شهر یزد ثبت جهانی شد، هتل آسمان را ثبت جهانی کنید!

امین آل شمس؛ سایت خبری – تحلیلی شیراز۱۴۰۰: امروز خبری مسرت بخش به گوش ایرانیان رسید: ” شهر یزد به ثبت جهانی سازمان یونسکو رسید”. این شهر زیبا که به عنوان یکی از نخستین شهرهای خشتی جهان شهرت دارد، پس از سالها تلاش مسوولان موفق شد به عنوان نخستین شهر ایران، در آثار جهانی یونسکو ثبت شود.
شنیدن این خبر برای شیرازیها نیز مانند دیگر ایرانیان موجب خرسندی، افتخار و شادی بود. اما پس از این حس، یک سووال مشابه، ذهن شیرازیها و شیراز دوستان را به خود مشغول کرد: ” کی نوبت شیراز می رسد و سرانجام ثبت جهانی مجموعه زندیه چه شد؟ ”
با این سووال یادها به سمت هتل آسمان می افتد، پروژه ای که مانند بختک برروی ارگ کریمخان افتاده و مسوولان هم به نظر به طور کامل عقب نشینی کردند تا پس از تخریبی که بیشتر به یک نمایش برای اطمینان دادن به شهروندان درباره حراست از قانون و بافت ارزشمند تاریخی شیراز و مجوعه زندیه شبیه بود، همگان بیخیال این هتل و مشکلی که برای ثبت جهانی مجموعه زندیه ایجاد کرده اند، شوند!
نکته جالب آن است که این هتل در فاصله ای بسیار کم با ساختمان مرکزی شهرداری شیراز ( محل استفرار شهردار محترم شیراز )، معاونت شهرسازی شهرداری شیراز ( محل نظارت بر ساخت و سازهای شهر شیراز ) و سازمان میراث فرهنگی فارس به عنوان متولی ساخت و سازهای گردشگری – اقامتی در فارس قرار داشته و هیچکدام متوجه مشکل این ساختمان، ارتفاع آن و معضلی که برای مجموعه زندیه و ارگ کریمخانی ایجاد کرده، نشدند.

حال که وضعیت به این صورت است و هیچ تلاشی برای رفع مشکل مجموعه زندیه انجام نمی شود، هتل هم مراحل پایانی ساخت خود را می گذراند و مسوولان محترم نگرانی درباره شیراز و هویت آن ندارند، بهتر است مسوولان دخیل در ساخته شدن هتل آسمان به این شکل، پرونده ثبت جهانی این هتل را آماده و به عنوان سند افتخار و پایبندی خود به قانون و هویت شهر، تهیه و هرچه زودتر به یونسکو ارسال کنند تا درس عبرتی شود برای مسوولان دیگر شهرها به خصوص یزد! تا بدانند که ارزش یک شهر نه هویت، بناهای تاریخی و فرهنگ آن، بلکه ساختمان بی قد و قواره ای است که تمامی این موارد را به سخره گرفته و تهدید می کند.

علی رغم تمام اعتراضهای دوستداران میراث فرهنگی شیراز، هتل آسمان ساخته شد و به نظر هم نمیرسد دیگر اتفاقی برای آن بیفتد تا سهم شیراز از تمام آثار ثبت جهانی، پروژه مشترک باغهای ایرانی باشد که البته باغ ارم هم وضعیت مناسبی از لحاظ نگهداری ندارد. پس از بافت تاریخی شیراز که بهانه مبارزه با فساد، اعتیاد و قدیمی شدن خانه های آن و همچنین طرح توسعه حرم شاهچراغ درحال نابودی است، وضعیت مجموعه ارزشمند زندیه نیز بسیار ناامید کننده است. بناهای دوره صفویه نیز همه به بهانه ساخت مجموعه بین الحرمین تخریب شدند و اکنون تنها مدرسه تاریخی خان در کنار مجتمع تجاری درحال احداث نیکان محبوس شده تا نفس آن به شماره افتد.

عدم دلبستگی مسوولان شهر به هویت شیراز در کتار بی خیالی شهروندان شیرازی ( که البته تعداد شیرازیهای آن به حداقل رسیده است )، وضعیت کنونی شیراز را رقم زده است، شیرازی که دلسوز ندارد و صدای دلسوزان آن را کسی نمی شنود، پس مسوولان عزیز شهرمان، هرچه زودتر پرونده ثبت جهانی هتل آسمان را آماده کنید!

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

5 نظر

 1. امیر کامیار

  در اینکه برنامه ریزی صحیح برای ثبت جهانی‌ برخی‌ اماکن شیراز در نزد مسئولین نیست با شما موافقم…اما این لحن پر کنایه و تمسخر آمیز که ” هتل آسمان را برای ثبت جهانی‌ آماده کنید” در شأن و شخصیت صنعت نیمهٔ جان گردشگری و هتل سازی شیراز نیست. جوری صحبت نشود که مردم گمان کنند ارگ کریمخان آماده ثبت جهانیست و فقط هتل آسمان این روند را متوقف کرده…برای ثبت جهانی‌ ارگ مراحل و مقدمات بسیاری لازم است که تا کنون انجام آنها با کندی و بی‌ تحرکی همراه بوده است. پس مشکل تنها هتل آسمان نیست. ضمنا فراموش نکنید طبق تصمیم کلیه مقامات و کمیسیونهای شهرداری به تخریب ۲ طبقه رأی داده شد، حکم لازم الاجرا بود و بطور کامل و با قاطعیت اجرا شد و هیچ هم جنبه نمایشی نداشت. به نظرم نقد‌ها با کنایه و تمسخر نباید همراه شود و همانگونه که دوستان برای میراث فرهنگی‌ شهر که معلوم هم نیست یونسکو به ثبت جهانی‌ آنها نظر جدی درد یا نه مقاله می‌نویسند ، اندکی‌ هم به پیکر نیمه جان گردشگری شیراز بیندشند چرا که روند کند هتل سازی در شیراز و فرار سرمایه گزاران بخاطر همین بحث‌های تند حاشیه ای، دیر یا زود جایگاه نسبتا خوب هتلداری و گردشگری شیراز توسط شهرهائی که جذب سرمایه و تحرک خود را چند برابر کرده اند تسخیر خواهد شد.

  پاسخ
  1. شیراز۱۴۰۰

   دوست عزیز صحبت شما بسیار جای تامل و صد البته تاسف داره! اول اینکه این هتل ۴ طبقه تخلف داره، تنها چیزی در حدود نیم طبقه تخریب شد که مشخص هست نمایشی بوده کار برای قانع کردن افکار عمومی. ضمن اینکه هتل و هرچیزی که در این شهر ساخته میشه باید در خدمت هویت شیراز باشه و نفی اون! این نمیشه منطق که چون هتل نیاز داریم تحت هر شرایطی بیایم هتل بسازیم! خب اگه اینطور هست نظرتون چیه در کنار تخت جمشید مرتفع ترین هتل کشور رو بنا کنیم؟! اینکه مسوولان خواب هستن و کاری برای ثبت مجموعه زندیه نکردن موضوعی هست که در همین متن به اون اشاره شده ولی خب ربطی به اینکه این هتل مشکل داره، نداره!

   پاسخ
 2. فرهاد

  مرگ و ننگ بر مسئولین بی کفایت، بی غیرت و بی لیاقتی که چشم بر روی تخلف واضح و آشکار سازندگان این هتل بسته اند. شیراز صاحب ندارد شیراز به دست یک عده بی هویت و فرهنگ زدا و فرهنگ ستیز افتاده است. باید این جنایتی که در حق مردم شیراز شده است به گوش رییس جمهور برسد که شیراز جزو شهرهایی بود که بیشترین رای را به ایشان دادند و الان مردم شیراز توقع دارند که رییس جمهور از مظلومیت و معصومیت این شهر دفاع کند.

  پاسخ
 3. ستار

  تبریک به یزدیا .حقشونه .حتی ساختمان های بلندشون و هتل هاشون رو هنوز طبق معماری سنتی منطقه اشون میسازن تا همخوانی محیط رو از بین نبره .
  باید دید چه افراد بی مسئولیتی در شهرداری مجوز ساخت دادند به هتل اسمان وگرنه سرمایه دار رو ولش کنی روی خود تخت جمشید هم هتل میسازه

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *