حال ناخوش کاخ ساسانی سروستان

وضعیت بنای تاریخی کاخ ساسانی واقع در سروستان و یکی از بناهای تاریخی واقع در محور ساسانی که اخیرا در یونسکو به ثبت جهانی رسید، بسیار نگران کننده است.
به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از ایسنا، ثبت جهانی کاخ ساسانی سروستان نیز نتوانست توجه مسئولان را به اهمیت حفظ میراث ملی و جهانی جلب کند و کم‌توجهی به حفاظت از این آثار نگرانی‌هایی را در دوستداران میراث فرهنگی ایجاد کرده است.
آنچه در بازدید از بنای تاریخی کاخ سروستان به چشم و ذهن گردشگران متبادر می‌شود، خرابه‌ای است محصور شده که اطراف آن مملو از بطری‌های خالی نوشیدنی، ته‌مانده مواد غذایی و دیگر زباله‌هاست.
کیوسک خالی و متروکه‌ی راهنمای گردشگری با شیشه‌های شکسته و خرده شیشه‌هایی که اطراف آن روی زمینه پراکنده شده و .... نشان از اهمیت حفظ این میراث جهانی دارد!
گرچه بی‌توجهی‌ها محدود به بیرون بنا نیست؛ گردشگران در بازدید از محوطه‌ی داخلی کاخ ساسانی نیز با چشم‌اندازی دیگر مواجه می‌شوند؛ ترکیدگی‌های کهنه‌ی لوله‌های آبرسانی و محوطه‌ای مملو از گل و آب!
ترکیدگی لوله‌های آبرسانی و مشکل نشتی آب به زیر دیوارهای یک بنای تاریخی موضوعی نیست که به‌سادگی بتوان از کنار آن عبور کرد! موضوعی که هر آن ممکن است به تخریب بنا منجر شود!
شاید ابتدا پارچه‌ی سبزرنگی که روی آن از ثبت جهانی این اثر خبر داده گردشگر را هیجان زده کند اما د ر بازدید از این بنای جهانی تنها چیزی که به ذهن گردشگران و بازدیدکنندگان از این اثر متبادر نمی شود این است که در مقابل یک بنای میراث فرهنگی جهانی قرار دارند.
رییس میراث فرهنگی سروستان در مکالمه‌ی تلفنی به خبرنگار ایسنا در خصوص علت وضعیت لوله‌های آبرسانی به این بنا گفت:این لوله از بیرون محوطه کاخ ساسان سال ‌ ها قبل برای تامین آب محوطه کشیده شده است اما به دلیل پوسیدگی دچار ترکیدگی شده است.
آرام‌تن با تصریح اینکه اکنون نیازمند تعمیر کامل این لوله‌ها هستیم، گفت: موضوع به اداره‌ی کل منتقل شده و به‌زودی لوله‌ها تعویض خواهد شد.
وی در پاسخ به این سئوال که چرا برای اعلام جهانی بودن اثر به یک پلاکارد پارچه‌ای اکتفا شده است، گفت: قرار است بنر مناسبی نصب و به‌زودی مراسمی با حضور مسئولان برگزار شود. به گزارش ایسنا، آب رسانی به کاخ ساسانی در گذشته و به شکل زیر زمینی انجام شده و اکنون مشخص نیست که دقیقا پوسیدگی چه وسعتی از این لوله‌ها که در بن دیوارهای کاخ ساسانی قرار دارد را در برگرفته است.
>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *