ثروتمند اما محروم؛ نگاهی به توسعه فارس

فارس و ۲۷ استان دیگر کشور تنها ۴۰ درصد از درآمد کشور را تولید می کنند و سه استانِ خوزستان، تهران و اصفهان، ۶۰ درصد مجموع درآمدها را. این نتیجه مطالعه ای است که چندی پیش در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی انجام شده و نشان از توزیع نابرابر درآمدها دارد. این طور که مرکز پژوهش ها اعلام کرده است، «درآمدهای استانی شامل همه مالیات‌های مستقیم و مالیات بر کالا و خدمات در استان‌ها، درآمد حاصل از مالکیت دولت و درآمد حاصل از خدمات در استان‌ها و درآمد حاصل از جرایم و خسارات است که در استان‌ها وصول می‌شود و به خزانه معین استان واریز می‌شود».
به بیان ساده تر، استان هایی که مالیات بیشتری پرداخته اند، درآمد بیشتری هم داشته اند. از خوزستان که بگذریم – به خاطر تمرکز صنایع نفتی در این استان- تمرکز ۶۰ درصد درآمدها در دو استان تهران و اصفهان و توزیع نابرابر این درآمدها در ۴۰ استان دیگر کشور تنها یک معنا دارد، اینکه صنایع به صورتی کاملا نامتوازن در ۲ استان اصفهان و تهران مستقر شده اند و عمدتا برای این دو استان درآمدزایی می کنند و دیگر استان های کشور سهمی بسیار محدود از این درآمدها دارند.

میزبان صنایع ملی
عمده صنایع ملی ایران در استان‌های اصفهان و تهران مستقر شده‌اند. شاید در نگاه نخست، چنین به نظر برسد که درآمد این صنایع سر از خزانه ملی کشور درمی‌آورد و به صورت عادلانه میان استان‌های مختلف کشور توزیع می شود اما لزوما این گونه نیست. صرف وجود صنایع، حتی اگر ملی باشند، برای استان میزبان درآمدزایی گسترده‌ای دارد. برای نمونه اشتغال گسترده‌ای در آن استان پدید می آورد و به این ترتیب از نرخ بیکاری و در پی آن آسیب های اجتماعی کاسته می شود. افزون بر این، این صنایع به خاطر آلایندگی که ایجاد می کنند باید به شهرداری های شهرهای نزدیک خود عوارض بپردازند که البته این عوارض، عوارض کمی هم نیست. به این ترتیب از شدت وابستگی شهرداری ها به عوارض ساختمانی کاسته می شود؛ آن وقت وضع، وضع فارس نمی شود که با کاهش ساخت و ساز، شهرداری در تکمیل پروژه‌های عمرانی دچار مشکل شود. بماند که مسئولان این استان ها – اصفهان و تهران- به ویژه به واسطه نفوذی که در پایتخت دارند می‌توانند بخش عمده ای از این درآمدها را به استان خود برگردانند و وضع، شبیه درآمد بناهای تاریخی فارس نشود که به خزانه دولت می‌رود و در موارد بسیاری، این درآمدها به این استان برنمی‌گردد.
اینک، این طور که به نظر می‌رسد درآمدهای کشور به صورت عادلانه و نه حتی بر اساس توانایی استان ها تقسیم نمی شود. اگر طرح آمایش سرزمین تهیه و به درستی اجرا می‌شد، شاید این توزیع نامتوازن از میان می‌رفت؛ البته باز هم به این شرط که این طرح به درستی اجرا می شد. در شرایط کنونی که درآمدهای ملی به فارس نمی‌آید، فارس سخاوتمندانه آنچه داشته را در اختیار کشور قرار داده ولی در ازای آن تنها «کم توجهی» دریافت
کرده است. برای نمونه در ۳۰ سال گذشته این استان در بحرانی‌ترین شرایط، محصولات کشاورزی راهبردی مورد نیاز کشور همچون گندم را تولید کرده ولی اکنون که منابع آب این استان بر باد رفته دولت برای کاهش آسیب های اجتماعی و توسعه صنعتی کار چندانی نکرده است؛ شاهدش هم می تواند نبود صنایع بزرگ مادر در این استان باشد؛ شاهد دیگرش، وضع تالاب ها که به رغم تاکید دولت برای زنده سازی دریاچه‌های ارومیه و گاوخونی، تقریبا همه تالاب‌های استان خشک مانده اند و تازگی مهارلو هم به عنوان تنها تالاب زنده – والبته فصلی- فارس به خاطر کاهش بارش ها به جمع تالاب های خشکیده فارس افزوده شده است.
در این شرایط، سید حسین افضلی، نماینده اقلید در مجلس شورای اسلامی توزیع نامتوازن درآمدهای استان را «شاهدی بر مظلومیت استان هایی چون فارس» می داند. او به سرویس گزارش «خبرجنوب» می گوید: «جز خوزستان که به خاطر منابع نفتی جزو استان های پردرآمد کشور به شمار می رود، استان های دیگر به خاطر حجم بزرگی از سرمایه گذاری که روانه آنها شده توانسته اند این چنین درآمدزا باشند که چنین وضعی به راستی جای بحث دارد».

استانِ اشباع و استانِ خالی
همین چند وقت پیش، معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در سفر به شیراز گفت که کشور در ۲ استان با مشکل گسترده روبرو است؛ یکی در اصفهان و دیگری در فارس. در اصفهان به خاطر گستردگی سرمایه گذاری ها و اشباع این استان از صنعت و فارس به خاطر نبود سرمایه و صنعت. اینک، نماینده اقلید در مجلس شورای اسلامی بر این باور است که مسئولان فارس هم به خاطر «همدل نبودن» در ترغیب سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در فارس در وضع کنونی نقش دارند؛ چه اینکه هم اکنون نرخ بیکاری در فارس چیزی در حدود ۱۳ درصد است و این یعنی نرخ بیکاری در فارس از میانگین کشوری هم بیشتر است. افضلی می گوید: «ما کدام زمینه سرمایه گذاری را در فارس فراهم کرده‌ایم؟ از نظر صنعت جایگاه فارس کجاست؟ اینجا در اقلید، شهری که من نمایندگی آن را بر عهده دارم تنها یک کارخانه قند از دهه های دور وجود دارد و معیشت مردم بر پایه کشاورزی است اما صنایع بالا دستی و پایین دستی کشاورزی هم در این شهرستان شکل نگرفته است. صنایع کوچک هم که بدون استثنا همه زمین گیر هستند».
به باور این نماینده مجلس شورای اسلامی، توزیع نامتوازن صنایع حتی می‌تواند به استان‌های میزبان آسیب برساند. شاهد این مدعا می‌تواند وضع جمعیتی، ترافیک و آلودگی هوای تهران و همچنین آلودگی هوای اصفهان و بالا بودن نرخ بیماری ها در این استان باشد حال اگر این صنایع متناسب با توان استان های مختلف توزیع می‌شد، این امکان فراهم بود که نه تنها از شدت آلودگی‌ها کاسته شود بلکه توزیع جمعیت هم در استان‌های مختلف کشور متوازن تر شود.
افضلی می گوید: «بخش عمده‌ای از این صنایع با وام هایی که دولت پرداخته و مساعدت هایی که دولت برای سرمایه گذاران کرده است در این استان ها مستقر شده اند. اینکه دولت از سرمایه گذاران حمایت کند البته رویکرد درستی است ولی اینکه همه این سرمایه گذاری ها در چند استان متمرکز شود جای تامل دارد و اگر برای آن فکری نکنیم می تواند پیامدهای سنگینی برای کشور در پی داشته باشد».
به باور بسیاری از کارشناسان، متمرکز شدن صنایع در چند استان، می تواند باعث ایجاد حس نارضایتی و بی عدالتی در مردم شده و حتی آسیب های هویتی به کشور وارد کند؛ اما دست کم در مورد فارس، نه تنها بی توجهی دولت به این استان باعث پدید آمدن چنین وضعی شده بلکه درون استان هم فضا برای سرمایه‌گذاری فراهم نشده است؛ روایتی در فارس دهان به دهان می‌چرخد که دولت در زمان جنگ بودجه ای را برای توسعه صنعتی فارس اختصاص می دهد ولی استاندار وقت این بودجه را رد می‌کند اما استان های دیگر همان بودجه را پذیرفته و صرف توسعه صنایعشان می کنند.
می گویند همان استاندار وقت حتی گفته بود می توان در بولوارها بادمجان و لیمو کشت کرد و در این شرایط چه نیازی به صنعت. تاوان آن تفکر را، امروز فارس پس می دهد اما تاوان کم کاری ها، ادامه برداشت بی رویه آب و وضع کنونی را چه کسانی خواهند پرداخت؟

«خبرجنوب»- پارسا بهمنی

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

48 نظر

 1. محمدسعید

  برخی از آقایون این افسانه ها رو درمورد فارس می سازند که فلان استاندار گفت ما بودجه برای صنعتی شدن نمیخواهیم پس اکنون صنعتی نیستیم. خیر دوستان وضع این طور نبوده و نیست. بر فرض که همچین فرد احمقی چنین صحبتی هم کرده باشد که خیلی جای بحث داره!!!!!پس نقش دولت محترم!!!!! در استقرار صنایع ملی در فارس چه بوده. چون فلانی گفت نمیخواهیم دولت هم به همین راحتی گفت باشه میدیمش به اصفهان و اراک و فلان جا!!!!!خیر دوستان عزیز دولت ما از اول برنامه درستی برای توسعه فارس نداشت و نمیخواست چنین شود. در ۳۸سال اخیر کدام تحول اساسی در فارس روی داده؟ صنعت رو ول کنید چرا هنوز راه اهن فارس کامل نشده و بن بسته؟چرا دو تا سد معمولی فارس برای ساخته شدن باید چند دهه تو نوبت بمونن ولی فاجعه ملی سد گتوند با صرف چند هزار میلیارد تومن سریع ساخته بشه؟باور کنیم به خدا قسم قرار نیست فارس پیشرفت کنه. دولت ها هیچ وقت این رو نخواستن اگه میخواستن میشد حتی اگر مسئولین بی عرضه ای داشتیم که داریم باز هم میشد. ولی وقتی دولت نخواهد نمیشه… مگه مسئولین خوزستان و اصفهان خلی بالیاقت هستن که استانشون پردرآمده؟ دولت های ما همشون بی سواد بودن دو تامتخصص باشعور نداشتن که به استانی با توجه به ظرفیتهاش توجه کنه نتیجش هم شد این که کویر لم یزرع اصفهان رشد کرد و سرزمین زرخیز فارس که روزگاری انبار پرنعمت ایرانشهر نامیده میشد امروز نه اب داره نه نون.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. فرهاد

   تنها دلیلش وجود سابقه تاریخی و تاسیس حکومتهای پادشاهی از سرزمین پارس است و مغضوب شدن فارس و فارسیان در دهه های اخیر از سوی دولتمردان است و این تنها دلیل عقب ماندگی فارس است که از راس تا پایین جامعه می دانند و به روی خودشان نمی آورند

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   1. دوست

    دقیقا باهات فرهاد جان موافقم متاسفانه فارس و مردم این استان از روی تعمد عقب مانده نگه داشته شدن پیش از انقلاب چندتا کارخانه مادر در شیراز و فارس بود از الکترونیک تا صنایع مادر نمونش کارخانجات ازمایش لاستیک برجستون زیمنس صنایع و…. نه تنها توسعه داده نشد بلکه ان ها رو هم از پا انداختن

    موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

 2. محمدسعید

  در ضمن مشکل اصلی ما هم صنعتی نشدن نیست. در ایران همه درامدها روی محور صنعت میچرخه. شما به دانمارک نگاه کنید کدوم صنایع شاخص اروپا رو داره. تنها درامد حاصل از دامپروریش از کل درامد نفت ایران بیشتره چون بلده چطور باید دامپروی کنه. فارس هم از عهد باستان تا الآن ظرفیت محیطیش روی کشاورزی و دامپروری بوده ولی برای موفقیت مسئولین با لیاقت دانمارک رو میخواست که متأسفانه این بی سوادها نصیبش شدن و اوضاعش شد این. تو هیچ جای دنیا توی یه کویر بی حاصل مثل اصفهان نمیان صنعت رو استقرار بدن صنعت اب میخواد و محیطی توانمند که هیچ کدومش تو اصفهان نیست اما امان از خباثت و جهل که این دو تا ویزگی ایرانیا رو سالهاست بدبخت کرده و اصفهان و تهران رو آباد!!ما فارسی ها فقط دلمون رو به روی خوش کردیم که تهران متوقف بشه به هر علت طبیعی یا غیر طبیعی که میخواد باشه فرقی نمیکنه. تازه اون وقت هست که شاید شهری مثل شیراز و استانی مثل فارس بتونه روی پیشرفت رو به خودش ببینه.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 3. محمدسعید

  بیخود نبوده که قدیمی ها یه ضرب المثل معروف داشتن و میگفتن: آبادی تهران، خرابی ایران. رحمت به شیرشون که حق گفتن و تهران رو خوب شناخته بودن.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 4. محمدسعید

  داریوش بزرگ ۲۴۰۰سال قبل برای فارس دعا کرد و گفت: اهورامزدا این سرزمین را بپایاد از سپاه دشمن، دروغ و خشکسالی؛ باشد که نه دشمن پای به این خاک گذارد نه دروغ در ان زیاد شود و نه خشکسالی بیاید به آن. و چقدر تأسف انگیز و دردآوره که امروز دشمنانی ایرانی از خود این خاک برای نابودی فارس قدم پیش نهاده اند و هم دروغ و هم خشکسالی را خود به این جا اوردند نه سپاهیان بیگانه!!!!

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 5. امیرم

  این مقاله بصورت ناقص ارائه شده است . چون در گزارش کامل مقاله درامد ها به دو دسته تقسیم شده است درامدهای استانی و درامدهای منابع ملی . درامدهای استانی ۳۰ درصد و درامدهای منابع ملی ۷۰ درصد هست .
  درامد استان فارس از درامد ملی هست . مثلا ۴۲ درصد گاز کشور از فارس تامین میشه . یا نفت دشت سروستان و سعادت شهر جز درامد منابع ملی هست .
  ۲ درصد منابع ملی به هر استان بابت توسعه پرداخت میشود و فارس هم از این مزیت دو درصد منابع ملی بهره مند هست .

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. علی

   لطفا برای اون عدد ۴۲٪ از گاز کشور که تو استان فارس تولید میشه منبع موثق ذکر کنید

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   1. ناشناس

    یه عدد ۴۲ به گوش ایشون خورده که اون هم ۴۲ درصد پالایش نفت ایران هست که در اصفهان و توسط چهار پالایشگاه معظم و خصوصی سپاهان، جی، پاسارگاد و پالایشگاه اصفهان انجام میشه.

    موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   2. شیراز۱۴۰۰

    ادبیات زشت و سخیف شما اصلا ارزش پاسخ دادن نداره، فقط برای اینکه از اشتباهی که در اون قرار دارید بیرون بیاید این لینک مشاهده کنید :

    تولید ۴۰ درصد گاز کشور در فارس

    ضمن اینکه ندانستن شما دلیلی بر نبود چیزی نیست، در جنوب فارس منابع بزرگ گازی کشف شده که در حال حفر چاه برای براورد اون هست و حدس زده میشه که به اندازه پارس جنوبی در منطقه گازی زاگرس فارس گاز وجود داشته باشه.

    موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   3. علی

    ممنون از پیگیری شما. البته شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی همون استان فارس نیست.

    موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

 6. نصف جهان

  محمد سعید همچین میگه سرزمین زر خیز انگاری بقیه شهرها کویری اند این وسط شیرازه که پر از جنگل و رودهای خروشانه.وقتی زیرساخت های ارتباطی در شیراز کامل نیست چطور ی صنعت شکل بگیره.وقتی رییس جمهور میاد اصفهان بیا ببین چطور مردم و مسولان خواسته های خودشون را مطرح میکنن .واسه همین مترو انقد استاندار و مسولان رفتن تهران و اومدن برای ورود تعداد رام بیشتر و هم برای گرفتن اعتبار.اما بعضی مسولان شهرهای دیگه ن فقط شیراز برای از دست ندادن پست و مقام هرچی بالا دستیا بگن گوش میدن.نمونه اش همین کاری که استاندار فارس پول برای توسعه شهر را برمیگردونه.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. محمدسعید

   پاسخ نصف جهان عزیز
   ۱٫ من هیچ کینه و عداوتی با اصفهان و شهرهای دیگه ندارم واقعیت هایی جغرافیایی رو گفتم که هرکس یه مقدار با جغرافیایی ایران آشنایی داشته باشه میدونه
   ۲٫ درمورد زیرساختهای ارتباطی باید بگم که دوست عزیز تو اصفهان اول صنایع رو بردن بعد زیرساختش رو ایجاد کردن دولت دیوانه نیست که الکی جاده بکشه بعد کارخونه بسازه وقتی احداث یک کارخونه قطعی شد بعد میان برای راه های ارتباطیش هم یه فکری میکنن
   ۳٫ شما اطلاعات جغرافیاییتون کامل نیست وگرنه میفهمیدی که جاگیری بسیاری از صنایع از اول در اصفهان اشتباه بوده و باید در محیطی دیگه اجرا بشه که البته اون محسط فارس هم نیست.من نگفتم صنایع رو از اصفهن بردارن بذارن تو فارس گفتم به هر محیطی با توجه به توانمندیهاش توجه بشه
   ۴٫ بنا به گواهی بیش از ۲۰۰ کتاب جغرافیایی و سفرنامه در جهان اسلام که از قرن ۳ه.ق تا دوره قاجار نوشته شده شیراز و فارس بسیار زرخیزتر و حاصلخیزتر از اصفهان بوده. شما خشکسالی های امروز رو نبین اگه یه سری به کتاب های جغرافیایی قرن ۳تا۶ بزنی میبینی که رودها و منابع آبی شیراز خیلی بیشتر از اصفهان بوده و شیراز را با لقب جنت طراز میشناختن بخاطر سرسبزیش درحالی که هیچ وقت نگفتن اصفهان حتی با وجود زاینده رودش از شیراز سربزتر و زیباتره
   ۵٫ در مورد اون صحبتتون که مسئولین فارس و اصفهان رو مقایسه کردید اونقدر واضح هست که نیازی به توضیح من نیست و دوستان اطلاع دارن
   ۶٫ در مورد انتقال آب اصفهان به یزد و کرمان هم باید بگم اگه اطلاعاتتون کاملتر بود میدونستید که آب کوهرنگ و خوزستان رو سالها اصفهانیا برای خودشون استفاده کردن در حالی که نه مردم چهارمحال و اردل راضی بودن و نه مردم خوزستان همین الآن هم باهاشون صحبت کنی میفهمی. ولی آب شیراز از هیچ جا غیر از فارس تاحالا تأمین نشده تازه همین سد تنگ سرخمون هم نمیذارن ساخته بشه

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   1. نصف جهان

    محمد سعید
    اولا که ذوب اهن در زمان شاه ساخته شده و تصاویر اون هم موجوده و برای ساختش ابتدا زیر ساخت جاده ای را مهیا کردن و کارخونه ساخته شد.و من روی صحبتم مربوط به زمان حال.حالا که میدونیم برای ایجاد صنایع زیر ساخت میخواد اول مهیا بکنیم تا دولت هم رغبت کنه.قسمت سوم حرفت شما درست میگی فولاد مبارکه باید در بندرعباس ساخته میشه و به دلایلی اونا منتقل کردن اصفهان البته زاینده رود در اون زمان اونقدر اب داشته که روی ظرفیت اب سد حساب کردن و ساختن.۴بیشتر شهرهای ایران نظیر تبریز اصفهان و شیراز در سفرنامه ها بعنوان باغشهر نام برده شده و این عنوان تنها ب شیراز برنمیگرده ۵ شما که اطلاعاتت کامله هنوز نمیدونی کوهرنگ در شهرکرد قرار داره و حتی اب بیشتر سدهای خوزستان مربوط به همین شهرکرده و همین شهرکرد زمان شیخ بهایی جزی از اصفهان بوده که گواه این مدعا طومار شیخ بهایی است. این اب متعلق به اصفهان و شهرکرده و ربطی به خوزستان نداره. اگر هم جاگیری صنایع را در اصفهان اشتباه بدانیم چرا در حال حاضر دولت در کرمان و یزد فولاد تاسیس کرده و اب اصفهان را به اون اختصاص میده.

    موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

 7. نصف جهان

  محمد سعید صحبت های شما کینه و عداوت شما را نسبت به اصفهان نشون میده و معلوم نیس از کجا داری میسوزی.اصفهان همین الانشم خیلی اب داره اگه خط انتقال اب به یزد و کرمان نمی بردن زاینده رودش جاری بود.کدوم کویره که رود از وسطش رد میشه.علاوه بر اون به غیر از صنایع بزرگ خود تهرانیا تو اصفهان کارخونه میسازن شاید یکی از دلایلش مرکزیت اصفهانه.در بیشتر ادوار وزرای دولت حداقل یکی دوتا اصفهانی داشته و همینا از فرصت استفاده کردن و برای شهر خودشون کاری انجام دادن حالا چرا وزار شیرازی نیستن و یا انتخاب نشدن که مقصرش ما اصفهانیا نیستیم.تو همین تهران بیشتر پست های مهم دست شهرستانیا است. اصولا اصفهانیا ب تهرانیا باج نمیدن و در برابر حقی که ازشون خورده میشه سکوت نمیکنن.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. محمدسعید

   نصف جهان بی ادبی هات رو درباره باج دادن فارسی ها و شیرازی ها و چند تا مسئله دیگه نادیده میگیرم چون اگه بخوام به این مسائل پیش پافتاده جواب میدم وقتم رو تلف کردم اما درباره زاینده رود که گفتی چطور میشه یه رود از وسط یه کویر بگذره به خاطر اینه که فکر میکنی وقتی به یه منطقه میگن کویر بعنی لزوما باید کاملا خشک باشه. خیر عزیز من کویر نقطه مقابل جلگه هست اصفهان هم عمدتا کویری است و یه دشت هست ب خلاف شیراز که جلگه هست ما در ایران چندین نوع رود داریم برخی از رودخانه‌های ایران زاینده هستند؛ یعنی آب رودخانه در مسیر خود در بعضی مناطق به زمین فرو رفته و ناپدید می‌گردد. ولی در جاهایی که به طبقات غیرقابل نفوذ که اصولا در عمق کم کف رودخانه است، برخورد می‌کند، آب بالا آمده و در سطح زمین جاری می‌گردد. کرخه در خوزستان و کشف‌رود در خراسان از این دست هستند. زاینده‌رود در اصفهان نیز به همین سبب این نام را دارد. رودهای زاینده در ایران عمدتا در مناطق جلگه ای قرار ندارن و محیط اطراف اونها خشک هست مثل اصفهان

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
  2. محمدسعید

   شهرکرد زمان شیخ بهایی جزئی از ولایت جبال بوده و نه اصفهان. ایران در دوره اسلامی تا زمان قاجار به چند ولایت پهناور تقسیم میشده که شهر کرد جزئی از جبال بوده اصفهان رو هم برخی جغرافی دانان جزئی از جبال حساب کردن برخی جزئی ار فارس و برخی به عنوان ولایتی مستقل. در هر صورت شهرکرد ربطی به اصفهان نداشته. دوما اصلا شما فکر کن شهرکرد جزئی از اصفهان بوده خب چه ربطی داره استان فارس قدیم هم دو برابر حالا بوده الآن رو دریاب برادر من. الان که شهرکرد جزء اصفهان نیست من دارم حرف الان رو میزنم نه دوره صفوی و شیخ بهایی!!! بیشترین نقش رو در آبیاری و ذخیره سدهای خوزستان هم رودهای دائمی خود خوزستان دارن سهم آبهای چهارمحال بسیار کمتر از اونی هست که گفتید. بیشتر شهرهای ایران با عنوان باغشر نام برده شده اند؟؟؟؟؟؟؟؟؟بیشتر ایران از زمان باستان تا الآن خشک و کویر بوده چطور بیشتر شهرهای ایران باغشهر بودند؟؟؟؟کلمه باغشهر هم جدیده از لفظ دیگری استفاده کنید. من هم نگفتم اصفهان سرسبز نبوده گفتم شیراز زیباتر و پرآب تر از اصفهان بوده همین الآن هم کل فضای سبز اصفهان رو بذاری رو هم اندازه باغات قصرالدشت شیراز نمیشه. ولی تو شیراز فضای سبز معابر شهری و بلوار ها بدتر و ضعیفتر از اصفهانه.
   حرف های من حاصل مطالعات چندساله من در تاریخ ایرانه خواهش میکنم اگه حرفی میزنید مستند باشه. بیشتراین حرفایی که زدید نادرسته شما اول کامنت من رو دقیق بخونید بعد انتقاد کنید.

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
  3. محمدسعید

   معدن سنگ آهن تو یزد و کرمانه بعد شما توقع داری بیان صنایعش رو جای دیگه ای مستقر کنن؟ معدن رو که نمیشه از جاش کند برد یه جای دیگه ولی اب رو میشه تو لوله تا هزار کیلومتر هم انتقال داد. باید ببینی کدومش به صرفه تره هزینه حمل و نقل سنگ اهن چندصد تنی روی تریلی بیشتره یا هزینه انتقال اب؟

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 8. امیرم

  نصف جهان جان
  صنایع شیراز در حریم و در کل استان پخش خواهند شد تا مشکل الودگی پیش نیاید . جاگیری صنعت اصفهان از اول اشتباه بود و الودگی هوا به یک معضل بزرگ تبدیل شده است .
  روز به روز هم بر صنایع شهر اصفهان داره افزوده میشه و مشکلات هم بیشتر خواهد شد .
  هیچ بودجه ای برگشت داده نشده است و اگر هم بوده مربوط چند دهه قبل بوده است .
  همین الان دولت ۳۰ میلیلرد تومان برای تکمیل و افتتاح استادیوم پارس به حساب استان واریز کرده است .
  برای خیلی از پروژه های دیگر هم بودجه واریز شده است . و اخیرا هم دولت قبول کرده است که ۵۰ درصد هزینه ساماندهی رودخانه خشک رو پرداخت کند .
  شیراز در حال حاضر سومین حرم اهل بیت و پایتخت فرهنگ و تمدن ایران هست و قطعا بودجه هایی به مراتب بیشتر از اصفهان به ان تعلق خواهد گرفت .

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 9. نصف جهان

  امیرم الودگی اصفهان بخاطر صنایع بزرگ نیست چون فولاد مبارکه و ذوب اهن انقد از مرکز اصفهان دور هستن که اصلا در الودگی اصفهان نقشی ندارن بیشتر الودگی هوا بخاطر حضور تعداد زیادی خودرو در سطح شهر،وجود پالایشگاه اصفهان،فعالیت کوره های اجرپزی و گچ بطوری که شما به سمت شرق اصفهان بری فعالیت تعداد زیادی کوره را میبینی.
  در مورد قسمت دوم صحبتت مثلا چ کمک های ب شیراز شده چون سومین حرم اهلبیت؟ اصفهان با اینک بارندگی داشت ولی مبلغ ۳۰ میلیارد تومن برای خشکسالی و ۲۹ میلیارد هم برای سامانه نوین ابیاری از دولت کمک بلاعوض گرفته. برای زاینده رود هم مبلغی برای تکمیل تونل بهشت اباد واریز شده.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 10. امیرم

  نصف جهان
  شهرهای حرم اهل بیت بودجه جداگانه دریافت میکنند . طی سالهای ۹۳ و ۹۴ مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان برای توسعه حرم شاهچراغ اختصاص یافته است .

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. دوست

   امیرم ما شیرازی ها نیازی به بودجه سومین حرم و توسعه بی بند وبار حرم نداریم همین بودجه میراث فرهنگی از اثار باستانی فارس و شیراز رو بدن به خودمون ببین استانبول جلومون لنگپهن میکنه

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 11. نصف جهان

  بله شهرهای حرم اهل بیت بودجه جداگانه دریافت میکنن و مبلغ اون هم ۲۰ میلیارده نه ۲۵۰ میلیارد به فرض هم که واریز بشه پول اون را واسه توسعه و …حرم خرج میکنن نمیان که این پول را در توسعه شهر خرج کنن.البته زیاد هم این بودجه توفیق نداره چون تعدادی از خانه های تاریخی بخاطر همین طرح توسعه خراب و ویران شد و با اینکار تاریخ شهر را از بین میبریم.کما اینکه در اصفهانم حرم حضرت زینب یکی از دختران موسی بن جعفر قرار داره و کم و بیش از این مبالغ را دریافت میکنه. و جای تعجبه که نمیدونی بودجه آستان را برای کارهای غیر حرم صرف نمیکنن.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 12. محمدسعید

  نصف جهان شما در مورد تاریخ و سیاست و اقتصاد و همه چی داری اظهار نظر میکنی میشه بفرمایید تخصصتون دقیقا چی هست و این اطلاعات و امار و ارقام رو از کجا میاری؟ همین طوری حرف زدن کاری نداره همه بلدن حرف بزنن. حرف درت و مستدل زدن کار سختیه. شما با این تجربیاتی که تو زمینه امور اداری و اقتصادی شیراز و اصفهان و خوزستان داری فکر کنم عمر نوح داشته باشی.!!!!!!!

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. mojtaba

   ۱-جالبه شما که در مورد همه چی صحبت میکنی مدرک لازم نیست ولی بقیه باید مدرک ارائه بدن.
   ۲- اون بحث جلگه و کویرت خیلی باحاله آقای همه چی دان !! جلگه حاصل آبرفت رودخانه هاست مثل جلگه زاینده رود که اصفهان و ده ها شهر دیگه در اون قرار گرفتن
   ۳- محض اطلاع شما مشکل آب اصفهان زمانی شروع شد که قبل از ساخت سد و تونل کوهرنگ۳ ,که قرار بود آب رو برای یزد و کرمان به زاینده رود منتقل کنه , برداشت آب از زاینده رود شروع شد و هنوز هم سد کوهرنگ ۳ ساخته نشده.بعد از اون هم که در دولت قبلی آب منطقه ای به استانی تبدیل شد و آب زاینده رود صرف ایجاد باغ در کوههای چهارمحال شد. اگر ایجاد صنایع در اصفهان اشتباه بوده قطعا باغداری در ارتفاعات بالای ۲۰۰۰ متر هم اشتباه است.
   ۴- یکی از دلایل انتقال صنایع به اصفهان بحث امنیت و دوری از مرزها بوده که باعث شده جانمایی اون صنایع در مرکز ایران انجام بشه فراموش نکنید که در زمان جنگ پلایشگاه اصفهان به عنوان بزرگترین بخش عمده سوخت کشور رو تامین می کرد ( الان هم رتبه دوم یا سوم رو داره)
   ۵- جالبه که شما برای انتقال آب لوله کشی رو مطرح میکنی ولی از روش ساده تر و بدون هزینه رودخانه غافلی و دیگران رو بخاطر نظر دادن مسخره میکنی.(مثل همون فردی که ادعا داشت مهندسه و همه چی رو تحلیل میکنه و شد آنچه نباید میشد!!)
   ۶-در مورد شهرکرد : چطور شما هنوز نسبت به استانهای ساحلی خلیج فارس ادعای مالکیت دارید ولی اصفهانی ها در مورد چهار محال نمی تونن نظربدن؟
   ۷-در مورد فضای سبز شهری هم که اگر واقع بین باشی حقیقت رو میبینی لازم به بحث نیست!
   ۸- کینه و عداوت شما نسبت به اصفهان منو یاد برخی هموطنان! شمال غربی میندازه بعید میدونم شیرازی باشی. امیدوارم همه بدور از کینه و جهل و تعصب دلسوز پیشرفت و آبادانی کل کشور باشیم.

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 13. محمدسعید

  مجتبی جان عرض خود میبری و زحمت ما میداری…………بد جوری هم عرض خود میبری عزیزم بدجور………من توچند خط و چند جمله نمیتونم جوابتو بدم.. نمیخوام این سایت مجال لفاظی و حرافی چند نفر معدود بشه… اگه میخوای باهم بحث کنیم و ببینی که اطلاعاتم در حد لازم هست یانه یه ایمیل بده تا باهات مفصل بحث کنم.. یادت باشه صفحه اول شناسنامم هم برات بفرستم تا بدونی متولد کجا هستم

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. mojtaba

   ممنون شما تیتر وار هم که بگی کافیه!
   مقداری از عصبانیتت کم کن . منطقی بحث کنیم.
   شما به این همه مطالعه و تدقیق زشته که سفرنامه ناصر خسرو رو نخونده باشی که گفته “من در همه زمین پارسی گویان شهری نیکوتر و جامع تر و آبادان تر از اصفهان ندیدم”
   البته باید این رو هم در نظر بگیری که هیچ سیاحی در قرون ۳ تا ۶ ( که شما این همه در موردش مطالعه داشتی ) نمیتونسته تمام شهرهای ایران رو بگرده و بعد با هم مقایسه کنه.
   باز هم میگم عصبیت شما تنها چیزی که نشون میده اینه که شما شیرازی نیستی قطعا چون هیچ شیرازی ندیدم این همه نسبت به اصفهان و اصفهانی کینه داشته باشه ( همینطور برعکس)
   به همین دلیل تاکید دارم تحت تاثیر جای دیگه ای هستی.
   ضمنا شما اتهاماتی رو علنی مطرح میکنی علنا هم باید ثابت کنی نه به صورت خصوصی.
   لااقل درمورد همون فضای سبز اندازه میگرفتی بعد نتیجه رو ااعلام میکردی.
   از همون ماهواره خیلی چیزها مشخصه عزیز.

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 14. محمدسعید

  یه چی بهت میگم ناراحت نشو مجتبی جان. شما هنوز نمیتونی سوالت رو دقیق بپرسی و انتقادت رو درست مطرح کنیْ بعد تند تند حرف میزنی و شماره ۱ ۲ ۳… میزنی. من همه دوستان رو دعوت میکنم همین الآن برن تو گوگل ارث آپدیت شده و فضای سبز درون شهری اصفهان و شیراز رو از ماهواره های پیشرفته آمریکایی ببینن.. اون وقت همه دوستان با هم جواب یکی از سوالات شما را خواهند داد. جواب بقیشم باشه برای وقتی ایمیلتو بهم دادی…. چقدر ملت راحت اظهار نظر میکنن…. گوی جادویی هم دارن محل تولدتم تشخیص میدن…. دمشون گرم…عجب امکاناتی…تاریخ هم تحریف میکنن…..به دو تا کلمه هم خیلی علاقه دارن کینه و عداوت……. دمتون گرم واقعا از خجالت آب شدم…… دیگه نظر نمیدم ببخشید..!!!!!!!

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. mojtaba

   در بی سوادیت همین بس که می خوای سنگ آهن چندصد تنی رو بار کامیون کنی ببری اصفهان در حالی که خبر از راه آهن نداری .
   از تعریف کویر جلگه و دشتت هم که خیلی استفاده کردیم !!!!
   در ضمن من معذرت می خوام شما کینه ای نسبت به اصفهان نداری این جملت :”ما فارسی ها فقط دلمون رو به روی خوش کردیم که تهران متوقف بشه به هر علت طبیعی یا غیر طبیعی که میخواد باشه فرقی نمیکنه” نشون میده تو و امثال تو ایرانی نیستید و سرسپرده یه مشت متوهم دشمن ایران و ایرانی هستی .( کیه که نفهمه منتظر زلزله ویرانگر تهران یا جنگ خاانمانسوز دیگه ای هستی) تو این سایت هم اومدی که باعث دشمنی اقوام مختلف ایران بشی!!

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   1. محمدسعید

    پروفسور مجتبی!!!!!! همچنان منتظر ایمیلت هستم با حاشا کردن نمیتونی چیزی رو عوض کنی با روش احمدی نژادی و تهاجمی نمیتونی من رو عصبانی کنی خیالت راحت جوابای من مثل تو چند خط نیست یه بیست سی صفحه ای هست زودباش ایمیلت رو بفرست بعد از اینکه برات ایمیل کردم تو سایت هم میگذارم که همه بفهمن سوادت چقدره… هفته پیش یه همایش درباره جغرافیایی تاریخی فارس داشتیم فقط همون مقاله شیراز در گذر تاریخ رو برات بفرستم حسابی به سوادت اضافه میکنه رفیق!!!!!!!!!!من ده سال تاریخ خوندم یکی مثل تو نمیتونه بیاد با چند تا جمله هرچی دلش میخواد بگه و بره….. باید بفهمی چرت و پرت گفتن یه جا برات بد تموم میشه… اونم درباره نام و تاریخ با عظمت شیراز…..

    موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   2. محمدسعید

    من از همین جا به همه دوستان قول میدم که جوابای پروفسور مجتبی رو توی سی چهل صفحه براشون بفرستم…….تکرار میکنم سی چهل صفحه نه چند خط…. ولی اول باید برای خودش بفرستم که بفهمه همین جوری نباید تو هوا حرف بزنه…..

    موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   3. محمدسعید

    از بی سوادی شما هم همین بس که میخوای اون چندصدتن سنگ اهن رو بذاری تو قطار ببری ولی آب رو براحتی تو لوله و خط خودش به معدن و کارخونه انتقال ندی!!!!!نگو این حرفارو به خدا داره آبروت میره بس کن دیگه!!!!!اون تعریف جلگه و کویر هم از پدر کویر شناسی ایران دکتر پرویز کردوانی اوردم ولی لابد شما بیشتر از ایشون اطلاع داری….دکترای جغرافیات رو کی گرفتی؟؟؟؟؟ درباره تهران هم باز از اون گوی جاودییت استفاده کردی و غافلگیرمون کردی!!!!!!عجب هوشی داری تو!!!!!!این یکی رو بهت نمیگم تا خیلی به اطلاعاتت اضافه نشه آخه مفتی مفتی داری باسواد میشی!!!! خخخخخخ

    موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

 15. ناشناس

  این مقاله برای توضیح دلیل عقب افتادگی شیراز در بعضی از زمینه ها بسیار گویاست. تشکر از نویسنده. البته علتش این نیست که خیلی خوب استدلال آورده و دقیق موشکافی کرده و واقع بینانه نگاه کرده و بی طرفانه نظر داده و هوشمندانه آسیب شناسی کرده و عالمانه راهکار ارایه کرده، خیر. این مقاله نمونه بسیار خوبی از نحوه برخورد شیرازی ها و(و البته شمار زیادی از دیگر هموطنان ما) با مشکلات و نقاط ضعف خودشونه. فرافکنی،‌احساسات گرایی، رویا بافی، رومانتیک دیدن واقعیتها، شانه خالی کردن از زیر بار مسئو لیت، توجبه تنبلی، سنگ زدن به قطار در حال حرکت و نداشتن روحیه آسیب شناسی و آینده نگری در این مطلب موج می زنه و هیچ تردیدی ندارم که همین ها عامل عقب افتادن شیراز در بعضی از زمینه هاست.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 16. دوست

  ای بابا همه میدونن شیراز تاوان جشن و هنر و جشن ۲۵۰۰ ساله رو میده ولی این دوران هم میگذر روسیاهیش برای مسولین که تو سعه نامتوازن کردن در تاریخ میمونه اصفهان به دلیل زادگاه شیعه صفوی مورد توجه هست بعدشم نباید از حق گذشت اون زمانی که سرمونو مثل کبک لای برف کرده بودیم هر دهاتی و ننه قمری مثل الان شدمسول شیراز و استان امام جمعه اصفهانی ها متحد بودن افسار توسعه شهر استانشونو دست خودشون گرفتن حالا دارن نتیجشو میبینن شما ببین یه مراسم افتتاحیه جوانان اسلام و یا مجتمع خلیج فارس این امام جمعه محترم شیراز چه بلوایی بپا کرد این ها موجب عقب افتادگی هست

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 17. امیرم

  دوست عزیز
  اگه اصفهان بخاطر صفویه مورد توجه هست شیراز هم به خاطر سومین حرم اهل بیت مورد توجه بیشتری هست .
  همین الان خط هفتم مترو شیراز که دروازه قران رو به حافظیه و حرم شاهچراغ و … تصویب شده است .

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. mgh321

   متاسفانه این فقط برای این هست که همون جشن هارو خراب کنن و بگن شیراز مذهبیه و اون چیزایی که دیدی همش کاره هآدم بداست

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 18. م

  متاسفانه به گزارش وزارت اقتصاد و مرکز پژوهش های مجلس در این مطلب کاملا یکسویه نگاه شده.اولا تولید ثروت استانی اینطور که این مطلب می خواد وانمود کنه دربست مرتبط با صنعت نیست و از اتفاق بیشتر بخش خدمات و بعدش کشاورزی رو شامل میشه. ثانیا مشکل استان فارس، تهران و اصفهان نیستند که در این مطلب و کامنتهای زیرش سعی شده نسبت به اونها عقده گشایی بشه. بر اساس گزارشی که منبع این مطلبه استان فارس در تولید ثروت نه تنها از تهران و اصفهان و خوزستان،‌نه تنها از خراسان رضوی و آذربایجان شرقی بلکه حتی از بوشهر و کرمان هم عقب تره. فارس در رتبه بندی استانها در تولید ثروت در جایگاه هشتمه! گیریم که به اصفهان لطف علی حده ای شده(که نشده)،‌ یعنی کرمان رو هم دولت پرورونده؟! بی عرضه گی های خودتون رو به پای بقیه نذارید!
  قضیه اما باز هم جالبتر میشه وقتی میزان مصرف بودجه توسط استانها رو در همین گزارش می بینیم که به شکل شگفت آور و ظالمانه ای استان فارس در کشور دومه! اصفهانی که این همه بهش ظلم میکنید و تهمت می زنید کجاست؟ اصفهان در مصرف بودجه علی رغم جمعیتش استان هشتم کشوره!
  به این ترتیب اصفهان مظلوم در حالی که سه برابر فارس به دولت مرکزی پول میده فقط و فقط نصف فارس بودجه مصرف می کنه. اون استانی که داره در حقش ظلم میشه فارس نیست اصفهانه. البته رویه مظلوم نمایی بعض از استانهای شمال غربی کشور با هدف خوردن حق بقیه استانها مدتهاست که کارایی خودشو نشون داده اما از هموطنانمون در استان فارس انتظار نداریم که شروع به استفاده از این رویه منحوس کنند. پیشنهاد می کنم که گزارش منبع این خبر به طور کامل توسط این سایت منتشر بشه تا مردم خودشون قضاوت کنن. اینم لینکش:
  http://www.mefa.ir/portal/Home/ShowPage.aspx?Object=Publishing&CategoryID=36462e3f-0d2c-4c14-9aa6-133c32e61ba3&WebPartID=d7c3acf5-1807-4d8e-a356-eb138d7ec4b0&ID=d60d07a2-7f86-4260-b02e-d6a7cdfa745c

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 19. امیرم

  م عزیز
  منابع فارس از نوع منابع ملی هست و همین درامد نفت و گاز فارس از کل درامد صنعت اصفهان بیشتر هست .

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. م

   بر اساس آمار رسمی درحالی که بخش خدمات نیمی از اقتصاد ایران رو تشکیل میده بخش صنعت فقط ۲۰ درصد اقتصاد ایرانه. پیشتازی اصفهان در تولید ثروت بعد از تهران بیشتر به خاطر بخش خدماته نه صنعت. تعداد شرکتهای ثبت شده در اصفهان بعد از تهران بیشترینه و با استان سوم که خراسان رضویست فاصله بسیار فاحشی داره. کما اینکه تهران هم نه به خاطر صنعتش که مقیاسش تقریبا برابر با اصفهان و خوزستانه بلکه به خاطر بخش خدماتشه که این همه از بقیه استانهای کشور فاصله گرفته.
   تقلیل دادن فاصله سه برابری اقتصاد اصفهان به عنوان استان دوم و فارس به عنوان استان هشتم ایران به سه چهار کارخانه بزرگ اشتباهیست که فقط شما دوستان عزیز در شیراز رو گمراه خواهد کرد و لاغیر. جالب اینجاست که ا ز اتفاق در شیراز صنایع اصلی و بزرگ استان یعنی پالایشگاه، نیروگاه، سه کارخانه سیمان و کارخانه صنایع شیمیای فارس همه دولتی هستند. در حالی که در اصفهان فقط یکی از صنایع بزرگ یعنی فولاد آلیاژی دولتی است و بقیه یا از ابتدا خصوصی بودند و یا بعدا توسط بخش خصوصی خریداری شده اند. وضعیت صنایع کوچک هم که مشخص است.
   در مورد منابع ملی هم اشتباه می کنید چون بر اساس متن گزارش کلیه «درآمد های حاصل از مالکیت دولت» هم جز منابع استانی است و به همین دلیل خوزستان در کشور سوم شده است.

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 20. محمدسعید

  باز یه بی سواد دیگه به اسم م پیدا شد. خدایا یا صبرمون رو در مقابل این دانشمندا زیاد کن یا یه فهمی به اونا بده که همینجوری حرف مفت نزنن… فکر کنم خنده دارترین جک امسال رو مگفت تولید ثروت تو کرمان از فارس بیشتره!!!!!!بعد میگن عصبانی نشو….. اخه من نمیدونم تو پول میگیری حرف مفت میزنی؟؟؟؟؟؟؟

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. mojtaba

   استاد دانشمند!! پرفسور کردوانی همونیه که می خواست دریاچه ارومیه رو خشک کنه و پارک گیاهی و حیوانی کنه . ایشون کلا دومقاله در حدود ۳۵ سال پیش (در سال های ۱۹۷۸ و ۱۹۷۹) نوشته اند که در تمام این سال ها هیچ یک از این دو مقاله توسط دیگران مورد توجه قرار نگرفته (به اصطلاح علمی در سایر مقالات به آن ها ارجاعی داده نشده). قابل ذکر است که در سال های اخیر نام ایشان در دو مقاله دیگر که توسط دانشجویانشان منتشر شده دیده می شود که یکی از آنها هم، یک ارجاع دارد.
   بهتره اون دخیلت رو جای دیگه ای ببندی!! نه به پدر کویر شناسی !!!! ایران.
   مشکل اینه که شما با ۱۰ سال تاریخ خوندن میخوای برای جانمایی صنایع تصمیم بگیری.
   اینم ایمیل :moj_nazem@yahoo.com

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 21. محمدسعید

  گویند بهلول در مسیری همی رفت تا به دیوانه ای رسید که دست بر گردن عالمی زده بر او ناسزاها گوی دو مشت ها پراند. چن این صحنه دید به کنج دیواری رفته در فکر فرو رفت و دست حسرت همی گزید. رهگزری بر او گذشت و سبب پریشانی احوالش پرسید. بهلول در جوابش گفت که اگر این عالم عاقل بودی با آن جاهل درنیامیختی و با او مباحثه نکردی. عالم که چنین کند سزایش همین باشد(از کشکول شیخ بهایی رحمه الله علیه) ای کاش این حرفای چرتی که درباره کردوانی زدی رو به خودش میگفتی تا جوابت رو بهتر بده یه ایمیل بهش بزن(البته خودش ایمیلاش رو نمیخونه) بهش بگو تو دریاچه ارومیه رو خشک کردی ببین چی بهت میگه؟ولی مواظب باش چون آدم خوش کلامی نیست اگه همچین حرفی رو بشنوه نمیدونم چی در انتظارت باشه. مشکل از من بی عقله که دارم با کسی بحث میکنم که کردوانی روهم قبول نداره. تو که این حرفا رو درباره بزرگترین جغرفی دانان ایران میگی اگه من بهت ایمیل بزنم چی جواب میدی؟؟؟؟؟؟حتما بهم میگی یا تو حرف مفت میزنی یا فلان مورخ یا جغرافی دان یا فلان متخصص!!!! ای داد بیداد……………!!!!!!!!ای داد بیداد……………!!!!!!

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. mojtaba

   من نظر پرفسور !!! کردوانی که معتقد بود بجای احیای دریاچه ارومیه اونو با خاک پر کنند رو نوشتم که همون زمان کارشناسای زیادی جوابهای قاطع و دندانشکنی به ایشون دادن و ایشون بی خیال دریاچه ارومیه شد. میتونی بری توی اینترنت بگردی.
   فکر نکن چون کسی ۲۴ ساعته تو تلویزیون هست حتما خیلی باسواده! نمی دونم یادت میاد یا نه یه زمانی دکتر روازاده متخصص طب اسلامی و استاد دانشگاه تهران مثل کردوانی ۲۴ ساعته تو تلویزیون بود و نظراتش تبلیغ می شد ولی نهایتا دکان شیادیش تخته شد و تو همون تلویزیون نشون داده شد. کردوانی هم همونه. سالها توی دانشگاهها دیده نشده چون از لحاظ علمی حرفی نداشته حالا با نظرات جنجالی می خواد دیده بشه.
   بهتره نظرات دیگران رو بخونی و با حرفهای خنده دار ایشون که بیشتر بخاطر مقابله با سازمان محیط زیست فعلا مرکز توجه هست مقایسه کنی ببینی کدوم معقوله.
   از اول هم مشخص بود با اون لحن شما بحث با شما بیهودست ولی خب باید به دیگران هم ثابت میشد. ایمیل هم بزنی در حد و دانشم جوابت رو میدم و قطعا برای دیگران هم منتشر می کنم تا نظرات دیگران رو هم بدونم.
   درمورد تاریخ من شاید اطلاعات زیادی نداشته باشم ولی شما هم در مورد جغرافی اطلاع زیادی نداری که به اصفهان کویر لم یزرع گفتی. در طول تاریخ جاهای مختلف ایران القاب مختلفی داشتن که نافی اهمیت و بزرگی مناطق دیگه نبودن.اگر شیراز به خاک زرخیزمعروف بوده سیستان در تاریخ به انبار غله ایران معروف بوده, قبل از اصلاحات اراضی زمان شاه خراسان کل نیاز غله ایران رو تامین می کرده. بهتره خیلی درگیر عناوین و القاب نباشی.
   آخرین نکته اینکه شیراز زادگاه منه و همیشه برام مهم بوده و هست همونطور که اصفهان محل رشد من بوده و او نهم برام اهمیت فوق العاده ای داره. برای همین پیگیر اخبار هردو شهرم و به وابستگی به هردو افتخار میکنم.
   یادبگیریم به هیچکدوم از مناطق ایران توهین نکنیم مهم ایرانه که با همبستگی ما آباد بشه. دیگه تو این سایت در این مورد بحث نمی کنم و منتظر ایمیل هستم.

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 22. نصف جهان

  جناب محمد سعید شما که انقد ادعای فهم و کمالاتت میشه و ۱۰ سال تاریخ خوندی .انقد سواد نداری که از نظر زمین شناسی انتقال اب از ی شهر به شهر دیگه یا منطقه دیگه کار اشتباهیه و ن تنها باعث رفع مشکل نمیشه بلکه خودش باعث ایجاد تنش ابی میشه و در قضیه زایند رود هم زمین شناسان بدولت وقت اخطار لازم را دادن ولی گوش شنوایی نبود.من جای اقا مجتبی بودم اصلا جوابت را هم نمیدادم.انقد چرت و پرت و نظر شخصی خودتو نوشتی که ارزش جواب دادن نداره.جالبه که فقط ی تاریخ خوندی حالا در تمام زمینه ها اظهار نظر میکنی و نظر خودتو جامع و کامل میدونی

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 23. محمدسعید

  گویند بهلول در مسیری همی رفت………..(دیگه جز این حکایت بهلول هیچ جوابی به تو و م و امثال شما ندارم بدم) من اگه عاقل بودم از اول با شماها بحث نمیکردم …حیف وقتی که برای نوشتن این کامنت ها گذاشتم….. برید با زاینده رود و آب نداشتش و صنایع افتخارآمیز و بقیه ثروت های استانیتون حال کنید……. امیدوارم خدا هدایتتون کنه… به منم یه عقلی بده که دیگه با امثال شما بحث نکنم……..

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 24. محمد (پیرخرابات

  اون طرز فکر استاندار وقت زمان جنگ فارس رو الانم عده زیادی تو شیراز و فارس دارن و توجیهشونم اینه که نباید هوای پاک رو با صنایع الاینده خراب کرد!!!! درحالیکه نمیدونن این هوای پاک در ازای صنعت ضعیف،بیکاری.،فقر، عدم یرمیه گذاری و تحرک و مشکلات عدیده دیگر بدست امده ولی ظاهرا همین الان بازهم این هوای پاک و ارامش ظاهری رو به تمام اینها ترجیح میدن.!! چه میشه کرد؟؟! مسعله بعد اینه که بنظر من دولت در قبل حمایتهای خوبی از صنایع فارس داشته ولی خود مردم فارس قدر این داشته هاشون ندونستن و تقریبا تمام صنایع فارس با بودجه دولتی و بدون اینکه درجهت خودکفایی و خصوصی سازی و توسعه واحدهاشون گام بردارن درحال فعالیت گذران هستند و کسی افکار روبه جلو نداره و فقط منظرن از طرف دولت بودجه برسه بجای اینکه خودشون سرمایه و فعالیت جدید ایجاد کنن.بعنوان مثال سیمان فارس دومین و پالایشگاه و پتروشیمی شیراز سومین کارخانجات ساخته شده در کشور در زمان خودشون بودن ولی بعدها اصلا رشد نکردن و کارخانحات شهرهای دیکه یکی یکی سبقت گرفتن.پس نباید همه چیزو با دید تبعیض و بی عدالتی نگریست.همین کارخ ات نجات فولاد کوار و اقلید نشاندهنده توجه دولت هست ولی این خود مسولان محلی و شهر هستن که باید اینا رو توسعه بدن.دولت وقتی میبینه ساخت کارخونه در فارس در بلندمدت بازدهی نداره پس دلیلی نداره سرمایه هنگفتی خرج کنه و بعد از چند سال ضرر بده..

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 25. مسعود

  البته تهران هم پایتخت هست. به اون هم نمیشه زیاد ایراد گرفت.. این وسط کویر لم یزرع اصفهان نمیدونم چی داره که دولت این همه سرمایه گزاری در اونجا میکنه

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *