تاریخ : چهارشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۳ Wednesday, 17 April , 2024

آخرین اخبار

حافظیه همچنان در صدر پربازدیدترین جاذبه تاریخی کشور در نوروز پیروزی تیم بسکتبال لیموندیس شیراز برابر تیم مس رفسنجان دو کشته و سه مصدوم در برخورد کامیون با خودرو سواری 🎥: مرگ ۸ نفر بر اثر گازگرفتگی در فارس 📸 افتتاح باند جنوبی بزرگراه کوهسار و سپس تعطیلی آن! فجرسپاسی برابر نفت مسجد سلیمان شد 📸 برداشت گل نرگس از بزرگترین نرگس زار دیم کشور شکست تیم لیموندیس شیراز مقابل نماینده آبادان 🎥 معرفی پروژه پارک آبی شیراز 🎥 ادامه روند ساخت بزرگراه شرق شیراز ارایه لایحه بودجه ۲۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی شهرداری شیراز در سال ۱۴۰۳ پروژه نیمه کاره و شکست خورده المان ورودی غربی شیراز خرید آنلاین تنقلات تا ۵۰% تخفیف در شیراز: لذت خرید بدون دردسر حوادث بی پایان رانندگی در آزادراه شیراز – اصفهان 🎥 تصاویر هوایی از طبیعت برفی فارس گلایه شهردار شیراز از شرایط تامین واگن برای خط ۲ مترو گازگرفتگی ۳۸ نفر در استان فارس تبلیغات گسترده در صفحات اینستاگرام شیراز بازگشت خطوط شبانه اتوبوس به شیراز ورود سامانه بارشی به فارس

13

یک روز سوت و کور برای شهری با شهرت جهانی

 • کد خبر : 27581
 • 16 اردیبهشت 1395 - 16:15
روز شیراز۱۵ اردیبهشت، روز شیراز است؛ روزی که در تقویم کشورمان به ثبت نرسیده اما شیراز ی ها با رایگان شدن اتوبوس های درون شهری و چندین پوستر و بیلبورد تبلیغاتی متوجه می شوند روز شهرشان است. شهری که علاوه بر وجود مردمان مهماننواز و مهربان دارای بناهای تاریخی و فرهنگی و باغات متعددی است .شهری که سالهاست عنوان سومین حرم اهل بیت (ع)را از آن خود کرده است. اینجاشیراز است شهری که بنا بر اسناد تاریخی در دو هزار و ۵۰۰ سال قبل آبادی بزرگی بوده است و نامش هم در کتیبه های تخت جمشید آمده است اما بنا بر تاریخ ساخت مسجد عتیق شیراز، قدمت این شهر به یک هزار و ۲۰۰ سال قبل بر می گردد و چنانچه نیم نگاهی به سفرنامه گردشگران خارجی و مورخان دوره اسلامی بیندازیم متوجه می شویم تاریخ شکل گیری شیراز وساخت بناها و باغ های این سرزمین قدمت دیرینه ای دارد .
امروز روز شیراز است. روزی که به باور برخی از کارشناسان حوزه فرهنگی و گردشگری هنوز ملی نشده و کمتر گردشگری و یا حتی شیرازی از وجود آن باخبر است.
روزی که به واسطه آن هیچ گردشگری وارد شیراز نمی شود و حتی تور خاص و ویژه ای هم به اسم روز شیراز تهیه نشده و به گردشگران هم معرفی نمی شود و آن طور که فعالین این حوزه می گویند روز شیراز یک روز کاملا معمولی است و تنها با اجرای چند برنامه فرهنگی و هنری به یک روز خاص و جذاب برای مردم و گردشگران بدل نمی شود.
گرچه شیراز دارای خواهرخوانده های متعددی است و شهرها و کشورهای هدف گردشگری هم چندسالی است برای آن تعریف شده و باید در روزی که به نام این شهر است تبلیغات گسترده ای در سطوح ملی و بین الملی صورت گیرد اما شواهد موجود حکایت از چیز دیگری دارد و شیراز به درستی و تخصصی معرفی نمی شود.
مهران سوخکیان کارشناس گردشگری اداره کل میراث فرهنگی فارس در این رابطه به خبرنگار ما می گوید: شهرهایی چون تهران، البرز، کرج، اصفهان، بوشهر، یزد، کرمان، زاهدان، بندرعباس و مشهد از جمله شهرهای هدف گردشگری شیراز و کشورهایی چون عراق، آلمان، فرانسه، چین و ایتالیا کشورهای هدف گردشگری شیراز می باشند.
وی ادامه می دهد: با توجه به اینکه شهرهای هدف گردشگری شیراز مشخص هستند جا دارد که در این شهرها تبلیغات گسترده ای در طول سال صورت گیرد.
سوخکیان با ذکر مثالی به تکمیل سخنانش می پردازد و می گوید: به طور مثال کشوری چون عراق و شهر مشهد جزء بازارهای هدف شیراز محسوب می شوند از این رو می توان با تبلیغات گسترده و موثر در شهر مشهد، گردشگران عراقی و زائرینی که به شهر مشهد سفر می کنند را جذب کرد و نیازی به تبلیغات گران قیمت در این کشور نیست.
۱۵ اردیبهشت به عنوان روز شیراز انتخاب شایسته ای نیست
در ادامه این گفت وگو، امیر سبوکی رئیس انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی فارس بر مردمی شدن روز شیراز تاکید می کند و می گوید: برپایی برنامه های روز شیراز نباید در گرو برنامه ریزی چند ارگان و اداره خاص باشد بلکه مردم این شهر باید در برپایی برنامه ها مشارکت کنند.سبوکی ادامه می دهد: روز شیراز باید تاثیر مهمی بر فرهنگ، اقتصاد و روابط اجتماعی شهر داشته باشد، اما متاسفانه طی
سال های اخیر این موضوعات نه تنها مطرح نشده بلکه اتفاق خاصی هم مبنی بر توسعه گردشگری شهری رخ نداده است.
مشاور شهردار شیراز در ادامه با تاکید بر اینکه ۱۵ اردیبهشت به عنوان روز شیراز انتخاب شایسته ای نیست، می گوید: اگر بخواهیم مقایسه ای با کشورهای دیگر داشته باشیم عموماً برگزاری جشنواره ها و برنامه های ویژه یک روز خاص در زمان غیرپیک و سفر صورت می گیرد اما انتخاب روز شیراز در زمانی صورت گرفته که این شهر مملو از گردشگران داخلی و خارجی است.
سبوکی اضافه می کند: در اردیبهشت ماه شیراز که این شهر به دلیل آب و هوای مناسب و وصف ناپذیرش در قرق گردشگران خارجی و داخلی است ،هتل های این شهر ظرفیت خالی ندارند از این رو نمی توان برای روز شیراز تور خاص و یا بسته سفر تهیه کرد.
مشاور شهردار شیراز با انتقاد از نبود یک برنامه مدون و اصولی جهت معرفی روز شیراز در چنین روزی می گوید: روز شیراز به جای آنکه روزی ملی و فراملی باشد روزی کاملا محلی است و تنها به اجرای چند برنامه فرهنگی و هنری اکتفا شده است.
رئیس انجمن صنفی راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی فارس ادامه می دهد: با توجه به اینکه بازارهای هدف گردشگری شیراز سال ها قبل مشخص شده، جا دارد برنامه ریزی ها برای معرفی شیراز و تبلیغ برای سفر به این شهر در بازارهای هدف در طول سال صورت گیرد.
شیراز ثبت جهانی می شود
در ادامه این گفت وگو شاپور رستمی معاون امور زیارتی و گردشگری استاندار فارس نیز بر لزوم معرفی شیراز در کشورهای هدف گردشگری تاکید می کند و می گوید: معرفی و تبلیغات شهر شیراز و فارس باید به خارج از خاک استان و کشور کشیده شود تا شاهد ورود گردشگران خارجی به این استان باشیم.
معاون استاندار فارس در ادامه گردشگران خارجی را مبلغان مناسبی برای معرفی فارس به دنیا می داند و می افزاید : باید از هر فرصتی برای معرفی شیراز و فارس استفاده کنیم تا صنعت گردشگری رونق چشمگیری بگیرد.
رستمی همچنین از رایزنی و پیگیری در خصوص ثبت جهانی شیراز به عنوان شهر ادبیات خبر می دهد و می افزاید: با برنامه ریزی های صورت گرفته و نشست هایی که با کارشناسان یونسکو داشتیم همچنین همکاری دانشکده ادبیات شیراز و شهرداری امیدواریم هرچه سریعتر شیراز در فهرست جهانی به ثبت برسد.
معاون استاندار فارس اضافه می کند : انتخاب شهر شیراز در این فهرست نیازمند یک سری زیر ساخت هاست که باید هر چه سریعتر تامین شود. وی همچنین به تاثیر اجرای برنامههای خواهر خواندگی های شهر ها اشاره می کند و میگوید: در سال جاری پیگیری در رابطه با افزایش
خواهر خوانده های شیراز را در دستور کار داریم که بی تردید چنین اقداماتی تاثیر بسزایی در معرفی شیراز در بعد بین المللی دارد.
در ادامه این گفت وگو، احمد همتی بوشهری معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار شیراز نیز طی سخنانی، تبلیغات برون شهری برای معرفی هرچه بیشتر شهر شیراز را ضروری می داند و می گوید: شهرداری ها و میراث فرهنگی دو سازمان و ارگانی هستند که باید در این عرصه فعال تر عمل کنند و به طور حتم معرفی شهری چون شیراز در خارج از استان، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.
وی ادامه می دهد: شکی نیست با تبلیغات و معرفی شهر شیراز در شهرهای هدف، شاهد توسعه و رونق گردشگری و اقتصادی استان فارس خواهیم بود.
روز شیراز یک رویداد گردشگری است
در این رابطه سیدموید محسن نژاد، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، روز شیراز را یک رویداد مهم گردشگری دانست و بر ضرورت توسعه گردشگری در فارس تاکید و می افزاید: استفاده از رویدادها در واقع باید تاثیر مثبتی برای صنعت گردشگری و پایداری اشتغال داشته باشد.
محسن نژاد اضافه کرد: بی شک می توان روز شیراز را در فصول کم مسافر و یا زمانی که شیراز خالی از گردشگر است، انتخاب کرد تا به بهانه روز شیراز و اجرای جشنواره ها و تورهای گردشگری، شاهد رونق و توسعه گردشگری و درآمدزایی در شهر شیراز باشیم.
وی اضافه می کند: اکثر مناسبت ها، فرصتهای طلایی و مناسب برای توسعه گردشگری محسوب می شوند و تنها با یک مدیریت واحد می توانیم شاهد رونق گردشگری باشیم.
معاون گردشگری فارس با بیان اینکه تبلیغات روز شیراز از دروازه قرآن خارج نمی شود، می گوید: با اینکه شهرها و شورهای هدف گردشگری شیراز مشخص شده است اما برای روز شیراز در این شهرها تبلیغ صورت
نمی گیرد و حتی تورهای ویژه گردشگری هم برای چنین روزی به اجرا درنمی آید.
محسن نژاد با تاکید بر اینکه روز شیراز باید در تقویم ملی به ثبت برسد، می افزاید: یونسکو شیراز را به عنوان یکی از شهرهای مهم میراث معنوی می شناسد اما هنوز شهروندان این شهر با پتانسیل های معنوی، مذهبی و گردشگری آن آشنایی کامل ندارند.
وی در ادامه اضافه کرد: با تبلیغات مناسب و هدفمند وهمچنین اجرای مناسبت های خاص می توان در فصول مختلف سال شاهد حضور گردشگران و حتی ماندگاری بیشتر آنها شد.
telegram
لینک کوتاه : https://shiraz1400.ir/?p=27581

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 15در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱۵
 1. روز شیراز همان ۱۵ اردیبهشت میباشد . کافی هست تغییر روز دهیم تا شهرهای رقیب این روز رو تصاحب کنند . اگر در روز شیراز ظرفیت هتلها تکمیل هست باید هتلهای جدید ساخته شود نه اینکه روز شیراز رو تغییر دهیم .
  درتمامی سال میتوان جشواره برگزار نمود . به طور مثال در مهرماه میتوان جشنواره بین المللی دهه حافظ رو برگزار نمود .

  • به عقیده من کار بسیار مناسبی که میشه انجام داد نه تنها حذف روز شیراز در اردیبهشت
   بلکه ثبت ملی اون و اضافه کردن کارناوال ها و جشنواره ها در این روز
   و از طرفی اصافه کردن هفته شیراز به تقویم ملی هست
   اما مثلا ۵ ماه بعد
   یعنی یه روز شیراز در اردیبهشت
   و یک هفته شیراز در اوایل مهر که برنامه هایی اجرا کنن که مد نظرشونه
   توجه کنیم که شیراز به شهر گل و بلبل معروفه
   و بهترین نحوه نمایش اون در اردیبهشت هست نه ماه دیگه ای
   عوض کردن روز شیراز به نظرم پاک کردن صورت مساله هست وحالا که بعد گذشت ۱۰ ۱۵ سال از روز شیراز میگذره عوض کردن این روز انگار بخای یه درخت ۱۰ ۱۵ ساله رو از ریشه بکنی و یه جای دیگه بکاری. همون درختم ممکنه خشک شه

 2. متاسفانه ویژه برنامه خندوانه در روز شیراز چنگی به دل نزد و به نظر من نتوانست شایستگی های پایتخت فرهنگی ایران را به خوبی به ایرانیان نشان دهد

  • درود ،منم با شما موافقم اقای فرهاد،ولی همینکه حداقل در یک برنامه محبوب ملی روز شیراز رو معرفی کردند اقدام بسیار شایسته ای بود:)
   مثلا یک مورد اینکه در این برنامه شهردار میتونستند ظرفیت های شیراز رو معرفی کنن

  • سلام شاید نظر شما درست باشه ولی این رو در نظر بگیرید که این برنامه تنها برنامه ای بود که با تمام توان روز شیراز رو جشن گرفت ، کاری که تا الان اصلا انجام نشده بود

 3. شیراز کز ان ملک ایران بود افتخارش

 4. ضمن عرض عذر خواهی اما بهتر نبود تیتر بهتری را برای این مقاله اختصاص می دادید.
  شاید روز شیراز در حد این شهر برگزار نشد اما در روز شیراز هرساله اتفاقاتی میفتد که در هیچکدام از شهرهای دیگر نظیرش وجود ندارد.
  این یعنی یک نقطه خوب و امید که بهتر است در این ایام تیتر های امیدوار کننده قرار داده شود.
  شاید بهتر است در میان اظهار نظرهایمان به اختلاف قومی وشهری دامن نزنیم
  شیراز در ایران معروف است که مردمش با هیچ قوم دیگری اختلاف ندارند بهتر نیست ما به عنوان شیرازی این اخلاق را زنده کنیم
  شیراز یعنی شهر فرهنگ های متفاوت شهری که در آن کلیسا و کنیسه و مسجد باهم وجود دارد. شهری که در آن پارس و ترک و لر و عرب و… باهم هستند.
  این نقطه قوت است نه نقطه ضعف.
  احساس میکنم که شاید بهتر با شد کمی فضای سایت شیراز ۱۴۰۰ عوض شود با نگاه های امیدوارانه و درعین حال آگاهانه.
  ۱۵ اردیبهشت–۲۰ مهر–۱۷آبان–۱اردیبهشت
  ما در حقیقت ۴ روز شیراز و فارس داریم.

 5. سلام
  بی تحرکی و بی انگیزه ای در همه مناسبت ها وجود داره، در کل با عرض معذرت شهر یتیمه..
  شهر رقیب اول اردیبهشت شبکه سراسری رو قرق کرده بود.
  برنامه خندوانه هم فقط به همت محمد بحرانی بود… و گرنه این مسئولینی که من میبینم قد این ایده ها نیستن،، دیگه عادت کردیم… مسابقات کشتی ده، دوازده روز دیگس اونم در سطح جهانی همه آرزشونونه همچی موقعیتی ولی ما…. هی چی بگم

 6. به هر حال خوبه که اینقدر آیه ی یأس نخونیم .روز شیراز در پر بیننده ترین برنامه ی تلوزیونی ایران با تمام توان معرفی شد و این خودش یک حرکت فرهنگی بزرگه که همانندش واسه شهر های دیگه کم پیش میاد یا اصلا پیش نمیاد .منظور منم از شهر های دیگه همون شهر های رقیبه نه شهر های کوچیک. چرا هرکاری تو این شهر میکنن هی مردم میان کامنت میذارن اصفهان بهتر انجام شده توی تبریز فلان کارو کردن ما نکردیم، مشهد فلانه، بابا بس کنید انقدر نسبت به خودتون و داشته هاتون و کارایی که داره تو شهرتون داره انجام میشه بی تفاوت نباشین.بخدا اگه اصفهانیا و تبریزیا و تهرونیا و مشهدیا مثل ما بودن الآن خودشونو میکشتن که چرا واسه شیراز برنامه ی خندوانه گذاشتن،چرا توی شیراز جام جهانی کشتی برگزار میکنن ، چرا اتفاقات بین المللی فرهنگی و ورزشی و درمانی و… توی شیراز انجام میشه.نباید فقط به شهر های دیگه نگاه کنیم یکم از بیرون به شهر خودتون نگاه کنید ببینید چه اتفاقاتی توی شیراز داره میفته که بسیار دهن پر کن تر از اتفاقات سایر شهر هاست.این نظر کلی منه:چشم هارا باید شست جور دیگر باید دید!

  • من یه سوال دارم الان با توجه به آماری که خود مسئولین صدا و سیما میدن بیننده های شبکه های صداوسیما ازجمله شبکه یک سیما بشدت کاهش پیدا کرده و شاید عده ای محدود و از ظبقه خاص و بیشتر در شهرستان های کوچک و روستا ها بیننده داشته باشه
   اما باز طبق امار صدا و سیما شبکه نسیم و بخصوص برنامه خندوانه از امار بالای بینندگان برخورد ار است و حتی اقشار خاص جامعه که ماهواره هم میبینن بیننده و دنبال کننده این برنامه هستند بنظر من هدفگذاری خوبی بوده و نباید زیاد شلوغش کنیم ۱۰۰% با مشورت با مدیران شبکه استانی این تصمیم گرفته شده

  • بسیار موافقم.
   نباید به چیزای ریز درشت همش منفی نگاه کنیم.

 7. درسته که رسالت خبرگزاریها انتقاد هست اما هر نقدی به معنای بد دیدن وقایع نیس.بهتر کمتر دنبال بد دونستن داشته ها باشیم.فضایی سایت شده پرناامیدی.به نطر من برنامه ها بد نبودن برای شیراز.تاریخ هم عالیه.

 8. خیلی از مردم ایران اصلا نمیدونستند که ۱۵ اردیبهشت روز شیراز هست و برگزاری روز شیراز در برنامه خندوانه باعث میشه که در اینده گردشگر بیشتری در روز و هفته شیراز به اینجا بیایند .
  برنامه خوشا شیراز هم از شبکه ۵ سراسری از این به بعد پخش خواهد شد .
  هزینه روز شیراز در برنامه خندوانه توسط شهرداری شیراز پرداخت شده است و باید از شهرداری تشکر کرد و انشاالله این برنامه دائمی باشد .

 9. بله برنامه ی خندوانه بعد از مناظره ی انتخاباتی سال ۸۸ پر بیننده ترین برنامه ی تلوزیونی تاریخ تلوزیون ایران شناخته شده.

 10. یه اتفاق خوب دیگه ای که افتاده اینه که برنامه خوشا شیراز تونسته توی شبکه ۵ (شبکه تهران قدیم) از این به بعد پخش شه
  این به خاطر آمار بالای مخاطبین و استقبال مردم بوده

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.