تاریخ : چهارشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۹ Wednesday, 20 January , 2021
0
ضعف مفرط شیراز در ساخت المانهای شهری؛

عکس: پیشرفت المان شمالی شیراز پس از ۷ سال

  • کد خبر : 44110
  • ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۸

سایت خبری - تحلیلی شیراز۱۴۰۰: به نظر میرسد ساخت المان و نمادهای شهری یکی از سخت ترین کارها برای مجموعه شهرداری شیراز در سالهای اخیر است. المان غربی یا گذشت سالها نصفه نیمه به حال خود رها شد، المان ورودی شرقی در پل خلیج فارس هم چند سال طول کشید تا یک طرح ساده تکمیل شود، المان ورودی شمالی شیراز بر روی پل کمربندی رکن آباد به تازگی و مجدد تکمیل آن با گذشت ۷ سال از کلنگ زنی شروع شده است.

بخش نیمه کاره المان ورودی غربی شیراز

طرح المان ورودی شرقی شیراز

در سایر نقاط شهر هم هیچ المان و مجسمه خاصی که نشانگر تاریخ، فرهنگ و تمدن ۶۵۰۰ ساله شیراز باشد وجود ندارد و هر آنچه انجام شده کارهای موردی و در ابعاد کوچک بوده که با توجه به وسعت شهر شیراز و پتانسیلهای فرهنگی آن تقریبا می توان گفت هیچ کار خاصی انجام نشده و نمره مسوولان در زمینه ساخت المانهای شهری در دهه های اخیر صفر بوده است.

المان عجیب سعدی

شیراز همچنین در ساخت المانهای نوروزی بسیار ضعیف عمل کرده و همیشه قافیه را به شهرهای دیگر به خصوص مشهد به بدترین شکل ممکن باخته است. سمپوزیوم بین المللی مجسمه سازی شیراز که اسفند سال گذشته در پیاده راه سلامت شیراز برگزار شد، در نهایت منجر به ساخت چند المان فلزی شد که نه تنها وعده جانمایی آنها در سطح تاکنون میسر نشده، بلکه شاهد تخریب برخی از المان ها نیز هستیم.

تخریب درخت بیل آهنی، المان ساخته سازی در سمپوزیوم مجسمه سازی

تخریب درخت بیل آهنی، المان ساخته سازی در سمپوزیوم مجسمه سازی

آنچه مشخص است شیراز در بخش زیباسازی و در اینجا بحث ساخت المان نیازمند نگاهی جدید و تازه است، به خصوص مدیرانی که بی توجه به حاشیه های احتمالی اقدام به تغییرات اساسی در این مقوله کند. ساخت مجمسه های غول پیکر مشاهیر و بزرگان شیراز از کوروش بزرگ و شاپور ساسانی گرفته تا حافظ و شهید دوران کمترین خواسته شهروندان است که با ادامه این روند چنین رخدادی بعید به نظر می رسد.

مجسمه رستم در مشهد، نبرد با اژدها

مجسمه رستم در مشهد، نبرد با اژدها

مجسمه رستم و رخش در مشهد

مجسمه رستم و رخش در مشهد

در ادامه نگاهی خواهیم داشت به آخرین روند ساخت المان ورودی شمالی شیراز و جالب اینکه از نماد بکار رفته در این المان در آرامستان احمدی نیز بهره برده شده است!

نماد ساخته شده در بهشت احمدی و شباهت جالب آن به المان ورودی شمالی شیراز
>
نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.
telegram
لینک کوتاه : https://shiraz1400.ir/?p=44110
  • ارسال توسط :
  • 497 بازدید
  • دیدگاه‌ها برای عکس: پیشرفت المان شمالی شیراز پس از ۷ سال بسته هستند

برچسب ها

مطالب مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.