بارندگی‌های فارس ۳۱۴ درصد افزایش یافت

استان فارس با ثبت ۲۰۶.۳ میلی‌متر بارش در ۱۵۳ روز ابتدایی سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۳۱۴ درصدی داشته است. به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از خبرگزاری تسنیم ازشیراز، بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی استان فارس از اول مهر تاکنون بالغ بر ۲۰۶ میلی‌متر است این مقدار بارندگی نسبت به میانگین درازمدت ( ۲۱۴٫۲ میلی‌متر) ۳و۷ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته ( ۴۹٫۸ میلی‌متر) ۳۱۴٫۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

استان فارس از نظر میزان بارندگی در سال آبی جاری رتبه نوزدهم را دارد. استان کهگیلویه و بویراحمد (۷۱۸٫۵ میلی‌متر)، لرستان (۶۶۰ میلی‌متر) و گیلان (۶۵۹٫۲ میلی‌متر) پربارش‌ترین و سیستان و بلوچستان (۳۴٫۳ میلی‌متر)، یزد (۵۱٫۵ میلی‌متر) و خراسان جنوبی (۶۴٫۳۶ میلی‌متر) کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور بوده‌اند.

در پنج استان کشور بالای ۵۰۰ میلی‌متر بارندگی ثبت شده است و در ۶ استان کشور نیز پایین‌تر از ۱۰۰ میلی‌متر باران باریده است.

همه استان‌های کشور در ۱۵۳روز ابتدایی سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد بارندگی روبه‌رو بوده‌اند و تنها استان‌های اردبیل با کاهش ۱۱ درصدی بارندگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبه‌رو بوده‌ است.

در مقایسه با مدت مشابه در بلند مدت به جز استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، یزد و فارس که با کاهش بارندگی روبه‌رو بوده‌اند مابقی استان‌های کشور شاهد افزایش بارندگی هستند.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *