گفت و گو با زوجی که کوچه خود را در جنوب شهر شیراز تبدیل به فضای سبز کردند

وارد کوچه ۱۵ بولوار نهضت سوادآموزی دهپیاله که می شوم پر است از کارگاه های ساخت مبل و صدای دستگاه برش چوب؛ فکر می کنم کوچه را اشتباه آمده ام چون نه خانه ای آنجاست و نه کودکی در کوچه مشغول بازی.  جلوتر رفتم، کم کم داشتم از دیدن کوچه ای که این روزها در فضای مجازی سر و صدای زیادی کرده نا امید می‌شدم که چشمم افتاد به نقشی از عروس و داماد سرسبزی که سر کوچه ۱/۱۵ جا خوش کرده‌اند. جلو‌تر که رفتم انتظار دیدن کوچه‌ای سرسبز با گلدان‌های زیبا و رنگارنگ آن هم در محیطی کاملاً کارگاهی را نداشتم، کوچه‌ای که همانند یک خیابان خط کشی شده و هر دو طرف آن پر است از گل های کاکتوس با گلدان هایی زیبا و ساخته شده از مواد بازیافتی.
وارد کوچه شدم بعد از گذر از گل‌هایی که داخل بطری‌های نوشابه جاخوش کرده بودند زنی را دیدم که در انتهای کوچه مشغول آب دادن به گل ها بود. زنی که این روزها با سلیقه و خوش ذوقی اش نظر همه را به خانه و کوچه اش جلب کرده، زنی که البته به واسطه شهرت کوچه شان، حالا با معضل بریده شدن ساقه گل ها و گیاهانش به دست افراد مزاحم و دزدها دست و پنجه نرم می کند.
سمیرا نجاتی به خبرنگار ما گفت: نزدیک به دو سال است که کاشت نهال و تکثیر گل ها را شروع کرده ام و سعی می کنم از گل هایی استفاده کنم که به آب کمتری نیاز داشته باشند.  این بانوی ۳۱ ساله شیرازی ادامه داد:‌ من همیشه به گل و گیاه علاقه داشتم اما عاملی که باعث شد این کار را انجام دهم این بود که وقتی میهمان به خانه ام می آمد از زشتی و نابه سامانی کوچه خجالت می‌کشیدم.
نجاتی گفت:‌ من خانه دار هستم و اوقات فراغت زیادی دارم به همین خاطر خودم را با گل ها و زیباتر کردن کوچه سرگرم می کنم.  این بانوی خوش ذوق که از نتیجه کار خود بسیار راضی است، بیان داشت: روزی که این خانه را خریدیم متروکه بود و با قسط و وام توانستیم کمی دست به سر و روی آن بکشیم، خانه ای که روز اول پر بود از موش، مار و جانور.

نجاتی ادامه داد:‌ خوشحالم که بعد از این همه سختی توانستم نتیجه زحماتم را که همین خوشحالی مردم است ببینم چرا که از صبح تا شب افراد زیادی برای گرفتن عکس به این جا می آیند.  وی گفت: چون محیط زندگی ما خیلی پرت و بی روح بود همیشه دلم می خواست رنگ و رویی به خانه و کوچه بدهم در نتیجه از دو همسایه ای که در همین کوچه زندگی می کنند اجازه این کار را گرفتم و آن ها هم بسیار استقبال کردند.
نجاتی ادامه داد: ‌سعی کردم بیشتر از مواد بازیافتی مثل بطری های نوشابه و لاستیک ماشین برای کاشت گل استفاده کنم البته همسرم زحمت رنگ کردن و نقاشی کردن این گلدان ها را کشیده است. این بانوی جوان بیان کرد: حدود ۱۰۰ گلدان دارم که بیشتر آن ها نخل، کاج، گل‌های لش گوشتی و کاکتوس هستند و در این مدت دو سال چیزی حدود ۵ میلیون تومان هزینه کرده ایم.
وی که از کم لطفی بعضی از افراد نسبت به گل‌هایش گله دارد، گفت: بعد از پخش شدن تصاویر این کوچه در فضای مجازی عده ای شبانه با چاقو اقدام به کندن گل‌ها کرده اند و بعضی از گلدان ها را برده اند به همین خاطر گاهی با همسرم تا ساعت یک شب بیدار می مانیم و به اصطلاح نگهبانی می دهیم و صبح زود هم بیدار می شویم و به گل ها سر می زنیم.
این هنرمند اضافه کرد: برای پا گرفتن گل‌ها گاهی از حق و وقت خودم و دختر و پسرم زده ام و انتظار دارم که مسئولان شهرداری حمایتمان کنند. نجاتی ادامه داد: ‌اگر دستم باز بود حتی حاضر بودم کل کوچه را به باغ تبدیل کنم که نه تنها این کوچه در کشور بلکه در کل جهان مشهور شود و دیگران هم ترغیب شوند و برای توسعه فضای سبز دست به کار شوند. وی از شهردار و رئیس فضای سبز منطقه دو شیراز تشکر کرد و گفت: اگر مسئولین من را حمایت کنند از هیچ تلاشی دریغ نمی کنم زیرا شیراز زیباست و باید به زیبایی هایش افزود.
سینا عربی همسر این بانوی هنرمند نیز از نبود امنیت در این محله انتقاد کرد و افزود:‌ کاش مسئولین شهرداری یک پروژکتور یا یک دوربین مداربسته در کوچه نصب کنند تا حداقل شب ها خیالمان راحت باشد.
وی ادامه داد:‌ دلمان می خواهد ورودی کوچه یک درب نرده ای بگذاریم اما دست و بالمان خالی است.  عربی گفت: وقتی همسرم این کار را شروع کرد حتی فکرش را هم نمی کردیم این کوچه معروف شود و بیایند با ما مصاحبه کنند.
وی اضافه کرد: اگر مسئولین شهرداری ما را حمایت کنند حتی می‌توانیم در یک مکان بزرگ تر گلخانه‌ای راه اندازی کنیم و به پرورش گل ادامه دهیم.  همسر این بانوی شیرازی افزود: گل کاری داخل کوچه فقط و فقط نتیجه عشق و علاقه همسرم به گل و گیاه بوده که در طول این ۲ سال به این شکل درآمده وگرنه با پول کارگری که نمی شود از این کارها کرد.  عربی ادامه داد:‌ همسرم آن قدر به گل و گیاه علاقه دارد که همیشه می گوید حتی اگر بالا شهر هم زندگی می‌کردیم باز هم کوچه و خیابان را با گل‌هایم تزئین می کردم.
وی در پایان صحبت هایش از مسئولین شهرداری که بعد از دیدن تصاویر کوچه برایشان خاک و نهال آورده اند تشکر کرد و گفت: از شهردار منطقه که با وجود تمام مشغله هایش به دیدن کوچه ما آمد سپاسگزارم و انتظار دارم که بیشتر از قبل ما را حمایت کنند./ زهرا تهمتن، خبرجنوب

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

3 نظر

  1. ستار

    واقعا درود بهشون .با کمترین امکانات محیطی زیبا درست کردند .امیدواریم سازمان زیباسازی هم بتونه از بودجه اش بهترین استفاده رو بکنه و این جز با کار کردن با علاقه و همکاری با هنرمندان خوش ذوق حاصل نمیشه .

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *