کاشت یک میلیون درخت در ارتفاعات شیراز

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شیراز، اجرای طرح کاشت رایگان نهال، برگزاری جشنواره بهارنارنج و سومین جشنواره برترین فضاهای سبز خانگی، پروژه‌های آبخیزداری و توسعه فضای سبز پراکنده در شهر را از مهمترین برنامه‌های این سازمان برشمرد.

به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از ایسنا منطقه فارس سعید معصومی در جمع خبرنگاران گفت: همزمان با روز درختکاری، شهرداری شیراز در قالب طرحی، کاشت رایگان نهال در مقابل واحدهای مسکونی شهروندان را اجرایی خواهد کرد.

وی گفت: در این طرح، کاشت نهال توسط شهرداری انجام می‌شود و نگهداری از درخت بر عهده شهروندان خواهد بود با امید اینکه شاهد توسعه فضای سبز پراکنده که به‌مراتب تاثیرگذاری بیشتری نسبت به فضای سبز متراکم، در پاکیزگی هوای شهر و پیشگیری از بروز بسیاری از مشکلات دارد، باشیم.

معصومی توضیح داد: شهروندان می‌توانند با مراجعه به نشانی اینترنتی شهرداری شیراز، نسبت به کسب اطلاع پیرامون طرح کاشت رایگان نهال، اطلاعات لازم را کسب کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه هزینه نگهداری هر متر مربع فضای سبز شهری، سالانه ۵۰ هزار تومان است، گفت: توسعه فضای سبز بدون توجه به برنامه‌ریزی مناسب در حفظ و نگهداری از این عرصه‌ها، تاثیرگذار نخواهد بود؛ با توجه به هزینه سنگین نگهداری فضای سبز، مشارکت شهروندان را می‌طلبد.

معصومی با یادآوری اینکه شهرداری شیراز طی سال‌های اخیر بالغ بر یک میلیون درخت در ارتفاعات اطراف شیراز کاشته است، به اقدامات اجرایی شده برای استفاده از ظرفیت‌های بارندگی و آبهای جاری برای آبیاری این درختان اشاره داشت.

او گفت: با اجرای طرح‌های مطالعاتی، موضوع انجام پروژه‌های آبخیزداری را در حاشیه‌های شیراز دنبال کرده و تاکنون بالغ بر ۱۲ پروژه را انجام داده‌ایم؛ با توجه به تاثیرات بسیار گسترده طرح‌های آبخیزداری در افزایش سطح آب‌های زیرزمینی، هزینه اندک اجرای این طرح‌ها و تاثیرات مطلوب آن بر قنات‌ها و چاه‌های آب، کار دنبال خواهد شد.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری شیراز با اشاره به تاثیرات توسعه فضای سبز در ارتقا سلامت شهروندان، خواستار ورود خیرین به این عرصه شد و گفت: اقداماتی را در استقبال از فصل بهار و با هدف شاداب‌سازی فضای شهر برای شهروندان در دستور کار قرار داده‌ایم.

به گفته او، واکاری فضای سبز شهری، اجرای گلکاری گسترده، تهیه و نصب المان‌های طراحی شده متناسب با فضاهای شهری مختلف و تلاش برای شاداب‌تر شدن محیط شیراز در ایام بهار را از اقدامات در دستور کار برشمرد.

معصومی همچنین از اجرایی شدن برنامه جشنواره بهارنارنج در شیراز خبر داد و گفت: این جشنواره قراراست دهم اردیبهشت ماه سال آینده در باغ دلگشا برگزار شود.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری گفت: سال آینده جشنواره‌ای با عنوان زندگی پیاده در شهر نیز مد نظر قرار دارد که نهم اردیبهشت سال ۹۶ و با هدف توسعه فضاهای پیاده‌راه در نقاط مختلف شیراز، اجرایی می‌شود.

معصومی در ادامه به برنامه‌های پیش‌بینی شده این سازمان برای روز درختکاری و هفته منابع‌طبیعی اشاره و اضافه کرد: کاشت بذر در ارتفاعات، غرس نهال در نقاط مختلف شیراز با مشارکت مردم، توزیع نهال بین مردم، آموزش کاشت نهال و نگهداشت درخت و فضای سبز به علاقه‌مندان و …. از ۱۵ تا ۲۵ اسفند اجرایی خواهد شد.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

5 نظر

  1. m-r

    یکی به داد فضای سبز شیراز برسه . هزاران درخت چنار و افرا در خیابان ها و پارکهای شهر در حال نابودی است و این درحالی است که شهرداری به شرکتهای خصوصی برای حفظ و نگهداری فضای سبز شهر پول پرداخت میکنه و این شرکتهای برای آسانی کار خودشان با اطلاع از بی توجهی مسئولین ، فضای سبز شهر را آب پاشی میکنند و از آبیاری خود داری میکنند وماشاهد خشک شدن اکثردرختان سطح شهر هستیم . اولویت نخست حفظ باغها و فضای سبزهری است بعد اطراف شهر.

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *