پس از دو مقام دیگر شهرداری و به اتهام اختلاس؛

شهردار صدرا هم بازداشت شد

منوچهر قائدی، شهردار صدرا

منوچهر قائدی، شهردار صدرا

سایت خبری – تحلیلی شیراز1400 : پس از اینکه در ماههای اخیر مباحث زیادی درباره زمین خواری در شهر صدرا در رسانه های مختلف منتشر و خبر دستگیری دو تن از مدیران رده بالای شهرداری صدرا در رسانه ها پیچید، امروز خبر بازداشت شهردار صدرا در خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت.

در روز 25 آبان خبری در شبکه های اجتماعی دست به دست شد که در این روز ماموران امنیتی با مراجعه به شهرداری صدرا یکی از معاونان و رییس یک کمیسیون این ارگان را دستگیر کردند و در همان زمان شایعاتی درباره قریب الوقوع بودن بازداشت منوچهر قائدی شهردار صدرا شنیده می شد که این شایعه سرانجام امروز رنگ واقعیت به خود گرفت و خبرگزاری ایسنای فارس به نقل از یک منبع موثق نوشت : ” در پي بازداشت دو نفر در شهرداري صدرا كه طي هفته‌هاي گذشته انجام شد، شهردار اين شهر نيز امروز بازداشت شد. براساس اين گزارش، بازداشت شهردار صدرا از سوي نهادهاي امنيتي انجام شده است. “

اما نکته جالب در این بین مصاحبه نسبتاً مفصل شهردار صدرا با روزنامه خبرجنوب تنها دو روز بعد از بازداشت دو نفر از کارمندان شهرداری این شهر در تاریخ 27 آبان بود که به نظر می رسد برای دوری از هیایوی ایجاد شده و قانونی بودن فعالیت این فرد از سوی شهرداری صدرا انجام گرفته است.

اختلاس کلیدواژه ای که در صدر اخبار قرار دارد

در روزهایی که دادگاه رسیدگی به بابک زنجانی در حال انجام هست و فساد مالی بی سابقه وی در تاریخ ایران که فساد 3 هزار میلیارد تومانی گروه امیر منصور آریا را به ریشخند می گیرد، نقل محافل است خبر فسادهای کوچک تر هر چند روز یکبار خبرساز می شود. پس از رونمایی از فساد جدید 160 میلیارد تومانی در وزارت نفت که عامل آن نیز مانند خاوری به کانادا گریخته است، امروز معماری نیوز به فساد در شهر صدرای شیراز پرداخت و با تیتر ” مسوولان شهرداري شهر صدرا در فارس بازداشت شدند ” نوشت :

اگر تا امروز تنها صحبت از «زمين‌خواري‌هاي ميلياردي و پيچيده» در صدرا بود؛ حالا پاي اختلاس چند ده ميلياردي هم به ميان آمده است. ماجرا نيز برمي‌گردد به دو هفته پيش، وقتي خبر آمد كه تعدادي از مسوولان سابق و كنوني شهرداري صدرا بازداشت شده‌اند؛ خبري كه هيچ‌كدام از مسوولان قضايي، امنيتي و سياسي استان حاضر به تاييد يا تكذيب آن نشدند.
هادي پژوهش، معاون سياسي- امنيتي استاندار فارس، خبر داده كه بازداشت مسوولان شهرداري شهر صدرا صحت دارد: «چون شنيده‌ام كه تاييد شده، تاييد مي‌كنم».

شهر صدرا به دلیل نزدیکی به شیراز، خوش آب و هوا بودن و داشتن زمین حاصل خیز مورد هجوم زمین خواران و اختلاس گران قرار گرفته است.

شهر صدرا به دلیل نزدیکی به شیراز، خوش آب و هوا بودن و داشتن زمین حاصل خیز مورد هجوم زمین خواران و اختلاس گران قرار گرفته است.

ظاهرا اين بازداشت‌ها از سوي نهادهاي امنيتي و به دليل اختلاس و ارتشاي ده‌ها ميليارد توماني مسوولان شهرداري صدرا صورت گرفته است. نام شهر ٢٦ ساله صدرا اما ٦٧ روز پيش بود كه تيتر خبرها شد؛ وقتي حسين معصوم، مشاور وزير راه و شهرسازي در سفر يكم شهريورماه خود به شيراز به ايسنا گفت: زمين‌خواري‌هاي انجام شده در صدرا «بزرگ» است و «عده‌اي تحت پوشش وقف كه نهاد حقوقي تاثيرگذار است، به دنبال سوءاستفاده و تصاحب اراضي ملي بودند».

معصوم با اشاره به «پيگيري‌هاي قضايي» صورت گرفته درباره اين موضوع عنوان كرد كه يك هيات قضايي پس از «بررسي‌هاي دقيق» به اين نتيجه رسيدند كه آراي پيش‌تر صادر شده «خلاف بين شرع است»؛ به همين دليل رياست قوه قضاييه تجويز اعاده دادرسي را قبول كرد و دستور توقف عمليات اجرايي موقوفه و بررسي مجدد صادر كرد.

مشاور وزير راه و شهرسازي با اعلام اينكه دادگاه بدوي راي سابق را بدون توجه به موارد خلاف شرع تاييد كرده است، گفت: ما مجدد اعتراض كرديم و رييس قوه قضاييه دستور رسيدگي مجدد صادر كرد.

اما اين زمين‌خواري چگونه صورت گرفته است؟ به گفته معصوم، «براساس وقفنامه‌اي كه ارايه شده كه البته هيچگاه اصل وقفنامه‌اي را در هيچ مرجعي موقوفه ارايه نداده‌اند، پنج ششم موقوفه اين وقف به آقاي ابراهيم رامجردي مي‌رسد (كه در امريكا ساكن است) و يك ششم براي انتفاع خود وقف مي‌ماند و اين يعني اينكه چيزي عايد فقرا، مردم و مستمندان نمي‌شود».

مشاور وزير راه و شهرسازي خاطرنشان كرد: تعريف «مزرعه باجگاه» معلوم است و اراضي احيا شده هم مشخص است، اما امروز موقوفه آن را به كل شهر جديد چند هزار هكتاري تسري داده است. حال آنكه «محدوده شهر صدرا ١٧ هزار هكتار است كه پنج هزار آن داخل محدوده و ١٢ هزار آن در حريم است و مورد اختلاف ما با موقوفه در اكثر اين اراضي وجود دارد».

اما اين اراضي متعلق به كيست؟ در حاشيه آن ديدار مهدي خاني، مديرعامل شركت عمران شهر صدرا به ايسنا گفت: ما قائل به اين نيستيم كه اين اراضي متعلق به موقوفه است، بلكه اين اراضي، اراضي ملي بوده است و بعدها به اسم موقوفه تبديل شده است. اين اراضي قطعا اراضي ملي است و به نام دولت هم انتقال خواهد يافت. حسين معصوم نيز ابراز اميدواري كرد كه «با پيگيري موثر قضايي بتوانيم آن را به دولت، بيت‌المال و مردم برگردانيم».

به گزارش شیراز1400، اکنون باید در انتظار نشست و دید که نتیجه این بازداشت ها چه خواهد بود و شهر صدرایی که قرار بود به عنوان یک شهر جدید دارای امکانات مناسب برای میزبانی از ساکنان خود باشد، چرا از ابتدایی ترین امکانات مانند مدارس، درمانگاه، فاضلاب و … محروم مانده است و نقش چنین اختلاس هایی در وقوع این وضعیت چیست.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

24 نظر

 1. محمد

  با سلام
  اگر دلسوزی و مسلمانی باشد که نیست در خیلی از شهر های ایران این دزدیها بوده و هست
  نمونه اش در یکی از شهر های استان اذربایجان غربی
  شهر دار سابق این شهر با همدستی چند نفر از کارکنان و شورای شهر چند میلیارد اختلاس کردند/ از استان امدند بررسی کردند تو مسجد هم گفته شد / پرونده تشکیل شد
  چون اقای …….. از خانواده ی معظم شهدا بودند تا الان خبری ازش که نیست هیچ
  نامبرده را بردند شهر دار یک شهر دیگه کردند و به ریش مردم خندیدند
  البته در پشت ایشان نماینده ی سابق این شهرستان که ادم قلدری هست و یکی از مهرهای
  بزرگ اطلاعات هست هست

  پاسخ
 2. شیر از شیراز

  شهردار شهرخور ندیده بودیم که الحمدا… اونم دیدیم ! نفر بعدی نیاد خودمونو بدزده ببره صلوات !

  پاسخ
 3. ایمان

  ایشون کسی بود که مانع احداث بزرگراه شیراز صدرا و اتصالش به بزرگراه ارین بود چرا که بخشی از زمین های مورد تهاجم در مسیر بزرگراه بودن. و همین طور مخالف احداث مترو شیراز صدرا چرا که باید پول خرج میکرد و چیزی برای بردن نمیموند.
  این اقا کوچکترین کار برای صدرا نکرد اتوبوسهای پوکیده خطوط صدرا رو ببینید.
  و کلا به نظر من از اول اشتباه بود که صرا از شیراز جدا شد الانم باید صدرا بیاد جزو مناطق شهرداری شیراز که هم در وسعت و هم در جمعیت شیراز تاثیر بزاره.

  پاسخ
   1. محسن صفایی شایانی

    حق والانصاف اگه عدالت علی اجرا شود،باید حیثیت افرادی را که بیت المال را اختلاس میکنند در ملا عام افشا کنند تا درس عبرت برای سایرین باشد.در همین شهر صدرا شما بیایید صبحها ببینید کارگران شهرداری برای ماهی چن صد تومان بخور و نمیر چگونه زحمت میکشند وبرای جلوگیری از سرما کارتنها را آتش زده و خود را گرم میکنند.خدا شاهده یه روزی میرسه که حق این مظلومان گریبان سواستفاده کنندگان را خواهد گرفت

 4. علی

  متاسفانه تعداد زیادی از خیابان های صدرا فاز 2 از سال گذشته تا کنون زیر سازی و اماده آسفالت شده بودند که به دلیل عدم آسفالت آنها همه هزینه ها به بیت المال تحمیل شده و هیچ سودی برای فاز 2 نداشته است. ضمن اینکه زیر سازی ورودی دوم صدرا نیز نیمه کاره به حال خود رها شده و مشکلات عدیده ای را برای ساکنان این مناطق بوجود آورده است. شیراز 1400 عزیز لطفا در صورت امکان گزارشی از فعالیت های نیمه کاره در فاز 2 ارایه نمایید . باشد که موثر واقع شود. ضمن اینکه وضعیت امنیت در فاز 2 نیز به شدت مورد سوال است.

  پاسخ
 5. فرهاد

  آقای قائدی در مصاحبه های تلوزیونی و مطبوعات همواره با بکار بردن ادبیات فلسفی و کلمات و جملات قصار و اشاره به نظریات فلاسفه و اندیشمندان جهان نوعی عوام فریبی می کردند و خود را شخصی مومن، بسیجی و فیلسوف جا می زد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  پاسخ
 6. ارجمند

  این جناب شهردار …….. رو میلیارد کرده ؛ وی چندین ملک تجاری و مسکونی را به اسم …… کرده و …..بیسوادش درحال حاضر توی کارخرید وفروش زمینهای صدرا می باشد

  پاسخ
 7. آشنا

  از وقتی آقای دکتر شهردار صدرا شد کلیه عوامل شهرداری را تغیر داد و افرادای با شرایط خاص رو در پست های خاصی منصوب کرد (در حال حاظر 90%مجموعه شهرداری لر هستند) و کسی حامی دکتر قاعدی نبود جز آقای……………….بماند که آقای قاعدی داماد یکی از خانواده های با نفوذ هم هست.
  در مجموعه شهرداری به جز افراد معدودی بقیه رشوه بگیر هستن با سند و مدرک هم ثابت میکنم به عنوان نمونه مناقصات میلیاردی به صورت کاملا گنگ برگذار میشد و اجرا میشد که نتیجه اوون هم کیفیت پایین کارهای انجام شده توسط شهرداری بود.

  پاسخ
  1. محمد احمدی

   مملکت پر از مدیران دزد های پررو ی متظاهر شده است
   جالب است که وقتی یک هزارم آنها تحت تعقیب قرار می گیرند به سادگی می‌روند!!!

   پاسخ
 8. سینا

  زمین خواری رسمی داره غوغا میکنه بعضا هم مدیران کلان و افراد حقیقی دارای جایگاه حقوقی دارن این زمین خواری هارو انجام میدن! جایی اختلاسی اتفاق نمیفته مگر اینکه ریشه در دستگاه دولتی داشته باشه

  پاسخ
 9. رضا

  با سلام و ادب
  بنده در انتخابات شورای شهر صدرا شرکت کردم .با یکی از این آقایون که الان شورای شهر صدراست ائتلاف کردیم .یک روز مانده به انتخابات به من گفت .هزار تا شناسنامه برام آوردند و 20 میلیون باید بدیم .فردا هم افراد حاضر میشوند و جلو صندوق های رای شناسنامه ها رو می گیرند و به ما رای می دهند.
  خدا را شاهدم که گفتم من از این پولها ندارم. اگر شورا هم برم فقط می خوام برای مردم کار کنم.
  حالا فهمیدم که چرا ایشون 20 میلیون رو داد و عضو شورا شد.
  بفرمایید شهردار مورد تایید شورای شهر دزد از آب در اومده .کسی باور می کنه شورای شهر صدرا افراد سالمی باشند.

  پاسخ
 10. سحر

  باسلام همین اقای به اصطلاح دکتر که هیچ گاه هیچ گاه دکترا نگرفت دو سال شهردار نوراباد ممسنی بود شد یکی از بساز بفروش های قدر در یاسوچ و قشم و کیش ضمنا اینم بگم که خوانواده ی بسیار ضعیف بوده که الان یکی از میلیاردر های فارس شده . که این پست اخریش هم با رانت چندتا شورای شهر که واقعا استحقاق شواری شهری رو نداشتن شهردار شد

  پاسخ
 11. شاپور

  بابا تو رو خدا چرا مسولان قوه قضایه قاطعانه با همچنین ادمای برخورد نمیکنن که هیچ مسئولی ،مقامی جرات همچین کاری رو نکنن. چرا باید تو مملکت جمهوری اسلامی ادمهای پیدا میشن که دم از خدا و پیغمبری میزنن میان چند صباحی مسئول میشن چند ده میلیارد میخورن اخرش یه جریمه کوچیکی میدن راس راس میگردن.چراااااااااااااااااااااااااااااااا¡¿¿¿¡¡¡¡¡یکی به سوال من جواب بده تا نترکیدم

  پاسخ
 12. مهدی

  این چیزا واسه ما شده عادی اگر راست میگید یه روز بگید فلان مقام دزدی نکرده کار ما رسیده به جایی که شورای شهر هم اختلاسهای ملیاردی میکنند ضمنا این یک زره از اون اختلاسها هست کهمشخص شده الله هو اعلم

  پاسخ
 13. شهرام

  سلام بر همگی
  نمی دانم این نظرات را آقایان مسئول می خوانند یا نه …. ولی اگر همان زمان که انتخابات شورای شهر صدرا برگزار شد و تقلب بسیار صورت گرفت و داد همه بالا رفت و شکایت ها شد و … فرمانداری و استانداری محترم بنا به مصالحی اعتراضات را نپذیرفتند و انتخابات را تائید کردند … هر چقدر امام جمعه صدرا فریاد زد کسی گوشش بدهکار نبود … این هم نتیجه. آقایان مسئول، ترا به خدا اینقدر مصلحت اندیش نباشید. همین مصلحت اندیشی بدترین آفت نظام است. خواهشا به قانون عمل کنید تا همه بدانند که در صورتی که خلاف کنند به بدترین مجازات گرفتار می شوند.

  پاسخ
 14. فرزانه حیدری

  انتخابات شورای شیراز و صدرا شده بر پایه باند بازی و اعتلاف کله گنده های سرمایه دار
  متاسفانه مسئولین نخبه زیادی هستند که در انتخابات با صداقت و بدون ریا شرکت میکنند اما در مقابل شانتاژ ها و رقابت نادرست قدرتمندان کم میارن و کنار زده میشن.
  کاش مردم برای یکبارهم که شده درس عبرت بگیرند و به زرق و برق شانتاژ ها رای ندن و به کسی رای بدن که صادقانه و بدون هیچ پا در عرصه میذاره و هیچ خرجی نمیکنه

  پاسخ
 15. مونا

  اینها یه مشت دزد هستند که چشم و دل سیر ندارند همه دنیا را برای خودشون میخواهند حتی با آبروی خانواده و خاندانشان بازی میکنند. تف به شرفشان

  پاسخ
 16. انسان

  مسولیت فارس لطفا به آقای مهدی خانی مدیر شرکت عمران صدرا کمک کنید.ایشان در درون شرکت با مافیای فساد روبروست که بسیار هم با نفوذ هستن.خدایا کاش صد تا مدیر سالم مثل ایشان داشتیم

  پاسخ
 17. نیما

  همه عوامل شهرداری صدرا و شورای شهر که دستگیر شدند الان آزادن و دارن با پولای اختلاس شده زندگی میکنن، حتما اشتباهی شده بوده خخخخخخخخخخخخخ

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *