ویدئو : گرامیداشت روز هوای پاک با اهداء گل به شهروندان شیرازی

در روز هوای پاک از فعالان ناوگان قطار شهری و شهروندانی که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کردند، با اهدای گل تقدیر شد . به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس در مراسمی که در ایستگاه مترو میدان احسان برگزار شد، گفت: استفاده از حمل و نقل عمومی و قطارشهری به میزان قابل توجهی در کاهش آلودگی هوا موثر است.
محمودی با بیان اینکه صنعت قطارشهری در دنیا پیشرفت چشمگیری داشته و یک سرمایه بزرگ زیرساختی محسوب می شود ، افزود: قطارشهری علاوه بر تسهیل در حمل و نقل شهروندی در رونق اقتصادی موثر بوده و با کاهش مصرف سوخت به حفظ شرایط پایدار محیط زیست منجر خواهد شد.
وی تاکید کرد: استفاده شهروندان از وسایل حمل و نقل عمومی علاوه بر صرفه جویی در زمان و دسترسی آسان به تمام مناطق شهری به سلامت مردم در کلان شهر شیراز کمک شایانی خواهد کرد.
مدیر کل محیط زیست فارس اظهار امیدواری کرد: مردم کمتر از خودرو تک سرنشین استفاده کنند و مانند کشور‌های پیشرفته فرهنگ دوچرخه سواری و استفاده از اتوبوس‌های شهری و قطارشهری در کشور ما نیز نهادینه شود.
شهردار شیراز شهروندان را به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی دعوت کرد
شهردار شیراز به مناسبت ۲۹ دی ماه روز ملی هوای پاک اعلام کرد: از همه شهروندان دعوت می کنم به منظور حفظ پاکی هوای شیراز از وسایل حمل و نقل عمومی و مترو استفاده کنند. به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور ضمن تجلیل از فعالین عرصه حمل و نقل عمومی و شهروندانی که از دوچرخه، اتوبوس و مترو استفاده می کنند، افزود: رویکرد مجموعه مدیریت شهری شیراز رویکرد انسان محوری را در پیش گرفته و توسعه خطوط مترو و گسترش استفاده از حمل و نقل عمومی پاک از نمودهای عملی گام برداشتن بر اساس این رویکرد است.
وی کلانشهر شیراز را هم ردیف تهران و مشهد از جمله شهرهای پیشتاز در زمینه گسترش و تکمیل خطوط مترو عنوان کرد و گفت: ضروری است عملیات اجرایی خطوط مترو تسریع یابد و از این رو مقرر شده است که در دهه مبارک فجر ایستگاه میدان امام حسین (ع) افتتاح و خط دو مترو نیز ظرف سه الی چهار سال آینده به بهره برداری برسد. همچنین کلنگ آغاز عملیات اجرایی خط سه (از پل معالی آباد به سمت شهرک گلستان) نیز به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب به زمین زده می شود.
شهردار شیراز با بیان اینکه طبق قانون تعریف خطوط جدید مترو در شهرها ممنوع است، اعلام کرد: به منظور اختصاص بودجه برای اجرای خط ۳ متروی شیراز، آن را در لایحه بودجه ۹۸ به عنوان ادامه خط یک لحاظ کرده ایم.
مهندس اسکندرپور درباره فروش اوراق مشارکت شهرداری برای خط دو مترو نیز گفت: ۶۰۰ میلیارد تومان اوراق برای خط دو مترو پیش بینی شده است که منتظر اجازه بانک مرکزی برای انتشار هستیم.

شهردار شیراز با بیان اینکه توسعه حمل و نقل عمومی از یک سو در  گروی بهبود و تکمیل زیرساخت ها و از سوی دیگر نیازمند فرهنگسازی است، افزود: رسانه ها نقشی بی بدیل و موقر در زمینه فرهنگ سازی برای تشویق شهروندان به استفاده از حمل و نقل عمومی و پاک همچون مترو دوچرخه دارند.
مهندس اسکندرپور با اشاره به اینکه زیر بنای برنامه های اجرا شده به مناسبت روز ملی هوای پاک، حضور کودکان در مترو و تشویق شهروندان به استفاده از مترو است، خاطرنشان کرد: برای توسعه فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی باید به فرهنگسازی در سنین کودکی توجه ویژه کرد.
وی ضمن اشاره به استفاده روزانه ۶۷ هزار نفر از متروی شیراز، افزود: تلاش داریم به منظور رفاه بیشتر مسافران، سرفاصله خطوط را با افزایش تعداد واگن ها کاهش دهیم. همچنین رایزنی هایی به منظور تسهیل استفاده بازنشستگان و فرهنگیان از قطار شهری شده است.
شهردار شیراز با اشاره به مطالعات جامع حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز که در سال ۸۴ توسط دانشگاه صنعتی شریف انجام شده است، اضافه کرد: در آن مطالعات سهم دوچرخه حدود دو و نیم درصد بوده که اکنون این سهم بسیار کاهش یافته، در صورتی که در دهه ۴۰ سهم دوچرخه حدود ۲۵ درصد بوده است.
مهندس اسکندرپور با اشاره به افتتاح ۲۲ کیلومتر مسیر دوچرخه سواری به مناسبت دهه مبارک فجر اظهار کرد: تلاش داریم با ایجاد خطوط دوچرخه، توسعه ایستگاه های کرایه دوچرخه و ارائه اپلیکیشن دوچرخه سواری؛ شهروندان از دوچرخه به عنوان یک وسیله حمل و نقل استفاده کنند.
وی با بیان اینکه مطالعات احداث خطوط تراموا انجام شده است، گفت: با وجود اینکه قیمت ارز افزایشی ناگهانی داشت اما مطالعاتی در خصوص تراموا با همکاری شهر درسدن آلمان انجام داده ایم که در سفر به این شهر توافق نامه اجرای تراموا نهایی می شود و عملیات اجرایی آن را از سال آینده آغاز خواهیم کرد. لازم به ذکر است که ایجاد تراموا و خطوط ویژه اتوبوسرانی در برنامه پنجم توسعه شهر شیراز پیش بینی شده است.
مهندس اسکندرپور اضافه کرد: سهم حمل و نقل عمومی همگانی در سال ۸۴ حدود ۲۶ درصد بوده است که اکنون این سهم به ۱۳ درصد کاهش یافته است و این موضوع نشان می دهد که خودروهای شخصی جایگزین اتوبوس و حمل و نقل عمومی شده اند.
براساس این گزارش؛ شهردارشیراز، جمعی از اعضای شورای شهر و مدیران شهری به مناسبت ۲۹ دی ماه روز ملی هوای پاک با حضور در پایانه اتوبوسرانی و ایستگاه قطار شهری نمازی از رانندگان ناوگان اتوبوسرانی، فعالان ناوگان قطار شهری و شهروندانی که از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می کنند با اهدای شاخه گلی تقدیر کردند.
>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *