گزارشی از باغ وحش شیراز + تصاویر

سایت خبری تحلیلی شیراز۱۴۰۰: سیروس قهرمانی در سال ۱۳۲۷ باغ وحش شیراز را برای نگهداری از حیواناتی مانند شیر، فیل و میمون راه اندازی کرد. اکنون این باغ وحش در ۱۵ کیلومتر این کلانشهر قرار گرفته و ۶۳ گونه حیوانی که اکثراً خارجی هستند در این باغ‌وحش نگهداری می‌شود. حدود ۱۵ گونه نیز ایرانی هستند و در مجموع ۴۴۰ نفس در این باغ‌وحش که مساحتی معادل ۱۸ هکتار دارد در حال حاضر نگهداری می‌شوند.

با توجه به اخبار و اطلاعتی که از بازسازی این باغ وحش قدیمی به گوش می رسید تصمیم به حضور در این مکان گردشگری گرفتیم تا از نزدیک نظاره گر وضعیت باشیم.

برای رسیدن به باغ وحش شیراز باید در مسیر اتوبان مرودشت به شیراز ۲ کیلومتر از پل ورودی زرقان به سمت شیراز طی کنید و وارد جاده ورودی باغ وحش قبل از پل پالایشگاه شوید.

جاده بسیار باریک و نامناسب بوده و برای عبور دو خودرو از کنار هم در مسیر مخالف بایستی یک خودرو در مسیر خاکی ادامه راه دهد که خطر بروز تصادف را به همراه دارد.

با رسیدن به درب ورودی باغ وحش با توجه به اینکه درب ورودی تنها به اندازه یک خودرو و باجه بلیط فروشی هم یک عدد است باید دقایقی منتظر بمانید.

با گذر از بلوار ورودی و روبروی قفس حیوانات و یک چرخش نهایی به پارکینگ خاکی مجموعه میرسید که بهتر است خانواده و همراهان را قبل از رسیدن به پارکینگ پیاده کنید.

متاسفانه مسیر پارکینگ از بین قفس و جایگاه حیوانات طراحی شده و نظارتی هم بر ورود خودروها به داخل پارکینگ وجود نداشته و بعضا در محیط باغ وحش پراکنده هستند. ضمن اینکه بلیط ورودی به ازای هر نفر ۱۰ هزار نفر و برای هر خودرو ۲ هزار تومان است که بصورت نقدی و یا از طریق عابربانک قابل پرداخت است.

پس از خروج از پارکینگ با ابنمای پلکانی مجموعه روبرو می شوید که هنوز کامل نشده و در اطراف آن قفس و جایگاه حیوانات مختلف که برخی کامل شده و برخی هنوز کامل نیستند. در بیشتر قفس ها تابلوی معرفی آن حیوان را مشاهده نخواهید کرد و متاسفانه تابلوی راهنما در سراسر باغ وحش وجود ندارد. اگر هم چیزی هست بسیار قدیمی می باشد.
جایگاه برخی از حیوانات به شکل مناسبی بازسازی شده بود اما برخی هنوز نه و البته مشکل سایه و آب در بسیار از جایگاه ها وجود داشت.
موضوع دیگری که در این بازدید به چشم خورد عدم وجود نگهبان در نزدیکی قفس ها و نظارت بررفتار بازدیدکنندگان بود که به خود اجازه میدادند کاملا به قفس نزدیک شده، به حیوانات آزار رسانده و حتی به آنها تنقلات بدهند.
مشکلی که در مجموعه به چشم می آمد نبود امکانات رفاهی در مجموعه و عدم وجود درختان سایه دار بود که بازدید را در آفتاب جِنگ شیراز برای بازدیدکنندگان طاقت فرسا می کند. در این مجموعه فروشگاه مواد غذایی و آب وجود نداشت و آب آشامیدنی در یک منبع قرار داده شده بود که رغبت چندانی برای استفاده از آن وجود نداشت.
بخش های جدید از مجموعه نیز درحال بازسازی و ساخت بود که بنظر با تکمیل این بخش ها تمامی حیوانات به جایگاه جدید منتقل می شود.
سخن آخر: در مجموع وضعیت باغ وحش شیراز نسبت به گذشته بسیار بهتر شده و با توجه به هزینه های سرسام آور نگهداری و از سوی دیگر بازسازی مجموعه، نیاز هست که مسوولان استان حمایت جدی از باغ وحش شیراز داشته باشند تا در وضعیتی که شهر شیراز و استان فارس از نبود جاذبه های گردشگری و تفریحی در رنج هستند این مجموعه بخشی از این کمبود را بتواند جبران کند.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

3 نظر

 1. امیرم

  مجموعه روز به روز داره بهتر میشه و مجوزهای گردشگری مجموعه هم گرفته شده است . نکته قابل توجه باغ وحش شیراز تعداد زیاد شیرهای ان هست که این تعداد شیر در باغ وحش های دیگر دیده نمیشود .

  پاسخ
 2. مهدی

  ممنون از گزارش خوبتون. هرچند که این گزارش انتقادی بود اما تصاویر نشان از عزم جدی مسئولین این باغوحش برای بازسازی داره. من جدیدا نرفتم باغوحش شیراز ولی مقایسه ی تصاویری که گذاشتید با باغوحش های به اصطلاح خوب ایران مثل باغوحش مشهد و تهران گویای بهتر بودن وضعیت فعلی این باغوحش هست. با اینکه کار بازسازیش هنوز تمام نشده انصافا خوب ساختند. بنظرم همین باغوحش نیمه تمام هم بهترین باغوحش ایران باشه. واقعا فضاهاش خیلی اصولی و دلباز طراحی شده. امیدوارم با تکمیل این طرح مشکلاتی هم که شما بهشون اشاره کردید رفع بشه.

  پاسخ
 3. مهدی

  حیف این باغ وحش هست اگر تبلیغات خوبی براش انجام نشه.
  متاسفانه یکی از مشکلات شیراز و استان فارس مشکل تبلیغات هست. باید تبلیغات تلوزیونی برای معرفی این طرح در دستور کار قرار بگیره.
  بعنوان مثال چند سال هست که بزرگترین مگامال ایران در شیراز ساخته شده. اون روزی که مجتمع خلیج فارس تو شیراز ساخته شد کلانشهر های دیگه چمیدونستند مگامال چیه ولی هیچ تبلیغات خوبی براش انجام نشد. یا مثلا هتل های خوب شیراز که شاید بهتر از بقیه ی هتل های کشورهم باشند اما عزمی برای معرفیشون وجود نداشته هیچوقت. اون موقع که تو شیراز هتل ۳۰ طبقه ساخته شد شهر های دیگه چمیدونستند هتل سی طبقه چیه یا هتل شیراز با طراحی شبیه به کشتی و موارد دیگه ، این درحالی هست که طرح هایی به مراتب پایین تر از نمونه های مشابه شیراز در شهر های دیگه بار ها در شبکه های سراسری تبلیغ میشن!

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *