باغهایی که به خاطرات پیوستند؛

ببینید : روند توسعه کلانشهر شیراز و محو شدن باغها در ۴ دهه اخیر

سایت خبری – تحلیلی شیراز۱۴۰۰: هنوز هم پای حرف قدیمی ترها که بنشینی و بخواهی که از گذشته شیراز تعریف کنند، به چند ثانیه نمیرسد که به باغ و باغهایی زیبا اشاره می کنند که اکنون یا آب رفته و یا کلا از بین رفته اند. باغهایی که به شکل سحرآمیزی در طول چند قرن در دشت شیراز رشد کرده و اکنون از چند هزار هکتار چیزی کمتر از هزار هکتار به دست ما رسیده است.
باغهایی زیبا با درخنان سر به فلک کشیده که حتی می توان آنها را بزرگترین باغهای یکپارچه کاشته شده به وسیله انسان در جهان دانست. اما اکنون اولویت پول و ثروت است و آجر و سنگی که یک به یک روی هم رفته تا تبدیل به ساختمان و برج شود و تناقض تاسف آور ماجرا آنجا است که این ساختمانها در دل باغها و بجای آنها به دلیل نمای دل انگیز و هوای بهتر آن ساخته می شود، اما با ادامه این روند، دیگر باغی نمی ماند تا از صاحبان و ساکنان ساختمانها و برجها از دیدن منظره آن لذت ببرند.
در ادامه با استفاده از نقشه های گوگل برای نخستین بار در فضای مجازی، نگاهی خواهیم داشت به روند توسعه بخشی از کلانشهر شیراز و محو شدن باغها در ۴ دهه اخیر که واقعیتی تلخ را به ما نمایش می دهد : با ادامه این روند، نسل آینده چیزی به نام باغهای شیراز را نه خواهد دید و نه درک خواهد کرد!

فلش میانه تصویر را به سمت راست و چپ بکشید

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. جمشید

  خشک شدن و کم آب شدن چشمه ها و قنوات مشروب کننده منطقه قصردشت به خاطر طرح نابودگر بالادستی ساختن باغ شهر های مورد حمایت آقای حائری + عملکرد ویرانگر پاک فطرت + عدم توجه مردم محله + سوداگران مسکن و ضعف در برخورد قوه قضایی به خاطر اینکه هر دو جناح سیاسی در حال تخریب این باغات با هم همدست بودن از زحمتکش تا پاکفطرت از دستغیب ها تا حائری و غیره

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 2. محمد رسول حمیدی

  الان پشت چمران کنار تونل کوهسار یه باغ خیلی بزرگ رو هم تعاونی ارتش گرفته تابلو هم زده لطفا گزارش تهیه کنید

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *