم .
  .
  ای اصفهانی بدان که شهر ات توسط یهودیان بنیانگذاری شد وتوسط ترک ها آباد شد و در جمهوری اسلامی به دلیل دور بودن از مرزها(در زمان دفاع مقدس) صاحب صنعت شد.
  ..

  • سلام دوست عزیز
   اینکه یه شهر کوچک چنین ادعای در مورد حافظ می کند شاید مقصر خودتان هستی که به حافظ توجه ای نکردی
   فقط جهت اطلاع می گویم بیشترشهدا را استان اصفهان تقدیم انقلاب کردند پس بفهم چه می گویی

   • این واقعا تنفر آور هست که شما و خیلی از همشهری های دیگتون به خاطر تعداد شهداتون حق بیش تری رو نسبت به بقیه ی شهر ها و استان ها برای خودتون قائل هستید. دوست عزیز ما به حافظ و پیشینه ی فرهنگیمون بی توجهی نکردیم و این شما هستید که می خواهید برای کسب اعتبار خودتون رو به فرهنگ غنی تر شیراز بچسبونید. دوست متوهم من، ما می دونیم با شما و امثال شما چه طور حرف بزنیم، این شما هستید که باید توهم رو کنار بگذارید و یاد بگیرید شهر و استانتون هیچ ویژگی فوق العاده ای نداره و به دنبال دست اندازی به فرهنگ شیراز و فارس نباشید.
    من از قول تمام شیرازی ها واست متاسفم و امیدوارم روزی ادب و متانت یاد بگیرید.

   • سلام شهر ما در مورد حرفی که زده دارای سند و مدرک تاریخی میباشد حافظ هم در اول کتابش به اینکه زادگاهش کوهپایه است اشاره کرده حالا شما میخوتاید تاریخو جعل کنید بکنید ولی یک کوهپایی تا اخر عمرش کوپائیی میمونه و بس پس اگر من کوهپیایه به دنیا بیام و شیراز بمیرم حتما مالا شیرازم چون انجا فوت شدم؟؟؟؟؟ واقعا کوته فکری تا کجا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   • دوست عزیز حافظ صرفا یک کتاب داره و اون هم غزلیاتش هست هیچ جایی هم اشاره نشده که اهل کوهپایه هست. خجالت بکشید و از جعل تاریخ دست بردارید

  • یه ضرب المثل هست که میگه:سرخاب به لبو سماغ به دندون از سوز اونه نه درد دنون

 18. فکرشو کنید ساخت دو مجسمه عظیم از حافظ و سعدی در کنار گهواره دید چه منظره ای میشه باور کنید بزرگ ترین سرمایه گذار ها نتنها برای ساخت تله کابین به دروازه قران میان بلکه کل منطقه هفت تنان مملو از هتل میشه شهرداری اگه این کارو کنه نه تنها المانی جدید برای شیراز ساخته و جاودانه میشه بلکه سرمایه گذار هارو به شیراز میکشونه لازم نیست المان شیراز مچیزی شبیه برج میلاد باشه امین جان این پیشنهاد صادق جان رو جدی بگیر لطفا و مطرح کن

 19. به قول حضرت حافظ :
  غمناک نباید بود از طعن حسود ای دل، شاید که چو وابینی خیر تو در این باشد

  شاید خیر این قضیه هم در این باشه که مسئولین امر هوشیار بشن و فضای شهر رو بیشتر با نام حافظ و آثار حافظ و در نهایت تندیس حافظ مزین کنن تا شاهد این “دست درازی ها“ به سرمایه ی گرانقدر شهرمون نباشیم

 20. خانم مولاوردی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهور ی به دادسرای تهران احضار شدند تا نسبت به اظهار نظر مبنی بر اعدام شدن تمامی مردان یک روستا واقع در سیستان و بلوچستان پاسخگو باشد. جالب اینجاست که بدونید مسئولین قضایی استان مذکور از این خانم مسئول به دلیل آسیب به حیثیت استان سیستان و بلوچستان شکایت کردند و این خانم را به دادگاه کشاندند.حالا ببینید که حتی مسئولین استان سیستان و بلوچستان که استانی مظلوم است چطور از خودشان دفاع کردند. اما مسئولین استان و شهر ما در برابر هر گونه توهین به مردم ،دزدیده شدن عناوین و القاب شهر، ضایع شدن حق شهر و استان ما و دزدیده شدن اعتبار ناشی از شیرازی بودن بسیاری از بزرگان ادبی و فرهنگی و بزرگمردان تاریخ به دلایل نامعلومی چطور سکوت می کنند .ای کاش نام همه ما و مسئولین به خوبی به یادگار بمونه وگرنه با بدی و بی تدبیری هم میشه ماندگار شد، مثل چنگیز مغول یا اسکندر

 21. ببینیم ۴ نماینده شیراز که سه تاشون هم أصلیت غیر شیرازی دارند تو دولت تدبیر و امید چه کار میکنند و در مقابل این خبر به ظاهر کوچک و خوار چه واکنشی نشون میدهند . ببینیم این هایی که خودشون رو لایق نمایندگی مردم شهر و استان دونستند چقدر عرضه دارند . امیدوارم انتخابات قومیتی وضعیت مردم ساکن فارس و شیراز رو خراب تَر از این نکنه ، ببینیم این ها هم میترسند و محافظه کاری میکنند یا از مردم دفاع میکنند ؟
  به نظر تا وقتی که مردم در سکوت خبری از اوضاع شهرشون هستن ، و تا وقتی که شایسته سالاری ارزشمند تَر از قوم گرایی نباشه ، آش همین آش و کأسه همین .
  پیشنهاد : ما هم خیلی برگ های برنده داریم که در صورت عدم واکنش مسئولان خود ان مناطق و جمع کردن این بساط های بی پایه میتونیم رو میز بگذاریم با این تفاوت که ما براش سند داریم : مثلا اکثر هنرها و صنایع دستی که امروز برخی شهرها خودشون رو مبدع اون میدونند ریششون به دوران هخامنشی و تخت جمشید بر میگرده که محققان امریکایی که لوح ها و کتیبه های هخامنشی رو بررسی کردند این رو اعلام کردند یا در خصوص چوگان به همین ترتیب
  ای کاش نخبگان بومی جامعه مسئولان ما بودند . که اگر این گونه بود به نفع همه میشد ، به نفع مردم و نظام و اسلام ، ولی این وضعی که داریم پیش میریم مثل این هست که سکان کشتی استان و شهر رو به ضعیف ترین إنسان ها بدهند که به دلیل ناشئ گری کشتی را به صخره میکوبند و همه نشستند و نگاهشون میکنند .
  حس وطن پرستی تو شهر ما مثل شهرهای دیگه نیست. حس اعتماد بنفس کمه ، حس ارزش قائل شدن برای داشته هامون که از همه شهر ها بیشتره بین مردم ضعیف هست ، معلمان مدارس شیراز و فارس مشتی سیب زمینی تربیت میکنند و متاسفانه در شهر شیراز معلمان بومی بسیار کم هستند ، نخبگان ما اول فکر ایران هستند و بعد شهرشون ، اما نخبگان کلان شهرهای دیگه برعکس .

 22. یه چند بیت از سعدی هم پیدا کنیم با این مغلطه ها اثبات کنیم اصفهانیه با یه تابلو بزرگ (سعدی اصفهانی) بفرستیم براشون.

  از هموطنان اصفهانی خودم میخوام خودشون در برابر این حرکت های زشت واکنش نشون بدن . واقعا قراره با این کار به کجا برسن و معنیش چیه؟ باور کنن به خوش نامی خودشون ضرر میزنن.

 23. منم با دوستان شیرازی موافقم.اصفهان چرا شد اصفهان؟تا حالا فکر کردید چرا تموم کارخانه های مادر را در اصفهان زدند؟چرا در شهرهای ما با این همه دانشمند و بیشینه تاریخی باید مشاغل کاذب رشد کند اما در اصفهان همه کارخانه دار و صاحب ماشین های فلان قیمت؟ما داریم پارک ابی تو مشهد میزنیم اونا میان کارخانه دوو میزنن.فکر اقتصادی و رانت بازی رو اونا دارن نه ما بیچاره ها.اگر دانشمندان فارس و خراسان بزرگ نبودند بعد از اسلام ما هیچ هویتی ایرانی نداشتیم.اگر فردوسی نبود الان باید عربی حرف میزدیم.اگر حافظ و سعدی استادان سخن نبودند ما ادبیات نداشتیم.اگر خواجه نصیرالدین طوسی نبود الان روز مهندس در دنیا نبود.اگر ابوعلی سینا نبود الان پزشکی در دنیا تا این حد پیشرفت نداشت؟لعنت بر شیطان.ای مسیولان اصفهانی با این کارها به کجا میخواهید برسید؟من روی سخنم مردم عام اصفهان نیس من اساتید اصفهانی رو میگم که پایشان را از گلیمشان دراز تر میکنند.تا به امروز من فکر میکردم پان ترک ها تاریخ دزدند اما الان فهمیدم در اصفهان هم تاریخ دزد پیدا میشود.باید این گزارش به یونسکو برسد تا انها خود دست به کار شوند از ما بی عرضه تر نیس که جلوی اینا بتونه وایسته.

 24. جالب اینجاس اسم کامل مولوی روشه میگه مولانا جلال الدین محمد بلخی از خراسان بزرگ.حالا چطور شده ترک تبار این از هویت دزدی پان ترک هاست.خدا به داد ما برسه.

  • من با نظر صادق و دوست عزیز موافقم نتنها شیراز و بلکه مشهد هم باید از داشته هایشان حفاظت کنن بنظر من باید در ارتفاعات کوهسنگی مشهد و گهواره دید شیراز مجسمه های عظیم از بزرگان پارسی یعنی فردوسی عزیز و حافظ و سعدی ساخته شود تا به المان های شیراز و مشهد تبدیل بشه نباید بذاریم شهرهایی که داری این چنین مفاخر ی هستند فراموش بشن
   از توهین به اصفهانی ها هم دست بردارید خواهش میکنم انتقاد ما باید به سمت مسئولین بی غیرت و ریشمون باشه اصفهانی ها از خواب غفلت و بی غیرتی دیگر مسئولین شهر ها استفاده میکنن این یک زیرکی هست که ذاتا دارن ما باید حواسمان باشد
   لطفا به اصفهانی ها توهین نکنید دوستان

 25. در استانی که بخیه صورت یک بچه را دوباره باز میکنن به خاطر نداشتن پول از مسئولانش شاهکار از این بهتر نمی شود انتظاری داشت . البته با این کارشون فقط باعث خنده مردم میشن . مثل این است که بگویید شیراز یک زمانی جزء استان تهران بوده . البته توجه دوستان را به این نکته جلب میکنم که مثلا همان اتفاق بخیه صورت آن بچه تنها در اصفهان رخ نداده از این اتفاقات در شهرهای دیگر ایران به شکلهای دیگر رخ میدهد از این گونه پنجره های شکسته در شهرهای ایران بسیار داریم چرا که این خانه از پای بست ویران است .

 26. چه ادعای مضحکی .نباید اجازه داده بشه به خراب کردن تاریخ یعنی چی؟ فردا بیان بگن ملاصدرا هم از قم گذشته پس اهل قم بوده.هرچند همه ایرانی هستیم اما این مسایل تحریف تاریخ هست. یادم اقتاد به قضیه جزایر سه گانه که هرچه سند و مدرک نشون داده شد به عرب ها حتی همه دنیا هم تاریخ رو پذیرفتن باز عربا گفتن نه جزایر عربی هست شده قضیه شیخ حافظ شیرازی.نباید ساکت بود در برابر دهن کجی ها

 27. باید کمپین اعتراضی راه اندازی بشه و به گوش مسءولیین برسه.

 28. همام تبریزی:
  همام را سخن دلنشین و شیرین است
  ولی چه سود که بیچاره نیست شیرازی..

 29. دوستان گرامی من قبلا مطلب گذاشتم و پیشنهاد طومار دادم…الانم سایت اصلی خبر رو چک کردم و این مطلب ۶ ماه پیش منتشر شده…ولی باید به هر حال درس عبرتی به هر جاهل و کاهل و بد اندیش و دزد هویت داد تا خیال باطل به سر خود راه ندهند….

 30. آقا من خیلی‌ بررسی کردم از منابع معتبر. خلاصه کلام این است:

  ۱. تاریخ تولد دقیق حافظ مشخص نیست و سالهای مختلفی‌ برای آن ذکر میشود.

  ۲. محل تولد دقیق حافظ هم مشخص نیست و اکثر حافظ شناسان در این باره سکوت کرده اند

  ۳. اکثر اساتید و تذکره نویسان و دانشنامه‌های معتبر محل تولد حافظ را شیراز دانسته اند.

  ۴. هیچ جا و هیچکس ذکر نکرده که محل تولد حافظ کوهپایه اصفهان بوده است. در عین حال در برخی‌ متون و به باور برخی‌ حافظ شناسان پدرش اهل کوهپایه بوده است.

  والسّلام . نامه تمام.

  این کار کوهپایه ای‌ها هم اقدامی ناشایست و سو استفاده از ابهامات فراوان تاریخی‌ درباره زندگی‌ حافظ است.

 31. به نظر من باید خودمون این خبرو ازطریق واتس اپ وتلگرام پخش کنیم تامردم ایران متوجه این جعل بشن

 32. این نشان از حس حقارت یک گروه از مردم نسبت به خودشان هست که به فکر دزدی مفاخر دیگران و تحریف تاریخ می پردازند و خودشان را مضحکه می کنند….

 33. به قول حضرت حافظ شیرازی: گر حسودی سخنی گفت و رفیقی رنجید گو تو خوش باش که ما گوش به ابله نکنیم
  اصفهانی ها این رو نگن چی بگن اخه؟؟

 34. سلام به همه شیرازی و ها و اصفهانی های محترم
  حالا کاری ندارم که اصفهانی ها چی گفتن. ولی اونا نمی گن که حافظ تو شیراز نبوده. بلکه گفتن حافظ تو اصفهان متولد شده و رفته به شیراز.
  اگه شیرازی ها از این حرکت ناراحت شدن، چرا مدرکی نمی آورند که حافظ تو شیراز به دنیا اومده. یه مدرک بیارید تا غائله بخوابه دیگه. با فحش دادن و توهین که کاری حل نمیشه. منطقی باشید. اگه حافظ اصفهانی هم باشه که چیزی از تاثیر شیراز بر حافظ کم نمیشه. در واقع اصفهانی ها حرف شیراز را تایید می کنند. اما ده سال کودکی حافظ را متعلق به اصفهان می دونند.
  شیرازی محترم کو مدرکت؟؟؟؟؟؟

  • کلید ساز محترم
   مگه شما مدرک اصفهانی ها رو دیدی؟؟؟؟؟
   بیار بقیه هم ببینند.

  • دوست عزیز کلید ساز. اولا قبر پدر بزرگ پدری حافظ در خود محوطه حافظیه نزدیک به ارامگاه حافظ هست. که متاسفانه . اکثر مردم بی اطلاع هستن. دوما خود حافظ بار ها بر شیرازی بودتش تاکید دارد. بعنوان نمونه. اگر زاینده رود آب حیات است …ولی شیراز ما از اصفهان به. سوما از قرن هشتم که حافظ میزیسته تاکنون . همه جا و در همه نوشته ها حافظ رو شیرازی دانستن. واتفاقا اصفهانیهای عزیز هستن که باید مدرک بیارن . تا بتونن ادعای مضحکشون رو ثابت کنن. چون که در حال حاضر اونها مدعی شدن.

 35. سایت جدید http://zhafez.ir تقدیم میکند… زادگاه حافظ… دهک تازه کشف شده ی ا.ص.ف.ه.ا.ن …. نیک بنگریn که با چه …هایی طرفین
  مصادره که هیچ صاحابش شدند رفت
  اینها همون مردمان دروغگویی ان که با ابومسلم خراسانی و صائب تبریزی و سلمان فارسی کازرونی و …. و حالا حافظ شیرازی میخوان واسه خودشون بشن شهر مشاهیر!!!
  نکته جالب اینه که همه ی این بزرگان فقط متولد ا.ص.ف.ه.ا.ن هستند!
  هیچ ربط دیگه ای هم ندارن
  به این چپاول گری های این مردمان… همه ی ایران باید اعتراض کنن

  • یک ایرانی عزیز دروغگو خودتی ، صائب تبریزی در اصفهان درگذشت و ومقبره او هم در اصفهان است وایشان به سبک هندی (اصفهانی) شعر می سرودند ولی کسی در اصفهان ادعا نکرد ایشان اصفهانی هستند ، خیر ایشان تبریزی هستند، اصفهان خودش شاعران مشهور دارد از جمله کمال الدین اسماعیل وجمال الدین عبدالرزاق وهاتف اصفهانی و سروش اصفهانی وصغیر اصفهانی ، برو کمی مطالعه کن تا مشاهیر اصفهان را بشناسی تا این گونه ناشیانه عقده گشایی نکنی ، کوهپایه هم فاصله ای دور با شهر اصفهان دارد وحتی جزو حومه اصفهان هم نیست ، درسته جزو استان اصفهان است ولی چه ربطی به شهر اصفهان دارد که تو به اصطلاح ایرانی به مردم اصفهان توهین می کنی، در ضمن چپاولگر هم خودتی آدم عقده ای ، برو کتابهای پرفسور پوپ آمریکایی در مورد اصفهان را مطالعه کن تا این قدر در مورد اصفهان یاوه گویی نکنی.

   • حالا بهت میگم کی داره دروغ و یاوه میگه دوست عزیز تند نرو ! زیاد کتاب نخونده ای و از کارهای همشهریان فوق متعصبت هم خبر نداری
    این هم مدرک: جمله ای از محمد علی جمالزاده اصفهانی که یه پان اصفهانیسم! به تمام عیار بوده:
    (مگر در تواریخ!!!(کدوم تاریخ؟) نخوانده‌اید که خلفا بیشتر عمال و کارگزاران درباری خود را از مردم اصفهان بر می‌گزیدند. مگر ابومسلم اصلاً اصفهانی نبود؟)
    منبع:
    http://isfahancity.com/اصفهانی-و-اصفهانی‌زاده/
    جمالزاده در ابتدای جملات بی معنی اش میگه:(حافظ شیراز که اصالتا اصفهانی!!! است هر چند زنده رود را آب حیات خوانده، “شیراز خودشان” رابه از اصفهان ما دانسته است. البته وطن دوستی عیب نیست و ما نیز در مقام رفیع او جز اینکه بگوئیم آفرین بر نظر پاک و خطا پوشش باد چاره‌ای نداریم!!!)
    حالا چطور اصلیتا اصفهانی بوده و شیراز رو هم شهر خودش میدونسته … باید از خود استاد متعصب جویا بشیم که البته خدایش بیامرزد!
    سوال دیگر : این حرکت وقیح کوهپایه ایها چه ربطی به اصفهان داره؟؟؟ از کی تاحالا واسه اصفهان کوهپایه تصمیم میگیره؟! که تابلوی دروغین و جعلی زادگاه حافظ رو به صورت سرخود نصب کنند!!! نه دوست متعصب من! اینها همش از طرف خود اصفهانی هاست…اونهایی که این حرفها رو شروع کردند اساتید بسیاربسیار باسواد! دانشگاه اصفهان بودند.
    یادمه سال ۸۶ محمد علی کشاورز که احتمالا اهل کوهپایه هم نیست و اهل خود اصفهانه در تلویزیون شبکه سه گفت: (داشتم کتابی میخوندم ( که احتمالا اثر یه اصفهانی بوده !) نوشته بود که حافظ متولد اصفهان بوده تا نوجوانی هم در اصفهان بوده بعدش رفته اونجا!(شیراز) این استاد فرهیخته حتی از آوردن نام شیراز هم ننگش میشد!

   • اصفهانی شدن سلمان هم یکی دیگه از جعلیات دوران صفویه…از آنجا که نخستین چاپخانه در ایران به دوران صفویان بازمی‌گردد آنها می توانستند تاریخ رو آنچنان که دوست دارند بنویسند … نمونش نوشتن هزلیات به نام سعدی که ۳ قرن بعد از مرگ سعدی در اصفهان کشف شد تا سعدی رو بدنام کنند چون سعدی سنی بود و مورد تایید صفویان نبود) حالا دیگه بگذریم از تخریب آرامگاه سعدی بزرگ که توسط صفویان انجام شد)!
    در مورد سلمان هم باید گفت در خانواده ای با نفود زرتشتی و ساسانی زندگی میکرده و مهد حکومت ساسانی منطقه فارس بود وبه همین دلیل اسمش سلمان فارسی شده
    در ضمن همینجا یک نقل قول از خود جنابعالی آقا احمد نازنین می آورم تا بدونی سلمان هم فارسی بوده: شما گفته اید:
    نقل قول از احمد جان:
    (یک آی کیو مدعی شده که اصفهانی ها گفته اند صائب تبریزی اصفهانی است!!!!! آخه پرفسور وقتی پسوند اسم او تبریزی است چگونه ما اصفهانی ها چنین ادعایی کنیم ؟) خب جناب آی کی یو استاد دانشگاه! وقتی پسوند سلمان :فارسی ست چطور ممکنه سلمان فارسی نباشه و اصفهانی یا رامهرمزی باشه؟؟؟! اگه سلمان واقعا اهل دیار شما بود با نام سلمان اصفهانی معروف میشد!
    این نکته هم که همه ی ایران رو فارس خطاب میکردند دروغه مثلا پیروز نهاوندی… اهل نهاوند همدان بود اگر پیروز هم با همان معیارهایی که سلمانه اهل جی را فارسی خوانده اند باید پیروز نهاوندی رو هم فیروز فارسی میخواندند!
    در مورد صائب هم ده ها بار شنیده ام که صائب رو خود اصفهانی ها ۱۰۰ درصد اصفهانی معرفی کرده اند… این در حالیه که صائب هم مثل حافظ که عاشق شیراز بوده صائب هم به شهرش تبریز تعصب شدید داشته

  • کار کوهپایه ای ها چه ربطی به شهر اصفهان داره ، درسته کوهپایه جزو استان اصفهانه ولی فاصله ای دور با شهر اصفهان داره وحتی جزو حومه اونم نیست ، مثل اینکه در آباده کاری انجام شود وبواسطه آن به مردم شیراز توهین شود ، چه ربطی داره؟ در ضمن چه کسی در اصفهان ادعا کرد صائب تبریزی اصفهانیه؟ صائب قبرش در اصفهانه وبه سبک اصفهانی (هندی) شعر می سرود، چه کسی گفت ابومسلم خراسانی اصفهانیه؟ چرا یاوه گویی می کنی؟!!!! کی اصفهانی ها چنین ادعایی کردند آدم دروغگو؟ اصفهان بزرگانی چون کمالدین اسماعیل وجمالدین الدین عبدالرزاق و هاتف اصفهانی وصغیر اصفهانی وسروش اصفهانی و…. دارد ، شهر سلمان فارسی است و احتیاجی به این کارها ندارد.

   • بله شیراز۱۴۰۰ عزیز، اصفهان شهر سلمان محمدی صحابه جلیل القدر پیامبر(ص) است وبیشتر مورخان زادگاه اورا خوراسگان اصفهان (جی)(منطقه ۱۵ اصفهان) میدانند، هر چند نقل قول های ضعیف تر هم وجود دارد که او از اهالی رامهرمز بوده است (نقل قول های مختلف وجود دارد)،ولی اصفهانی بودن او با توجه به منابع تاریخی معتبرمستندتر است ومورد اجماع اکثر مرخان است، من از کار مسئولان کوهپایه هیچ دفاعی نمی کنم، چون همه ما می دانیم حافظ شیرازی است وشکی در این نیست ، ولی به خاطر کاری که در کوهپایه انجام شده ، توهین به اصفهانی ها صورت گیرد ، به هیچ وجه منطقی ودرست نمی دانم، مثل مثالی که زدم که اگر کاری مثلاً در آباده انجام گیرد وکسی به این خاطر به مردم عزیز شیراز توهین کند!!!!!!

   • جالب اینکه اکثر مورخانشما رو جایی در منابع معتبر پیدا نکردیم!

   • سبک اصفهانی!!! چیزیه که خود اصفهانیا دوست دارن اسم گزاری کنن! رسمیت نداره اسم این سبک ؛ سبک هندیه… شاهان صفوی چندان علاقه ای به شعر نداشتند و شعرا را تحویل نمیگرفتند و باعث افت شعر و شاعری در ایران شدند این اتفاقات باعث شد شعرای مطرحی مثل صائب و عرفی و … به هند بروند و سبک هندی رو رونق بدهند دوست عزیز…
    در ضمن شعرایی که نام بردین: کمالدین اسماعیل وجمالدین الدین عبدالرزاق و هاتف اصفهانی و صغیر اصفهانی وسروش اصفهانی و…
    جزء شعرای درجه ۳ هم نیستند…اصلا اسمشان راخیلیها تا حالا نشنیده اند. در مقایسه با اینها وحشی بافقی و عرفی -سیف فرغانی -اوحدی مراغه ای و … درجه ای بالاتر دارند… (میتوانید از استاد الهی قمشه ای بپرسید!) اینها با عطار و نظامی و حافظ و خیام و سعدی قابل قیاس نیستند! اگه بخوای از همین شیراز چندین شاعر درجه چندم دیگه اسم میبرم بسیار مشهورتر از امثال آقای صغیر اصفهانی: مثلا اهلی شیرازی -شاهین شیرازی – بابافغانی شیرازی-قاآنی-فرصت-وصال – شوریده-لسانی شیرازی – مکتبی -همای شیرازی- مانی شیرازی و شاه داعی‌الله و حیدر شیرازی و…
    پس شما هم عقده ای نشو ! برو کمی در مورد حرفهایی که اینجا خوندی مطالعه کن

   • حالا گوش کن آقای راست گو!!!
    جمله ای از محمد علی جمالزاده اصفهانی :
    (مگر در تواریخ نخوانده‌اید که خلفا بیشتر عمال و کارگزاران درباری خود را از مردم اصفهان بر می‌گزیدند. مگر ابومسلم اصلاً اصفهانی نبود؟)
    منبع:
    http://isfahancity.com/اصفهانی-و-اصفهانی‌زاده/
    من همه ی حرفام روی سند بوده دروغگو و یاوه گو همون همشهریات هستند که تابلوی دروغین زادگاه حافظ رو نصب میکنند واسش یه سایت کذایی هم می سازند: zhafez.ir عقده ای هم همه می دونن کیا هستند همونهایی که چندصد ساله از مشاهیر جهانی و بی بدیل شیراز عقده دارند و مرتب یا بهشون توهین میکنند یا میخوان مصادرشون کنن

 36. بیچاره ها چه کنند
  باید یه جوری نداشته هاشون را پنهون کنن
  اخه یکی نیست به این اصفهونی بگه مگه اصالتم میشه دزدید و خرید
  مردم اصالت راخوب تشخیص میدن
  تازه اون داشته ها تون از صفویه است که اونهم اصالت ترک دارن و همون تاریختون هم مدیون امام قلی خان سردار بزرگ ایل شبانکاره فارس است
  ولی بدانید
  سیه روی شود هر که در او غش باشد

  • علی آقا حالا اگر اشتباهی در یک شهرستانی انجام شد باید کل اصفهان را زیر سوال ببرید؟!!!! هرچند اصفهان هم شهر بی شاعری نیست وبزرگانی چون کمال الدین اسماعیل وجمالدین عبدالرزاق و هاتف وسروش وصغیر و… از این شهر هستند ، در ضمن بیچاره خودت هستی، اصفهان که جزو شبکه جهانی شهرهای خلاق یونسکو است وشهر جهانی صنایع دستی ایران هم توسط یونسکو لقب گرفته احتیاجی به این کارها ندارد، کوهپایه با فاصله ای دور نسبت به شهراصفهان است وحتی جزو حومه اصفهان هم نیست ، درسته جزو استان اصفهان است ولی ربطی به شهر اصفهان نداردکه شما به مردم اصفهان توهین می کنی،مثل اینکه کاری در آباده انجام شود وکسی به شیرازی ها توهین کند ، نداشته هاتون یعنی چی؟ اصفهان چه قبل از اسلام وچه بعد از اسلام شهر مهمی در ایران بوده وهست وخواهد بود وجزو قطب های مهم علمی وفرهنگی واقتصادی وصنعتی ایران بوده وهست وخواهد بود،وفقط یک بی سواد در حوزه تاریخ می تواند تمام داشته های اصفهان را منحصر به صفویه بداند، محض اطلاع جنابعالی اصفهان پایتخت اشکانیان بود ، پایتخت سلجوقیان بود، در زمان آل بویه هم که شیراز پایتخت سنتی آل بویه بود(آل بویه اصالتی شمالی داشتند برای همین به آنها دیلمیان هم می گفتند) دیلمیان اصفهان به نام خود سکه ضرب می کردند وحاکمیتی مستقل داشتند(حسن رکن الدوله دیلمی)، سوالی ازت دارم، مسجد۱۲۰۰ ساله جامع اصفهان که شهرتی جهانی دارد مال کدام دوره است؟ همه می دانند این مسجد کلکسیون معماری از دوره های مختلف تاریخی است،منارجنبان مشهور وشگفت انگیز مال کدام دوره است؟ شاید اسمش را هم نشنیده باشی،حداقل برو کتابهای پرفسورپوپ آمریکایی را بخوان تا کمی در مورد اصفهان اطلاعاتت بره بالا آقای به اصطلاح هموطن!!!! ازت سوال می کنم، آتشگاه اصفهان مال کدام دوره است؟ مورخان بنای اولیه دو پل مارنان وپل شهرستان (نزدیک نمایشگاه بین المللی) را مربوط به دوران ساسانیان می دانند، به قول ناصرخسرو قبادیانی کدر سفرنامه اش مربوط به ۷۰۰ سال پیش که هنوز صفویه بوجود نیامده بود، ” در تمام سرزمین پارسی گویان شهری نیکوتر وآبادتر از صفاهان(نام قدیم اصفهان) ندیدم. برو بیشتر مطالعه کن تا همه شهرت ومعروفیت شهرجهانی صنایع دستی ایران را فقط مربوط به صفویه ندانی، هر چند شکوه وعظمتی که اصفهان در دوره صفویه داشت هیچ شهری در ایران در دوره پس از اسلام نداشته است، ظل السلطان حاکم اصفهان در دوره ناصرالدین شاه ۵۲ کاخ وعمارت دوره صفویه را تخریب کرد واگر آن بناهای ارزشمند تخریب نمی شد ، بسیار بهتر می شد جواب یاوه گویان بی فرهنگ وبی سواد در حوزه تاریخ را داد.

  • اصفهان خودش مشاهیر بزرگی دارد از جمله استاد محمود فرشچیان، پرفسور فاطمی پدر ریاضیات جدید ایران، سلمان فارسی صحابه بزرگ پیامبر، جلال الدین همایی، کمالدین اسماعیل، جمالدین عبدالرزاق، هاتف وسروش وصغیر اصفهانی و… تازه اینها مربوط به شهر اصفهان است ، اگر استان اصفهان را درنظر بگیریم ، سهراب سپهری (کاشان) ، غیاثالدین جمشید کاشانی دانشمند بزرگ ، دکتر فاطمی یار همراه دکتر مصدق ، صائب تبریزی هم در اصفهان به دنیا آمد ودر اصفهان درگذشت وبیشتر اشعارش هم به سبک اصفهانی(هندی) است، هرچند اجدادش تبریزی بودند وبه دستور شاه عباس اول از تبریز به سوی اصفهان کوچ کردند، یک آی کیو مدعی شده که اصفهانی ها گفته اند صائب تبریزی اصفهانی است!!!!! آخه پرفسور وقتی پسوند اسم او تبریزی است چگونه ما اصفهانی ها چنین ادعایی کنیم ؟ !!!! اصفهان احتیاجی به این کارها ندارد چون شعرشناسان می دانند که در شعر ما سبکی به نام سبک اصفهانی داریم وجایگاه اصفهان در شعر جایگاه بالایی است واقدام کوهپایه ای ها ربطی به ما اصفهانی ها ندارد.

 37. سلام وسپاس از عرق وطن پرستی وارادتی ناب به شیراز
  از اصفهان شهر پر اوازه ایران به مردمان صاحب دل وطن شیراز سرافراز شهر حافظ وسعدی ْ شهرگل وبلبل شهر دیوان های ماندگار عرض ادب خود را اعلام میدارم
  حتی کسانی که برای نخستین بار عنوان حافظ را در هر کجای جهان میشنوند گره خورده با نام شیراز سومین حرم اهلبیت عصمت وطهارت در ایران
  مردمان پاک طینت استان اصفهان وهمه حافظ دوستان ایرانی از شنیدن این خبر مضحک ابراز نگرانی نموده و از همه متولیان عرصه فرهنگ وادب به ویژه وزارت فرهنگ وارشاد جمهوری اسلامی ایران واستاندار فهیم وفرهنگ دوست فارس عاجزانه استدعادارد این سرقت ادبی وبه دور ادب را پیگری نمایندوخاطیان به اشد مجازات محکوم گردندتاد یگر شاهد این اتفاق ناگوار فرهنگی در هیچ کجای اباد بوم وطن نباشیم
  توفیق از ان اوست

  • جناب اصفهانی من از شما تشکر می کنم که نظر چنین زیبایی داده اید واین نشانه شخصیت وفرهنگ اصفهانی هاست ، ولی برخی به خاطر این اشتباه صورت گرفته دارند علیه اصفهان عقده گشایی می کنند ، مثل کسی که به اسم علی نظر داده ، این نظرات علیه اصفهان شما را ناراحت نکرد که جواب آنها را بدهید،درسته که این افراد با این طور نظرات علیه اصفهان دارند بی سوادی خود در حوزه تاریخ وبی فرهنگی وبی شخصیتی خودرا جار می زنند، ولی شما که ادعا می کنید اصفهانی هستید ، اگر آن اشتباه در کوهپایه را محکوم می کنید ، حداقل عقده گشایی برخی فرصت طلب حقیر وبی مقدار علیه اصفهان را هم محکوم کنید تا اصفهانی بودنتان خدای ناکرده زیر سوال نرود.

   • البته نشانه شخصیت وفرهنگ اصفهانی ها!! رو شما آقا احمد خیلی خوب نشون دادین! با استفاده از کلماتی چون: دروغگو!عقده ای!بی سواد! بی شخصیت! حقیر و بی مقدار و…فرهنگتون رو هم دیدیم … این همه توهین علیه کسانی که فقط خواستار مبارزه با جعل شده اند و خواهان پایین کشیدن یک تابلو که جعل مسلم تاریخه …. شیراز نه اصلا کاری به شهر سوگلیتون داره و نه مشکلی با هیچ شهر دیگه ای …
    نکته جالب هم اینجاست که از نظر این احمد آقا دزدی از فرهنگ و تمدن شیراز جعل تاریخ و دزدیدن مردی که به راستی پدر معنوی شیراز و نماد شیرازه : فقط و فقط یک اشتباه ساده و معمولی از طرف کوهپایه ای ها بوده !و هیچ ربطی هم به خود اصفهانیا نداشته!!! و هیچ کس هم نباید بابت این اشتباه کوچولو و نه چندان مهم!!! حرفی بزنه !!!
    اگه خیلی متمدن و فرهنگی و فرهیخته هستین برید اون تابلوی جعلی و کذایی رو از سردر کوهپایتون بردارید و به استاندار به احتمال زیاد اصفهانیتون اعتراض کنین تا فرهنگ واقعیتون رو نشون بدین

 38. http://www.hafezstudies.ir/index.php/hafezshenasi/zendeginameh

  فکر کنم سایت مرکز حافظ شناسی جوابی کامل و دندون شکن به ادعای پوچ اصفهانی ها باشه…این سایت خود گویاست که حضرت حافظ شیرازی حتی به اصفهان سفر هم نکرده چه برسه که زندگی کرده باشه و متولد شده باشه اونجا….لطفا در فضای مجازی هشتگ حافظ شیرازی و راه بندازید
  # حافظ شیرازی#

 39. همین یک بیت از حضرت حافظ کافیست:
  اگرچه زنده رود اب حیات است
  ولی شیراز ما از اصفهان به.

 40. سلام شیراز ۱۴۰۰ من به دلیل عشقی که به شیراز دارم همش سایت شما رو دنبال میکنم.من قصد خراب کردن جو سایت شما رو ندارم.چرا کامنتای منو تایید نمیکنید؟مگه من حرف های بد زدم؟حرف های من به مراتب بهتر از دوستان است.نمیخواهید چاپ نکنید فقط من به دلیل صداقت اسم شهرم رو گذاشتم کنار اسمم.ممنون

 41. باسلام
  کوهپایه ی اصفهان زادگاه نیاکان حافظ است، نیاکان وی از عبا دوزان کوهپایه بوده اند که به دلایلی این شهر را رها کردند و به کازرون پارس رفتند و حافظ در این شهر(کازرون) بدنیا آمد و بعدها به شیراز آمد و وارد دربار شاه ابواسحاق اینجو گردید؛ بنابراین، حافظ شیرازی اصالت اصفهانی دارد و پرورش یافته ی شیراز است.
  اصفهان را پایتخت فرهنگ و تمدّن ایران اسلامی می دانند، زیرا تشیّع و دوستداران اهل بیت(ع) در اصفهان زبانزد مردم ایران هستند؛ ولی شیراز را پایتخت فرهنگ و تمدّن ایران باستان می دانند، بدلیل وجود تخت جمشید، تخت رستم و آثار باستانی آن.
  اصفهان و شیراز دو شهر متمدّن و پایتخت های پیشین ایران بوده اند، حال دشمن در صدد تفرقه اندازی بین مردم این شهرهاست تا سرانجام به هدف شوم خود، یعنی براندازی ایران باستانی و اسلامی برسد.
  آگاه باشید که فتنه یی همانند سال ۸۸ رخ ندهد.

  • دوست عزیز اصفهانی
   چه جالب! چون ما گفتیم سلمان کازرونی بوده این نظریه پرداز پست مدرن!! هم اومده واسه اولین بار گفته حافظ اهل کازرون بوده!!
   بر اساس نسخه های بسیار معتبر قاسم غنی و محمد قزوینی اجداد حافظ اهل تویسرکان همدان بوده اند که البته اونم چندان قابل قبول نیست… در مورد کوهپایه هم هیچ جا از کوهپایه اسمی نیومده به جز دوران صفویان که خود اصفهانی ها دوست داشته اند از همون دوران حافظ رو یه جوری به شهرشون ربط بدند
   حقیقت اینه که حافظ هم شهر پدریش شیراز بود هم شهر مادریش… این رو از علاقه ی حافظ به شیراز میشه متوجه شد… اگر هم جایی حرف از سفر کردن و ناامید شدن از شیراز میزده به خاطر مردم شیراز نبوده بلکه به خاطر حکام زورگویی بوده که در فارس حکومت میکردن و اغلبا از شهرهایی غیر از شیراز بوده اند
   البته با بخش آخر حرفتان موافقم دوست عزیز هموطن گرامی

 42. خداییش مرام و شخصیت حقیقت طلب حافظ شیراز به هر شهری میاد به جز…
  این ها که از حافظ فقط اسم و شهرتش رو شنیدن معنی این بیت رو میدونن؟
  مبوس جز لب ساقی و جام می حافظ
  که دست (زهد فروشان) خطاست بوسیدن
  حافظ دروغ ستیز و ریاستیزه…همون دروغ و ریایی که همواره واسه خیلی ها منبع درآمده!
  خلاصش اینه که اینها به جز آبروریزی برای خودشون و آزردن قلب عده ای از مردم شیراز هدف دیگه ای نداشتن که احتمالا بهش رسیدن…حافظ همیشه افتخار شیراز بوده و هست

 43. من اهل یکی از شهرهای استان اصفهانم و از اینهمه توهینی که در این صفحه دیدم متاسف شدم.
  نام بلوار ورودی شهر من هم خلیج فارس هستش. وقتی نام جعلی خلیج عر… را ایرانیها شنیدند همه باهم از نام اصلی اون دفاع کردند و اگر قرار بود فقط مردم استان فارس این کار را بکنن قطعا شکست میخوردند.
  اینکه یک شهرداری با مطالعه سطحی اقدام به چنین کاری کرده نیاز به اعتراض گسترده داره ولی توهین فقط کار را پیچیده تر میکنه چون افراد بیشتری از کنار شما پراکنده میشن.
  اصفهان به اندازه کافی فرهنگ و تمدن داره و انکار کنندگان اون فرقی با شهردار کوهپایه ندارن.

 44. اولا با چارتا لچار و توهین تو یه سایت معلوم نیس دست کی اداره میشه لطفا قضاوت نکنین دوستان اگر مطالعات خود رو در سطح تاریخ گسترده کنین میفهمین که این قضیه از پدر حافظ بوده که در شهر تاریخیه کوهپایه سکونت داشته اند و این توهین ها سزاوار خاندان فردیه که در به اعتراض در اوردن مردم نقش ویژه ای بازی میکنن این مبحث کاملا با مسولان محترم پیگیری شده و به قبول تمامیه انان رسیده و به وظوح پیداس که هیچ تابلویی بدون اطلاع به مسعولان کشوری و راه داری امکان پذیر نیس ✋قضاوت ممنوع☠

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.