حجت: جلوی ساخت هتل ۱۸ طبقه در حریم ارگ کریمخان را می‌گیریم

80906834-5202574قائم مقام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اعلام کرد که اقدامات لازم برای جلوگیری از ساخت هتل ۱۸ طبقه در حریم منظری ارگ کریمخان در شیراز انجام می‌شود. «مهدی حجت» روز یکشنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره ساخت این هتل در حریم ارگ کریمخان در شیراز اظهار داشت: برای جلوگیری از این کار اقدامات لازم صورت گرفته و با استاندار فارس نیز گفت‌و‌گو شده و حتی اگر این هتل ساخته شود، باید آن را تخریب کنند.

معاون میراث فرهنگی کشور تاکید کرد: هیچ کس و هیچ مقامی هرگز نمی‌تواند خلاف قانون حکم دهد و آن حکم ارزشمند باشد؛ اگر کسی هم در گذشته حکمی خلاف قانون داده، لغو و بر خلاف قانون است.حجت با بیان اینکه سازندگان هتل چنین استدلال می‌کنند که مدیران قبلی حکم ساخت آن را داده‌اند، گفت: کسانی که چنین حکمی داده‌اند، باید به تخلفات اداری ارجاع شوند زیرا در کنار بنایی مثل ارگ کریمخان که ثبت ملی شده و حریم منظری قطعی دارد، نمی‌شود هتل ۱۸ طبقه ساخت.

قائم مقام سازمان میراث فرهنگی با طرح این پرسش که هتل یادشده برای چه ساخته می‌شود؟ گفت: اگر این فرد با ساخت هتل به اثری تاریخی توهین کند، دیگر گردشگران به هتل او نمی‌روند زیرا نمی‌شود بر شاخ نشست و بن برید.

حجت درباره اینکه گفته می‌شود مدیران پیشین این سازمان اصرار داشته‌اند این هتل ۲۰ طبقه باشد، گفت: من از اینکه مدیران پیشین میراث فرهنگی چه کرده‌اند، اطلاعی ندارم فقط اینکه در حریم آثار تاریخی هیچ کس نمی‌تواند حکمی بدهد که حریم اثر از بین برود.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

16 نظر

 1. امین ب

  امیدوارم ماجرای پروژه برج های دوقلو دوباره تو یه پروژه دیگه تکرار نشه!
  منظورم مجوز دادن به یک پروژه بزرگ و لغو اون مجوز بعد از شروع ساخت و ساز هست. این کار امینت سرمایه گذاری رو از بین میبره و باعث فرار خود سرمایه گذار میشه وهمچنین تا سالها «به شدت» جلوی ورود سرمایه گذاران جدید رو میگیره ما هنوز هم داریم چوب اعطا و لغو مجوز پروژه wtc رو تو بحث سرمایه گذاری میخوریم، چرا تو شیراز مسئولین سلیقه‌ای به یک پروژه مجوز میدن و بعد لغو میکنن؟
  در مورد پروژه هتل آسمان به نظر من بهترین کاری که الآن میشه کرد اینه که مسئولین میراث فرهنگی اول یک مکاتبه جدی با مسئولین سازمان یونسکو داشته باشن و پیگیری کنن که آیا واقعاً این هتل باعث جلوگیری از ثبت این اثر میشه یا اینکه اینها فقط جوسازی رسانه ای هست. اگر معلوم شد که واقعاً مشکل داره با توجه به اینکه شهرداری به هتل مجوز داده، خود شهرداری اقدام به تخریب طبقات اضافی هتل کنه و نه تنها هزینه صرف شده برای طبقات اضافی رو به سرمایه گذار برگردونه بلکه یک خسارت هم بابت این کار به سرمایه گذار پرداخت کنه، اینجوری نه سرمایه گذار ضرر میکنه نه جلوی ثبت جهانی این اثر گرفته میشه نه تبلیغات منفی برای سرمایه گذاران دیگه داره. شما خودتو بذار جای سرمایه گذار ببین وظیفه شماست که بدونی هتلی که داری میسازی حریم بصری یک جایی رو خراب میکنه یا وظیفه ارگانی هست که بهت مجوز میده؟ تو این قضیه واقعاً سرمایه گذار تقصیری نداره به نظرم و مقصر اصلی شهرداری هست و خود شهرداری هم باید خسارتش رو پرداخت کنه.
  بهترین کاری هم که ما میتونیم بکنیم به نظرم این هست که از رسانه ای کردن این موضوعات پرهیز کنیم.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. نیما

   پروژه ی برج های تجارت جهانی مشکلش مجوز نبود. صاحب پروژه فوت کرد اموالشم وراث بردن. به همین راحتی
   ولی در مورد این هتل دقیقا بهترین کار نامه نگاری میتونه باشه
   هر چند ازون آقایونی که زمان احمدی نژاد بودن بعید نیست مجوز الکی داده باشن

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 2. فرهاد

  فارس سه اثر واجد شرایط برای ثبت جهانی دارد
  شیراز- معاون میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: سه اثر تاریخی شامل مجموعه زندیه شیراز، بیشابورشهرستان کازرون و محور ساسانی در شهرستان فیروزآباد استان فارس واجد شرایط لازم برای ثبت جهانی هستند.
  http://www3.shiraz.irna.ir/fa/News/80907721/فرهنگی/فارس_سه_اثر_واجد_شرایط_برای_ثبت_جهانی_دارد

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 3. فرهاد

  میراث فرهنگی فارس:
  افزایش طبقات در ساخت هتل آسمان خارج از مجوز میراث فرهنگی است
  شیراز – خبرگزاری مهر: سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس اعلام کرد که افزایش طبقات در ساخت هتل آسمان خارج از مجوز میراث فرهنگی است.
  http://www.mehrnews.com/detail/News/2176864

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 4. فرهاد

  ساخت هتل در نزدیکی ارگ کریمخان با مجوز میراث فرهنگی و شهرداری انجام شده است
  شیراز – خبرگزاری مهر: عضو شورای شهر شیراز گفت: ساخت هتل در نزدیکی ارگ کریمخان شیراز با مجوز شهرداری و میراث فرهنگی انجام شده است.
  http://www.mehrnews.com/detail/News/2176594

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 5. مهدی

  دم این آقای حجت گرم ولی باید ضرر و زیان وارده به هتل توسط مسئولان پیشین میراث و شهرداری شیراز پرداخت بشه که با بی سلیقگی و بی مبالاتی باعث بروز چنین مشکلی شدن و از ماجرای اصفهان عبرت نگرفتن.
  بازم میگم همه جا میشه هتل ساخ ت ولی ارگ نمیشه جای دیگه برد

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 6. smjh

  زهی خیال باطل اینطور که من شنیدم معاونت فنی شهرداری حتی اجازه ورود و سرکشی به این پروژه رو نداره اون وقت میخوان متوقفش کنن؟!!! عمرا بتونن!!
  از آقا امین میخوام این موضوع رو که یک پست ازش زدن پیگیری کنن ببینم مثلا یک ماه دیگه اتفاق مثبتی در این زمینه افتاده یا نه یا دو یا سه ماه دیگه!! بسیار بعیده بسیار!!! اصلا از خود این آقا بپرسن که تو این سه اه چه اقدامی شده؟!!

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 7. رضا پارسی

  به نظر من هم باید جلوی ساخت گرفته بشه و در صورت نیاز تخریب هم انجام بشه تا فضای بصری ارگ و ثبت جهانی اون آسیبی نبینه!!!!!
  البته باید حق و حقوق صاحب هتل هم به طور کامل پرداخت بشه تا ایشون هم به عنوان یه سرمایه گذار ضرری رو متوجه نشن!
  در مورد این هتل ۲ نکته حایز اهمیت هست که باید دوستان بهش توجه کنن:

  ۱- اول اینکه ترافیک خیابان رودکی در حال حاضر هم اعصاب خرد کن و در ساعاتی از روز وحشتناک هست!!! حالا تصورش رو بکنین کل رفت و آمد یه هتل ۱۸ طبقه هم بیافته روش!!!!در کل کوتاه تر شدن و کوچک تر شدن این هتل به نفع ترافیک هم هست!

  ۲- دومین نکته این که دوستان باید بهش توجه کنن اینه که ما فقط یه کریم خان داشتیم که یه همچین بناهایی در شیراز ساخته که بخشی از شهرت و آوازه این شهر هستن و ضرروت حفظ و نگهداری از اون ها به مراتب از جذب یه سرمایه گذار یا داشتن یه هتل ۲۰ طبقه مهم تر هست…
  توجه داشته باشین که منظور من برخورد با سرمایه گذار نیست!!! بلکه تعامل با او برای حفظ ارگ کریمخانی هست!!!! که برای مثال در ازای تخریب طبقات اضافی شهرداری میتونه برای پایان کار مبلغ کمتری از هتل ساز دریافت کنه!!!! یا میراث فرهنگی قراردادی چند ساله برای فرستادن مسافر و توریست به این هتل با سرمایه گذار امضا کنه!!!!

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 8. دوست

  این آقای حجت اون موقع که داشتن به اسم توسعه شاهچراغ این همه خونه تاریخی رو خراب میکردن کجا بوده حالا رگ گردنش باد کرده

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 9. آرش

  این مطلب رو از صفحه شیرازما پرچمش همیشه بالاست

  چرا که علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد- ‌‌

  ‌‌‍‍‌‍‌(( پروژه ساخت بزرگترین تالار شهر ، در شعاع تنها ۳۰۰ متری از آرمگاه حافظ و
  به قیمت تخریب قدیمی ترین بنای میراث صنعتی استان فارس و
  قطع دهها درخت سرو کهنسال ۱۰۰ ساله ء این شهر درحال انجام است )) – ضایعه ای جبران ناپذیر ه
  شایان ذکر است سیلوهای قدیمی مراکزشهر ، مشابه در شهرستانهای اصفهان/ اهواز و تهران بزرگ در حال تغییر کاربری به موزه هستند.
  همچنین نظر شما را به خبر ۳ هفته قبل “”پیج دوستداران میراث فرهنگی فارس “” جلب میکنم که در آن مدعی تمام سعی و تلاش انجمن جهت جلوگیری از تخریب این بنا شده اند.

  و این هم از صفحه انجمن دوستداران میراث فرهنگی استان فارس

  سلام دوستان
  همین الان خبر رسید فردا قراره یکی از بناهای تاریخی ارزشمند شیراز تخریب بشه این ساختمان که بنا به صلاحدید مدیر انجمن فعلا از گفتن نامش خودداری میکنم تاسیس سال ۱۳۱۲ هست و در نوع خودش اولین ابر سازه شهر شیراز هست که مطمئنم کمتر کسی اونو دیده. از امروز ظهر رایزنی با استاندار جدید انجام شده و طبق گفته مدیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی اعضای رسمی منتظر باشند چنانچه مذاکرات تا فردا به نتیجه نرسید به اطلاع شما رسیده تا در محل حضور داشته باشیم و با وزیر محترم ارشاد که قراره اونجا باشه صحبت میکنیم.

  .لطفا لطفا لطفا همشریان عزیز قبل از اینکه بسان پروژه هتل بزرگ و ارگ زندیه ، کار از کار بگذرد و در قبال کار انجام شده قرار بگیریم ، به اشتراک گذاشتن و رسانه ای کردن این پروژه ء به ظاهر دل فریب همت کنیم .
  در صورت درخواست بازدید حضوری و گزارش مصور از محل ، لطفا اطلاع دهید.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 10. کارشناس شیراز1400

  با سلام..خب در این مورد امیدواریم واقعا ساخت این سازه ادامه پیدا نکنه و علت مهم اینکه باعث میشه که مجموعه کریمخان هم ثبت جهانی نشه و هم اینکه در سیطره این سازه بزرگ ناپیدا بشه..صد البته ما مخالف ساخت چنین سازه هایی در شهر نیستیم اما اگر کسی واقعا قصد خیر داره این همه زمین مناسب و منطقه محروم وجود داره برای چنین ساخت و سازهایی..امیدواریم اقدامی موثر صورت بگیره..

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 11. مهرناز

  نباید این هتل اینجا ساخته میشد . حیف ارگ کریمخان و حیف اون همه خانه تاریخی شیراز که تخریبشون کردند.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *