تاریخ : یکشنبه, ۲۴ تیر , ۱۴۰۳ Sunday, 14 July , 2024

آخرین اخبار

کمبود زمین مسکن ملی در صدرا ساخت ۶ شهرک جدید مسکونی در فارس 🎥: آخرین وضعیت احداث دوربرگردان اردی‌بهشت شیراز – تیر ۱۴۰۳ ثبت ملی ۹ درخت کهنسال در فارس حافظیه همچنان در صدر پربازدیدترین جاذبه تاریخی کشور در نوروز پیروزی تیم بسکتبال لیموندیس شیراز برابر تیم مس رفسنجان دو کشته و سه مصدوم در برخورد کامیون با خودرو سواری 🎥: مرگ ۸ نفر بر اثر گازگرفتگی در فارس 📸 افتتاح باند جنوبی بزرگراه کوهسار و سپس تعطیلی آن! فجرسپاسی برابر نفت مسجد سلیمان شد 📸 برداشت گل نرگس از بزرگترین نرگس زار دیم کشور شکست تیم لیموندیس شیراز مقابل نماینده آبادان 🎥 معرفی پروژه پارک آبی شیراز 🎥 ادامه روند ساخت بزرگراه شرق شیراز ارایه لایحه بودجه ۲۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی شهرداری شیراز در سال ۱۴۰۳ پروژه نیمه کاره و شکست خورده المان ورودی غربی شیراز خرید آنلاین تنقلات تا ۵۰% تخفیف در شیراز: لذت خرید بدون دردسر حوادث بی پایان رانندگی در آزادراه شیراز – اصفهان 🎥 تصاویر هوایی از طبیعت برفی فارس گلایه شهردار شیراز از شرایط تامین واگن برای خط ۲ مترو

13

تخریب باغشهرهای غیرمجاز شیراز نیمه کاره رها ماند

 • کد خبر : 21294
 • 18 شهریور 1394 - 8:11

۳۰ باغشهر اطراف شیراز در حالی دیروز قرار بود زیر تیغ لودر برود و از بیخ و بن خراب شود که راننده لودر وسط راه جا زد و از ترس تهدید عده ای،بر ترک موتور یکی از صاحبان باغشهرها پرید و فرار را بر قرار ترجیح داد.
به گزارش شیراز۱۴۰۰ و به نقل از «خبرجنوب»، صبح دیروز چند ساعتی پس از طلوع خورشید مدیر امور اراضی فارس به همراه ۶۰ پرسنل نیروی انتظامی و نماینده دادستان در راستای مبارزه با آن چه که زمین‌خواری نامیده می شد به همراه خبرنگاران راهی منطقه دریمه و خالد آباد در ۲۰ کیلومتری شیراز شد تا با یک دستگاه لودر اجاره ای، ‌با تخریب باغشهرهای غیرمجاز هم جلوی ادامه ساخت و ساز را بگیرد و هم اراضی ملی و تصرف شده را به حالت اولیه برگرداند. در برنامه این گروه تخریب ۳۰ باغشهر بود که این تعداد به دلیل ضیق وقت به ۱۷ باغشهر رسید اما با تخریب ۴ باغشهر راننده لودر بنای ناسازگاری گذاشت و ابتدا به بهانه خراب بودن لودر و نداشتن گازوئیل حاضر به ادامه همکاری نشد اما پس از مدتی با دادن تذکر جدی مبنی بر سرانجام عدم تمکین از دستور دولتی، پایش را روی گاز گذاشت و از جلوی بزرگترین و زیباترین باغشهری که قرار بود در منطقه دریمه تخریب شود با سرعت گذشت و خودش را به منطقه خالد آباد رساند. در خالدآباد و قبل از ورودی منطقه باغشهری که با تابلو توسعه باغات فارس، برای خودش تشکیلاتی به هم زده از لودر پایین پرید و اعلام کرد لودر فاقد سوخت است. این بهانه تراشی وی را مسئولان با دادن یک گالن ۱۰ لیتری گازوئیل رفع کردند اما راننده بعد از آن که گازوئیل را در باک لودر خالی کرد بناگاه ترک یک موتور پرید و فرار را بر قرار ترجیح داد تا بدین شیوه پرونده تخریب باغشهرهای غیرمجاز را با یک مشکل جدی رو به رو سازد، مشکل نبود تجهیزاتی که باید در اختیار سازمان امور اراضی باشد و به هر دلیلی فارس فاقد این امکانات است.
شواهد بیانگر آن بود که تهدید صاحبان باغشهرهای منطقه دریمه و خالد آباد کار خودش را کرده بود و راننده لودر دیگر حاضر به تحمل تهدید و نفرین باغداران نبود.
اما مشکلات عظیم فارس از ساخت و ساز باغشهرهای غیر مجاز یک طرف و مشکل مردمی که به اتکای اسم و رسم افراد اقدام به خرید آن کرده بودند هم یک طرف. دیروز صاحبان ناراضی و عصبانی این باغشهرها سوالات زیادی داشتند که اغلب بی‌پاسخ ماند. صاحبان این باغشهر ها دلخور و ناراضی از اقدام دولت در تخریب باغشان این سوال را مطرح می کردند که وقتی این باغشهرها ساخته می شد مسئولان کجا بودند که نیامدند جلوی ساخت و ساز را بگیرند.
این افراد که دلهره از دست رفتن اموالشان به خوبی در چهره شان هویدا بود حرف های زیادی برای گفتن داشتند و شاید تامل برانگیزترین قسمت سوالشان آن بود که چرا تخریب را از منطقه محروم دریمه شروع کرده‌اند و کسی سراغ ویلا سازی های آ‌ن چنانی در صدرا، گویم، سیاخ دارنگون و … نمی رود، مکان هایی که به زعم اهالی دریمه،‌ باغشهر مسئولان و مدیران استان در آن محدوده ها قرار دارد.
یکی از این افراد با بیان این که هیچ گاه این ظلمی را که در حق اهالی دریمه شد فراموش نخواهد کرد با الفاظ شدید الحنی گفت: ۱۰ سال پیش این باغشهر را در طرح طوبی به پشتوانه اسم شرکت و صاحب شرکت فروشنده قطعات ۱۵ میلیون تومان خریدیم. در برگه‌ای که به عنوان سند توسط شرکت ذی ربط صادر شد اعلام گردید که حق ساخت و ساز ۷۰ متری و دیوارکشی یک متری را داریم حالا چطور شده که همان مجوزی که مُهر سازمان جهاد کشاورزی هم پای آن است را مجوز رسمی نمی دانند؟
این صاحب باغشهر ادامه داد: اهالی این منطقه هر تانکر آب ۵ هزار لیتری را ۵۰ هزار تومان خریده اند حال درست است به اسم قانون می گویند این باغشهرها غیرمجاز است؟
یکی دیگر از افراد معترض که با نشستن درون چنگک لودر نمی خواست اجازه تخریب را بدهد گفت: چرا جهاد کشاورزی حالا یادش به تخریب افتاده؟ چرا همان موقع که ما با هزار جان کندن از فاصله ۳۰ کیلومتری مصالح ساختمانی می آوردیم و اینجا دیوارکشی می کردیم یا ساختمان می ساختیم یادش نبود که کار ما غیرقانونی است؟
یکی دیگر از صاحبان باغشهر که مرد میانسالی بود با فریاد خطاب به مسئولان گفت: چرا در این ۳۰ سال نگفتید آقای فلانی نساز، آقای فلانی پول و پس اندازت را در این بیابان خرج نکن؟ چرا گذاشتید یک شرکت عظیم به اسم یک فرد شکل بگیرد؟ زمین ها را تکه تکه کند و به ما بفروشد؟ حالا که تمام سرمایه دوران کاری‌ام را خرج این باغشهر کرده و با ۱۰۰ میلیون تومان خرج زمین و مصالح، آن را به سرانجامی رسانده ام می خواهند خرابش کنند؟
یکی دیگر از این افراد که دیگر نایی برای فریاد زدن برایش باقی نمانده بود گفت: چه زمانی به من اعلام کردید نساز؟ چرا وقتی می ساختیم نیامدید و جلوی مرا نگرفتید؟ من که شبانه باغشهر نساختم، روز روشن بود و جلوی چشم همه؛ آیا آن موقع خواب بودید؟
باغدار دیگری که معتقد بود این کار فقط ضعیف‌کشی است گفت: «گر حکم شود که مست گیرند در شهر هر آن که هست گیرند»، نباید فقط باغشهر چند قشر ضعیف را که پارتی و یا اسم و رسمی ندارند خراب کنند و کاری به ویلاسازی های آن چنانی در غرب شیراز نداشته باشند. من مطمئنم امروز باغشهر چند ضعیف را از بیخ و بن از جا درمی آورند و آن ها را ترکه ای به کف پای دیگران می کنید. مطمئنم این کار یک ماه نشده ول می شود و کاری به دانه درشت ها ندارید.
اما حرف های باغدار دیگری هم شنیدنی بود؛ این باغدار می گفت که چرا روزی که بیابان های خالد آباد و دریمه را مسطح کردند و دفتر و دستکی راه انداختند و حتی جاده را مسدود کرده و اتاق نگهبانی مخصوص فلان شرکت راه انداختند مسئولان جلوی کار را نگرفتند و اجازه دادند هزاران میلیارد تومان پول مردم در این باغ شهر ها هزینه شود؟ حالا هم که به بهانه کمبود آب به جان باغشهرها افتاده اند چرا ضعیف کشی می کنند و سراغ باغشهرهایی که استخر شیشه ای، ‌سونا، ‌جکوزی و … دارند نمی روند؟
وی می گفت که به جز هزینه ده ها میلیونی برای خرید یک باغ دو سه هزار متری، شش ماه ششصد هزار تومان هم بابت پول آب به شرکتی که این اراضی را واگذار کرده پرداخت می کند.
یکی دیگر از باغداران نیز در پاسخ به این صحبت مسئولان که دلیل تخریب این باغشهرها کمبود آب است گفت: چند ساختمان و دیوار که آب مصرف نمی کند، اگر مساله شما کمبود آب است باید درختان باغشهرها را قلع و قمع کنید نه ساختمان ها و دیواره های آن را.
مدیر امور اراضی فارس نیز در جواب این افراد با بیان این که چاره ای به جز اجرای دستور قضایی ندارد گفت: تمام آب شرب شیراز سرازیر منطقه دریمه و خالد آباد می شود و برای حفظ منابع آبی چاره ای به جز قلع و قمع اماکن غیرمجاز در حال ساخت در باغ شهر ها نداریم.
عبدالعلی کریمی افزود: ما مخالفتی با درختکاری نداریم اما ساخت و ساز آب می‌خواهد و نمی گذاریم کار در باغشهرهای جدید از حد باغداری و زراعت بگذرد.
وی گفت: دیواره ها و ساختمان های در حال ساخت طبق تبصره ۲ ماده ۱۰ با دستور قضایی قلع و قمع می شود و برای قلع و قمع باغشهرهای ساخته شده نیاز به حکم قضایی و رای دادگاه داریم.
کریمی با اشاره به عدم رعایت اصول فنی در ساخت و سازهای درون باغشهرها گفت: یک زلزله کوچک، ‌این اماکن را روی سر صاحبانش خراب می کند.
مدیر امور اراضی فارس تاکید کرد: تمامی تخریب‌های صورت گرفته با اخطار و تذکرهای قبلی و به علت عدم اعتنای صاحبان باغشهرها به این اخطارها انجام شده است و هیچ کدام به صورت ناگهانی نبوده است.
کریمی در خصوص عدم همکاری راننده لودر گفت: این لودر متعلق به یک فرد غیردولتی است و متاسفانه با وجود دریافت پول، به دلیل تهدیدهای صورت گرفته از سوی صاحبان باغشهرها حاضر به ادامه همکاری نشد.
کریمی تصریح کرد: این اقدام به هیچ عنوان ما را از راهی که برای مبارزه با زمین خواری و حفاظت از اراضی در پیش گرفته ایم باز نمی دارد.وی گفت: این باغشهرها قرار بود در قالب طرح های درختکاری نگهداری شود اما متاسفانه تبدیل به مکانی برای تفریح پایان هفته مردم شده است.وی با اشاره به درختان خشک شده و آفت زده باغشهرها گفت: کار صاحبان باغشهرها هیچ گاه باغداری نبوده و به دلیل نگاهشان به باغشهرها به عنوان یک مکان تفریحی، تلاشی برای مبارزه با آفات درختان آن صورت نگرفته و این آفات بلای جان باغات و زمین های کشاورزی اطراف این باغشهرها شده است.

telegram

لینک کوتاه : https://shiraz1400.ir/?p=21294

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 8در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۸
 1. جالب است بدانید، دریمه، یکی از مستضعف ترین پروژه های باغشهری است که حتی آب آشامیدنی و برق هم ندارد.
  تمامی باغشهرهای این ناحیه، برای هر قطعه سند رسمی سیم سرب دارد و حتی دارای مجوز رسمی برای ساخت ۷۰ مترمربع ساختمان است.

  در روز روشن به مالکان اتهام زمین خواری می زنند، در حالیکه عمر و سرمایه مردم برای آباد کردن زمین هایی را تحت نظر نماینده ولی فقیه (آیت الله حائری) و در موسسه فلاحت در فراغت با تاییدیه منابع طبیعی و جهاد کشاورزی، به کارمندان به قیمت هر قطعه ۸۰۰ هزار تومان فروختند. (فکر کنم ۱۵ سال پیش بود)

  خجالت هم نمی کشند، در انتهای متن خبر آورده ده از این باغات در آخر هفته برای تفریح خانواده خود استفاده می کنند،
  خیلی توی این مملکت تفریح و سرگرمی ایجاد کرده اید که حالا به شما فشار می آید که مردم در زمینی که از بیابان بوده
  ۴ تا درخت سبزدرست کرده اند، آخر هفته یک زیلو پهن کنند و دور هم باشند؟!

  حتا باید سبد بدست برن وسط بلوار چمران و میدان دروازه قرآن بشینند و دود ماشین ها را میل کنند و شماها و فرزندانتان برای تعطیلات به کشورهای دیگر بروید…

  آخه این چه وضعیتیه که هر گروهی سر کار می آید؛ تمام امضاهای مدیران قبلی را زیر سوال می برد
  اگر این واگذاری ها مشکل دار بود، چرا ۱۵ سال سکوت کرده اید؟
  نهاد های نظارتی شما کجا بودند؟

  پروژه دریمه، حدود ۴۰۰ باغدار دارد که متراژ هر باغ ۲۴۵۰ متر است (باغ هم که چه عرض کنم، چهار تا زیتون و بادام بوده است) این پروژه که یک شبه سر در نیاورده است!

  حتی قرار بود پس از ساخت قبرستان احمدی که روبروی این پروژه است، به آن ها برق نیز بدهند، حالا یک شبه ورق برکشته!

 2. اقدامات عجیب و ظالمانه این مسئولان جای تعجب دارد، زمانی‌ با حمایت و دستور آقای حائری و اطرافیان‌شان انواع شرکت‌های باغ شهری نظیر فلاحت در فراغت، طوبی‌، احسان و ….آزادانه فعالیت میکردند. مجوز احداث ویلا هم می‌دادند. هیچ مقام مسول یا مقام قضایی هم جلوی این شرکت‌ها را نمی‌گرفت…. هیچکس هم نمیگفت غیر قانونیست، خوب مردم بیچاره هم سرمایه‌ها یشان را آوردند ریختند در این باغ شهر‌ها ….حالا بعد از ۱۰ – ۱۵ سال یهو اومدن میگن غیر قانونی‌ است!! مردم چه گناهی کردند که باید ضرر کنند؟ چرا با زمین خواران واقعی و دانه درشت برخورد نمیشه…؟؟ این باغ شهرها بیابانهای خالی‌ و خشک را به آبادی تبدیل کرده ، اگه این زمین‌ها مال دولت بوده چرا همون موقع جلوشو نگرفتن؟ ۱۵ سال بعد یادشون افتاده؟حالا جوری میگن شده محل تفریح مردم انگار مردم بیچاره دارند جنایت میکنند! اصولا تفریح و شادی در شیراز برای مسئولان معنای جنایت میده…

 3. اما متاسفانه تبدیل به مکانی برای تفریح پایان هفته مردم شده است.!!!!!!
  وای پناه بر خدا !!!
  مردم چه کارای ننگ آوری میکنن!!!
  این دیگه کیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. واقعا برای شیراز متاسفم که همیشه مردمش باید مورد ظلم واقع بشن!!

  تا اونجا که بنده اطلاع دارم، منطقه دریمه نتنها زراعی نبوده، بلکه یکسری زمین های بایر بوده که در حدود ۱۵ سال پیش با نظارت نماینده ولی فقیه (آیت الله حائری) در قالب طرح فلاحت در فراغت، با نامه تاییدیه بیت رهبری و تایید منابع طبیعی و جهاد کشاورزی در اختیار مردم قرار گرفته. همچنین دارای مجوز ساخت ۷۰ متری و دیوار کشی ۱ متری نیز بوده است.
  جالب اینجاست که آقایان مسئول به اسم مبارزه با زمین خواری روی این منطقه دست گذاشتن، در صورتی که زمین خواری در منطقه ای که دارای مجوز تایید شده جهاد کشاورزی جهت باغشهری و به صورت قانونی است، کاملا بی معنیست.
  این درحالی است که زمین خواران واقعی در مناطق خوش نشین صدرا و گویم به راحتی اقدام به تصرف و ساخت و ساز به صورت غیر قانونی میکنند، و دلیل اصلی قربانی شدن مناطقی مانند دریمه، منافع آقایان مسئول به دلیل سرمایه گذاریشان در صدرا و .. می باشد.
  به نظر بنده تمامی این اقدامات سیاسی و در جهت منافع عده ای خاص است، و گفته های غیر عقلانی شخصی مانند مدیر امور اراضی فارس گواهی بر آن است.

 5. چرا این مسئولین و اون قاضی که این حکم رو داده اول نیومده حکمی رو به اون کلاه بردارای بزرگ بده که این باغها رو فروختن که بیان پول مردمو بهشون برگردونن بعد هر کاری میخوان با این باغها بکنن چون زورشون به حائری و دار دستش نمیرسه میان مظلوم کشی میکنن

 6. واقعادننگ اور است.کاملا مشخص است برای ایجاد نارصایتی بین مردم و برهم زدن همدلی دولت و مردم در سالی که آقا سال همدلی نامیدند انجام می شود.وگرنه میشه جلو توسعه اینده را گرفت. از کی تاحالا آباد سازی و درختکاری وتفریح جرم شده؟ایشان اگر دلشون بحال منابع طبیعی میسوخت با ایجاد دفاتر مشاوره وراهنمایی مردم به انه یاد میدادند که درختان بانیاز ابی کم بکارند.تصور کنید روزی که باغات قصرالدشت ساخته نیشد یکی با بیل مکانیکی همه را خراب میکرد.ارزو میکنم مسوولین سرعقل بیایند وراه صحیح حفظ منابع ملی را انجام دهند.مدیریت کشت و کنترلوهزار مسیر دیگر وجود دارد چرا برای اولین حرکت بسراع مردم میروند و خسارت به ثرمایه های مردم می زنند؟

 7. سلام بنده سالها پیش بصورت قسطی اقدام به خرید یک باغشهر کردم و بعد از زدن از دهن زن و بچم تونستم تسویه کنم و منتظر دریافت سند هستم و با خون و دل تونستم دوتا اتاق توش بسازم ، چقدر از اهواز کیلومترها رفتم و به درختاش رسیدم حالا سزاواره بیان و بخوان تخریبش کنن اگه فقط اگه یه نفر به من تذکر و اطلاع داده بود مگه دیوونه بودم سرمایه زندگی و زن و بچمو اونجا هزینه کنم حالا هم باید اگه مشکلی هست جلوی ساخت و ساز بیشتر رو بگیرن و اطلاع رسانی کنن نه اینکه بیان تخریب کنن و مارو به خاک سیاه بشونن

 8. تفریح برای مردم حرام است..
  کاری میکنن که آخر هفته هم جون بکنی و کار کنی نه اینکه به تفریح برسی…

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.