خسارت قابل توجه به شهرداری با واردات پله برقی چینی

سایت خبری – تحلیلی شیراز۱۴۰۰: به نظر می رسد وقوع اتفاقات عجیب و غریب در شهرداری شیراز پایان نداشته و این بار نوبت به ضرر مالی سنگین برای خرید پله های برقی چینی آن هم با مشخصاتی است که منطبق بر درخواست خرید نبوده است!

آنطور که خبرگزاری فارس نوشته نواب قائدی عصر دیروز در صحن شورای شهر شیراز اظهار داشت: قرارداد خرید پله‌های برقی مورد نیاز حوزه معاونت حمل‌ونقل مصوبه شورای اسلامی شهر است که بر اساس آن به شهرداری شیراز اجازه داده شده است با رعایت صرفه و صلاح شهرداری تا سقف ۵۰۰ میلیارد تومان جهت انجام معاملات و پروژه‌های سرمایه‌گذاری و عمرانی و با شرط ۲۵٪ پرداخت نقدی، ۳۵٪‌ تسهیلات بانک شهر و ۴۰٪‌ واگذاری املاک و تهاتر، نسبت به انعقاد قرارداد با بانک شهر اقدام کند.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر شیراز ادامه داد: به مبلغ تقریبی ۱۱۷ میلیارد تومان، قراردادی با بانک شهر در خصوص کارگزاری خرید ماشین‌آلات و دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز معاونت حمل‌و‌نقل و ترافیک منعقد شده است که شامل خرید پله برقی، آسانسور، اتوبوس دوکابین، تجهیزات الکترونیکی پرداخت کرایه BRT و تابلوهای راهنمای مسیر می‌شود.

قائدی گفت: طی مکاتبات مقرر شد که ۴۰ دستگاه پله برقی با برند، مشخصات فنی و قیمت مشخص توسط بانک شهر در اختیار معاونت حمل‌ونقل شهرداری شیراز قرار گیرد، پله‌های برقی مذکور از کشور چین خریداری و طی صورت جلسه‌ای که در اسفند ماه سال ۹۶ به امضای مدیران حوزه معاونت حمل و نقل رسید در توقفگاه سازمان حمل و نقل مسافر تحویل و دپو شد.

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تصریح کرد: متاسفانه پله‌های تحویل شده به شهرداری، مشخصات فنی لازم و مشخص شده را نداشته و معاونت فنی و عمرانی شهرداری در نامه‌ای نیز به صراحت اعلام کرد که مشخصات مورد نظر شهرداری با دستگاه‌های تحویل شده مطابقتی ندارد و با آن شرایط ساخته نشده است.

وی ادامه داد: حال آنکه در بند ۱۳-۱ قرارداد کارگزاری با بانک شهر آمده است: «کارگزار موظف است هماهنگی‌های لازم را با فروشنده به عمل آورد تا تسهیلات لازم برای اعزام بازرس و یا بازرسین خریدار به کارخانه تولید کننده در حین تولید و قبل از حمل کالا طی دو مرحله در طول مدت قرارداد فراهم شود»، حال سؤال این است که آیا چنین بازدیدهایی از سوی شهرداری و از طریق بانک شهر انجام شده است؟ اگر پاسخ مثبت است، چرا پله‌هایی که مشخصات فنی قرارداد، الحاقیه آن و مکاتبات صورت با کارگزار را ندارد، توسط شهرداری و حوزه معاونت حمل و نقل تحویل و دپو شده است؟

قائدی افزود: اگر پاسخ منفی است، چرا توسط حوزه معاونت حمل و نقل این مساله پیگیری نشده و پله‌های مذکور بدون کنترل مشخصات فنی تحویل شده است؟ ضمن آنکه اهمال و تاخیرات صورت گرفته در خصوص تحویل این پله‌ها و انجام بازرسی‌های لازم برای کنترل مشخصات فنی مورد نظر سبب شده است تا به دلیل بالا رفتن قیمت ارز، شهرداری متحمل خسارات قابل توجهی شود از این رو، لازم است تا از طریق بازرسی کل شهرداری موضوع به جد مورد بررسی قرار گرفته و در اسرع وقت تعیین تکلیف شده و در صورت بروز تخلف، با متخلفین برخورد قانونی صورت گیرد و نتیجه اقدامات، به شورای اسلامی شهر گزارش شود.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *