شماربازدید کنندگان نوروزی از آثارتاریخی فارس بیش از ۹٫۶ میلیون نفراعلام شد

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ودبیرستاد اجرایی خدمات سفر فارس درباره آمار بازدید از اماکن تاریخی ، گردشگری، طبیعی و مذهبی استان فارس در ایام نوروز ۹۶ گفت:۹ میلیون و ۶۶۸ هزار و ۷۵۲ نفر در این ایام از این آثار دیدن کردند.
مصیب امیری افزود:‌از ۲۵ اسفند ۹۵ تا ۱۳ فروردین ۹۶ ، سه میلیون نفر از حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) ، ۳۶ هزار نفر از مسجد تاریخی وکیل و۳۱ هزار نفر از مسجد نصیرالملک در شیراز ، ۲۸ هزار و ۵۰۰ نفر از امام زاده اسماعیل در فسا ، ۲۸ هزار و ۵۰۰ نفر از امام زاده سید حسین (ع) در کازرون ، ۶۶۵ هزار نفر از امام زاده آقام شهید (ع) در فراشبند و سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از سایر امامزادگان و بقاع متبرکه در استان فارس بازدید داشتند .
وی گفت:‌همچنین در مدت مذکور،مجموعه فرهنگی حافظیه با ۴۴۹ هزار و ۶۹۱ نفر بازدید کننده در صدر اماکن گردشگری فارس قرار دارد.
امیری گفت: پس از آن مجموعه جهانی تخت جمشید با ۳۷۴ هزار و ۵۰۶ نفر، مجموعه فرهنگی سعدیه با ۲۷۹ هزار و ۸۰ نفر ، مجموعه جهانی پاسارگاد با ۱۶۱ هزار و ۹۹۱ نفر ، مجموعه فرهنگی ارگ کریمخان زند با ۱۵۱ هزار و ۷۱۷ نفر بازدید کننده ، مجموعه کاخ ساسانی فیروزآباد با ۱۰ هزار و ۸۸۷ نفر و مجموعه ساسانی بیشاپور کازرون با ۷ هزار و ۲۲۲ نفر در رتبه های بعدی هستند که بیشترین بازدید کننده را به خود اختصاص داده اند .
مدیرکل میراث فرهنگی فارس با اشاره به اماکن گردشگری تحت پوشش شهرداری شیراز نیز گفت : همچنین از ۲۵ اسفند ۹۵ تا ۱۳ فروردین ۹۶ بیش از ۳۷ هزار و ۳۵۲ نفر از باغ دلگشا ، ۴۸ هزار و ۳۰۸ نفر از باغ جهان نما و ۴۵ هزار و ۱۲۸ نفر از آرامگاه خواجوی کرمانی در شیراز بازدید داشتند .
امیری با بیان اینکه بیش از ۳۲ هزار و ۱۲۰ نفر از خانه زینت الملک تحت پوشش بنیاد فارس شناسی نیز بازدید داشتند ، ادامه داد : اماکن تاریخی همچون باغ جهانی ارم با ۲۰۶ هزار و ۱۳ نفر ، نارنجستان قوام با ۴۹ هزار و ۸۶۴ نفر و موزه تاریخ طبیعی با ۵ هزار و ۸۳۶ نفر تحت پوشش دانشگاه شیراز نیز جزو اماکن پر بازدید در ایام نوروز بودند.
وی با اشاره به جاذبه های طبیعی فارس که تحت پوشش اداره کل محیط زیست استان می باشند اضافه کرد : در تاریخ های مذکور ۱۴ هزار و ۴۲۵ نفر از آبشار مارگون ، ۱۸ هزار و ۸۸۰ نفر از تنگ بستانک (بهشت گمشده) و ۱ هزار و ۴۲۹ نفر از پارک ملی بمو دیدن کردند .

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

7 نظر

 1. شهر راز

  قبلا ۱/۵ میلیون نفر توسط معاون گردشگری کشور اعلام شده بود! البته ایشون فقط اماکن تحت نظارت میراث فرهنگی را حساب کرده بودند که در اون آمار هم استان فارس اول بود و چیزی در حدود دو برابر اصفهان و حالا با در نظر گرفتن کل آثار گردشگری استان ، چه تحت نظارت میراث و چه غیر از آن ، که ۹/۵ میلیون نفر اعلام شده ، باز هم دو برابر بازدید کنندگان اصفهان که ۵ و خوده ای میلیون نفر اعلام شده ، هست!
  اینو در جواب آندسته از هموطنان اصفهانیمون عرض کردم که معتقدند ، اصفهان بازدید کنندگان بیشتری داره و شهر اول گردشگری ایران هست و خارجی ها واسه دیدن اصفهان میان ایران و اصفهان شهر گذری نیست و چیز هایی از این دست!
  البته اینو بگم که اصفهان زیبایی های خودش رو داره ولی اگر در مسیر تهران به شیراز نبود ، مسافرانش بسیار کمتر از حالا میشد!

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. شهر راز

   هموطنان اصفهانیمون یه لطفی بکنند ، دیگه از این سخنان کلیشه ای دست بردارند!
   یکی از این دوستان لینکی را در اصفهان سیتی گذاشته بود تحت عنوان نصف جهان چگونه گردشگران را به ایران جذب می کند! بعد در همون لینک رییس میراث فرهنگی اصفهان صراحتا اعلام کرده بود در سال ۹۵ ، ۳۵ هزار گردشگر خارجی وارد اصفهان شده ، اگر فرض کنیم غرض ۳۵۰ هزار نفر بوده ، باز هم درست نیست که در برابر استان فارس با ۳۹۳ هزار گردشگر خارجی ، یک اصفهانی لینک بذاره که چطور نصف جهان گردشگران را به ایران جذب می کند!
   جالب اینجاست که در بالای این متن که در مورد اصفهان گفته شده بود ، عکس مسجد نصیرالملک رو هم گذاشته بودند!
   دوباره یکی از همین عزیزان لینکی گذاشته بود و این قسمت از اون که نوشته بود ((اصفهان زیبا تر از شیراز هست)) را بولد کرده بود و در اصفهان سیتی و تبریز مدرن منتشر کرد!
   لطفا از خواب بیدار بشید و دست از این صحبت ها بردارید!
   این صحبت ها رو کردم ، به این دلیل که دوستان گمان نکنند در کامنت قبلی ، الکی اسم اصفهان رو آوردم!

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
   1. محسن

    متاسفانه از انتشار نظرات افرادی مثل شما در سایت اصفهان سیتی جلوگیری نمیشه. شما آقای شهرراز، کارت شده دعوا راه انداختن در سایت اصفهان سیتی با دادن کامنت های بی ربط و تنش زا. دست بردار. تبریزیها به اندازه کافی نقش شمارو ایفا میکنن اونجا.

    موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

 2. شهر راز

  محسن جان ، من نمی دونم منظور شما از جمله ی دوستان توجه کنند که همین امروز مثلا یکی از دوستان اصفهانی بدون اینکه صحبتی در مورد اصفهان داشته باشم ، در وبلاگ اصفهان سیتی مطلب زیر را نوشته! حالا شما قضاوت کنید پاسخ محترمانه دادن به چنین شخصی یعنی به راه انداختن دعوا؟
  (( حالا تو اون قسمت چیزی هم ساخته شده؟ کدوم برج اداری/تجاریه مدرن؟ کدوم مال؟ کدوم مجموعه های تجاری/تفریحی؟ کدوم موسسات و بنگاه ها و…؟ از طرفی می فرمایی بافت مرکزی و تاریخی شهر هم دست نخورده و یکدست مونده! باشه! حالا اونجا کدوم پروژه ای اجرا شده؟ کدوم پروژه عظیم احیا و مرمت و بازسازی؟ کدوم پروژه بزرگ زیباسازی و ساماندهی و منضبط کردن اصناف و…؟! هیچی! شیراز در اون بخش شهری مملو از خیابانها و کوچه های زشت و دخمه و بی حساب و کتاب و بناهای فرسوده و کثیف و زشت و راسته های مغشوش و نامرتب و نازباست! ما با فرسودگی طرفیم نا به تاریخ و قدمت! خودت رو فریب نده. در شیراز پروژه ای اجرا نمیشه. فرم در شهرسازیه شیراز اهمیتی نداره مادامی که محتوایی برای ریختن در اون فرمها وجود نداره. پس شما پز چی رو میده؟ ))

  این دوست اصفهانیمون شیراز رو با زاغه های اطراف بمبعی هند اشتباه گرفته! یکی نیست بگه آخه اگه شیراز اینقدر بد ریخت و زشت و فرسوده و بدردنخور هست ، چرا اولین شهر گردشگری خارجی ایران و بعد از مشهد دومین شهر گردشگری داخلی ایران هست؟
  جالبته ، توریست های خارجی برای دیدن بافت فرسوده و تاریخی کثیف و زشت هست که شهری مثل شیراز را به اصفهان ترجیح داده اند! آمار گردشگران گویا هست! دقیقا چی هست و چه زمانی من بی ربط و تنش زا پاسخ دادم؟ بله در بحث با افراد بی منطقی مثلنصف جهان و سلام و مجید و رضا و امثالهم قاطعانه هم کامنت گذاشتم ، دلیل نمیشه یه اصفهانی بیاد هر چی دلش خواست بگه و ما هم هیچی نگیم!
  چشم ، شما رعایت کنید و کاری به کار شیراز نداشته باشید ، ما هم چیزی نمیگیم!

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ
  1. Heydar-Shz

   شهر راز ازت میخوام دیگه تو وبلاگ اصفهان نظراتتو منتشر نکنی حتی اگه کاربرای اصفهانی اسم شیرازو وسط کشیدن. به این دلیل گفتم چون مدیر وبلاگ اصفهان داره جانبدارانه نظراتو تایید میکنه و اگه دقت کرده باشی بیشتر کامنتای تنش افرین رو منتشر میکنه تا کامنتای بدون حاشیه. من خودم چند بار نظرات مثبت نوشتم ولی متاسفانه در کمال تعجب دیدم تایید نکرد

   موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

   پاسخ
 3. فرهاد

  انشاالله به روزی برسیم که این تعداد توریست خارجی وارد کشور و استانمان شود تا چرخ صنعت گردشگری به حرکت درآید. به نظر من حضور گردشگران داخلی که اکثرا در چادر و مدارس اسکان می یابند دردی را دوا نمی کند

  موافق یا مخالف: Thumb up 0 Thumb down 0

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *