عقب نشینی «پزشک خانواده» در فارس

قرار بود پزشک خانواده ها باشد اما اکنون تبدیل شده به دغدغه ای برای خانواده ها. طرحی که در نخستین روزهای اجرا، امید می رفت تحولی در بهداشت و درمان ایرانیان ایجاد کند، به سرعت تبدیل به یکی از پردردسرترین طرح های جاری کشور شد و البته درمان را به عنوان یکی از پیش نیازهای تندرستی شهروندان، اسیر بوروکراسی گسترده ای کرد که آسیب آن در نهایت متوجه بیمار شود. وقتی در دولت دهم بحث اجرای طرح مطرح شد، هیچ کسی گمان نمی کرد که چنین طرح خام و امتحان پس نداده ای، قرار باشد نخست در استانی به وسعت و جمعیت فارس اجرا شود.
گمان بر این بود که نخست اهالی یکی دو استان کوچک کشور صاحب «پزشک خانواده» می‌شوند تا طرح عیب‌یابی شده و سپس در استان‌های دیگر کشور اجرا شود؛ حتی آن نماینده مجلس که نسبت به اجرای طرح اصرار داشت، نمی گذاشت پزشک خانواده نخست در استان خودش اجرایی شود. این گونه شد و طرح در فارس به مرحله اجرا رسید. پزشکان عمومی از این گلایه داشتند که طرح درآمدهایشان را کاهش داده و مراجعان را بیشتر کرده و مردم گلایه مند از این که برای دسترسی به پزشک متخصص اسیر بوروکراسی تازه ای شده‌اند؛ این که داروخانه ها با این طرح گرفتار پرداخت نشدن مطالباتشان از بیمه ها شدند هم بر بار مشکلات افزود. هرچه که بود، طرح در فارس اجرا شد، عیب یابی هم شد اما بخش بزرگی از مشکلات به قوت خود باقی ماند، تا جایی که دولت ترجیح داد آن را جز در همان دو استان پایلوت- یعنی فارس و مازندران- در جای دیگری اجرا نکند.
با همه مشکلاتِ پزشک خانواده اما طرح در فارس ادامه پیدا کرد؛ این شد که صدای انتقاد برخی نمایندگان فارس در مجلس این گونه بالا رفت: «اگر طرح خوب است چرا در استان های دیگر اجرا نمی‌شود و اگر خوب نیست، چرا اجرای آن را در فارس متوقف نمی کنند».
هفته پیش البته نارضایتی به این طرح باعث شد که اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در سفر به شیراز شکایت‌ها پیرامون «پزشک خانواده» را بشنوند؛ هرچند هنوز مشخص نیست که تا چه زمانی چنین طرحی ادامه پیدا می‌کند و مسئولان اجرایی آن، گوش خود را بر انتقادات، بسته نگه می دارند.
در همین حال رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، طی نامه‌ای خطاب به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خواستار تصمیم‌گیری برای روند اجرای برنامه پزشک خانواده در استان فارس شد.
دکتر محمدهادی ایمانیه در نامه خود با اشاره به تصمیمات ستاد راهبردی برنامه پزشک خانواده فارس و مشکلات موجود، خواستار تصمیم‌گیری نهایی پیرامون ادامه روند اجرای این برنامه در استان فارس شد.
ایمانیه در نامه خود آورده‌ است بیش از چهار و نیم سال از اجرای طرح پزشک خانواده در استان فارس می‌گذرد. از نظر ستاد اجرایی طرح و بسیاری از صاحب نظران باتجربه، دستاوردهای مهمی در ارتقای سلامت داشته است و در طی این مدت در حد امکان و با همکاری مثال زدنی سازمان‌های بیمه استان، نظام پزشکی استان، انجمن پزشکان عمومی و سایر همکاران بخش خصوصی نواقص طرح برطرف شده است اما تغییر مکرر سیاست‌گذاران و تصمیم گیرندگان کشوری و عدم تفویض اختیار به ستاد استانی و برخی نارضایتی ها که طبیعت هر طرح بزرگ و تحول ریشه ای است؛ ستاد اجرایی استان را به این نتیجه رساند که چنانچه تا اول اسفند ۹۵، مسئولان بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت ایرانیان، چهار درخواست مکرر ستاد اجرایی استان را مورد قبول قرار ندهند؛ تداوم کار به روش گذشته امکان پذیر نیست و از تاریخ نامبرده، هر کدام از پزشکان خانواده فعلی یا هر کدام از پزشکان عمومی که تمایل دارند با دریافت سرانه و رعایت بسته‌های خدمتی و قبول اجرای ارجاع الکترونیک و پرونده الکترونیک به فعالیت خود به عنوان پزشک خانواده ادامه ‌می دهند.
ایمانیه در این نامه آورده است؛ در صورت موافقت نشدن با درخواست‌ها، پزشکان خانواده‌ای که در استخدام دانشگاه هستند، به فعالیت خود ادامه خواهند داد، اما پزشکان خانواده بخش خصوصی، بین ادامه همکاری با طرح یا قطع همکاری، تصمیم‌گیری خواهند کرد.
در نامه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، چهار درخواست ستاد اجرایی پزشک خانواده استان فارس به شرح زیر اعلام شده است.
۱٫ عدم کسر فرانشیز سال ۹۴ از سرانه (به دلیل تاخیرهای قابل توجه بیمه‌ها در پرداخت سرانه و ۲۰درصد پایش و ضرایب)
۲٫ ابلاغ سریع‌تر افزایش سرانه سال ۱۳۹۵ معادل درصد افزایش تعرفه پزشکان عمومی کشور (متاسفانه با وجود گذشت بیش از ۱۰ماه از شروع سال ۱۳۹۵، به صورت ناباورانه هنوز افزایش سرانه ابلاغ نشده است)
۳٫ پذیرش پرداخت مشابه دو شیفتی به پزشکان همپوشان، به شرط آنکه فاصله دو پزشک همپوشان بیش از دو کیلومتر نباشد.
۴٫ تا اجرایی شدن طرح در تمام کشور ارجاع در فارس نیز شبیه مازندران اختیاری شود.

گزارش از خبرجنوب

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

10 نظر

 1. فرهاد

  دکتر ایمانیه برای حفظ پست خودش و راضی نگه داشتن کمسیسون اصل ۹۰ مجلس این نامه را نوشته است. اگر این طرح ناموفق است پس چرا ایشان در این چند سال اقدامی نکرد. به قول معروف بسوزه پدر پست!

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 2. علیرضا حسینی

  دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکی از قدرتمندترین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است که توان اجرایی قابل‌توجهی دارد. طرح پزشک خانواده در استان گیلان فقط تا مرحله‌ی ثبت‌نام کاغذی پیش رفت و خیلی سریفگع متوقف شد! استنباط من این است که توان اجرایی لازم در استان گیلان وجود نداشت. اما به نظر شخصی خودم واقعیت طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع واقعیت تلخی است چرا که به دلایل
  ۱- عدم وجود یک مهر در دفترچه یا
  ۲- اشتباه پزشک در ارائه نامه ارجاع یا
  ۳- کاغذ بازی بیش از حد و مراجعه‌ی مکرر به پزشک خانواده جهت دریافت برگ ارجاع تکراری (برای کسانی که تحت نظر پزشک خاصی هستند و مداوم باید به پزشک مراجعه کنند)
  و…
  و…
  و…
  اجرای این طرح مردم را با مشکلاتی روبرو کرده است

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 3. رضا

  بزرگترین ایراد این طرح این است که اختیاری نیست
  یعنی اگر کسی برگ ارجاع نداشته باشد باید تمام هزینه ها را آزاد پرداخت کند ( ویزیت و دارو و هزینه بستری و ……. ) یعنی دفترچه بیمه که طرف سالیان سال حق بیمه پرداخت کرده به هیچ دردی نمیخورد .
  در صورتی که اگر اختیاری باشد شخص اگر به هر دلیلی نتواند برگ ارجاع بگیرد ( نبود پزشک خانواده – روزهای تعطیل – عصر و شب و …….. ) بیمه ایشان کما فی السابق مورد قبول قرار گیرد
  در کل این طرح باعث شده هزینه درمان خانوار ها افزایش پیدا کند چون گرفتن برگ ارجاع خیلی مشکل است

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. Alireza1393

   دوست عزیز اصل طرح پزشک خانواده یا همون نظام ارجاع برای این هست ک مردم بی خود و بی جهت به پزشک متخصص مراجعه نکنند و مثل تمام دنیا از یک فیلتری بگذرند تا هزینه نظام سلامت پایین بیاد..پس اگر مردم به این دلیل ناراضی هستند ک پزشک خانواده دسترسی به پزشک متخصص رو سخت تر کرده نشون دهنده این هست ک این هدف به خوبی محقق شده..البته پزشک خانواده مشکلات عدیده ای داره اما اگر بصورت صحیح اجرا شه مزایای خیلی زیادی داره ک فعلا بصورت صحیحی اجرا نمیشه..
   ضمن این ک من توی پوستری دیدم ک در ساعات غیر پزشک خانواده هزینه ویزیت پزشک عمومی مثل سایر استان ها هست

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   1. پزشک

    این طرح را اختیاری کنند ببینند چند در صد مردم داوطلبانه آنرا انتخاب می کنند بالاخره مردم هم عقل دارند اگر طرحی خوب باشد از آن استقبال می کنند. متاسافانه عده ای بله قربان گو دور رئیس دانشگاه را گرفته مانع اطالاع ایشان از واقعیات می شوند

    موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

 4. علی

  من نمی دانم واقعا چه کسانی دور هم نشسته و این طرح مزخرف را ارائه داده اند.چه کسی از این طرح راضیه؟ من که تا حالا حتی یک نفر را ندیده ام .به نظر می اید که این ، فقط در جهت ایجاد مزاحمت برای مردم درست شده و هدفی دیگر ندارد.این طرح باعث شده مردم خیلی کمتر به پزشک مراجعه نمایند و ترجیحا با داروهایی که در خانه دارند یا از طریق طب سنتی به دنبال درمان خود باشند.فکر نمی کنم در نمره دهی از میان بدترین طرحهای ارائه شده در زمینه ی بهداشت، نمره ای کمتر از ۱۰۰ بگیرد

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 5. محمد

  سلام طرح به دردخوری نبود خوب شد که حذف شد مردم راحت شدند اگر خوب بود اول در تهران اجرا میشد استان فار س نماینده ندارد نماینده داره استان خوزستان تبریز تهران اصفهان مشهد از ماست که بر ماست ممنون

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 6. مهدی

  جناب ایمانیه چرا دست از سر علوم پزشکی شیراز بر نمیدارید.همه مسولین قبلی علوم پزشکی شیراز بعد از دو سه سال عوض میشدند ولی جناب عالی به خاطر خوش خدمتی به دانشجوهای علوم پزشکی و کردن خون مردم شیراز تو شیشه و خوش خدمتی به دولت چندین ساله که در مسند خودتون باقی هستید.چرا طرحی رو که باید داخل شهرهای کوچک آزمایش میشد تو استان فارس اجرایی شد.و چرا با این که مدونید این طرح شکست خورده و واقعا به درد نمیخوره جمعش نمیکنید.خود خواهی تا کی ؟تا کجا میخواید این طرح کش بدید که به اسم شما تموم بشه.جناب ایمانیه دست از سر علوم پزشکی شیراز بردارید.با قابلیتهایی که شما دارید مرکز (تهران)بیشتر به شما احتیاج دارند.باز هم میگم خواهشا سایتون و از سر مردم شیراز کم کنید.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 7. سجاد

  یکی از مشکل ها اینه که منه دانشجو اگه بخوام تو یه شهره دیگه به متخصص مراجعه کنم نمی تونم چون نامه ارجاع ندارم و برای نامه ارجاع هم باید به شهر خودم سفر کنم که هم هزینه داره هم وقتم تلف میشه متاسفانه متخصصان دولتی منو نمی پذیرن!

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 8. زیبا

  به پزشک خانواده مراجعه کردم برای برگ ارجاع برای متخصص زنان، میگه تو باید کامل و با جزییات برای من مشکلت رو شرح بدی تا من برگ ارجاع رو بنویسم. خب مردک شاید من نخوام برای یه پزشک عمومیِ مرد مشکلم رو بگم. به همین خاطر مجبور به عوض کردن پزشک خانواده شدم. و خانم های دیگه ای هم بودند که مشکل من رو داشتند. فقط تنها برای من پیش نیومده بود.
  این چه طرح احمقانه ای بود آخه.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *