پرونده مرمتی مسجد وکیل پس از 5 سال بسته می شود

مسجد وکیل

مسجد وکیل

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از بسته شدن پرونده مرمتی 10 اثر شاخص تاریخی استان تا آخر امسال خبر داد. به گزارش شیراز1400، مصیب امیری در گفت وگو با خبرنگار سرویس گردشگری «خبرجنوب» با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 60 کارگاه مرمتی در اماکن تاریخی و فرهنگی فارس فعال است، گفت: طبق پیش بینی های صورت گرفته، مرمت 10 اثر شاخص تاریخی فارس تا آخر امسال به پایان خواهد رسید.
به گفته وی، مسجد وکیل، دیوانخانه و عمارت هفت تنان در شیراز، همچنین تیمچه صرافیان آباده، حمام تاریخی خرامه و مسجد و مدرسه خان در جهرم از جمله آثار شاخصی هستند که طبق برنامه ریزی ها، مرمتشان تا آخر امسال به پایان می رسد.
امیری با بیان اینکه در فارس 80 پروژه مرمتی مصوب وجود دارد، افزود: امسال بیش از 60 بنای تاریخی در استان در حال مرمت است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در بخش دیگری از این گفت وگو، به مرمت مسجد تاریخی وکیل اشاره کرد و گفت: با توجه به منحصربه فرد بودن و ویژگی های معماری و تزئیناتی که مسجد وکیل دارد، پرونده مرمتی این بنای مذهبی از سال 90 گشوده شده که طبق برنامه ریزی ها، مرمت مسجد در دهه فجر پایان می یابد.
امیری اضافه کرد: امسال بیش از 300 میلیون تومان اعتبار برای مرمت تکمیلی این بنای تاریخی تخصیص یافته است.
وی با بیان اینکه مرمت مسجد وکیل طی 5 سال اخیر بالغ بر یک میلیارد و 200 میلیون تومان هزینه داشته است، گفت: روند مرمت همواره کند است چرا که مرمت آثار تاریخی باید با دقت و حساسیت انجام شود تا خدشه ای به آثار وارد نگردد.
وی در ادامه درخصوص پرونده مرمتی مسجد تاریخی وکیل، اظهار داشت: قسمت های مختلف این مسجد تاریخی شامل سنگفرش ها، کاشیکاری ها، حوض، سنگ های جداره و پشت بام مرمت شده و هم اینک نیز تعویض سنگفرش‌های مسجد در حال انجام است که به زودی تکمیل خواهد شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه با اشاره به اینکه مسجد وکیل بنای دوره زندیه در شیراز است که 84 سال قبل در فهرست ملی به ثبت رسیده، افزود: این بنای مذهبی نه تنها کاربری خود را همچنان حفظ کرده بلکه به یکی از جاذبه های گردشگری و فرهنگی استان بدل شده است.
به گفته امیری، وجود کاشیکاری های منحصربه فرد، ستون های سنگی بنا و محراب و تزئینات معماری که در بنا وجود دارد، این مسجد تاریخی را به یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری استان تبدیل کرده است.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

1 نظر

  1. رضا

    انشاله كه عمارت زيباي ديوان خانه جنب ارگ كريمخان كه از بناهاي شاخص دوره زنديه و مركز تصميمات حكومتي كريمخان بوده و معماري زيبايي هم داره اما اداره پست قديم به حريم اون تعرض كرده بود، هرچه زودتر بروي شهروندان و گردشگران باز بشه

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *