تاریخ : یکشنبه, ۳۱ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 21 July , 2024

آخرین اخبار

کمبود زمین مسکن ملی در صدرا ساخت ۶ شهرک جدید مسکونی در فارس 🎥: آخرین وضعیت احداث دوربرگردان اردی‌بهشت شیراز – تیر ۱۴۰۳ ثبت ملی ۹ درخت کهنسال در فارس حافظیه همچنان در صدر پربازدیدترین جاذبه تاریخی کشور در نوروز پیروزی تیم بسکتبال لیموندیس شیراز برابر تیم مس رفسنجان دو کشته و سه مصدوم در برخورد کامیون با خودرو سواری 🎥: مرگ ۸ نفر بر اثر گازگرفتگی در فارس 📸 افتتاح باند جنوبی بزرگراه کوهسار و سپس تعطیلی آن! فجرسپاسی برابر نفت مسجد سلیمان شد 📸 برداشت گل نرگس از بزرگترین نرگس زار دیم کشور شکست تیم لیموندیس شیراز مقابل نماینده آبادان 🎥 معرفی پروژه پارک آبی شیراز 🎥 ادامه روند ساخت بزرگراه شرق شیراز ارایه لایحه بودجه ۲۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی شهرداری شیراز در سال ۱۴۰۳ پروژه نیمه کاره و شکست خورده المان ورودی غربی شیراز خرید آنلاین تنقلات تا ۵۰% تخفیف در شیراز: لذت خرید بدون دردسر حوادث بی پایان رانندگی در آزادراه شیراز – اصفهان 🎥 تصاویر هوایی از طبیعت برفی فارس گلایه شهردار شیراز از شرایط تامین واگن برای خط ۲ مترو

13
انتظار شهروندان برای ساخت طرح های تفریحی بزرگ؛

چالش بزرگ شهرداری با ۲۰ پروژه بزرگ درحال اجرا و یا نیمه کاره

  • کد خبر : 46055
  • 17 فروردین 1401 - 21:00

سایت خبری – تحلیلی شیراز۱۴۰۰: با پایان تعطیلات نوروزی شهروندان در انتظار شروع پروژه های جدید و تکمیل پروژه های درحال اجرا و متوقف است هستند. سال گذشته و با حضور شورای شهر جدید و انتخاب شهردار منتخب آن یعنی مهندس سید احسان اصنافی اعضای شورای شهر و تیم جدید شهرداری وعده های مختلفی در خصوص اجرای طرحهای مختلف دادند که اجرای چند ابر پروژه نیز در بین آنها به چشم می خورد و اکنون باید در انتظار ماند و دید در شرایطی که ۲ طرح کلنگ خورده توسط شورای جدید یعنی تعریض پل پیرنیا و پل جمهوری که تاکنون حتی تجهیز کارگاه هم نشده اند، چه سرنوشتی پیدا خواهند کرد.

همانطور که در ادامه خواهیم دید بیش از پروژه شهرداری روی دست شهرداری مانده که در حال ساخت هستند یا در میانه راه متوقف مانده و یا اصلا وارد فاز اجرایی نشدند که برای همه آنها نیاز به برنامه ریزی دقیق و اختصاص بودجه مناسب هست تا در کمترین زمان ممکن به نتیجه برسند و باید در انتظار ماند و دید که شهرداری تا پایان سال در برابر این طرحها چه اقدامی خواهد کرد. از سوی دیگر طرحهای دیگر هم هستند که مسوولان وعده اجرای آن را داده اند مانند ساماندهی عبور و مرور در گویم و طرحهایی که شهروندان انتظار دارند به اجرا برسند مانند بهسازی و گسترش باغ گلها، تکمیل پروژه پارک آبی و ساخت طرحهای تفرییحی بزرگ مانند آکواریوم، تله کابین، تم پارک، باغ پرندگان و … .

در ادامه مروری خواهیم داشت به برخی از پروژه های در حال اجرا و طرحهایی که شهروندان انتظار دارند شروع شوند:

پروژه تقاطع سه سطحی مدافعان سلامت: این طرح که در مرداد سال ۹۹ اجرایی شد مراحل پایانی خود را می گذراند و به نظر می رسد در نیمه اول امسال به بهره برداری برسد.

پروژه بزرگراه کوهسار: قدیمی ترین پروژه عمرانی کلانشهر شیراز که از اواسط دهه ۸۰ شروع به ساخت شد و تاکنون تکمیل نشده است. ریزش های پیاپی در پروژه و طراحی تونلهای جدید باعث تاخیر در تکمیل پروژه شده و شهروندان در انتظار تکمیل این پروژه حیاتی در سال جاری هستند و باید منتظر ماند و دید که آیا ساخت تونل ملل که پل چمران و تونلهای دوقلو ایمان را به کمربندی شمالی شیراز متصل می کند در این طرح اجرایی خواهد شد یا خیر!

تونل نیایش شیراز

بزرگراه شمال غرب شیراز: این پروژه بخشی از طرح شهرداری برای اتصال به آزادراه شیراز – اصفهان هست که از سال قبل بصورت جدی وارد فاز اجرایی شده و باید منتظر ماند و دید آیا این طرح در سال جاری تکمیل خواهد یا خیر. این طرح از بزرگراه حسینی الهاشمی شروع شده و موازی با بلوار آفرینش پیش رفته و بوسیله دو بلوار که در آینده احداث خواهند شد به پل آفزنیش و شهرک گلستان و در نهایت به قطعه ۸ آزادراه شیراز اصفهان متصل خواهد شد.

پروژه بزرگراه شرق شیراز: این پروژه نیز یکی از قدیمی ترین طرحهای عمرانی کلانشهر شیراز محسوب می شود که از اوایل دهه ۹۰ خورشیدی ساخت آن آغاز شد اما بدلیل مشکلات در تملک سنگین اراضی تاکنون شهرداری نتوانسته آن را تکمیل کند و اکنون نیز عملیات ساخت آن به همین دلیل متوقف است.

تقاطع بزرگراه حسینی الهاشمی و بزرگراه شمال غرب: در بهمن ۹۹ مهندس صالحی معاون فنی و عمرانی شهرداری شیراز وعده شروع به ساخت این تقاطع را داد و تاکنون عملیات اجرایی آن آغاز نشده و باید در انتظار نشست و دید که آیا این طرح در برنامه های امسال شهرداری جایی دارد یا خیر!

تقاطع بلوار ولایت و بزرگراه خلیج فارس: این طرح که در ورودی شرقی شیراز چانمایی شده، اسفند ۹۹ در اواخر دوره قبل شهرداری شیراز کلنگ زنی شد اما در مرحله تجهیز کارگاه باقی ماند و هنوز اجرایی نشده است

تقاطع بزرگراه شمال غرب و بلوار آفرینش: مهندس صالحی معاون سابق فنی و عمرانی شهرداری شیراز وعده شروع به ساخت این تقاطع را داد و تاکنون عملیات اجرایی آن آغاز نشده است.

تقاطع چمران – نیایش: شهرداری شیراز در سال ۱۴۰۰ اقدام به ساخت و تکمیل کنارگذر نیایش در رودخانه خشک کرد تا سپس اقدام به ساخت تقاطع اصلی کند و نکته عجیب اینکه با گذشت نزدیک به یک سال از تکمیل این کنارگذر پروژه اصلی که نقش مهمی در کاهش ترافیک بلوار چمران خواهد داشت شروع نشده و باید منتظر ماند و دید آیا در دوره جدید این طرح شروع می شود یا خیر.

ساختمان مرکزی شهرداری شیراز: ۷ سال از کلنگ زنی این طرح می گذرد و در این مدت شهرداری تنها توانسته یک بلوک از این طرح را بصورت نصفه نیمه تکمیل و بخشی از زیرمجموعه های خود را در آن ساکن کند و مانند چند طرح دیگر باید در انتظار نشست و دید که آیا ساخت بلوک بعدی و تکمیل بلوک فعلی در برنامه های جاری شهرداری جایی دارد یا خیر.

ساختمان مرکزی شهرداری شیراز

پردیس سینمایی جوان: ساخت این طرح در شهریور امسال ۴ ساله خواهد شد و تاکنون یک سالن آن تکمیل و تجهیز و باقی سالنها درحال تکمیل هستند. یکی از مهمترین اولویتهای شهرداری در سال جاری باید تکمیل این طرح مهم فرهنگی گردشگری باشد.

پروژه پردیس سینمایی جوان

پردیس تئاتر نصر: پردیس سالن نصر در سه سالن ۲۵۰، ۱۷۰ و ۸۰ نفره در زمینی به مساحت شش هزار متر مربع در بلوار نصر از سال ۹۸ شروع به ساخت شد که متاسفانه علی رغم تمام وعده ها، این طرح به دلیل مشکلات مالی به سرانجام نرسیده و ساخت آن تقریبا متوقف مانده است.

پردیس تئاتر نصر، مرداد۱۴۰۰

خط ۲ مترو: عملیات اجرایی این طرح از حدود ۹ سال قبل شروع شد و شهردار شیراز در سال قبل وعده افتتاح بخشی از فاز یک این خط را با ۳ ایستگاه داد و باید دید آیا این وعده محقق خواهد شد یا خیر.

ایستگاه مترو قهرمانان خط ۲ مترو شیراز

بهسازی اطراف آرامگاه سعدی: این طرح در مرداد سال ۹۹ شروع به اجرا شد و به نظر در سال جاری تکمیل خواهد شد.

پروژه باع ایرانی: این باغ به مساحت ۱۰ هکتار در کنار تقاطع استاد بهمن بیگی قرار گرفته و ۱۰ هکتار مساحت دارد. این پروژه در آبان ۹۸ کلنگ زنی شد و قرار بود فاز نخست آن در سال بعد افتتاح شود که تاکنون این اتفاق رخ نداده و در چندین نوبت پروژه متوقف شده است و باید در انتظار نشست و دید که سرانجام این طرح چه خواهد شد.

باع ایرانی

پل زندگی چمران: با گذشت نزدیک به ۲۱ ماه از انتشار فراخوان مسابقه پل زندگی و مشخص شدن برندگان در مهرماه سال ۹۹، این پروژه وارد مرحله اجرایی نشده است. همانطور که قبلا اشاره کرده ایم پرسش مهم این است که آیا اساسا شهرداری توانایی مالی ساخت چنین طرح لاکچری را دارد و پرسش بعدی این است که آیا شهرداری قصدی برای ساخت این طرح که یادگار دوره قبل است دارد یا خیر!

طرح نهایی پل زندگی شیراز

باغ موزه هنر شیراز: این پروژه در حاشیه پیاده راه سلامت جانمایی شده و بیش از ۱۸ هکتار مساحت دارد که در اسفند ۹۹ کلنگ زنی شد و مانند بسیاری دیگر از طرحهای فرهنگی تفریحی شیراز هیجگاه وارد فاز اجرایی نشد، پروژه ای با سطح اشغال ۹۵۰۰ مترمربع با امکاناتی مثل سالن موزه و گالری، سالن چند منظوره سینما، سالن تئاتر، کتابخانه و کتابفروشی و …  . برای این طرح هم پرسش مهم این است که آیا اساسا شهرداری توانایی مالی ساخت چنین طرح لاکچری را دارد و پرسش بعدی این است که آیا شهرداری قصدی برای ساخت این طرح که یادگار دوره قبل است دارد یا خیر!

پارک آبی شیراز: این طرح نیز یادگاری از دوران قبلی شهرداری هست که علی رغم کلنگ زنی و تبلیغات سنگین شهرداری درباره شروع عملیات اجرایی و تکمیل در مدتی معین هیچگاه حتی وارد فاز اجرایی نشد. پروژه پارک آبی شیراز در هنگام شروع کار شورای جدید با مخالفتهای جدی برخی اعضا مواجه شد و بنظر نمی رسد این طرح هم مانند سایر طرحهای تفریحی شیراز به فرجام مشخص برسد.

پارک آبی شیراز

سبزراه چمران: این طرح در سال ۹۹ حد فاصل کوچه ۲۸ بلوار شهید چمران تا پشت بیمارستان چمران به طول تقریبی ۲/۵ کیلومتر شروع به ساخت شد و اجرای آن با وقفه های فراوان همراه بوده و شهرداری تاکنون موفق به افتتاح این پروژه کوچک مقیاس نشده است.

تراموا شیراز: بحث ایجاد نخستین تراموا کشور در شیراز بشدت از سوی شهردار سابق شیراز مهندس اسکندرپور دنبال میشد و علی رغم تمام تردیدهایی که از سوی افکار عمومی درباره توانایی فنی – مالی شهرداری درباره ساخت این طرح در مدت زمانی معین وجود داشت، شهرداری بر ساخت آن اصرار داشت و در نهایت مجوز ساخت آن از سوی وزارت کشور صادر نشد. این درحالی بود که به گفته شهردار وقت شیراز مطالعات این طرح در سال ۹۷ تکمیل شده بود و قرارداد اجرای آن در اردیبهشت ۹۹ و همزمان با روز شیراز منعقد شد اما در نهایت همانطور که پیش بینی می شد اتفاق خاصی در این خصوص نیفتاد. بنظر هم نمی رسد تیم فعلی شهرداری و شورای شهر تمایلی به از سرگیری این پروژه داشته باشند.

پل جام جم: پس از کش و قوسهای فراوان درباره طراحی این پل و چگونگی اتصال آن به بزرگراه کوهسار این پروژه در سال گذشته کلنگ زنی شد ولی با مخالفت های برخی شهروندان که با همراهی تعدادی از اعضای شورای شهر همراه شد این طرح به مرحله اجرا نرسید و حتی طرح ترافیکی آن که برای تجهیز کارگاه در بلوار جمهوری اجرا شده بود نیز برای عید نوروز جمع آوری شد و تاکنون هم خبری از تجهیز مجدد کارگاه به گوش نمی رسد.

طرح جدید تقاطع جام جم
telegram
لینک کوتاه : https://shiraz1400.ir/?p=46055

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.