حال ناخوش وبسایتهای مجموعه شهرداری؛ قسمت اول:

استفاده از “مترجم گوگل” در سایت سازمان سرمایه گذاری شهرداری شیراز

امین آل شمس؛ سایت خبری – تحلیلی شیراز۱۴۰۰: فرض کنیم که یک فرد خارجی هستیم که نام شیراز و ایران برای ما آشنا هست و قصد داریم در این شهر تاریخی که بنابر شنیده ها نگین گردشگری کشور ایران محسوب می شود، سرمایه گذاری کنیم. بی تردید قدم اول استفاده از اینترنت و جست و جوی عبارت سرمایه گذاری در شیراز است که نتیجه آن به این شکل خواهد بود:
همانطور که مشاهده می شود چه در این صفحه و چه در صفحات بعد نتایجی از ویسایت سرمایه گذاری شهرداری شیراز به عنوان متولی اصلی شهر وجود ندارد، چند گزینه اول مربوط به وزارت راه و شهرسازی است که اطلاعات ناقصی را شامل می شود.
حال فرض میگیرم ما به عنوان فرد سرمایه گذار، بصورت تصادفی وبسایت سازمان سرمایه گذاری شهرداری شیراز را پیدا کرده و وارد آن شده ایم. پس از چندین مرتبه تلاش و بارگزاری مجدد سایت، این وبسایت به این شکل نمایش داده شد:

اکنون فرض کنیم به دلیل علاقه به این شهر تاریخی، از مشکل لود شدن اسلایدشو گذشته و به منو سمت چپ مراجعه میکنیم. از منوی بالای سایت و سرمنوی Introduction به گزینه اول مراجعه میکنیم، نتیجه یک صفحه خالی و بدون محتوا است که در پایین آدرس یک آدرس به زبان انگلیسی ثبت شده که حروف عدد آن به فارسی هستند!

به سراغ گزینه دوم از همین منو می رویم و نتیجه!

نکته تاسف بار اینکه به دلیل طراحی سایت و مشکلات بسیار در آن، هیچ امکان برای گشودن لینکها در صفحات جدید وجود ندارد و باید همچنان در یک صفحه به کلیک برروی لینکها پرداخت! و به دلیل همین طراحی فاجعه آمیز، زیرمنوهای موجود در لینکهای بالا به طور کامل نمایش داده نمی شوند!

حال به فرض محال که همچنان راغب به کنکاش در این وبسایت بوده و اینبار به سراغ منوی سمت چپ سایت رفته و گزینه Projects Underway 
را انتخاب می کنیم. برروی گزینه اول کلیک می کنیم، قطعا به عنوان فردی که به زبان فارسی و نوشتار آن آشنا نیستیم، این اعداد نا آشنا مبهم خواهند بود و به دنبال یافتن تاریخ April 1395 خواهیم رفت!

و کلیک برروی گزینه های بعدی فایل هایی خواهند بود با نوشتار فارسی!

اما شاهکار اصلی این سایت در قسمت Investment Package of 1395 رفم خورده است! از تاریخ خورشیدی این بخش که بگذریم، با کمی دقت در محتوای این صفحه در می یابیم که بجای استفاده از یک مترجم کاردان برای معرفی بسته سرمایه گذاری سال ۹۵، این کار به مترجم گوگل سپرده شده تا عنوان ” ویرایش جدید مجتمع کشاورز” را به “Edit new agricultural projects” و “مجتمع تجاری شهید فهمیده” به “Commercial Complex martyr understood” ترجمه شود! ما صفحه اصلی وبسایت فارسی را با استفاده از مترجم گوگل به انگلیسی ترجمه کردیم تا با مقایسه با نسخه انگلیسی همین صفحه، جای هیچ شک و شبهه ای نماند!

صفحه فارسی ترجمه شده

صفحه نسخه انگلیسی


وضعیت این سایت در واقع نمایی از وضعیت نابسامان سرمایه گذاری در شیراز است. چندین سال است که سرمایه گذاری بزرگی در شیراز انجام نشده و شهرداری و سرمایه گذاران وارد شده به ساخت مجتمع های تجاری اقدام می کنند که دیگر تکراری شده و شهر شیراز کشش این مقدار مجتمع تجاری را نداشته و بسیاری از واحدهای مجتمع های جدید خالی مانده اند. وقتی می شونیم هیاتهای تجاری خارجی وارد همسایه شمالی می شوند، مقامات عالی رتبه کشورها به بازدید میدان نقش جهان می روند، سالن اجلاس، شهرک سلامت، باغ پرندگان، بوستان گلها و رینگهای شهری این کلانشهر یکی پس از دیگری کامل می شوند، دلیل آن وجود هر چیزی بر سر جای خود است. در ابتدای نوشتار به جست و جوی عبارت “سرمایه گذاری در شیراز” اشاره شد، حال اگر همین عبارت را درباره اصفهان جست و جو کنید به این سایت برخورد می کنید که سایتی جامع و بروز درباره سرمایه گذاری در کلانشهر اصفهان است.
در حین نگارش این مطلب و در میان اخبار وبسایت سازمان سرمایه گذاری شهرداری شیراز متوجه شدیم که ریاست این سازمان تغییر کرده و حسام قلعه دار از مدیران قدیمی شهرداری جایگزین وی شده است! سووالی که در این بین پیش می آید این است که این مدیر، بر اساس کدام رزومه کاری به این سمت برگزیده شده است، و آیا صرفا دارای تجربه بودن در محیط شهرداری برای حاضر شدن در این سمت حساس مفید است؟ وی چندسالی به عنوان شهرداری منطقه ۳ به عنوان توریستی ترین منطقه شهرداری شیراز فعالیت داشت، آیا وی عملکرد قابل قبولی در این سمت داشته است که حال به این صندلی حساس و تاثیر گذار رسیده؟
به هرروی وضعیت این وبسایت چه به زبان فارسی و چه انگلیسی وضعیت ناگوار و فاجعه آمیزی دارد و بهتر است مسوولان در وهله اول ابتدا آن را از دسترس خارج کرده تا از آبروریزی بیشتر جلوگیری شود، پس از آن نیز با استفاده از مشاوران و طراحان مجرب در زمینه وبسایت و استادان زبان انگلیسی، عربی و … به ایجاد سایت جدید اقدام شود.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

19 نظر

 1. سام

  ممنون بابت این گزارش …. این که باز خیلی خوبه، چند سال پیش در تابلوهای راهنمای ورودی شهر صدرا با حرف لاتین به اشتباه Sadra Sity نوشته شده بود. با کلی پیگیری و زنگ زدن به شهرداری مربوطه و حتی شنیدن حرفای نامربوط، بالاخره تصمیم گرفتم تابلو را تصحیح کنند.این امر حاکی از چیست؟ آیا اگر افراد با سوادی مشغول به انجام وظیفه بودند باید چنین اشتباه پیش پا افتاده ای رخ دهد؟

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 2. فرهاد

  فقط باید گفت که شهرداری به دست یک عده افراد بی سواد، بی مسئولیت و غیر شیرازی افتاده است که به هیچ وجه دلسوز شهر شیراز نیستند.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. امیر کامیار

   واقعا خیلی‌ خنده داره. بخصوص ترجمه اسم “مجتمع شهید فهمیده” :))) یعنی‌ با این هنرمندی آقایان اگر در سطح کشور و جهان برایمان جوک میسازند نباید دلخور باشیم….

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 3. فرهاد

  فرمانده سپاه محمد رسول الله (ص) شیراز اعلام کرد
  برگزاری مراسم تشییع و تدفین شهید گمنام در شمال غرب شیراز
  فرمانده سپاه ناحیه حضرت محمد رسول الله (ص) شیراز گفت: در آئین تشییع و تدفین ۲۳ شهید گمنام، یکی از شهدا در پارک ۵۸۰ هکتاری کوهستانی دراک شیراز به خاک سپرده می‌شود.
  http://fars.farsnews.com/news/13960426002213

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 4. من شیرازی

  چه انظاری داری بابا وقتی یه مشت غربتی که از اطراف شیراز توی شهرداری استخدام شدن انتظار داری دلشون برای شیراز و سرمایه گذاری بسوزه اینا از جاهای اومدن که شیراز براشون اهمیتی نداره فقط اومدن بکشن

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 5. امیر کامیار

  اولا که بازاریابی برای یافتن و توافق با سرمایه گذار روشی‌ ‌ست که شهرهای در حال توسعه از آن استفاده میکنند و شهرداری‌ها بازاریابان خود را به ملاقات و مذاکره با سرمایه گذاران مطرح جهان میفرستند اما اینکار در شیراز انجام نمی‌شود و سیستم جذب سرمایه گذار همچنان “‌ای یارم بیا، دلدارم بیا” هست. سیستمی‌ که با شکست کامل روبرو شده است.

  دوم اینکه شهرداری شیراز حاضر نیست بخاطر شهروندان و پیشرفت شهر ذره‌ای از پول خود چشم پوشی کند. به گفته عرب عضو شورای شهر، شهرداری ۳۰ درصد از درآمد خالص پروژه‌های تفریحی را پس از افتتاح از سرمایه گذار می‌خواهد! با این وضع چه اشتیاقی برای سرمایه گزاران میماند که در این شرایط جهنمی بیایند و پروژه‌های عظیم تفریحی بسازند؟

  در ابتدای سال ۳۰۰۰ میلیارد جذب سرمایه برای شهرداری تکلیف میشود، در پایان سال بگفته دیگر عضو شورا، نیمی از این مقدار هم محقق نمی‌شود و ۹۰ درصد آنچه محقق شده برای ساخت پاساژ و برج‌های مسکونی می‌باشد. دلیل این شکست و ناکامی چیست؟ آقای پاک فطرت پاسخ بدهید. زمان طفره رفتن بسر آمده. چه کردید با سرمایه گزاران که جرأت نکردند در شیراز تله کابین و پارک آبی و لونا پارک و آکواریوم و سافاری و … بسازند؟ اینکه چند تقاطع غیر همسطح ساخته شده دلیل نمی‌شود پشت آنها پنهان شوید و در قبال فرار سرمایه گزاران از شیراز و عقب ماندگی عمیق شیراز در ساخت امکانات تفریحی مدرن سکوت پیشه کنید….میگوئید پول نداریم این امکانات را خودمان بسازیم ، پس چطور املاک مردم را که میلیاردها قیمت دارند از جیب مردم برای ساخت مسجد و حسینیه و دانشگاه مهدویت به این و آن هدیه می‌دهید…؟!

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 6. شهر راز

  مطالب خوبی نوشتید. شهرداری شیراز در فضای مجازی اصلا فعالیت مطلوبی نداره. سایت خودش که خرابه و داغونه و خبرگزاری خاصی هم نداره. ولی شهرداری اصفهان خبرگزاری ایمنا رو داره که خیلی هم خوبه ، از سایت خود شهرداری اصفهان هم خبر ندارم.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. فرهاد

   شهرداری شیراز هم هفته نامه شهر راز را داره که فقط به تبلیغ و تعریف و تمجیداز شورای شهر و شهرداری شیراز و دادن وعده و وعیدهای بی سرانجام می پردازه!!!!!!!!!!

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 7. عابر سیزدهم

  عامو بروی شیراز خیلی کارا میشه کرد……ولی کی بیاد ای کارا ره بکنه معلوم نیست….تا وقتی همه انتظار دوشته باشن فقط شهرداری بیاد کار بکنه و بقیه خودشونه بکشن کنار همینه امیدوارم بتونیم به هم اعتماد کنیم، کار کنیم و نتیجه بگیریم

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 8. ستار

  اونایی که یه کاری بلدن از قضا همشون بیکارن
  مسئولان ذی ربط یا رفتن مرخصی یا نیستن و بیمارن :)))
  ممنون گزارش فوووق العاده خنده دار و در عین حال تاسف برانگیزی بود . خنده ی تلخ من از گریه غم انگیزتر است …

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 9. عرفان نوری

  امین جان؛ ممنون بابت این مطلب و این نازک بینی…
  در متن لینک سایتی از اصفهان را دادید که بنده چون خودم اصفهانیم کنجکاو شدم بیشتر دربارش تحقیق کنم. اول که لینک را دیدم تصور کردم باید مربوط به سایتی معروف یا حداقل با توجه به دنبال کردن چندین ساله بنده درباره مطالب پیرامون اصفهان، سایتی آشنا برای من باشد که در کمال تعجب نبود! همین باعث شد بیشتر پیگیر بشم. برای همین ابتدا رتبه الکسا این سایت را چک کردم که به عدد ۶ میلیون رسیدم…!!! دوستانی که آشنایی دارند میدانند این یعنی این سایت رتبه ۶ میلیون در تمام وبسایت های جهان داره که خیلی پایین است. برای همین مشخصات دامنه را چک کردم و متوجه شدم این سایت حدود یک ماه است راه اندازی شده و احتمالا مربوط به یک شخص است.

  این مطلب رو گفتم صرف یک نکته؛ متاسفانه این مشکل که شما فرمودید فقط در شهر و استان شما نیست. متاسفانه در تمام سازمان های دولتی و شبه دولتی ایران با مشکل روابط عمومی به خصوص در زمینه سایت مواجه ایم. بنده خودم چند وقت پیش تمام سایت های اصفهان را زیر و رو کردم تا یک موضوع بسیار پیش پا افتاده را پیدا کنم موفق نشدم…! متاسفانه ما با مدیرانی روبرو ایم که اوج زندگی خودشون در زمانی سپری شده که اینترنت نبوده و الآن درک درستی از این موضوع ندارند. متاسفانه جایگاه جوانان هم در سازمان های بزرگ معلوم هست.

  با توجه به موضوعی که اشاره کردین نمیشه حتی از مسئولین انتظار کاری جدی و اصولی در این زمینه داشت برای همین باید خود ما اگر واقعا شهر و استانمون برامون ارزش داره دست به کار بشیم (همون طور که احتمالا همین سایت اصفهان که معرفی کردید توسط یک شخص ساخته شده است) بنده خودم هم جدیدا سایتی درباره اصفهان درست کردم که فعلا قسمت وبلاگ اون فعال هست و در آینده انشاالله قسمت سایت که صرفا برای گردشگری هست و مطالب به زبان انگلیسی هم وجود خواهند داشت، فعال خواهد شد. من فکر میکنم اگر شما هم به دنبال پیشرفت شهرتون هستید باید خودتون دست به کار بشید. (بنده کم و بیش در زمینه وبلاگ و وبسایت فعالیت داشتم دوستان اگر واقعا مایل اند برای شهرشون اقدامی انجام بدن بنده میتونم کمکشون کنم. http://isfahannama.com/blog)

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 10. نادر

  متاسفانه اگر هر کسی با توجه به تخصص مربوطه سر جایش بود اینگونه اشتباهات بچه گانه رخ نمی داد ما کم کسایی را نداریم که در زمینه ی طراحی سایت بسیار متخصص هستند
  به امید روزی که هر کس در سر جایش باشد که این هم برای کسی که کار می کند بهتر است هم برای کسانی که اختیار امور را به آن فرد متخصص داده اند .
  همه نفع خواهیم برد.
  این است راه پیشرفت یک کشور و جامعه .
  یک راه حل ساده و عملی است.
  ولی به شرط اینکه مدیران و تصمیم گیران یک کشور یا شهردست از پارتی بازی و فراهم کردن شغل برای نزدیکان خود بردارند و یا حداقل برای اقوام خود متناسب با سواد و علاقه وتوانمندی هایشان شغل فراهم کنند.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 11. Heydar-Shz

  یکی از دلایل پیشرفت اصفهان نسبت ب شیراز غریب کش بودن مردم و مسئولین اصفهانیه! جوری ک ب افراد بومی تو همه زمینه ها بیشتر بها میدن تا افراد غیربومی؛ کاملا عکس وضعیت شیراز!
  از موقعی ک اغوش شهر ب روی هر غربتی و دهاتی باز شد باید فکر این روزا هم میبودیم یک مشت مسئول فوق العاده بدسلیقه، کم تجربه، و بعضا بی سواد. این وضعیت سایتشون بود بقیه شبکه های دسترسیشونم تعریف چندانی نداره! پیج ایسنتا شهردار و مابقی دستگاه های زیربط ک مراجعه میکنی، جز تصاویر ایین ها و همایش ها و جلسات مضخرف ک تهش یه دسته تره هم نیست، نمیبینی

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 12. Heydar-Shz

  شما فرمون شهر رو بدین دست افراد بومی و دلسوز شیراز ببینید وضع همینطور باقی میمونه یا ن

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 13. سعيد

  البته یک نکته ای را در مورد اصفهان در نظر نگرفتید
  اقدامات انجام شده در اصفهان ماحصل فعالیت صرف شهرداری نیست،بلکه تمام مسولین و سازمان های متولی با هماهنگی خوبی این اقدامات را انجام دادند
  مثلا در دوران بعد از برجام هر هیئتی که به تهران میرفت بعد از آن به اصفهان می آمد،حتی برخی موارد مثل هیئت آلمانی اول به اصفهان آمد و بعد تهران،اما این حاصل تلاش تنهای شهرداری نبود بلکه استاندار اصفهان هم بسیار زحمت کشیدند،البته پول بسیار زیادی از جیب اصفهان برای این سرمایه گذاران و هیئت ها صرف شد و به دلیل پابرجا بودن مشکلات بانکی هنوز اصفهان نتیجه این سفرهارا به خود ندیده است و پروژه هایی که ذکر کردید حاصل سرمایه گذاری های قبل است و ان شاء اله ماحصل سفرهای اخیر بعد از رفع مشکلات بانکی محقق خواهد شد
  اشتباهی که بسیاری از مردم می کنند ربط دادن تمامی مسائل شهری به شهرداری است،درحالی که مسولین و سازمان های زیادی متولی توسعه و مدیریت شهر هستند (به عنوان سازمان اجرایی و یا غیر اجرایی)مثلا شورای شهر ،استانداری،میزاث فرهنگی،سازمان آب و فاضلاب ،برق و…..

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 14. شیرازی

  بیایید این سیبل کردنها رو کنار بزاریم و راه حل پیشنهاد بدیم این قضایا با این جهت گیریها سرانجامی جز تفرقه افکنی نداره.

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
 15. گچسارانی

  من شیرازی نیستم و ساکن شیراز هم نه. ولی مطالبی رو خواستم دوستانه بگم. برخی دوستان از ادبیاتی نه چندان جالب در توضیح مشکلات شهرشون استفاده کردن مثل غربتی و … باید در جواب بگم نه سپردن امورات به افراد غریبه لزوما باعث پسرفت جامعه ای میشه و نه برخی مشکلات شهر شما به این دلیل هست، بلکه مشکل استفاده نکردن از نخبه ها و در عوض نشاندن افراد در جایگاههاییست که لیاقتش رو ندارن، وگرنه اگر افراد نخبه از هر جای کشور بیان و برای شهرتون کار کنن قطعا شهرتون ضرر نمیکنه، یه مثال واضح امریکاست که از هر جای دنیا و حتی از کشورهایی مثل ما افراد نخبه رو برای پیشرفت کشورشون جذب میکنن و در کنار اون نسلهای بعدیشون رو هم از لحاظ ژنتیکی بهتر میکنن. باید عمیقتر به مسایل نگاه کرد نه به صورت سطحی و احساسی.متاسفانه این مشکل شما با کمی شدت و ضعف در تمام ایران وجود داره و خاص شیراز نیست. تقاضای شما باید حاکمیت شایسته سالاری باشه نه حاکمیت قومی و قبیله ای و شهری البته قبول هم دارم که هیچ کس بیشتر از یک شیرازی دلش برای شیراز نمیسوزه ولی شما تنها کافیه نهایتش مدیریت های کلان خودتون رو شیرازی بذارین بقیه اگر از هر جایی باشن مهم نیست

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *