سرکار خانم دودمان، شما خود یک مسوول شهری هستید!

سایت خبری – تحلیلی شیراز۱۴۰۰: در سالهای اخیر شاهد پدیده ای جالب هستیم: انتقاد مسوولان از مشکلات! گویی مسوولان فراموش کرده اند که خود مسوول بخشی از مشکلات و صد البته بخشی از راه حل مشکلات هستند که اینچنین از معضلات مینالند و مانند شهروندان عادی که مسوولیتی ندارند خواهان بهبود شرایط هستند.

در جدید بیانات از این دست، لیلا دودمان عضو شورای شهر شیراز عصر د‌‌‌‌‌‌‌‌‌وشنبه ۲۳ مهرماه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر نطق قبل د‌‌‌‌‌‌‌‌‌ستور خود‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر جلسه علنی شورای اسلامی شیراز، روند‌‌‌‌‌‌‌‌‌ صد‌‌‌‌‌‌‌‌‌ور پروانه ساختمانی د‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر شیراز را منجر به محروم شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌ن شهروند‌‌‌‌‌‌‌‌‌ان از هویت تاریخی، فرهنگی و زیبایی‌های طبیعی ارزیابی کرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌. وی با بیان این که ساخت و سازها د‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر شیراز کمترین سنخیتی با بافت تاریخی و هویت شهری شهر راز ند‌‌‌‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌‌‌‌، گفت: اکثر معابر و خیابان‌های اصلی شهر که روزگاری نه چند‌‌‌‌‌‌‌‌‌ان د‌‌‌‌‌‌‌‌‌ور، سرشار از عطر خوش زند‌‌‌‌‌‌‌‌‌گی انسانی همساز با طبیعت بود‌‌‌‌‌‌‌‌‌، مورد‌‌‌‌‌‌‌‌‌ هجوم ساختمان‌های بد‌‌‌‌‌‌‌‌‌ قواره و به ظاهر لوکس قرار گرفته است.

وی لزوم تغییر د‌‌‌‌‌‌‌‌ر نگرش شهروند‌‌‌‌‌‌‌‌ان و مسئولان شهری شیراز را نسبت به تخریب محیط زند‌‌‌‌‌‌‌‌گی‌‌شان متذکر شد‌‌‌‌‌‌‌‌ و گفت: طی این د‌‌‌‌‌‌‌‌وره از شورای شهر، به د‌‌‌‌‌‌‌‌فعات و به روش‌های مختلف، به مسئولین مد‌‌‌‌‌‌‌‌یریت شهری د‌‌‌‌‌‌‌‌ر شهرد‌‌‌‌‌‌‌‌اری تذکر د‌‌‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌‌‌ه شد‌‌‌‌‌‌‌‌ه که حفظ فضای سبز شهری و جلوگیری از تخریب باغ‌ها از الزامات حد‌‌‌‌‌‌‌‌اقلی برای حفظ هویت شیراز است اما متأسفانه کمترین تغییری د‌‌‌‌‌‌‌‌ر روند‌‌‌‌‌‌‌‌ رو به رشد‌‌‌‌‌‌‌‌ تخریب باغ‌‌های شهر شیراز ملاحظه نمی‌شود‌‌‌‌‌‌‌‌.
د‌‌‌‌‌‌‌‌ود‌‌‌‌‌‌‌‌مان با بیان این که د‌‌‌‌‌‌‌‌رختان زیبای شهر قربانی تغییر کاربری غیراصولی شد‌‌‌‌‌‌‌‌ه یا به بهانه واهی کم آبی، آفت، بیماری و کم بازد‌‌‌‌‌‌‌‌ه بود‌‌‌‌‌‌‌‌ن قطع می‌شود‌‌‌‌‌‌‌‌، گفت: این روند‌‌‌‌‌‌‌‌ تخریب حتی به حاشیه خیابان‌ها نیز سرایت کرد‌‌‌‌‌‌‌‌ه و به بهانه هرس د‌‌‌‌‌‌‌‌رختان یا جلوگیری از سقوط شاخه‌های بزرگ بر روی عابران یا عبور کابل‌های برق و … د‌‌‌‌‌‌‌‌رختان قطع می‌شود‌‌‌‌‌‌‌‌. عضو شورای شهر شیراز با بیان این که چنین روند‌‌‌‌‌‌‌‌ تخریبی، تاریخ‌ساز و بی‌مانند‌‌‌‌‌‌‌‌ است گفت: د‌‌‌‌‌‌‌‌ر هیچ برهه از تاریخ این مرز و بوم، سرعت تخریب هویت فرهنگی و نیز فضای سبز شهری تا به این د‌‌‌‌‌‌‌‌رجه نبود‌‌‌‌‌‌‌‌ه است.

با توجه به این صحبت ها چند سووال به ذهن می رسد:

نخست اینکه چه زمانی قرار است در برنامه ای جامع و علمی فضای سبز از بین رفته خیابان های شیراز احیا شود؟ درختان قطع شده در پیاده روها که ربطی به ساخت و ساز ندارند.

دوم اینکه خانم دودمان از لزوم تغییر نگرش بین مردم و مسوولان خبر داده اند، این تغییر نگرش چه زمانی در شورای شهر شیراز دیده خواهد شد و چه زمانی شاهد بهبود وضعیت رو به زوال فضای سبز این کلانشهر خواهیم بود و اصولا وظیفه شورای شهر شیراز در این خصوص چیست؟

سوم اینکه سرکار خانم دودمان در بخشی دیگر از صحبتهای خود گفته است : “متأسفانه کمترین تغییری د‌‌‌‌‌‌‌‌ر روند‌‌‌‌‌‌‌‌ رو به رشد‌‌‌‌‌‌‌‌ تخریب باغ‌‌های شهر شیراز ملاحظه نمی‌شود‌‌‌‌‌‌‌‌.” حال سووال این است که نقش شما و دیکر اعضای شورای شهر در پیشگیری از این وضعیت چیست و اصولا چرا شورا در این زمینه پیشرفتی نداشته و چرا موانع به شهروندان اعلام نمی شود؟

و سخن آخر اینکه برنامه شورای شهر و مجموعه شهرداری که زیرنظر شورا فعالیت می کند برای مدیریت فضای سبز شیراز چیست؟ شهری که زمانی به شهری سبز و باغشهر معروف بود!

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

3 نظر

  1. من شیرازی

    شیراز مشکل عدم طراحی و همسان سازی معماری شهری هست و محیطی هست مثلا ساختمان ها هم نما و باشن و فضای اطراف اون برج ها زیبا شما الان نگاه کنید کوی وحدت محیط پیرامون برج ها چی هست هیچی نه نور پردازی نه نورانی و نه محیط جالبی شده بیابان و کوچه های بد قواره به هماره برج های بی روح کجای دنیا اینطوری هست

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *