تاریخ : یکشنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۹ Sunday, 17 January , 2021
2

۴۰۰ باغشهر غیرمجاز در نوبت قلع و قمع

 • کد خبر : 31511
 • ۲۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۵

«خبر جنوب» نوشت مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از صدور حکم قلع و قمع برای ۴۰۰ باغشهر در شیراز خبر داد.

مجید اختری با بیان اینکه حتی یک قطعه باغشهر مجاز در شیراز وجود ندارد، افزود: تمامی باغشهرهای شیراز غیرمجاز هستند و هیچ قطعه باغی تحت عنوان باغشهر به صورت مجاز در شیراز نداریم.
وی بیان داشت: متاسفانه سودجویان در شیراز بیش از ۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی که بخش عمده ای از آن، اراضی مرغوب و درجه یک بوده را از تولید خارج کرده و آن را فدای نیت سودجویانه خود نموده اند.
اختری با اشاره به اینکه مجموعه های باغشهرسازی، از این محل سودهای کلانی به جیب زده اند، افزود: ۱۰۰ مجموعه باغشهر سازی در شیراز به صورت غیرمجاز اقدام به تخریب و خردکردن اراضی کرده و ۵۰ هزار قطعه باغشهر غیرمجاز را به قیمت های کلان به مردم فروخته اند.
وی تصریح کرد: تمامی باغشهرهای شیراز، چه آنهایی که نام ارگان های خاص را بر خود دارند و چه آنهایی که متعلق به بخش خصوصی است، غیرمجازند و هیچ کدام مجوز امور اراضی جهاد کشاورزی را ندارند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز با بیان اینکه باغشهرسازی، امنیت غذایی نسل آینده و نسل فعلی را تهدید می کند، اضافه کرد: با خارج شدن اراضی کشاورزی از چرخه تولید و ورود آن به چرخه تجارت، امکان تولید محصول در این اراضی وجود ندارد و آب و دیگر نهادههایی که میتوانستیم آن را صرف تولید محصولات کشاورزی برای تامین امنیت غذایی مردم کنیم، صرف اموری می شود که فقط جنبه تفریحی برای مردم دارد و صاحبان باغشهرها فقط برای تفریح پایان هفته از آن استفاده می کنند.
اختری تصریح کرد: این معضل هم امنیت غذایی نسل فعلی و نسل آینده را تهدید می کند و هم به خاطر کاهش تولید به دلیل خروج این اراضی از چرخه کشت محصولات کشاورزی، وابستگی غذایی به خارج از کشور ایجاد می نماید.
وی با بیان اینکه علاوه بر باغشهرها، عمده باغ رستوران های حوالی شیراز نیز غیرمجاز هستند، اضافه کرد: اگر فردی قصد تغییر کاربری اراضی را دارد بایستی تقاضای خود را به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز و یا مراکز جهاد کشاورزی تابعه ارائه دهد تا در کمیسیون مرتبط در استان درخصوص این موضوع تصمیم گیری شود.
اختری با تاکید بر اینکه هیچ اداره ای حق ارائه خدمات آب، برق، گاز و ایجاد مسیرهای دسترسی به باغشهرها را ندارد، افزود: ارائه این خدمات تخلف است و پرونده تخلف برای ادارات فعال در این زمینه صادر می شود، کما اینکه تاکنون پرونده های زیادی برای افراد مسئول و مدیرانی که بدون توجه به نبود مجوز از امور اراضی اقدام به خدمات رسانی به این باغشهرها کرده اند، تشکیل و برای پیگرد قانونی به مراجع قضائی ارسال شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز در ادامه از شروع تخریب و قلع و قمع باغشهرها در شیراز خبر داد و گفت: بیش از ۱۵۰۰ پرونده باغشهرسازی تاکنون بررسی شده که حکم قلع و قمع برای حدود ۴۰۰ قطعه از این باغشهرها صادر گردیده و به زودی این احکام با همکاری امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی، نیروی انتظامی و مقامات قضائی اجرا خواهد شد.
به گفته اختری، حدود یک ماه پیش ۷ قطعه باغشهر تخریب گردید که این اقدام به زودی با شدت بیشتری از سر گرفته خواهد شد.
وی با بیان اینکه قلع و قمع باغشهرها بستگی به تخلف های صورت گرفته دارد، گفت: دیوارکشی، ساختمان سازی، استخر و… همگی از مصادیق تخلف در زمینه تخریب اراضی کشاورزی است. همه این بناها در قلع و قمع تخریب خواهد شد و تلاش می کنیم اراضی را به شکل و شمایل روز اول بازگردانیم.
اختری با بیان اینکه قلع و قمع و صدور حکم در برابر باغشهرها، تب تند باغشهرسازی را فرو نشانده و عامل بازدارنده برای معاملات غیرقانونی این اراضی شده است، افزود: خوشبختانه به دلیل آگاهی مردم نسبت به غیرمجاز بودن باغشهرها، شاهد رکود بازار خرید و فروش این قطعات هستیم.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شیراز بیان داشت: عمده باغشهرها در شیراز در مناطق خوش آب و هوا همچون منطقه ارژن و یا سیاخ دارنگون و قسمت هایی از حومه شیراز ساخته شده است.
وی گفت: در ساخت این باغشهرها متاسفانه اراضی کشاورزی به بهای اندکی از کشاورزان خریداری شده و گاهاً دیده شده هر هکتار را یک میلیارد تومان به خریداران باغشهرها فروخته اند.
اختری بیان داشت: متاسفانه به دلیل آنکه خریداران باغشهر، باغدار و کشاورز نیستند و این قطعات را با هدف تولید محصول و کار اقتصادی نخریده اند و تنها به جنبه تفریحی آن نگاه می کنند، هیچ اقدام فنی برای نگهداری از درختان کاشته شده در قطعات مذکور نکرده و به همین دلیل این باغشهرها تبدیل به کانون
آفات شده اند.وی گفت: نوع آفات و بیماری در این باغشهرها بسته به نوع درخت کاشته شده در آن، متفاوت است. مثلا برخی باغشهرها تبدیل به کانون آفت مگس میوه مدیترانه،کرم گلوگاه انار و یا کرم سیب شده و باعث شیوع این آفات گردیده اند. همچنین برخی باغشهرها به کانون بیماری های قارچی تبدیل شده است.
اختری با تاکید بر اینکه باغشهرسازی کاملا برخلاف اهداف وزارت جهاد کشاورزی است، افزود: خردشدن اراضی کشاورزی نه تنها اراضی را اقتصادی نمی کند بلکه به دلیل جلوگیری از اجرای سیاست یکپارچه سازی اراضی، تولید را از صرفه اقتصادی می اندازد.
وی تصریح کرد: فلسفه حفظ کاربری اراضی کشاورزی، رسالتی است که جهاد کشاورزی در قبال نسل فعلی و آینده کشور برعهده دارد چرا که زمین اصلی ترین عنصر در تولید محصولات کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی است.

 

>
نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.
telegram
لینک کوتاه : https://shiraz1400.ir/?p=31511

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 4در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۴
 1. واعظان کاین جلوه در محراب و منبر میکنند
  چون به خلوت میروند آن کار دیگر میکنند
  مشکلی دارم ز دانشمند مجلس بازپرس
  توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر میکنند
  گوییا باور نمیدارند روز داوری
  کاین همه کار دغل در حق مردم میکنند(حافظ)

 2. ببینیم و تماشا کنیم
  مگر میشه پشت سر هرباغ شهر یه ادم بزرگی هست نه فقیر فقرا

 3. این همه داد میزنیم که آب نیست کشاورزی باید تعطیل بشه بعد ایشون تازه میگه باید کشاورزی کنیم
  واقعا باید به حال فارس افسوس خورد که همچین آدمهای متهجری در راس امور قرار دارند
  میگه که مجبور میشیم محصولات کشاورزی رو وارد کنیم
  خوب وارد کنیم.چی میشه؟
  ایران تو اوج تحریم گندم وارد میکرد
  چی شد؟
  آیا اگه گندم و ذرت و برنج و … وارد میکردیم بهتر از این نبود که منابع گرانبهاتر از طلا و نفت رو هدر بدیم برای محصولات کشاورزی که میتونیم با بهای فوق العاده ارزون تهیه کنیم؟
  تمام علل عقب افتادگی و خشکسالی و نابودی طبیعتمون آدمهای احمقی مثل ایشون هستن
  چرا این دلواپسین مغز فندقی کنار نمیرن که افراد با سواد و لایق به راس امور بیان

 4. جالب هست که ایشان و مسول این شهر درخواب تشریف دارن و حتی از حوضه کاری خودشون هم خبر ندارن
  مشکل باغشهرها که کار بسیار خوبی هست این هست که بدون مدیریت و سر خود در مقطعی تفکیک شدن و بعضا جانمایی خوبی جهت تامین منابع اب و تعداد قطعات تفکیکی رعایت نگردیده وگرنه توی این بی ابی هر انسان عامی میفهمه که باغ و باغداری علاوه بر اینکه ارزش اقتصادی بیشتری داره به اب خیلی کمتر هم نیاز داره اقای مسول و ما هم مجبوریم به سمت باغداری بریم و چه بهتر که شمای مسول هم همکاری کنی و باسپردن این کار به مردم هم تولید داشته باشیم و هم مکانی باشه برای تفریح و فرار مدم از این ترافیک و الودگی و شلوغی و مریضی شهر
  مسول جان زمینهای منطقه سیخ زمینهای موات بوده که هیچ کشاورزی در ان انجام نمی شده جهت اطلاع
  چشمها را باید شست جور دیگر باید دید

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.