برگزاری آیین «کتاب میراث ماندگار» در هفته کتاب

کاروان کتاب در شیراز به راه می افتد

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر انجمن کتابخانه های عمومی فارس، از برگزاری آیین «کتاب میراث ماندگار» در هفته کتاب به منظور ترویج کتابخوانی خبر داد و گفت: این مناسبت با برنامه های فرهنگی هنری از جمله «کاروان کتاب» در شیراز و بویژه محل «گذر هنر» برپا می شود. به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی فارس، بهزاد مریدی با اعلام ویژه برنامه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برای شکوهمند شدن جایگاه مطالعه و کتابخوانی افزود: آیین هفته کتاب با نام «میراث ماندگار» در طول ایام نکوداشت کتاب تا ٢٨ آبان ماه جاری در استان فارس و شیراز، برگزار می شود.
وی اظهار داشت: مراسم «پاسداشت کتاب» در مدرسه، مراسم «زنگ کتاب» در مهد کودک و اجرای «پیاده رو کتاب» از جمله برنامه هایی است که برای هفته کتاب به ویژه در «گذر هنر» حد فاصل چهار راه حافظیه تا ادبیات، در نظر گرفته شده است.مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و دبیر انجمن کتابخانه های عمومی فارس افزود: مراسم هفته کتاب درمدارس، ‌مهدکودک ها،‌ مراکز عمومی و «گذرهنر»، با برنامه هایی متنوع از جمله، «جشنواره بزرگ نقاشی و داستانک»، تولید «روزنامه دیواری» وِیژه مدارس،‌ «تعویض کتاب کهنه با نو»، اجرای «طرح کتابخوان»، اجرای «طرح میراث داران کتاب»، «یاوران کتاب»، «کاروان کتاب و ‌اهدای کتاب» به دانش آموزان ‌و مراسم «تجلیل از فعالان حوزه کتاب»، ادامه خواهد یافت.

مریدی گفت: این هفته با طرح موسسه فرهنگی هنری آوای اندیشه و همراهی اداره کل آموزش و پرورش، ‌اداره کل بهزیستی استان، ‌صداوسیمای مرکز فارس، معاونت فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری شیراز و موسسه فرهنگی هنری ایماژ فیروزه ای شیراز، برگزار می شود . این مقام فرهنگی استان به برپایی «کاروان کتاب» که به وسیله یک دستگاه نقلیه طراحی شده است، اشاره کرد و افزود: این برنامه با حضور هنرمندان و مدیران در مدارس و مراکز مرتبط با کتاب و کتاب خوانی انجام می شود.

دبیر انجمن کتابخانه های عمومی فارس، «اهدای کتاب» در مدارس جنوب شهر به تعداد ١۵٠٠جلد،برگزاری «جشنواره بزرگ نقاشی و داستانک» با پخش کاغذ‌های نقاشی در مدارس، «تولید روزنامه دیواری» از جشنواره نقاشی و داستانک و «زنگ کتاب» با حضور مدیران و فعالان حوزه کتاب را نیز از جمله فعالیت های دیگر این آیین برشمرد.مریدی، همچنین اجرای «نمایش های هنری ویژه کتاب» همراه با تحویل دادن برگه های نقاشی و هدیه کتاب در «پیاده رو کتاب» که برای اجرا در «گذر هنر» حد فاصل چهار راه حافظیه تا ادبیات در نظر گرفته شده است را از دیگر برنامه های این ایام اعلام داشت. مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس ابراز داشت: اجرای «طرح کتابخوان» نیز به اینگونه است که تعدادی کتاب به صورت نمادین؛ به مردم امانت داده می شود و هر کس بعد از خواندن کتاب آن را تحویل دیگری می دهد تا از این طریق، چرخه کتاب خواندن عمومی، بین مردم رواج پیدا کند و به صورت خودجوش، مردم وارد این حرکت فرهنگی شوند و به «میراث داران کتاب» بپیوندند.فروش کتاب همراه با تخفیف، تعویض ۱۰۰۰ جلد کتاب کهنه با نو ، اجرای برنامه هایی ویژه کودک و نوجوانان، نقاشی دیواری و طراحی چهره نیز از دیگر برنامه هایی است که وی به آنها اشاره کرد.

مریدی افزود: تجلیل ازچهره های فرهنگی و فعال درحوزه کتاب ،کتابفروشی ها، کتابداران، کتابخوانان، ناشران، نویسندگان و کتاب داران محله در طول هفته کتاب صورت می گیرد. دبیر انجمن کتابخانه های عمومی فارس بیان داشت: کتابداران محله، کسانی هستند که درمنزل شخصی خود کتابخانه ای با بیش از ۵٠٠ جلد کتاب دارند که این افراد شناسایی می شوند، تا از این طریق انجمنی با نام «میراث داران کتاب» راه اندازی شود و در صورت رضایت آنها بر سردر منزل این افراد تابلوی میراث داران کتاب نصب می شود تا در صورت تمایل ،در محله خود اقدام به امانت دادن کتاب کنند و اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس نیز در طولانی مدت بتواند از این جامعه پویا و فعال به صورت مردمی حمایت کند.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

3 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *