در فاصله 50 روز تا پایان سال و انبوه وعده های بر زمین مانده!

امین آل شمس؛ سایت خبری – تحلیلی شیراز1400: در فاصله 50 روز تا پایان سال 95 با نگاهی به وعده های مسوولان و طرحهای درحال اجرا، به انبوهی از پروژه ها و وعده هایی می رسیم که بر زمین مانده و عملی نشده اند. نکته جالب، پیش بینی چندین و چندباره شیراز1400 درباره عدم اجرایی شدن این وعده ها بود که مشخص نیست چرا مسوولان تا دقیقه 90 اصرار بر وعده های بی سرانجامی دارند که تمامی شهروندان می دانند عملی نمی شوند.

در زمینه عمرانی، تنها پروژه تقاطع چهارسطحی تخت جمشید با گذشت بیش از یک و نیم سال از زمان وعده داده شده برای افتتاح آماده بهره برداری خواهد بود، پل طبقاتی معلم تنها به فاز یک رسید، پل کابلی تنها زیربار ترافیک خواهد رفت، زیرگذر گلستان و روگذر دلگشا نیز به سال آینده موکول شده و پروژه تاریخی کوهسار نیز باید تا مدت زمانی نامعلوم در انتظار بماند.
حمل و نقل عمومی شیراز نیز همچنان وضعیتی بحرانی سپری می کند، 280 اتوبوس وعده داده شده که قرار بود قبل از بازگشایی مدارس به شهر برسند همچنان در انتظار هستند، خطوط BRT بطور کامل از دستور کار خارج شد، تراموا فقط تاییدیه اجرایی گرفت تا در 5 سال آینده در متراژ 100 کیلومتر اجرایی شده باشد که قطعا هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد.
مترو شیراز در ایستگاه بی پولی متوقف شد و علی رغم تمام وعده ها که تا یک ماه قبل ادامه داشتند، اعلام شد به دلیل بی پولی و عدم تامین واگنهای مورد نیاز، تنها ممکن است مترو از نمازی به ایستگاه زند برسد. نکته جالب اینکه شیراز در عدد 9 رام واگن متوقف مانده و تبریز و اصفهان به رقم 12 رام رسیده اند و جالب تر آنکه از این 9 رام، 3 رام را شهرداری خود تامین اعتبار کرده و خریده است! یعنی دولت تنها 6 رام قطار برای شیراز تهیه نموده.
در تاکسیرانی شیراز نیز وضعیت مانند همیشه قرمز بوده و هیچ گونه نظارتی نه بر تاکسی های زرد رنگ وجود دارد و نه با خودروهای شخصی که با تابلوی غیرمجازی و جعلی تاکسی تلفنی درحال رفت و آمد در شهر هستند. نصب کارت خوان برروی تاکسی ها نیز مجدداً به سال آینده منتقل شده و نوسازی ناوگان تاکسیرانی به دلیل بالا بودن نرخ بهره وام های درنظر گرفته با استقبال روبرو نشده است. ورود تاکسی های هیبریدی . اتوبوسهای گردشگری به حضور سرمایه گذارانی که هیچگاه نخواهند آمد، مشروط شده و مسیرهای ویژه دوچرخه سواران همچنان برروی کاغذ مانده است و تنها تلاش در این عرصه به سه شنبه های بدون خودرویی محدود شده و که چند مدیر با دوچرخه مسیری را طی کنند تا بلکه شهروندان جان خود را در کف دست گذاشته و روانه خیابانهایی شوند که هیچ سهمی از آن ندارند.

فضای تفریحی زیرخط فقر
صحبت از ایجاد فضای تفریحی برای شهروندان در سالهای اخیر مانند آب در هاونگ کوبیدن شده است. مسوولان در انتظار سرمایه گذارانی هستند که به نظر هیچگاه نخواهند آمد و وعده های آنها برای ساخت طرحهای تفریحی با بودجه شهرداری، نخ نما شده و هیچ اتفاق جدیدی نیفتاده است و مشخص نیست چگونه مسوولان و در راس آن اعضای شورای شهر می توانند به این راحتی به شهروندان وعده های بی اساس بدهند و آب از آب تکان نخورد.
نکته جالب در این بین، یکی کردن ایجاد فضاهای تفریحی با ایجاد فضاهای سبز و تفرجگاه است! البته فضاهای سبزی که درحال احداث هستند بیشتر در کوههای شیراز قرار گرفته و فضای سبز واقعی محسوب نمی شوند. علی راستگو عضو شورای اسلامی شهر شیراز در این باره به روزنامه خبرجنوب گفته است: در حالی که کلانشهر شیراز ازنظر آثار و جاذبههای تاریخی، مذهبی و میراث فرهنگی غنی است و در تمامی این زمینهها با سابقه هستیم لازم است خیلی بیشتر در زمینه توسعه مرکزهای تفریحی تلاش شود. وی می گوید: تاکنون تمام تلاش ما بر این بوده که شیراز با توجه به توانایی هایی که در تمامی زمینه ها دارد در زمینه تفریحی و گردشگری تقویت شود و از امکانات مناسب در این زمینهها برخوردار باشد. وی ادامه میدهد: در شیراز از نظر تفریحگاه و مراکز تفریحی بسیار خوب عمل شده و طرح های ارائه شده به دنبال سرمایه گذاری مناسب و اجرای طرح ها هستند، ایجاد تفریح گاه ها و فضای سبز در ارتفاعات نور، بام شیراز و باباکوهی و… علاوه بر این به وجود آوردن 3 هزار هکتار فضای سبز در این مناطق یکی از اقدامات مناسب در زمینه ایجاد تفرجگاه در شیراز است.
راستگو اضافه می کند: خوشبختانه با ارائه طرح هایي که تاکنون مطرح شده است در شیراز با بحران تفرجگاه روبرو نخواهیم شد و امیدواریم هر چه سریع تر این طرحها به مرحله اجرا برسد. اکنون 580 هکتار جنگل کاری صورت گرفته و برای تله کابین و وسایل تفریحی دیگر اقداماتی صورت گرفته که در مرحله سرمایه گذاری به سر می برد.
او می گوید: علاوه بر مرکز شهر در محلات پایین شهر و حاشیه ای به مسئله ایجاد تفرجگاه توجه شده به عنوان نمونه در کوشک میدان پارک 50 هکتاری راه اندازی شده که علاوه بر فضای سبز دارای سالن های مختلف تیراندازی و ورزش های دیگر است و تمامی امکانات تفریحی در این مرکز فراهم است.آنچه راستگو آن را عملکردی «بسیار خوب» می نامد، در اصل توسعه فضای سبز شهری است و نه لزوما ایجاد مراکز تفریحی همچون سالن های بزرگ بولینگ و بیلیارد، شهربازی و پارک های آبی.

همانگونه که این صحبتهای تعجب آور را خواندید رییس کمیسیون گردشگری شورای شهر کلانشهر شیراز که بیشترین آثار تاریخی – گردشگری ثبتی را در خود جای داده است، اعتقاد دارد “در شیراز از نظر تفریحگاه و مراکز تفریحی بسیار خوب عمل شده و طرح های ارائه شده به دنبال سرمایه گذاری مناسب و اجرای طرح ها هستند، ایجاد تفریح گاه ها و فضای سبز در ارتفاعات نور، بام شیراز و باباکوهی و… علاوه بر این به وجود آوردن 3 هزار هکتار فضای سبز در این مناطق یکی از اقدامات مناسب در زمینه ایجاد تفرجگاه در شیراز است.” اینکه این مقام شهری که وضعیت فعلی و فاجعه آمیز فضای تفریحی شیراز را مناسب دانسته جای بسی تاسف است و مانند همیشه در انتظار سرمایه گذار برای اجرای طرحهای روی کاغذ هستند! موضوع جالب اینکه به غیر از بام شیراز در ارتفاعات نور و باباکوهی اقدامات خاصی برای ایجاد تفرجگاه انجام نشده و معلوم نیست منظور جناب راستگو چه بوده است. منظور طرحهایی است که روی کاغذ قرار بوده انجام شود و نشده و یا طرحهایی درحال اجرا است و ما از اجرای آنها بی خبر هستیم.
وی در این بخش به ایجاد سه هزار هکتار فضای سبز اشاره کرده که مشخص نیست که آیا واقعا 3 هزار درختکاری شده و یا صرفاً اختصاص کوه های اطراف شیراز به ایجاد تفرجگاه که شامل مسیرهای رفت و آمد، دوچرخه سواری، کوهپیمایی، آلاچیق و … است، بخشی از این 3 هزار هکتار فضای سبز محسوب شده و آمارهای به بازی گرفته شده اند؟
راستگو در ادامه گفته است: “علاوه بر مرکز شهر در محلات پایین شهر و حاشیه ای به مسئله ایجاد تفرجگاه توجه شده به عنوان نمونه در کوشک میدان پارک 50 هکتاری راه اندازی شده که علاوه بر فضای سبز دارای سالن های مختلف تیراندازی و ورزش های دیگر است و تمامی امکانات تفریحی در این مرکز فراهم است”. موضوع قابل توجه در این بخش نیز این است که از بوستان 50 هکتاری که وی اشاره به آماده و فراهم بودن آن کرده است تنها 4 هکتار که شامل چند جدول چمن، درختکاری و وسایل بازی بوده آماده شده و راه طولانی برای تکمیل و بهره برداری از 50 هکتار اشاره شده باقی مانده است. همانطور که در انتهای متن خبر اشاره شده، وی هیچ اشاره ای به اقدامات عملی انجام شده برای ایجاد فضای تفریحی شامل تله کابین، پارک آبی، آکواریوم، شهربازی و … نکرده و صرفاً ایجاد مسیرهای رفت و آمد، دوچرخه سواری، کوهپیمایی، آلاچیق و … را به منزله تفریحگاه برای شهروندان کافی و شایسته دانسته است. در مردادماه امسال نیز خبر از اجرای آکواریوم شیراز و بهره برداری در سال 96 منتشر شد که فکر به این خبر و به حقیقت پیوستن آن طنزی خنده دار و تلخ است. از سوی دیگر نیز چندین بار خبر سفر اعضای شورای به اروپا و شرق آسیا برای ایجاد تله کابین منتشر شد که در تمامی خبرهای مربوطه اعلام شده بود که اگر این مذاکرات به سرانجام نرسد، شهرداری با بودجه خود اقدام به ساخت آنها خواهد، اتفاقی که نه برای این طرحها و نه طرح برج تاریخی شیراز رخ نداد!
به وعده های سالهای قبل تر نیز که مراجعه کنیم به پروژه باغ حلوایی، پارک تمدن ها در ارتفاعات هفت تنان، شهربازی کارخانه سیمان، شهربازی پارک دراک، بوستان 200 هکتاری جنوب، بوستان 50 هکتاری چنارراهدار و … می رسیم که هیچ کدام عملی نشده اند.

تمامی این رویدادها، بدقولی ها و عقب ماندگی ها درحالی رخ داده است که هیچ نماد زیباسازی جدیدی در شیراز نصب نشده، حرکت خاصی در مسیر تحول فضای شهری شیراز رخ نداده، آسفالت معابر و خط کشی آنها تعریفی ندارد، فضای سبز محیط شهری درحال تبدیل به سیمان و بلوک است، ورودی های شهری تعریفی ندارند، نورپردازی بیشتر میدان ها و پلها خاموش شده و طرحهای عمرانی به کندی پیش می روند و با تمام این تفاسیر، رییس شورای شهر شیراز را در دوران پیشرفت و انقلابی خود می داند که به وی پیشنهاد می کنیم برای مشاهده چگونگی جذب سرمایه گذار و تحویل محیط شهری، سفری نه به خارج کشور بله به شهرهای تهران، اصفهان و مشهد داشته باشد تا ببیند که کلانشهر شیراز با چه سرعتی درحال عقب افتادن از دیگر کلانشهرهای کشور است.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

43 نظر

 1. شهر راز

  نميدونم چرا شهرداری شیراز در جذب سرمایه گذار در زمینه ی تفریحی اینقدر ناکام بوده در دوره پاکفطرت! امیدوارم سال آینده وضع بهتر بشه ؛پروژه های نیمه تمام هم احتمالا سال دیگه همگی تکمیل میشن. رییس شورای شهر شیراز گفته بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد بودجه ی شهرداری شیراز در سال آینده از راه فروش اوراق مشارکت و تسهیلات و درآمدهای پایدار تامین میشه یعنی حدود ۶۵ درصد وابستگی به درآمدهای ناپایدار و پروانه های ساختمانی این درحالی هست که همیشه بیش از ۸۰ درصد بودجه از محل درآمدهای ناپایدار و وابستگی های ساختمانی بوده و شهردار هم گفته ۵۰ درصد کاهش وابستگی به پروانه های ساختمانی رو در تامین بودجه ی سال دیگه داریم! این صحبتها از جهتی میتونه امیدوار کننده باشه و از جهتی هم میتواند مخرب باشد. من فعلا کاری به مخرب بودنش ندارم ولی جنبه ی مثبتش رو مطرح ميكنم. جنبه ی مثبتش اينه كه پول حاصل از پروانه های ساختمانی تقریبا یک پول بادآورده ای هست که شهرداری برای هزینه کردنش نگرانی چندانی برای پاسخگویی به کسی بعنوان طلبکار نداره ولی درآمد حاصل از اوراق مشارکت و تسهیلات در پروژه های عمرانی اعم از بزرگراه و پل و تقاطع و زیرگذر هزینه نمیشه و قطعا در پروژه های سود آور هزینه میشه مثل مترو و تفريحی و گردشگری و تجاری و پروژه هایی از این قبیل هزینه میشه! بهمین دلیل تقریبا میشه نتیجه گرفت که سال دیگه شهرداری برای ساخت پروژه های پلسازی و بزرگراه سازی جدید مصمم نیست و با تکمیل همین رینگ های جاری، کار عمرانی از قبیل پل و بزرگراه رو خیلی کمتر انجام میده و همچنین با توجه به این موضوع که در این سالها شیراز به بالندگی زیادی در زمینه پروژه های عمرانی و تقاطع های غیر همسطح رسیده و عنوان دار دومین شهر ایران بعد از تهران در این زمینه میباشد! بهمین دلیل میشه امیدوار بود که شهرداری دنبال ساخت پروژه های سودآور(یعنی درآمد پایدار برای سال های آینده) و احتمالا پروژه های تفریحی و گردشگری( و صد البته تجاری که پای ثابت سرمايه گذاری هست) می باشد و این تیپ از پروژه ها در شهر رونق خواهد گرفت! ان شا الله.

  پاسخ
  1. هادی

   باز شروع کردی به وعده دادن حامد شهرراز برو کامنت های قبلی رو بخون که میگفتی شهربازی میزنن و پارک آبی و‌…

   پاسخ
   1. شهر راز

    من حامد شهرراز نيستم. به كسی هم تا حالا وعده ای ندادم. فقط حرف مسئولین رو بازگو کردم.

 2. عليرضا راكعي

  با توجه به ركود اقتصادي بوجود اومده در سال هاي اخير، وضعيت مثبت به نظر ميرسه و تحت تاثير اون، در مدت زمان بيشتري به سرانجام ميرسه كه امري طبيعي هست. اگر بحث بر انتقاد هست، راهكار سازندش رو هم بگيد. با توجه به شرايط بين المللي به كدام سرمايه گذار خارجي تضمين داده ميشه كه بازگشت سرمايش قطعي باشه؟

  پاسخ
  1. شهر راز

   نمونش آکواریم اصفهان که توسط شرکت ترکیه ای اجرا شد، نمونش شهربازی شهر رویاهای اصفهان که فکر کنم توسط شرکت چینی اجرا شد! پاکفطرت و اعضای شورا اگه توی بودجه ی ۹۶ هم پروژه های متعدد و بزرگ تفریحی رو لحاظ نکرده باشند ماندنشون و ادامه دادن به ساخت پل و بزرگراه بیش از این جالب از آب در نمیاد! دیگه بسه پل و بزرگراه!

   پاسخ
   1. هادی

    چندماه قبل کسی اسم اصفهان و مدیریت قوی شهری میآورد باهاش دعوا میکردی حالا خودت به نتیجه رسیدی که حتی یه پارک در حد یک کلانشهر نداریم

   2. شهر راز

    آقا هادی بله من همين الآن هم حاضر به مناظره با كسی که مطلقا اصفهان رو بهتر از شیراز میدونه و دستاوردهای چندسال اخیر شهرداری شیراز رو نفی میکنه هستم! نه اصفهان در مجموع شهری بهتر از شیراز هست و نه عملکردهای شهرداری به کل بدرد نخور و غیر قابل تقدیر و بدتر از شهرداری اصفهان. هنوز هم فعالیتهای عمرانی و احداث مترو در شيراز رو تحسين ميكنم ولی معتقدم شیراز شایسته ی بهترین هاست و عملکرد ضعیف شهرداری در جذب سرمایه گذار در پروژه های تفریحی توجیه ناپذیره! متاسفانه بعضی ها فکر میکنند دنیا سیاه و سفیده، نه دوست عزیز دنیا کاملا رنگیه، شهرداری شیراز در کل بهتر از اصفهان بوده و اصفهان توی تفریحی بهتر عمل کرده. این دوتا ناقض هم نیستند. الآن بعنوان شهروند احساس میکنم نیاز تفریحی شیراز با برطرف شدن نیاز عمرانی و حمل و نقل ، باید بسرعت برطرف بشه و توی بودجه باید لحاظ بشه! برای شهردار شیراز احترام قائلم و تلاشهاش رو بعنوان بهترین شهردار شیراز و شاید حتی ایران تحسین میکنم. ولی شیراز برای من خیلی مهمتر از پاکفطرت هست و آقای پاکفطرت هم اگه نمیتونه نیاز های بروز و مطابق با زمان حال شهر شیراز رو بر طرف کنه جاش دیگه توی شهرداری شیراز نیست. از نظر شما اشکالی داره؟

 3. امیر کامیار

  عملکرد پاکفطرت در ۳ سال اول با ۳ سال دوم قابل قیاس نیست. هرچه زمان پیش رفت روزمرگی و فرصت سوزی در عملکرد وی بیشتر خودشو نشون داد. کندی و کش‌دار شدن پروژه‌های عمرانی روز به روز بیشتر شد. البته منکر زحمات ایشان در برخی‌ موارد نیستم اما بنظرم سقف آقای پاک فطرت همین است و ایشان مدتهاست به سقف خود رسیده است. امروز شیراز نیازمند خون تازه در رگهای خسته خود و انرژی جدید و تحرک مجدد است. بدنه شهرداری کاملا خسته است. خسته از مصاحبه‌ها و وعده‌های عملی‌ نشده. خسته از پروژه‌های کشدار و دچار تأخیر…فقط یک مدیر تازه نفس ، خلاق و تحول گرا میتواند شیراز را دوباره در مسیر پیشرفت و توسعه همه جانبه قرار دهد.

  پاسخ
 4. شهر راز

  امين جان يه سوال، شما بارها با قاطعیت گفتید پروژه ی هتل نیایش پارسه اجراش قطعیه! میخواستم بدونم باز هم قطعی هست یا نه؟ چون توی متن هم اشاره ای بهش نکردید! سرمایه گذارش کجاست؟

  پاسخ
   1. شهر راز

    منم نگفتم شما از خودتون گفتید. من صحبتم چیز دیگری بود. گفتم آیا قطعیتی در اجرا هنوز هم وجود داره؟

 5. فرشاد.س

  وقتي پاك فطرت و ميكنيد بُت همين ميشه.
  ٢ سال خوب كار كرد بعد ديد همه شيرازيا پل نيديدن و به به ميكنن گفت بيخيال ديگه،
  اون از استاندار بي عرضه اينم از شهردار بي عرضه و با عرض پوزش از همه اينم از ما شيرازيا بي عرضه تر كهً اين بي سوادا رو ميزاريم تو شورا.
  فقط بلدن تصويب كنن، آخه كدوم خارجي احمقي مياد سرمايه گذاري ميكنه تو شيراز؟
  وقتي خليج فارس و تجارت جهاني همين جور افتادن،
  وقتي دو تا برج باغ فرزانه با يه زنجيره انساني ١٠ نفره ميشه پارك با توالت عمومي

  پاسخ
   1. فرهاد

    فقط کافیه تو هر شورای شهری یک هاجری و حق دل و راستگو باشه تا سرمایه گذارهای داخلی و خارجی از هزار کیلومتری اون شورای شهر فرار کنن!!!!!!

 6. ستار

  ظاهرا اعضای شورا از عملکرد خودشون خیلی هم راضی ان .خب البته حق دارن خودشون برا تفریح به تهران یا خارج از کشور تشریف می برند و کمبودی در زمینه تفریحات حس نمی کنند .خوش باشن .اینجوریه که به اعضای شورا و شهرداری می گیم “اون ها” نمی گیم ” ما”

  پاسخ
 7. امیرم

  امین جان
  نقد خوبی بود و شهروندان توقع دارندعملیات ساخت تله کابین توسط شهرد اری شروع شود
  در چند مورد توضیحات ذیل رو لازم میدانم .
  1 – فاز اول پارک مادر که قبلا افتتاح شده 7 هکتار هست و فاز دوم که اماده افتتاح هست 29 هکتار هست و در واقع 14 هکتار از پارک باقی خواهد ماند .
  2 – در ارتفاعات نور ( گهواره دید ) عملیات ساخت چند پروژه شروع شده است .
  3 – کار ساخت پارک برف فروشان شروع شده است و پیستهای دوچرخه سواری پارک برف فروشان و پارک 580 هکتاری دراک نیاز به دوچرخه سواری رو برطرف خواهد کرد .
  4 – پروژه طبقاتی معلم 100 متر به طول پل همت جنوبی اضافه شد و همین موضوع افتتاح پروژه رو به خرداد ماه موکول کرد .
  5 – عملیات ساخت پارک 60 هکتاری چمران شروع شده است .
  6 – مجموعه تاتر شهر و سالن تاتر مرحوم اسماعیل خانی تا اخر سال افتتاح میشه که البته مربوط به شهرداری نیست .
  7 – امیدواریم ساخت پروژه شهرک سلامت و گردشگری شیراز زودتر شروع شود .
  8 – ساخت مجموعه تفریحی ورزشی قدوسی توسط شهرداری شروع شده است .
  9 – اولین شهرک صنایع دستی و گردشگری شیراز قرار هست تا اخر سال افتتاح شود که البته این هم مربوط به شهرداری نیست و توسط بخش خصوصی در حال ساخت هست .
  10 – امیدوار به افتتاح پردیس سینمایی خلیج فارس هستیم .
  و در اخر باید بگم که موارد فوق دلیلی نمیشه تا ساخت پروژه های تله کابین و پارک ابی و شهربازی در پارک 580 هکتاری شروع نشه .

  پاسخ
 8. پدرام

  با سلام خدمت دوستان
  روز جمعه اولین پرواز آزمایشی شرکت سپهران انجام شد. قرار هست پروازهای رسمی از دهه فجر آغاز بشه.
  در ضمن امکان ارسال نظر در بحث آزاد میسر نشد. از مدیریت محترم سایت تقاضای به روز رسانی اون بخش رو به بهمن ماه دارم.

  پاسخ
 9. Heydar-Shz

  تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل .مسئله اینه که الان کل ایران و نه فقط شیراز داره به این شکل با یه مشت مسئول بی عرضه اداره میشه. الان دیگه هیشکی به فکر مردم نیست فقط محکم صندلی منصبشونو چسبیدن، کنده نشن

  پاسخ
 10. A.k

  بنده ذیل مطلب “ارایه لایحه بودجه 3150 …” کامنتی گذاشتم که متاسفانه توسط مدیریت سایت تایید نشد. فکر میکنم اون کامنت در مورد این مطلب هم موضوعیت داشته باشه. ویژگی که باعث شده انسان از سایر موجودات برتر باشه و بتونه به دنیا مسلط بشه نیروی فکر و اندیشه است. همه چیز از یک ایده شروع میشه که ایده ها محصول تفکر هستند. متاسفانه وقتی تفکر حاکم بر شهرداری شیراز و شورای شهر یک تفکر کوتاه بین، متحجر و غیر خلاق هست نباید انتظار داشته باشیم که از دل این خط فکری پروژه های بزرگ و خلاقانه بوجود بیاد. امیدوارم روزی بیاد که جوانان خلاق شهر که تعدادشون هم کم نیست جای نیروهای بی فکر شهرداری و شورای شهر را بگیرند که با ایده های خلاقانه و ناب شهری جهانی بسازیم.

  پاسخ
 11. امیرم

  به مناسبت دهه فجر پیاده راه سلامت و پیست دوچرخه سواری چمران جنوبی با 2/5 کیلومتر همراه با درختکاری و ساخت سرویس بهداشتی و سکو و نیمکت افتتاح میگردد .
  مسیر پیاده روی موزاییک فرش هست و مسیر دوچرخه سواری هم اسفالت هست .

  پاسخ
 12. فرهاد

  به خدا تاریخ مصرف این شورای بی عرضه و پاک فطرت تمام شده. در شورای شهر و شهرداری شیراز به افرادی تازه نفس، خالی از افکار پوسیده و روزمره داریم تا بتوانند با ارائه دیدگاههای جدید و مدرن زمینه را برای ورود سرمایه گذارهای قوی و حتی بین المللی فراهم کنند. امیدوارم در انتخابات آتی شورای شهر افراد متخصص و دلسوز وارد شورای شهر شده و شهردار قوی را برای شیراز انتخاب کنند. شان پایتخت فرهنگی شیراز بسیار بالاتر از این حرفها است

  پاسخ
 13. نصف جهان

  سلام.شیراز 1400 ی سوال داشتم .
  طبق لیست پروژهای که همزمان در سایر سایت های کلانشهر ها بعنوان پروژهای شیراز مطرح شد و قرار بود امسال تمام و کمال به بهربرداری برسه الان چندتا از اون پروژه ها تکمیل شده و تا اخر سال به بهربرداری میرسه؟

  پاسخ
 14. امیرم

  نصف جهان جان
  پروژه های زیر در شیراز تا اخر سال افتتاح میگردند :
  1- تقاطع چهار سطحی تخت جمشید
  2 – فاز دوم پارک 50 هکتاری مادر
  3 – پارک فرزانه
  4 – پارک 10 هکتاری رحمت
  5 – مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری چمران جنوبی
  6 – فاز اول پارک 580 هکتاری دراک
  7 . باغ خانواده چمران
  8 – باغ خانواده دینکان و چند باغ خانواده دیگه
  9 – مجموعه تاتر شهر و سالن تاتر مرحوم جمشید اسماعیل خانی
  تا سه ماه اول سال اینده پروژه های زیر افتتاح میگردند :
  1 – افتتاح فاز دوم خط یک مترو
  2 – پل کابلی ولیعصر
  3 – تقاطع طبقاتی معلم
  4 – استادیوم پارس

  پاسخ
  1. محمدسعید

   امیر م عزیز پروژه تخت جمشید که قطعا افتتاح میشه ولی پل کابلی و معلم مربوط به سال 96 هست. خواهش میکنم بدون اطلاع اینقدر زمان افتتاح پروزه های عمرانی شهرمون رو زود اعلام نکنیم نتیجش میشه این که دو تا آدم سوء استفاده کن میان تو سایت نظر میذارن که دیدید فلان پروژه افتتاح نشد؟؟؟دیدید بازم شهردارتون به وعده هاش عمل نکرد؟ و هزاران ملامت بی جای دیگه. با این کارها فقط نام شهر و شهردارمون رو بد و خراب میکنیم. دوست عزیز و گرامی امیر م عزیز خواهش میکنم این فرصت رو برای سوء استفاده به این جور ادما ندید و در ضمن واقعا چیزی که شما میگید هم درست نیست استادیوم پارس نمونه واضحش هست که شاید تا دهه فجر سال بعد تکمیل بشه. البته ما افتتاح ناقص نمیخوایم. یه کم بیشتر طول بکشه ولی کامل و زیبا افتتاح بشه بهتره تا این ناقص و بی ریخت باشه.

   پاسخ
 15. نصف جهان

  تمام پروژهای که به صورت تیتر وار نوشتین زمانی که افتتاح بشه حتما ادمین سایت گزارشی از اون تهیه میکنه پس تا اخر اسفند منتظر میمانیم ببینیم کدام یک از این پروژه ها محقق میشه.
  دوستان خود شهردار به این تقاطع تخت جمشید میگه سه سطحی .چه اصراری هست که بهش بگین چهار سطحی.کجایی دنیا پل های عابر پیاده جز سطح حساب میشه اگه اینجوری باشه که سه چهار پل در ارتفاعات مختلف زده بشه تا عنوان اولین تقاطع شش سطحی ایران لقب بگیره.

  پاسخ
  1. محمدسعید

   نصف جهان من موندم شما چه علاقه ای به زمان افتتاح پروژه ها تو شیراز داری؟ اصلا فکر کن همشون قراره ده سال دیگه افتتاح بشن.مگه فرقی هم برای شما میکنه؟ درباره اسم اون تقاطع هم نگران نباش ما شاید اصلا اسمش رو گذاشتیم ده سطحی. اصلا مسئله بغرنجی نیست. یه پروژه بسیار مهمی مثل فاز دو قطار شهری رو بخاطر لطفا بی حد و حصر دولت عزیزمون هست که هنوز نتونستیم افتتاح کنیم چون پولی برای خرید قطارها به شیراز داده نشده و از این جور مسائل تو شیراز کم نیست. شهردار کنونی شیراز علی رغم کاستی هایی که داشته در زمینه پروزه های عمرانی بسیار خوب عمل کرده و هیچ کس نمیتونه این نکته رو انکار کنه. سیمای عمرانی امروز شیراز خیلی با ده سال پیش فرق میکنه و این نتیجه تلاش و کار مداوم هست.

   پاسخ
  2. خخخخخ

   نه نصف جهان جان ماشيرازی ها عادت نداریم مثل بعضی شهرها هیاهوی تبلیغاتی راه بندازیم و توی سایتهامون از همه ی پروژه هامون و افتتاحشون حرف بزنیم. سایت شیراز ۱۴۰۰ بدلیل اینکه هر از گاهی مسئولین هم بهش سر میزنند، بیشتر جنبه ی انتقادی داره و اطلاع رسانی های افتتاح پروژه ها رو (بیشتر) توی کانال تلگرامی انجام میده. آخه میدونی چیه؟ اینجا بدخواه مدخواه زیاد سرک میکشه، اگه به کانال شیراز ۱۴۰۰ ملحق بشی چشمات بیشتر از حسادت میزنه بیرون چون اطلاع رسانی افتتاح باغ های خانواده و پارک ۵۰ هکتاری و پروژه های دیگه اونجا انجام میشه. البته به شیراز ۱۴۰۰ پیشنهاد میکنم برای جلوگیری از سواستفاده ی بدخواهان،بیشتر، دستاوردهای شهر رو در سایت منعکس کنه.

   پاسخ
 16. نصف جهان

  اقای امین ال شمس علت ساخته نشدن هتل مجموعه خلیج فارس چیه؟ ظاهرا میگن زمین هتل نشست کرده و قرار نیست ادامه پیدا کنه اگه دقت کرده باشین ساختمان ی مقدار کج شده .تقریبا دوسالی میشه پروژه متوقفه.
  ممنون میشم جواب بدین
  با سپاس

  پاسخ
  1. شیراز۱۴۰۰

   دوست عزیز قبل از اینکه پاسخ سووال شمارو بدم، باید بگم که حیف هست که اینگونه دارید نام نصف جهان رو تخریب میکنین با سووالهای بی ربط و جهت دارتون. 2500 سال پیش مردم پارس تخت جمشید و ستونهای اونهارو با ظرافت هرچه تمامتر ساختند که اگر آتش اسکندرمقدونی و گذر روزگار نبود این بنا همچنان ماندگار میماند. کج بودن این برج هم شایعه یه عده ذهن بیمار هست که تعدادی از بدخواهان شیراز هم اون رو دنبال میکنن. کج به نظر اومدن این برج دلیلش شیب زیاد زمین هست بطوریکه طبفه هم کف مجتمع خلیج فارس در نزدیکی برج به طبقه -1 تبدیل میشه در ورودی اصلی!‌ این برج اولین برج کشور هست که از پی آن بصورت استوانه ای ساخته شده و تنها دلیل توقف اون هم مشکل سرمایه گذار طرح هست.

   پاسخ
  2. حامد-شهرراز

   دوست من،
   از اونجایی که کاملا مشخصه سوالتون جهت دار و با غرض ورزی نیست و از سر دلسوزی هست!!!!( مثلا)؛
   کارهایی داره انجام میشه تا پروژه های فاخر شیراز دوباره سرپا و تکمیل بشن.هتل خلیج فارس هم تکمیل خواهد شد و افرادی هستند که بدنبال این پروژه باشن و بخوان تکمیلش کنن بخاطر سودآوری پروژه که قطعا بینظیر هست.

   پاسخ
 17. نصف جهان

  من فکر نمیکنم سوالم ربطی به تخریب اسم داشته باشه یا جهت دار باشه به موضوع خبرتون هم مربوط میشه. پیج اینستاگرامی مربوط به شیراز این مطلب را گذاشت بود و خود همشهریای گرام و کسانی که در این پروژه دخیل بودن کامنت گزاشته بودن زمین هتل نشست کرده و متوقفش کردن.
  اسم پیج shiraztagram میتونین مراجعه کنین و ببینین و کسی که خودش در این پروژه حضور داشته سوال کنین توجیهتون کنن

  پاسخ
 18. امیرم

  محمد سعید جان
  منظور تا اخر سال منظور تا اسفند 95 هست . در مورد 4 پروژه بعد هم گفته شد سه ماهه اول سال اینده که دیگه مشخص هست .
  یک سری از پروژه ها رو نام نبردم چون زمان دقیق افتتاح انها مشخص نبود مثل :
  پردیس سینمایی خلیج فارس – اولین شهرک صنایع دستی و گردشگری شیراز – مجتمع تجاری تفریحی نگین معالی اباد – مجتمع تجاری تفریحی سعدی و …..

  پاسخ
 19. خخخخخخ

  نصف جهان چهارشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ ۱۰:۱
  کامنت زیر در تاریخ فوق از نصف جهان. از این کامنت خصومت ایشون با شهرهای دیگه مشخص میشه!
  -الان که به اخر سال نزدیکیم کاش یکبار دیگه میشد پروژهای که قرار بود تا پایان سال در کلانشهر ها تمام بشه و یا کلنگ اون را به زمین بزنن را به نمایش در اورد تا عیار هر شهر مشخص بشه و ببینیم کدوم شهر مدیریت قوی تری داشته و توانسته به اهداف خودش نزدیک بشه. یاد ی دوستی افتادم که چندتا پروژهای شهرشون که خیلی بهش میبالیدن و میگفتن تا پایان سال به بهربرداری میرسه در بلاتکلیفی به سر میبره و طبق معمول مسولان وعده های توخالی دادن و خیلی از پیشتازی خودشون تعریف میکردن

  پاسخ
 20. نصف جهان

  فاز اول شهرک سلامت
  دوربرگردان های میدان احمد آباد
  تقاطع غیر همسطح اشکاوند
  تقاطع پنج سطحی استقلال منحی پل روگذر (سطح پنجم سه ماهه اول افتتاح میشه)
  پارک جنگلی مهدیه در کمتر از چهارماه افتتاح میشه چون تملک انجام گرفته بود
  افتتاح بزرگترین ورزشگاه و مجموعه ورزشی جانبازان و معلولان منطقه خاورمیانه
  افتتاح حداقل سه پارکینگ بزرگ از جمله خیابان و پارکینگ زیر سطحی فرشادی
  پارکینگ زیبا و با نمای خاص در خیابان دقیقی
  تعریض پل فلزی
  ورود پانصد دستگاه اتوبوس
  افتتاح زیر گذر دانشگاه صنعتی
  افتتاح پل روگذر مالک اشتر
  افتتاح فاز یک مجموعه گردشگری کوه نخودی

  افتتاح فاز اول دومین شهر آبی اصفهان (پارک آبی و مرکز پاتیناژ گلسار)
  البته بنده دیگه ذکری از پروژه های پیش پا افتاده مثل فرهنگسراها و مجموعه های تئاتر و… و پارک های محله ای که معمولاً شهرداری اصفهان در شکل هر هفته یک افتتاح و همچنین جاده سلامت های اصفهان و دوچرخه و… نمیارم چون در شان کلان شهر نیست و نامی هم از پروژه های افتتاح شده مانند تقاطع غیر همسطح بیست و پنج آبان و.. که طی این چند ماه افتتاح شدند هم نیاوردم
  نکته دیگر اینکه شهرداری اصفهان آمار درستی از افتتاح پروژه ها نمیده به طور مثال هیچ کس تو اصفهان تا سه روز پیش نمیدونست اصلاً بزرگترین مجموعه ورزشی جانبازان و معلولین خاورمیانه در اصفهان اصلاً ساخته شده و دهه فجر افتتاح میشه یا پارک آبی گلساری در حال ساخته
  پس باید منتظر موند
  و بازهم البته فقط ذکر پروژه های شهرداری بود نه ملی

  پاسخ
 21. نصف جهان

  تا آخر سال یک ماه و نیم مونده باید دید آقای امیر م چقدر پروژه هایی که من اسم بردم افتتاح میشه چقدر پروژه هایی که شما نام بردید

  پاسخ
 22. محمدسعید

  نصف جهان شما قبلا هم چندبار تو یه پستی که اصلا ربطی به اصفهان و اصفهانیا نداشت اومدی چند تا کامنت گذاشتی و چند تا سوتی هم دادی؟ درباره ورزشگاه پارس یادت هست؟ بعدشم گیر دادی به ورزش چوگان که مال ماست و این جور حرفا. ببین عزیز من این پست معلومه که مال کدوم شهره و دقیقا داره درباره چی صحبت میکنه. آیا شما صحبتی از مقایسه شیراز و اصفهان اینجا میبینی؟؟؟؟؟؟ما اصلا کاری به اصفهان نداریم شما برو بزرگترین پارک و مراکز نگهداری معلولین و پارک های آبی دنیا رو افتتاح کن. ولی خواهشا اینقدر نیا اینجا از این چیزایی که به ما هیچ ربطی نداره صحبت کن. ماه یچ علاقه ای به شنیدن سخنان خصومت آمیز بین شهرهای کشور نداریم خصوصا شیراز و اصفهان. امیدورام توجیه شده باشی. ما شیرازیا خیلی اهل برگنمایی نیستیم برای همین هم از این پسوندهای ترین خیلی رو پروژه هامون نمیذاریم.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *