شاهکاری دیگر در میراث فرهنگی فارس، 

تبدیل بخشی از مجموعه باغ موزه مشاهیر به مجتمع تجاری!

سایت خبری – تحلیلی شیراز۱۴۰۰: در خردادماه سال جاری بود که خبر واگذاری دو پروژه مرکز سعدی شناسی و باغ موزه مشاهیر به بخش خصوصی در رسانه ها منتشر شد. دو طرح فرهنگی شیراز که قدمتشان به حدود ده سال میرسد، طرحهایی که قرار بود مرهمی باشد بر کمبود سرانه فرهنگی دیار حافظ و سعدی.

اما از آنجا که عبارت واگذاری به بخش خصوصی در کشور ما، در سالهای اخیر مترادف با تجاری سازی و کسب درآمد از هر طریق بود این واگذاری فضاهای فرهنگی که قطعا نمی توانست با کاربری های تعریف شده دارای سود مناسب برای بخش خصوصی باشد مورد شک و تردید قرار گرفت.

برای پاسخ مناسب به این شک و تردید زمانی کمتر از ۵ ماه نیاز بود تا یکی از مقامات شهری، نسبت به تجاری سازی در پروژه باغ موزه مشاهیر اعتراض کند!

روز گذشته احمدرضا دستغیب رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نسبت به احداث مجتمع تجاری در جوار آرامگاه حافظ واکنش نشان داد و خواستار ممانعت مسئولان از ایجاد جنین مجموعه ای شد.  وی ضمن بازدید از مجموعه حافظیه، از احداث مجتمع تجاری در محوطه باغ موزه مشاهیر در ضلع‌شمالی حافظیه ابراز نگرانی کرد. دستغیب گفت: قرار بود در اطراف مجموعه تاریخی گردشگری حافظیه و باغ‌های جهان نما و باغ ملی، پردیس گردشگری با هدف جذب گردشگر و افزایش مساحت مجموعه گردشگری حافظیه با عنوان «باغ موزه‌مشاهیر» احداث شود اما روند فعلی نشان می‌دهد که مجموعه‌ای تجاری در حال احداث است . وی ادامه داد: مجموعه تجاری در حاشیه ارامگاه حافظ که با تملک منازل مسکونی اطراف آن در حال احداث است، به هویت تاریخی و فرهنگی منطقه و مجموعه حافظیه آسیب جدی وارد می‌کند . دستغیب ادامه داد: آرامگاه حافظ در منطقه‌ای با هویت عرفانی و منزه از مسائل تجاری احداث شده و در ضلع شرقی آن نیز دانشکده ادبیات دانشگاه شیراز و در ضلع جنوبی به حرم علی بن حمزه موسی الکاظم منتهی می‌شود که از دیرباز این مجموعه برای مردم شیراز، فضای عرفانی و معنوی به همراه داشته است . رئیس شورای اسلامی شهر شیراز ابراز کرد: به نظر می‌رسد سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با تغییر سلیقه و ذائقه نسبت به حفظ بناهای تاریخی و فرهنگی در شهر شیراز بی‌توجه شده و به مسائل اقتصادی و تجاری روی آورده‌ است . دستغیب با ابراز تاسف از ساخت مجتمع تجاری در جوار حافظیه از استاندار فارس و نمایندگان مردم شیراز در خانه ملت خواست مانع از احداث مجتمع تجاری در جوار حافظیه با سازه‌های بتنی نامناسب شوند.

رویه تبدیل بخشی از اماکن تاریخی فرهنگی کلانشهر شیراز به غرفه های تجاری که بیشتر مواقع با گرانفروشی و ارایه کالاه و خوراکی هایی با کیفیت پایین است در سالهای اخیر روندی رو به رشد داشته و نارضایتی زیادی در میان شهروندان بخصوص در میان دوستداران میراث فرهنگی ایجاد کرده است.

از گرانفروشی کافه حافظیه و باغ ارم تا تبدیل باغ عفیف آباد به انواع غرفه های تجاری گرفته تا تبدیل بخشی از خانه های تاریخی به عکاسخانه و فروش سوغات، که علاوه بر مخدوش کردن جلوه بصری این اماکن می تواند باعث آسیب به مجموعه نیز شود.

در این بین در پروژه باغ موزه مشاهیر آنطور که رییس شورای شهر گفته است، اتفاقی جدید افتاده و آن ساخت مجتمع تجاری در طرحی است که قرار بود موزه و مرکز فرهنگی باشد. اما سووالی که در این بین پیش می آید برای ساخت این مجتمع فرهنگی، آیا نیاز به مجوز شهرداری نبود که اکنون رییس شورای شهر شیراز در بازدید از آن از چنین موضوعی با خبر شده ؟

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *