طرح دوچرخه های هوشمند در شیراز اجرا می شود

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز گفت: با هدف تجهیز ناوگان عمومی غیرموتوری، طرح استفاده از دوچرخه‌های هوشمند نسل ۴ از مرداد در شیراز اجرا می‌شود.
به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از خبرگزاری صدا و سیمای مرکز فارس، زوربخش با بیان این که در این طرح ۵ ساله ده هزار دستگاه دوچرخه هوشمند در اختیار ناوگان حمل و نقل غیرموتوری قرار می‌گیرد افزود: تا کنون هزار دوچرخه خریده شده است و هر سال دو هزار دوچرخه به این ناوگان افزوده می‌شود.
وی گفت: افراد علاقه‌مند شرکت در این طرح، با پرداخت ۲۰ هزار تومان به عنوان حق عضویت ۵ ساله، کارت دریافت و با استفاده از نرم افزار هوشمند نصب شده بر روی گوشی‌های خود، به ازای هر نیم ساعت استفاده از دوچرخه، هزار و ۵۰۰ تومان پرداخت می‌کنند.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز با بیان این که ۲۸۵ ایستگاه برای این دوچرخه‌ها در شهر در نظر گرفته شده است و همه نقاط شهر زیر پوشش این طرح قرار می‌گیرد افزود: افراد متقاضی می‌توانند دوچرخه‌ها را از ایستگاه‌ها یا هر مکان دیگری که دوچرخه‌ها در آن جا پارک شده اند تحویل بگیرند.
وی گفت: افزاد می‌توانند پس از پایان سفر، دوچرخه‌ها را در هر مکان رها و به وسیله کارت هوشمند عضویت قفل کنند، اما در صورت تحویل دادن دوچرخه به ایستگاه ها، از امتیاز‌هایی همچون سفر رایگان بهره‌مند خواهند شد.
زوربخش گفت: این طرح به صورت ۲۴ ساعته اجرا می‌شود و در صورت رها شدن دوچرخه‌ها در جای کم متقاضی، شرکت پاک چرخ ایرانیان که مجری طرح است، دوچرخه‌ها را به ایستگاه‌های تعیین شده منتقل می‌کند.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز تفاوت دوچرخه‌های نسل ۴ با سه نسل قبل را داشتن جی پی اس، قفل الکترونیکی و سامانه هوشمند بیان کرد و افزود: افراد ثبت نام کننده در این طرح می‌توانند در دیگر نقاط کشور که آینده به این سامانه حمل و نقل مجهز شود نیز از این طرح استفاده کنند.
زور بخش افزود: در صورت استقبال مردم از این طرح به ویژه در نقاط پرتردد شهر، هزینه استفاده از دوچرخه‌ها کاهش و طرح‌های تشویقی افزایش می‌یابد.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز به کاندیدا شدن شیراز به عنوان شهر ملی دوچرخه از سوی وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون ورزش همگانی هم اشاره کرد و گفت: در صورت استقبال مردم از این طرح، شیراز مهم‌ترین کلان شهر ارائه دهنده این طرح خواهد بود و علاوه بر روحیه نشاط و سلامتی اجتماعی، شیراز همچنان در جایگاه پاکترین شهر ایران قرار می‌گیرد.
طرح دوچرخه‌های نسل ۴ با ۷۰۰ دوچرخه از زمستان پارسال در تهران اجرا شد.
>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *