چه بر سر اراضی کوه دراک و زمینهای حاشیه اتوبان خواهد آمد؟

امین آل شمس؛ سایت خبری تحلیلی شیراز۱۴۰۰: در مهرماه ۸۸ و زمانیکه بزرگراه حسینی الهاشمی بعنوان نخستین اتوبان درون شهری شیراز بدون پلهای ابتدا و انتها با هزینه ۱۲۰ میلیارد تومان افتتاح شد، کمتر شهروندی فکر میکرد تنها ۱۰ سال بعد این معبر شهری به یکی از ترددترین و اراضی اطراف آن اینچنین درگیر ساخت و سازهای عظیم شوند!
ساخت و سازهایی که حرف و حدیثهای بسیاری درباره آنها وجود دارد، چه مجموعه های مسکونی، چه بوستان دراک، چه سد تنگ سرخ و چه بیمارستانهایی که قرار است ساخته شوند. سووالی که در این بین پیش می آید آیا این منطقه از شهر و این اتوبان ۶ کیلومتر که اکنون و بدون افتتاح پروژه های درحال ساخت به ظرفیت کاملی در تردد خود رسیده و شاهد ترافیک و یا کندی در رفت و آمد خودروها در آن هستیم با بهره برداری از این پروژه ها چه وضعیتی پیدا خواهد کرد؟
ابتدا مروری داشته باشیم به برخی از این پروژه ها که درحال ساخت هستند و یا قرار است ساخته شوند:

جانمایی پروژه های درحال ساخت و آینده اراضی اطراف اتوبان حسینی الهاشمی

۲ بیمارستان، بزرگترین بوستان شهر شیراز، چند مجموعه تفریحی، یک مجموعه ورزشی بزرگ، تعدادی مجموعه مسکونی که چند ده هزار جمعیت را در خود جای خواهد داد و چند پروژه ریز و درشت دیگر که ما از آن بی خبر هستیم نشان دهنده یک کشش جمعیتی بسیار بزرگ در این منطقه است، منطقه ای که بنابرگزارش خبرآنلاین بخشی از آن دارای خطر فرونشست زمین بوده و برجهای مسکونی منطقه برف فروشان برروی غارهای آهکی درحال ساخت است!

از موضوع بسیار مهم مشکل زمین های اراضی برف فروشان که بگذریم، مشکل بعدی تخریب محیط زیبست دامنه و کوه دارک بوسیله این پروژه ها است که ساخت سازهایی که در این بخش درحال انجام است از بیمارستانی گرفته تا مسکونی و تفریحی می تواند اکو سیستم این محیط طبیعی را به مخاطره انداخته و آن را تخریب کند. آنچنان که مهندس اسکندرپور شهردار شیراز به عدم وجود مطالعات زیست محیطی در پروژه تفریحی دراک اشاره و تا زمان تکمیل این مطالعات، ساخت این طرح را معلق کرده است.

موضوع بعدی ترافیک و کشش جمعیتی این منطقه است که به نوعی ورودی شمالغرب شیراز به بخش غربی شیراز محسوب شده و اکنون نیز در روزهای پنجشنبه و جمعه و تنها بدلیل مراجعه شهروندان به بوستان دراک از لحاظ ترافیک کاملا قفل و غیرقابل استفاده است، حال کاملا قابل پیش بینی است که با تکمیل سایر پروژه ها چه بر سر این اتوبان شهری خواهد آمد.
آنچه که مشخص است تا چند سال آینده شاهد یک معضل و مشکل جدی در این بخش خواهیم بود که عواقب آن تمام شهر شیراز را درگیر خواهد کرد و مانند همیشه مسوولان بدون مطالعه مناسب بخشی از شهر را تفکیک و به ساخت و ساز اختصاص داده اند که نتیجه آن چیزی می شود که سایر نقاط شهر مشاهده و در سطرهای بالاتر به آن اشاره کردیم!

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. کورش

    بزرگراه دراک ۶ لاین تندرو و ۴ لاین کندرو داره. کمتر جای ایران و نه فقط شیراز بزرگراه با این عرض ساخته شده. اگه میبینیم ترافیکش بالاست نگیم مشکل از ساخت بزرگراهه. شاید دلایل دیگه ای داره. دلیل وجود این همه ماشین تو شهر چیه؟ دلیل استفاده نکردن از وسایل حمل و نقل عمومی چیه؟ این همه تو این چند سال اخیر تو شیراز تقاطع ساختن ذره ای ترافیک کم شد؟

    موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *