تاریخ : یکشنبه, ۱۹ مرداد , ۱۳۹۹ Sunday, 9 August , 2020
0

جایگاه شیراز در بین کلانشهرها از لحاظ فضاهای تفریحی

 • کد خبر : 36208
 • ۰۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۳

امین آل شمس؛ سایت خبری تحلیلی شیراز۱۴۰۰: اگر از یک شیرازی بپرسید که در زمان اوقات فراغت چه تفریحی دارد قطعا پاسخ او یکی از این گزینه ها نخواهد بود: پارک آبی، تله کابین، دلفیناریوم، شهربازی، تله سیژ، سورتمه، باغ گلها، پارک پرندگان و مواردی از این دست! در این مطلب قصد داریم مقایسه ای داشته باشیم بین فضاهای تفریحی کلانشهر شیراز و کلانشهرهای تهران، مشهد، تبریز و اصفهان.

تله کابین: کلانشهرهای تهران،اصفهان و تبریز دارای تله کابین و شیراز و مشهد فاقد تله کابین هستند. حدود یک دهه است که مسوولان خبر از ساخت تله کابین در دروازه قرآن و کوه دراک می دهند که این موضوع هیچگاه عملیاتی نشد. نزدیک ترین تله کابین به شیراز، تله کابین پیست اسکی پولادکف است که حدود ۹۰ دقیقه با این کلانشهر فاصله دارد.

تله کابین توچال

تله کابین صفه اصفهان

تله‌کابین عون بن علی تبریز

پارک آبی: کلانشهرهای تهران، مشهد، اصفهان و تبریز دارای پارک آبی و شیراز فاقد پارک آبی است. در بین شهرهای ایران، شیراز نخستین شهری بود که ایده ساخت پارک آبی در آن مطرح و خبرها درباره ساخت مجموعه ۲۰۰ هکتاری گردشگری پارس در صدرا در دهه ۸۰ به گوش میرسید که همانگونه که انتظار می رفت بایگانی شد و از آن، یک طرح نصفه نیمه ۱۵ هکتاری به مرحله اجرا رسید که آن هم چند ماه است که متوقف مانده. طرح پارک آبی دیگری سال گذشته در جنوب شیراز کلنگ زنی شد که با گذشت یکسال بخش مسکونی آن به مرحله ساخت رسیده و از خود مجموعه تفریحی خبر موثقی در دست نیست تا شیراز در بخش پارک آبی نیز از سایر کلانشهرها عقب مانده باشد با ذکر این نکته که حتی شهرهای کوچکتر که کلانشهر نیستند نیز دارای پارک آبی هستند.

دهکده آبی پارس تهران

پارک آبی آزادگان تهران

پارک آبی اُپارک (اوپارک) تهران

سرزمین موج های آبی مشهد

 

پارک ساحلی آفتاب مشهد

پارک آبی ایرانیان مشهد

استخر و پارک آبی آبسار اصفهان

مجموعه پارک آبی تبریز

باغ گیاهشناسی و گلها: کلانشهرهای تهران، مشهد و اصفهان دارای اغ گیاهشناسی و گلها و شیراز و تبریز فاقد باغ گیاهشناسی و گلها هستند. متاسفانه شهر گل و بلبل فاقد باغ تخصصی گلها و یا گیاه شناسی است و ساخت پارک گلهای شیراز در اراضی منصورآباد نیز متوقف مانده و با توجه به حجم کار و نوع ساخت در صورت تکمیل و افتتاح نیز احتمال زیاد نمی تواند حرف خاصی در برابر باغهای گیاه شناسی تهران و مشهد و یا باغ گلهای اصفهان داشته باشد!

باغ ملی گیاهشناسی تهران

 

باغ گل های اصفهان

باغ گیاهشناسی مشهد

پارک پرندگان: کلانشهرهای تهران، مشهد و اصفهان دارای پارک پرندگان و شیراز و تبریز فاقد پارک پرندگان هستند. در اواخر دهه هشتاد یک باغچه کوچک در بلوار صنایع شیراز با سرمایه گذاری بخش خصوصی به باغ پرندگان تبدیل و چند گونه مختلف و کمیاب پرندگان در آنجا قرار گرفت. اما چند ماه بعد در اثر سرمای شدید و قطع گاز منجر به مرگ تعدادی از پرندگان شد و در نهایت به دلیل عدم حمایت مسوولان به تعطیلی کشید.

پارک پرندگان تهران

پارک پرندگان اصفهان

پارک پرندگان مشهد

شهربازی: کلانشهرهای تهران، مشهد و اصفهان دارای شهربازی مناسب و شیراز و تبریز فاقد شهربازی هستند. یکی از مهیج ترین شهربازی ایران به نام شادی شهر در ورودی شمالغرب این کلانشهر قرار داشت که بجای آن مجتمع خلیج فارس ساخته و شهربازی روباز آن اجرا نشد تا تنها داشته شیراز در زمینه تفریحی نیز از بین برود!

شهربازی ارم تهران

شهربازی شهر رویاها اصفهان

شهربازی پارک ملت مشهد

پارک مینیاتوری: کلانشهرهای تهران، تبریز و اصفهان دارای پارک مینیاتوری و شیراز و اصفهان فاقد پارک مینیاتوری هستند. طرح پارک مینیاتوری شیراز در اواخر دهه هشتاد در بخش های مختلفی از این کلانشهر ارایه و مانند دیگر طرحها فقط شیراز ارایه دهنده و دیگر مناطق مجری آن بودند! در سالهای اخیر نیز بحثی درباره ساخت پارک مینیاتوری شیراز در دامنه کوه هفت تنان بیان شد که آنهم مجدد به بایگانی پیوست.

پارک مینیاتوری تهران

پارک مینیاتوری مشهد

پارک مینیاتوری تبریز

نتیجه گیری: همانطور که مشخص است شیراز در تمامی بخش های تفریحی دارای ضعف مفرد و جدی است و نکته جالب اینکه در برنامه های تیم جدید شهرداری و شورای شهر رفع این مشکل جدید به چشم نیامده و همچنان توجهی به آن نمی شود. در شیراز مدیران یک طرح را با آب و تاب بیان کرده اما زمینگیر می شود و در شهرهای دیگر این طرحها اجرا و افتتاح می گردند. در این بین نیز به برخی دیگر از طرحها مانند آکواریوم، دلفیناریوم، سورتمه و … که در برخی از کلانشهرها وجود دارد اشاره نشده که با در نظر گرفتن این موارد، کمبودها بسیار بیشتر به چشم خواهد آمد.

با ادامه این روند که به نظر تا یک دهه آینده ادامه دارد ( هیچ طرح مدون و آماده ای که به آن تخصیص بودجه داده شده باشد وجود ندارد و در صورت آغاز طرح در چند سال آینده، تکمیل آن چند سال به طول خواهد انجامید! )، تفریح شیرازیها همچنان پاساژ و بلوار گردی و حضور در ارتفاعات خشکی است که روی آنها نام “پارک کوهستانی” گذاشته شده است!

 

>
نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.
telegram
لینک کوتاه : https://shiraz1400.ir/?p=36208

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 8در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۸
 1. امین جان به نظر می رسه مهندس اسکندرپور بر خلاف شهردار قبلی به مطالب و مباحثی که در فضای مجازی مطرح می شه و همچنین به انتقادات به حق مردم در این فضا اهمیت بیشتری می دن با توجه به ارتباط بهتر ایشون با فعالان فضای مجازی لازمه که شما به عنوان مدیر یکی از پرمخاطب ترین و تاثیرگذارترین کانال تلگرام و صفحات اینستگرام که در مباحث شهری شیراز فعال هستید دغدغه های شهروندان مظلوم شیرازی را به مسئولین به ویژه شخص شهردار برسانید

 2. به نظر میاد سازمان سرمایه گذاری که مهمترین سازمان شهرداری می باشد باید به بخش خصوصی واگذار گردد . چون پرسنل سازمان سرمایه گذاری پشت میز مینشینند و منتظر هستند تا سرمایه گذار بیاید . باید به دنبال سرمایه گذار رفت . راضی کردن سرمایه گذار برای سرمایه گذاری کار هر کسی از جمله کارمند شهرداری نیست . در صحبتی که با رئیس پیشین سازمان سرمایه گذاری در مورد جذب سرمایه گذار داشتم ایشان میفرمودند که در جذب سرمایه گذار خیلی موفق بوده اند و در مورد اجرای تله کابین چند پیشنهاد دادم که جواب ایشان من رو متوجه کرد که نباید توقع جذب سرمایه برای پروژه های تفریحی داشته باشیم .

 3. ادمین جان
  اگه امکان داره عکسهای پارک ابی کوثر رو نمایش دهید . شیراز پارک ابی دارد . پارک ابی مروارید در جنوب پروانه ان صادر شده است و در حال ساخت هست . چند ساختمان دیگه در پارک ابی صدرا ساخته شده است و با توجه به سرمایه گذاری انجام شده – پارک ابی صدرا قطعا راه اندازی و تکمیل خواهد شد .
  باغ گلها با ۱۰/۵ هکتار قسمتی از زیر ساخت ان انجام شده است و با وجودی که روند پیشرفت کند هست ولی به تکمیل ان میتوان امیدوار بود .
  اینکه بگوییم شیراز شهربازی ندارد درست نیست چون شیراز لونا پارک و شهر بازی پارک ازادی رو دارد هر چند که شیرازیها منتظر اجرای شهربازی بزرگ شیراز در پارک دراک میباشند . شهربازی مجتمع خلیج فارس هم میتوان ساخته شود .
  تله کابین و اکواریوم و باغ پرندگان و باغ مینیاتوری باید در دستور کاری شهرداری شیراز قرار بگیرد چون تنها کمبود شیراز مکانهای تفریحی و گردشگری فوق میباشد .

  • امیر جان پارک آبی کوثر یک استخر هست که روش ۲ تا اب سرسره نصب شده! باغ گلها و پارکهای آبی هم وضعیتشون توضیح داده شده در متن. شهربازی هایی که نام بردید با شهربازیهای معرفی شده قابل مقایسه نیست و از شهربازی خلیج فارس هم خبری نیست. موضوع داشته های فعلی است نه طرحهای چند ساله و یا آینده!

  • شیراز چندتا شهروند قانع مثل تو و شهرراز داشته باشه مسولین این شهر از این هم شب ها راحت تر میخوابند، چه مردم قانع و خوبی هستید شما
   دوست عزیز یک نگاه به تقویم بکن، امسال ٢٠١٨ هستیم، حدود ١۵ سال قبل از این شهر هایی مثل دبی و شهرهای ترکیه و…. مجهز به پارک های ابی چندین برابر حتی سرزمین موج های ابی مشهد(به عنوان اولین پارک ابی ایران) شدند، پس به یک استخر به چهارتا سرسره نگو پارک اببببببی و بیش از این خودت را مسخره نکن
   به جای دفاع های متعصبانه، از مسولین مطالبه کنید، عامل عقب افتادن این شهر افراد همواره مدعی مثل شما هستند، تا مسولین حرف بزرگترین شهربازی،بزرگترین پارک ابی و…. افرادی مثل شما ان ها را ساخته فرض می کنند و شیراز را با ان امکانات نگاه می کنند
   نه دوست عزیز، شیراز نه تنها از لحاظ امکانات تفریحی افتضاحه بلکه هنوز یک رینگ ترافیکی درست نداره،هنوز یک خط مترو کامل نداره، هنوز گره های ترافیکی افتضاحی داره، هنوز حتی کوچکترین زیر ساخت های یک کلانشهر(در معنای جهانی) را نداره، اگر به استخر ،پارک ابی می گویی یقینا کوچه ها هم بزرگراه میبینی، خط مینی بوس سر کوچه هم خطوط در هم پیچیده مترو میبینی
   ای کاش ادم هایی مثل شما به جای اینکه صبح تا شب در این سایت و سایت بقیه شهر ها راه بیفتند و سعی به پز دادن نداشته های شیراز و سرپوش گذاشتن بر مشکلات شیراز بکنند لااقل کاری برای این شهر میکردند تا شاید حتی ذره ای از مشکلات این شهر کم میشد
   به اندازه کافی مدیران ایرانی پشت میز بشین هستند و زیردستان تمامی اخبار را برایشان خوب تعریف می کنند، کاش شما موکدا این کار را نمیکردید تا صدای مشکلات شهر به گوش مسولین می رسید و در هیاهوی کاربرانی مثل تو و شهرراز گم نمی شد
   شرمنده، تحمل کاربران هم حدی دارد

 4. ادمین جان
  مجموعه کوثر در ابتدا بصورت استخر و سونا و جکوزی افتتاح شد . بعد ا ز چند سال بازسازی کلی صورت گرفت و تبدیل به پارک ابی شد و دارای امکانات زیر هست :
  –۴ عدد سرسره های مهیج به همراه چاله فضایی
  – وسایل بازی ویژه کودکان
  – توپ موج
  – سونا
  – استخر
  – جکوزی
  – سالن های بدنسازی
  – ماساژ
  – موسیقی در زیر آب
  – کافی شاپ
  – ایستگاه آبمیوه

 5. چرا شهرداری به نشستن مردم در ورودی دروازه قرآن و بولوار های اطرافش هیچ عکس الملی نشون نمیده .واقعا افتضاحه! ! چون سیمای شهر رو فوق العاده زشت میکنه وترافیک رو مختل میکنه.فکر کنید مسافرای هتل شیراز با چه ویوی زشتی مواجهن! جالبه که همون اطراف کلی پارک تفریحی وجود داره. واقعا زشته که ادعا پایتخت فرهنگی داریم ولی هرجا برسه بساط پیک نیک پهن میکنیم.

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.