پروژه 200 هکتاری چنارراهدار، سنگی بزرگ برای نزدن؟ + تصاویر

امین آل شمس؛ سایت خبری – تحلیلی شیراز1400 : شیرازیها سالهاست که به دیدن طرحهای 3 بعدی زیبا از پروژه های گردشگری دهان پر کن و شنیدن وعده اجرا از سوی مسوولان شهرشان عادت کرده اند بی آنکه هیچگاه طعم بهره برداری از آنها را چشیده باشند، اما این طرحهای بلندپروازانه همان و سنگ بزرگ برای نزدن همان! سرمایه گذاری گردشگری شیراز در کما به سر می برد و علی رغم تمام شعارها و وعده ها می توان گفت شهرداری شیراز و مجموعه مدیریت این کلانشهر به دلایل مختلف در این زمینه با شکست مواجه شده و نتوانسته اند متناسب با نیازهای شهروندان پیش رفته و با ایجاد فضاهای تفریحی متفاوت و متنوع باعث سربلندی شیراز در بین دیگر شهرها شوند.

شیراز1400 تاکنون طرحهای مختلفی را در خروجی خود قرار داده که هیچ کدام به نتیجه نرسیده و مانند یک خاطره تلخ در ذهن شهروندان باقی مانده، پروژه هایی مانند مرکز گردشگری 380 هکتاری کوه نور، 1600 هکتاری دراک، 200 هکتاری انجیره، 400 هکتاری باباکوهی و دروازه قرآن، 50 هکتاری برف فروشان، کارخانه سیمان و … که در نهایت در حد همان طرح های سه بعدی باقی ماندند و شهرداری و مسوولان شهر هیچ گاه پاسخی روشن درباره چرایی عدم اجرای طرح های گردشگری در شیراز به مردم این شهر اعلام نکردند.

بی تردید آنچه که موجب ترغیب و حضور سرمایه گذار در شهر می شوند، ابتدا فضای امن برای سرمایه گذار و پس از آن حمایتهای مختلف برای به نتیجه رسیدن و سوددهی این سرمایه گذاری است، موضوعاتی که با توجه به رخدادهای پیش آمده برای سرمایه گذاران قبلی مانند هتل بزرگ داریوش در ارتفاعات کوه نور، برج های مرکز تجارت جهانی شیراز، برج های مسکونی آتی ساز، مجتمع خلیج فارس و … به نظر می رسد با مخاطرات مختلفی همراه است و رفتارهای اشتباه با سرمایه گذاران باعث شده فضای شهر شیراز در چشم سرمایه گذاران ناامن جلوه کند، موضوعی که البته مسوولان بارها آن را تکذیب و بر حمایت همه جانبه از سرمایه گذاران تاکید دارند.

از سوی دیگر، موضوعی که از سوی علاقمندان به توسعه شهر همچنان با شک و تردید نگریسته می شود توانایی شهرداری در اجرای طرح های گردشگری بزرگ است که با نگاهی به طرحهای اجرا شده و یا درحال اجرا می توان تا حدودی به این شک و تردید حق داد. برای نمونه طرح ورودی غربی شیراز که یک طرح کوچک برای مجموعه بزرگ شهرداری و کلانشهر شیراز محسوب می شود پس از 4 سال هنوز وضعیت مشخصی ندارد و بجز پل بتنی آن، باقی کار باقی مانده و ساخت طرح بند چنارهدار که به گفته شهردار شیراز قرار بود به مرکزی تفریحی برای شهروندان شیرازی و حتی جنوب کشور تبدیل شود، همچنان راهی بسیار طولانی برای افتتاح و تکمیل دارد که البته بحث بوستان 200 هکتاری که قرار بود این بند را از طریق رودخانه مهدی آباد به میانرود متصل کند هم داستان خود را دارد.

این پروژه که قرار بود به عنوان یکی از افتخارات شهری شیراز تبدیل شود پس از سالها، به تازگی نماهایی از طرح آن در سایت سازمان سرمایه گذاری شهرداری شیراز رونمایی شده و بازهم تصاویری زیبا به همراه دسته بندی دل انگیزی که ابتدا سعی میکنیم آن را باور کنیم، اما با یادآوری طرحهای مشابه و به نتیجه نرسیدن آنها و البته روش ساخت این طرح که به صورت BOT و با مشارکت 100 درصدی سرمایه گذار تعریف شده، کاملا دلسردمان می کند و از هم اکنون می توان وضعیت اجرای آن را پیش بینی کرد.

آنچه مشخص است شهرداری باید راساً اقدام به ساخت یک طرح تفریحی بزرگ با امکانات کامل کند و در انتظار سرمایه گذاری که نمی آید، نشیند. نیاز مبرم شیراز به فضاهای تفریحی و خوش خرج بودن مردم این شهر ساخت هر نوع پروژه تفریحی در این کلانشهر را کاملا سودده خواهد کرد، حتی بیشتر از مجموعه های تجاری خالی و در رکود! حال این سووال که چرا تفریح شهروندان و ساخت اماکن تاریخی برای آنان در بودجه های چند هزار میلیاردی این شهر جایی ندارد، سووالی است که همچنان در انتظار شنیدن پاسخی برای آن هستیم. در ادامه نیز تصاویری از طراحی بوستان 200 هکتاری چنارراهدار مشاهده می کنید که به احتمال قریب به یقین به بایگانی خواهد رفت و یا با طرحی در مقایسی بسیار کوچکتر و متحول شده به اجرا در می آید!

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

15 نظر

 1. mahmoud

  خداییش کل جونی و عمر ما تو شیراز تلف شد!
  هیچ مکان تفریحی درست و حسابی نداریم. وضعیت اشتغال هم که نیازی به گفتن نیست!
  مسئولان عزیز شهر هم که کاری کردن که به هیچ وجه نمیشه از عملکرد فوق العاده ضعیفشون دفاع کرد.
  هر از گاهی هم که آدم دلش به اخبار این پروزها ها خوش میشه… بعد از یه مدت یکی پس از دیگری شکست میخوره یا لغو میشه یا نیمه کاره رهاش میکنن…!
  حالا این پروژه دیگه ترک.نده! از اولش معلومه اجرایی نمیشه! من فقط موندم چطور این طرح ها رو منتشر کردن؟ آخه آدم آهنی؟! (عکس شماره 9) اونم برگرفته از یه فیلم معروف هالیودی؟ اونم فیلمی که توش بطور مستقیم به ایران توهین شده؟! خو برادر من طرح رو نساخته میزنن با خاک یکسان میکنن!!!!
  به نظرم بهتره این طرح ها رو جمع کنید و آبروی خدتون رو بیشتر از این نبرید…

  پاسخ
  1. امیر کامیار

   ایکاش این طرح‌های ۳ بعدی و عکسها هیچگاه منتشر نشه. چون به معنای واقعی بازی با افکار عمومیست. هر طرحی روی زمین اجرا شد و پیشرفت کرد اونوقت گزارش و عکس از مراحل پیشرفت ارائه بشه…مردم شیراز از حق شادی و تفریح محرومند. آقای شهردار هم همین را می‌خواد وگرنه کاری میکرد.

   پاسخ
 2. رامتین

  امین جان البته پیشرفت پروژه خیلی بیشتر از پل بتنی هست و اون چیزی که من دیدم هنوز جای امیدواری داره!!! با وجود این که من همیشه یکی از منتقدان سرسخت عملکرد شهرداری بودم و هستم به آینده این طرح خیلی امیددارم و فکر میکنم که ساختش صد در صدی هست. البته اگه قرار باشه همچنان منتظر سرمایه گذار باشیم شاید سی سال دیگه طرح کامل شه! و هرچند که شهرداری و شورای شهر بی کفایتی خودشون رو در زمینه ساخت پروژه های تفریحی نشون دادن باز هم موافق نیستم که این پروژه رو ” سنگ بزرگ” بدونیم!! چون با وجود عظمتش برای شهری مثله شیراز خیلی هم کم و حقیر به نظر میاد!!! شاید عملکرد بد مسوولان باعث شده اینقدر توقع ما شهروندا پایین بیاد….

  پاسخ
   1. رامتین

    به جز قسمت اول حرفم بقیه کامنتم درباره پارک 200 هکتاری بود امین جان. راستش بیشتر به حال خودمون تاسف خوردم که اینقدر ناامیدمون کردن که با دیدن همچین طرحایی حیرت زده میشیم و اونا رو سنگ بزرگ میدونیم!! در صورنی که اگر همچین طرحی تو کشورای دیگه و حتی تهران مطرح میشد بسیار معمولی و ساده به شمار می اومد.

   2. شیراز۱۴۰۰

    خب پس دقیقا سنگ بزرگ هست، شما هیچ طرح بزرگی رو نمیتونید از شهرداری معرفی کنید که شروع به ساخت شده باشه و در زمان معین افتتاح بشه. و با توجه به حجم پروژه و طرحهای نمایش داده شده با قاطعیت میشه گفت با عملکرد فعلی شهرداری تا یک دهه آینده این طرح و سایر طرحهای مشابه به سرانجام نخواهند رسید. یه نکته جالب اینکه برنامه چند شب قبل شهرراز شبکه فارس درباره پروژه بام شیراز بود که در ارتفاعات چمران درخت نخل کاشته شده بود( البته نخلهای بزرگ و منتقل شده ).

 3. sadraee

  زیاد خوشبین نیستم که این طرح اجرا بشه.. ولی امیدوارم. اگه یه اراده قوی باشه حتی بهتر از این هم میتونن اجرا کنن، این منطقه رو من به خوبی میشناسم میدونم که طرح های بسیار جالبی رو میشه درونش پیاده کرد.. شهرداری باید یه بودجه خاص در نظر بگیره و یه فراخوانی طراحی برگذار کنه. ولی حیف که همچین اراده ای درون شهرداری نیست

  پاسخ
 4. سعید

  به نظرم این طرح ها همچین سنگ بزرگی هم نیست ….چون از قدیم گفتن کارهربز نیست خرمن کوفتن گاونرمیخواهدومردکهن

  پاسخ
 5. امیر سام

  واقعا نمیدونم دلیل اصرار بر کاشت درختان نخل خرما که نه رنگ زیبایی دارن و نه سرسبزی خاصیخاصی چیه؟ چرا سعی دارن شیراز رو شیبه کشورهای عربی نشون بدن ؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
 6. فرهاد

  من دیوز پس از یک سال مجددا وارد شهر مشهد شدم با دیدن پروژه های تفریحی جدید نتحیر شدم. باغ پرندگان در مجتمع سپاد، باغ مینیاتوری، مجتمع تجاری آرمان، پارک آبی ایرانیان، اتاق شبیه سازی فضانوردی و…….. تمروز در خیابان احمدآباد از پل مکانیزه عابر پیاده معروف به پل عابر پیاده راهنمایی رانندگی عبور کردم و زیبایی و خلاقیت به کار رفته درون آن بنده و خانواده ام را متحیر کرد. تابلوهای بسیار زیبای تبلیغاتی، آکواریوم ماهی، فضای سبز و آب نما، المان دوچرخه، محب پخش تصاویر سه بعدی همگی درون فضای یک پل عابر پیاده 20-30 متری حدود نیم ساعت مارا سرگرم کرد. در ضمن در همین پل عابر پیاده تبلیغ پرواز هواپیمای کره جنوبی از مشهد گذاشته شده بود! واقعا به حال شهر خودمان و مسئولین بی لیاقت آن و بی تعارف و بدون تعصب، شخص شهردار افسوس خوردم. از دوستان عزیز می خوام که تعصبات بی جا را کنار بگذارند و عقب افتادگی شیراز را به ویژه در زمینه پروژه های تفریحی به گوش مسئولین بی کفایت شهرمان برسانند.

  پاسخ
 7. فرهاد

  من دیروز پس از یک سال مجددا وارد شهر مشهد شدم با دیدن پروژه های تفریحی جدید نتحیر شدم. باغ پرندگان در مجتمع سپاد، باغ مینیاتوری، مجتمع تجاری آرمان، پارک آبی ایرانیان، اتاق شبیه سازی فضانوردی و…….. تمروز در خیابان احمدآباد از پل مکانیزه عابر پیاده معروف به پل عابر پیاده راهنمایی رانندگی عبور کردم و زیبایی و خلاقیت به کار رفته درون آن بنده و خانواده ام را متحیر کرد. تابلوهای بسیار زیبای تبلیغاتی، آکواریوم ماهی، فضای سبز و آب نما، المان دوچرخه، محب پخش تصاویر سه بعدی همگی درون فضای یک پل عابر پیاده ۲۰-۳۰ متری حدود نیم ساعت مارا سرگرم کرد. در ضمن در همین پل عابر پیاده تبلیغ پرواز هواپیمای کره جنوبی از مشهد گذاشته شده بود! واقعا به حال شهر خودمان و مسئولین بی لیاقت آن و بی تعارف و بدون تعصب، شخص شهردار افسوس خوردم. از دوستان عزیز می خوام که تعصبات بی جا را کنار بگذارند و عقب افتادگی شیراز را به ویژه در زمینه پروژه های تفریحی به گوش مسئولین بی کفایت شهرمان برسانند.

  پاسخ
 8. محمد

  سلام و باتشکر از مطالب مفیدتون
  اگر در مورد پروژه بام سبز شیراز که داره تو ارتفاعات شیرز در 500 هکتار اجرا میشه توضیحاتی بدید . ممنون

  پاسخ
 9. امیرم

  محمد جان
  پروژه بام شیراز در کمربندی شیراز روبروی رکن اباد واقع شده است که عملیات مسیر پیاده روی و دوچرخه سواری و فضای سبز و دریاچه بزرگ و …. در حال ساخت هست و تا پایان سال فاز اول ان افتتاح میشود .

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *