۳۰۰ میلیون شاخه گل نرگس از نرگس‌زارهای فارس برداشت می‌‌شود

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس از برداشت ۳۰۰ میلیون شاخه گل نرگس از نرگس­‌زارهای استان خبر داد. به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از خبرگزاری تسنیم از شیراز، ۵۰۰ هکتار از اراضی استان فارس زیر کشت گل نرگس رفته است و این استان در این زمینه رتبه نخست را در کشور دارد به صورتی که نام فارس به همراه نرگس­‌زارهای خفر و کازرون پیوندی همیشگی یافته است. مجیدرضا پاکاری، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس در گفت‌­وگو با خبرنگار تسنیم از آغاز برداشت نرگس در استان خبر داد.

کشور ایران با سطحی بالغ بر ۹۶۰ هکتار کشت نرگس پس از کشورهای انگلیس و هلند رتبه سوم جهان را دارد و در میزان تولید این گل معطر و پر طرفدار جایگاه سوم را دارد. گل نرگس در استان­‌های فارس، گلستان، مازندران، لرستان، سمنان، البرز، ایلام، خوزستان، کرمان، تهران و بخش‌­هایی از همدان و مرکزی کشت می­‌شود که در این میان نام منطقه خفر جهرم و بالاده کازرون سرآمد است.

پاکاری از شهرستان‌­های جهرم با ۳۰۰ هکتار و کازرون با ۱۷۰ هکتار و پس از آن­ها رستم، فراشبند و مهر به عنوان میزبان نرگس­‌زارهای فارس نام برد و گفت: منطقه خفر بیشترین میزان تولید نرگس را دارد و با این شاخصه شناخته می‌­شود.

نرگس در استان فارس به شکل دیم و آبی کشت می­‌شود. بیشتر نرگس‌­زارهای کازرون دیم است. مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس از برداشت ۳۰۰ میلیون شاخه گل نرگس از نرگس­‌زارهای استان فارس خبر داد که هم‌­اکنون برداشت آن آغاز شده است و قیمت آن در فاز اول برداشت به ۱۴۰ هزار تومان در کیلو نیز می‌­رسد اما به طور کلی قیمت آن هر کیلو ۶۰ هزار تومان تخمین زده می‌­شود.

نرگس پرطرفدار فارس در فارس و سایر استان‌­های کشور به فروش می­‌رسد. پاکاری از راهیابی گل نرگس به بازار کشورهای حوزه خلیج فارس نیز خبر داد که به تازگی آغاز شده است. با این حال عمده فروش این گل در بازارهای داخلی است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس از تشکیل انجمن نرگس در کشور به مدیرعاملی نماینده فارس در این انجمن، برنامه‌ریزی برای توسعه مزارع نرگس و اعطای تسهیلات به منظور توسعه این مزارع را از اقداماتی برشمرد که این سازمان در جهت گسترش و توسعه کشت نرگس انجام داده است. توجه به این قابلیت خدادادی فارس با توسعه بوم­گردی و توریسم کشاورزی در کنار برداشت و فروش­ نرگس می­‌تواند ظرفیتی اقتصادی برای این استان نرگس‌خیز باشد.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *