۳ میلیارد تومان هزینه در محور حافظیه برای هیچ!

محوری که می‌توانست به یکی از زیبا‌ترین معابر کشور تبدیل شود، با طرحی نامناسب، غیرکار‌شناسی و بدون تناسب با کاربری‌های موجود اجرا گردید و البته در اجراهم با مشکلات بسیاری همراه شد که سرانجام آن چیزی شد که در ادامه می‌بینید و باید در هنگام عبور از مسیر عابرپیاده سنگفرش شده مراقب باشید تا با خودروهای عبوری و یا موتورسیکلت ها برخورد نکنید و به همین دلیل بسیاری از عابران، استفاده از پیاده رو را برای عبور و مرور ترجیح می دهند.

با پایان عملیات سنگفرش محور حافظیه، این مسیر به معبری بی‌هویت و فاقد کاربری تعریف شده، تبدیل گردیده است. به گزارش شیراز۱۴۰۰، پس از پایان یافتن سنگفرش حافظیه وضعیت این محور بسیار خجالت آور بوده و هیچکدام از مسوولان شهرداری، میراث فرهنگی و استانداری پاسخگوی وضعیت ایجاد شده نیستند.

محوری که می‌توانست به یکی از زیبا‌ترین معابر کشور تبدیل شود، با طرحی نامناسب، غیرکار‌شناسی و بدون تناسب با کاربری‌های موجود اجرا گردید و البته در اجراهم با مشکلات بسیاری همراه شد که سرانجام آن چیزی شد که در ادامه می‌بینید و باید در هنگام عبور از مسیر عابرپیاده سنگفرش شده مراقب باشید تا با خودروهای عبوری و یا موتورسیکلت ها برخورد نکنید و به همین دلیل بسیاری از عابران، استفاده از پیاده رو را برای عبور و مرور ترجیح می دهند.

هرچند وضعیت ایجاد شده با توجه به سوابق اجرایی شهرداری کاملا قابل پیش بینی بود و بسیاری انتظار ایجاد محیط مناسب پس از اجرای طرح را نداشتند، حداقل جا دارد شهرداری از شهروندان شیراز به دلیل این وضعیت خجالت آور عذرخواهی کرده و بانیان تبدیل محور حافظیه را به وضعیت کنونی را معرفی و از کار برکنار کند و مدیران مربوطه نیز به احترام خواجه شهرراز، حافظ شیرازی و شهروندان پایتخت فرهنگی از سمت خود استعفا دهند.

در ادامه تصاویری از وضعیت اسف بار این محور و تبدیل آن به پارکینگ خودرو‌ها و البته ۳ میلیارد تومانی که از جیب شیرازی‌ها به هدر رفت و مشخص نیست چه کسی باید جوابگوی این هزینه بر باد رفته باشد؟!

توپ در زمین پلیس راهور

شهردار منطقه ۳ در گفت‌و‌گو با خبرجنوب از پلیس راهور خواست تا از ورود خودرو به محور حافظیه جلوگیری کند. حسام قلعه دار با انتقاد از ادارات دولتی و دیگر افرادی که اقدام به پارک خودروهای خود در این مسیر می‌کنند، گفت: قرار بر این بود تا با ایجاد بازرسی و صدور کارت، تنها به خودروهای دارای کارت ورود اجازه تردد و توقف در این محور داده شود، که اکنون این اتفاق رخ نداده است.

وی خواستار برخورد پلیس راهور با خودروهای وارد شده به این محور شد و گفت: در صورت برخورد جدی پلیس راهور، پس از مدتی دیگر کسی خودروی خود را در این محور پارک نمی‌کند!

به گزارش شیراز۱۴۰۰، به نظر می‌رسد بازهم عدم هماهنگی بین شهرداری، استانداری و پلیس راهور مانند آنچه در طرح بی‌سرانجام محدوده ترافیک دیده شد، این بار در محور حافظیه پدیدار شده و شهرداری علاوه بر عدم هماهنگی در زیرمجموعه‌های خود، دارای ناهماهنگی جدی با پلیس راهور بوده و مسوولان به جای اینکه به صورت مستقیم مشکلات را بررسی و حل کنند، از طریق رسانه‌ها برای یکدیگر پیغام می‌فرستند!

به هرروی همانطور که در ابتدا اشاره شد، وضعیت کنونی محور حافظیه بسیار خجالت آور بوده و چه بهتر بود این محور به‌‌ همان حالت اولیه خود‌‌ رها می‌شد تا بلکه مدیری لایق و کارآ» د بتواند آنطور که شایسته است طرح سنگفرش و تبدل آن به مسیر پیاده را اجرا کند. و در پایان این سووال مهم که آیا سرانجام میراث فرهنگی و استانداری، سهم یک سوم خود را در این طرح پرداخت کردند یا خیر!؟

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

27 نظر

 1. نادر

  شهرداری مسئول اصلی این افتضاح است. مساله اصلی پارک خودروها نیست. مساله بی برنامگی و کج سایقگی شدید شهرداری در این پروژه است آنهم در جاییکه ویترین شهر است. اینکه نیمی از خیابان را به یک شکل و نیمه دیگر به گونه ای دیگر سنگفرش شده (و آنهم با این طراحی و اجرا) چه کسی به جز شهرداری باید پاسخ دهد؟ به نظر من شهرداری باید در گام اول آن سنگفرش بد قسمت اول (نیمه جنوبی خیابان) را تعویض کند.. نگهداری این خیابان در وضعیت فعلی به معنی بی تعهدی شهرداری و توهین به شعور شهروندان است.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 2. حامد-شهرراز

  درود بر امین عزیز بخاطر این گزارش خوب.

  ======
  همه مان میدانیم که این پروژه بصورت اتفاقی شروع شد تا حدی که خود شهردار هم ابتدای آن مطلع نبود و به همین دلیل یکی از مدیران منطقه ۳ را برکنار کرد. اما در حال حاضر ما در این خیابان نا همگونی و نا همخوانی موارد زیادی را شاهد هستیم که حتما تعجب گردشگران و مسافران را در بر دارد. برای من هم جای تعجب زیادی دارد. یک خیابان ساده که دو مدل سنگفرش منسوخ شده در آن به اجرا در آمده که هرکدام ساز خود را میزند.از طرفی دیگر بین این دو مسیر سنگفرش هم پوشیده نشده و هنوز خاک و شن بیرون زده و گلدان های تکراری و بیروحی در وسط آن کار گذاشته شده است. یکی از مهم ترین مسائلی که در این بین بصورت وحشناکی در ذوق میزند، پارک خودرو های مختلف و مسافران و خودرو های مربوط به ادارات است.این در حالیست که در سرتا سر این خیابان هرچند قدم، یک تابلو پارک ممنوع و حمل با جرثقیل نصب شده که عملا بی فایده بوده و انگار که همه آنرا به سخره گرفته اند.
  به نظر من وضعیت این خیابان در سالهای قبل که بصورت آسفالته بوده و خودرو ها در آن عبور و مرور داشته اند بهتر بود. حتی اگر از شهروندان در مورد نحوه ی اجرای سنگفرش نیز نظر خواهی به عمل میآمد، مطمئنا پیشنهاد ها و طرح های خوبی داده میشد و بهتر اجرا میگردید.
  شهرداری منطقه ۳ باید سنگفرش اولیه را برچیند. یکی از بدترین سنگفرش های اجرا شده همین نوع سنگفرش است که واقعا با عبور از روی آن دچار سردرد نشویم شانس اورده ایم.به حتم شهردار منطقه ۳ باید در این زمینه پاسخگو باشد.که چرا طرحی که میشد در عین سادگی و زیبایی اجرا شود، به زشت ترین و بدترین صورت اجرا شد و این توهینی است هم به مقام حضرت حافظ و هم گردشگران و مسافران و همشهریان.
  سنگفرشی که خیابان دهنادی انجام شده بسیار خوب و راحت است. الگویی مناسب برای این مسیر.متاسفم برای پیمانکار بی هویت و کج سلیقه این پروژه سنگفرش حافظیه. جسارتا اگر من بودم ، طرح بهتری میدادم و با این ۳ میلیارد تومان طرح بهتر و درخور تری را اجرا میکردم که چشم هر رهگذری را خیره کند.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
   1. حامد-شهرراز

    امین جان من در این مورد قصد طرفداری از شهرداری رو ندارم. اما این حرفیست که خودشون گفتن.

    موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

 3. Farshad

  وقتی من میگم پاک فطرت فقط کار با سیمان و بتن بلده بگین نه!
  فقط میاد پل میسازه، ولی حواسش به درختای قصرالدشت و باغها نیست!!!
  هنوز نمیتونه یه منطقه توریستی خوب و أجرا کنه،
  اطراف سعدی و ببینید!!!!!
  ماهی یک بار پاک فطرت میره به پروژه ها سر میزنه تا حالا دیدین یه سر به پروژه های تفریحی بزنه؟؟؟؟
  میان تو شهر چراغ و نورپردازی میکنن بعد یا خاموش میکنن یا اگر بسوزه عوض نمیکنن!!!
  به خدا مال مردم خوردن نداره اینا همش بیت المال

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. حسین

   اطراف سعدی افتضاح است
   یک سنگ فرش کنار باغ دلگشا کردن در واقع منظورم سنگفرش پارک کوهستانی کنار باغ دلگشاست
   بابا سنگای بزرگ قلمبه قلمبه زدن بیرون نمیشه روش راه رفت افتضاح است بینهایت افتضاح است
   سنگفرش قدیمی حافظیه جلوی اونخیلیخیلی خوبه
   من نمیدونم شهرداری پیمانکاراشو رابطه ای پیدا میکنه یا از کجا پیدا میکنه
   بابا این پارک کوهستانی دوتا راه عبور داره
   یکیش که به سمت سعدی هست دقیقا کنارش یک انبار زباله شهرداری و ماشین های آشغالی هست
   تا میخوای بری بالا باید جلو دماغ و دهنتو بگیری
   مثلا کنار سعدی هست …تازشم چندتا ساختمونه بی روح وسط اون پارک زیباست وکاشاینا رو تخریب میکردن وپارک رو تا کوچه بعدی گسترش میدادن
   من موندم چجور شهرداری اونجا تو اون سینه کوه وکنار اون پارک اجازه ساخت وساز میده …..
   شهردار محترم لطفا به تونجا سر بزنید
   یکسری معتادم او بالا بساط قلیون فروسی وآهنگ های مبتذل گذاشتن
   و به نگهبانان باغ رشوه میدن تا لوشون ندن ….
   کاش یکی پیدا میشد اطراف باغ دلگشا وسعدی رو سر وسامون بده
   نه امنیتی نهفضای سبزی
   نه ساختمونای زیبائی
   فقط افغانی
   خونه وکوچه های تنگ و اراذل واوباش
   رومون نمیشه اقوام وآشناکه از خارج یا شهرهای دیگه میان ببریم اونجا
   فضاش بی نهایت تو ذوق میزنه
   جنا پاک فطرت طرحی جامع وکلی برای سعدی و پارک کوهستانیش و وسعدیه و باغ دلگشا بدید
   باید باغ دلگشا وباغ طاویسیه تو یک طرح دیده بشن

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 4. مجتبی

  بدتر از ورود خودروها به نظرم اجرای این پروژه هست
  اول که خیابون با این عرض میشد کلی فضای سبز شنگ توش اجرا کنن که نکردن
  دوم فرش سمت چپ و راست خیابون با همدیگه زمین تا آسمون فرق میکنه که این خیلی زشت و بد شده با اینکه سنگ فرش ا.لیه خیلی بی کیفیت اجرا شد اما بازم به نظرم اگر قسمت دوم رو هم به همون صورت اجرا میکردن بهتر و حداقل انقد افتضاح و زشت نمید
  سوم فرش سمت چپ با فرش سمت راست اختلاف سطح داره که اون باز خیلی زشت و بد قواره کرده خیابون رو
  چهارم خط وسط(زیر گلدونا) اصلاً هیچ فرشی نداره و فقط سنگ ریزه ریختن
  با تمام وجود میگم خاک بر سرشون با این کارشون مردونه اگر از یه بچه هم پرسیده بودن چجوری اجرا کنیم بهتر اجرا میشد این طرح

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 5. شيراز زيبا

  این چی چیه ؟ وسط خیابون نیم متر باز مونده خاکا قشنگ پیداست. تازه نیومدن باغچه ای با گلی بکارن. هر چن متر یه گلدون گذاشتن نمیدونم به این سلیقه بخندم یا گریه کنم. بعد از دو سال از روع این پروژه هنوز شن و سنگ فرش ریخته شده تو خیابون و کلی خاک هم دیده میشه. افتضاح. محور حافظیه یه محور تمیز و سرسبز و سنتی بود به خدا همون قدیم بهتر بود. پره خاک شده نمیان تمیزش کنن. چرا هیشکی به فکر نیست. اینجا کلی مسافر از همه شهرها میاد و تصور بدی از شیراز پیدا میکنن.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 6. هادی

  ما اخر نفهمیدیم چی شد راستش. این مسیر دور اضافی که ماشین ها میزنن سالیانه چقدر اضافی سوخت می سوزانند؟

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 7. سینا الف

  کار بی برنامه، استفاده نکردن از متخصصین، منیت اشخاص دارای مسولیت آخرش این میشه! چرا قسمت دوم مثل قسمت اول نساختن واسه من سوال بزرگیه! مگه میشه توی یکی از مهم ترین راهای تاریخی و توریستی مسیر رفت و برگشت با هم فرق داشته باشه و اختلاف سطح داشته باشه؟ چرا به جای کاشتن درختان بزرگ و سایه افکن و نور پردازی از گلدان استفاده شده؟ بر خلاف نظر اکثر بچه ها من با سنگ فرش قسمت اول موافق بودم! اونی که اکثرا مد نظرشون هست آجر فرش یا موزاییک فرش هست و سنگ فرش همینی هست که توی قسمت اول اجرا شده بود و تقریبا در اکثر گذرگاهای تاریخی دنیا استفاده میشه! چون که در زمان گذشته خبری از اسفلت و موزاییک و آجر برای کفپوش خیابانها نبوده. درسته که راه رفتن بر روی سنگ فرش کمی سخت تر از زمین اسفالت هست ولی در جاهای تاریخی برای یاداوری و ارتباط با زمان گذشته از این متریال و کفپوش استفاده میشه! امیدوارم که هر چه زودتر شهرداری در این زمینه ها که یکی از مهمترین کارهاشون هم هست از بزرگترین متخصصان و صاحب نظران ایران و دنیا استفاده کنه! اصلا هم کار سختی نیست! با یک فراخوان معماری و شهرسازی، البته به شکل حرفه ای، همه معماران شرکت خواهند کرد، چون که کار کردن در یکی از مهمترین و توریستی ترین محور های جهان کار کردن مطمنا رزومه و اعتبار هر معماری و دو چندان خواهد کرد! این کار فقط یک مدیریت خوب و حرفه ای لازم داره که متاسفانه باند بازی ها و روابط و سیاسی بازی ها تا کنون اجازه ی این کار رو به شهرمون نداده!
  با سپاس از امین و صابر عزیز به خاطر این پست مهم و همه فعالیت هاشون!

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 8. sadegh

  متاسفم برای شورای شهرمون که هر هفته تو جلسه شورای شهر در مورد مسائل جزئی و کم اهمیت بحث می کنند و چنین مسئله مهمی رو مد نظر نمی دهند.
  فضای سبز این محور به شدت کم و فاجعه هست.حافظیه و باغ های قصر الدشت به منزله سر برای شیراز هستند اگه واقعا شهردار نمی تونه این دو مورد رو حفظ کنه به نظر من موندنش ضرورتی نداره

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 9. فرهاد

  مدیران شهری شیراز لازم است برای کارآموزی به شهرهای دیگر ایران سری بزنند و زیبا سازی را از شهرداران شهرهای حتی کوچکتر از شیراز یاد بگیرند. شیراز از نظر زیباسازی و فضای سبز در حال درجا زدن و حتی پس رفت است

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 10. سارا

  خواهشا یک گزارش هم از پارک کنارش داشته باشید(باغ ملی)فقط شده جایگاه معتادین و اراذل.روی هر نیمکت پارک یک معتاد خوابیده و پشت هر بوته در حال مصرف مواد هستند..کافیه نیم ساعت اونجا بنشینید و ببینید چقدر توریست از این پارک عبور میکنند و این منظره رو میبینند.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 11. مهران

  این “هیچ” که در تیتر آمده یه نظر شخصیه/ شهر باید متحول بشه این که پلیس به وظیفه اش عمل نکنه و جریمه نکنه یا ماشینای کارمندای استانداری در اون محور پارک بشه نباید مانعی واسه پیشرفت باشه/

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. شیراز۱۴۰۰

   جدا از جریمه نکردن، اینکه دو سمت رفت و برگشت یک خیابان ۵۰۰ ۶۰۰ متری، با هم ۱۰ ۲۰ سانت اختلاف سطح داشته باشن، هر کدوم هم یه شکل باشن، فضای سبز هم به اون شکل فاجعه آمیز باشه هیچ ربطی به نظر نویسنده نداره و مشکل در ظاهر نیست!

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 12. مهران

  “اینجا شیراز است، قلب ایران، شهر هنر و ادب، سومین حرم اهل بیت(ع) و پایتخت فرهنگ و تاریخ ایران. اینجا شیراز، پایتخت دیار پرافتخار پارس، دیار کوروش، دیار داریوش، دیار شاپور. اینجا شیراز است، مهد شاعران، اندیشمندان، دانشمندان و بزرگان تاریخ ایران. اینجا شیراز است، وارث تخت جمشید بزرگترین بنای سنگی جهان و پاسارگاد، آرامگاه کوروش بزرگ بنیانگذار امپراتوری هخامنشیان و نویسنده نخستین منشور حقوق بشر. اینجا شیراز است، سرزمین مادری ما، سرزمین حافظ و سعدی، سرزمین عقاب تیزپرواز ایران عباس دوران، اینجا شیراز است سرزمین پارسیان، سرزمین مردمی کوشا که شهرشان با همت خود به والاترین جایگاه خواهد رساند. اینجا شیراز است، پایتخت فرهنگی و مهد تمدن ایران زمین و شهر باغهای تاریخی و سرسبـــز”

  این جملات قشنگ باید در عمل متبلور بشه که متأسفانه با وجود برخی ساکنین یا برخی از کسایی که صبح میان و عصر میرن و تمام شهر رو پر کردن از نوشته های منزل مبله یا خیلی چیزای منفی که همه ی دوستان اشراف دارن مثلا دزدین تأسیسات شهری و … ، محقق نمیشه// خواهش ایراد محتوایی نگیرید // ایراد شیراز فقط در ظاهره

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. شیراز۱۴۰۰

   نداشتن یک شهربازی مناسب، محروم بودن از بزرگراه استاندارد، نبود طرح جامع نوری و مبلمان شهری، نبود پارک آبی، نداشتن مرکز همایش ها و تالار مناسب، نبود ورزشگاه مناسب، فرودگاه و … احتمالا ایراد محتوایی محسوب نمیشن!

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 13. مهرداد

  سلام به همه دوستان عزیز
  مشکل کار اینا نا لایق بودن و روابطی کارو به هم سپردنه .
  وگرنه مشکل حافظیه با این طرح مسخره حل نمی شد .
  من تو یک سال قبل که ایران بودم واین پروژه اجراشد چه قدر سختی کشیدیم بابت این که راه بسته بود و در کنار این چقدر مشکلات به وجود اومده بود.
  حالا هم این دسته گلِ شونه .

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 14. Mehdi

  ba salam
  Beh nazar man tanha rah e nejat mehvar hafezieh az in vazeiat enteghal va takhrib 2 sakhteman movjood dar in khiaban va ijad fazay e sabz bejaye an mibashad, yeki sakhteman tarbiat badani va digar sakhteman barnameh va boodjeh va enteghal an beh mahali digar.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 15. اقوی همساده

  نیازی به کمک از نیروی راهور و ناوبر و… نیست.با کار گذاری مانع هتی فیزیکی مبشه جلو این کار را گرفت.به نیروی راهور امیدی نیست چونکه اگه کارامد بود جلو وانت بارهای میوه فروش سطح شهر رو می گرفت تا این همه معضل ایجاد نشه

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 16. محمد

  باور کنید سر قضیه حافظیه هنگ کردم!!تورو خدا یکی بیاد جلو اینارو بگیره..حافظ رو همه دنیا میشناسن.حافظیه هرسال عید رتبه اول تا سوم بازدید مسافران رو داره..نکنید این کارا رو..نه بخاطر ما ..بخاطر ارادت مردم به حافظ بخاطر فرهنگ کشور،بخاطر انسانیت،بخاطر چی؟بخاطر چی بگم؟؟!!!وضعیت تخت جمشید،نقش رستم،آرامگاه کوروش هم همچین تفاوتی نداره..اصلارسیدگی نمیکنن..باید باشماها چکار کنیم؟؟؟همه چیزو دارید نابود میکنید..پول بیت المال ساده ترین مثال خرابی شماهاست..مغول ها هم اینقدر خرابی به بار نیاوردن!!!مردم شیراز باید جمع شن جلو شهرداری همون کاری که اول انقلاب با لانه جاسوسی امریکا انجام شد رو تکرار کنن.راه دیگه ای وجود نداره.اینو جدی گفتم.یه صبح زودتر بیدار شیم تاظهر همشونو بندازیم بیرون

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *