پخش مستند شیراز از شبکه‌های ARTE و ZDF

26_Logo-2004-195x110معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار شیراز گفت: مستندهایی درباره فرهنگ و هنر شیراز از دو شبکه «زد دی اف» آلمان و «آرته» فرانسه پخش می‌شود. به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از فارس، احمد همتی پیش از ظهر امروز در نشستی که با حضور مدیر دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد برگزار شد، اظهار داشت: امسال با رویکرد جدیدی به استقبال هفته شیراز می‌رویم که برنامه فاخر نمایش آثار «اوکر» هنرمند بزرگ آلمان در مورد حافظ پیش‌درآمد آن است.

وی افزود: این برنامه برای نخستین بار رقم خورد با توجه به خواهر‌خواندگی شیراز با وایمار به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا و رابطه گوته و حافظ، مبادلات خوبی بین شیراز و وایمار رقم خورده که تبادل گروه‌های فرهنگی و هنری در سالروز بزرگداشت حضرت حافظ و ساخت المان حافظ-گوته در وایمار در همین راستا انجام می‌شود.

همتی ادامه داد: با وجود ۸۷ ساله بودن، این هنرمند تجسمی با الهام از حافظ ۴۲ اثر هنری فاخر و ماندگار را خلق کرده که در ۱۲ اردیبهشت در جوار آرامگاه «خواجه راز» با حضور مسئولان کشوری و استانی رونمایی می‌شود.

وی اضافه کرد: این آثار در پارلمان آلمان مورد توجه اروپاییان قرارگرفته و مدت ۳۰ روز نیز در نگارخانه «تار و پود» مرکز اسناد ملی در معرض دید علاقمندان هنرهای تجسمی خواهد بود.

همتی بیان کرد: اتفاق خوب این است که گروهی مستندساز به همراه آقای اوکر از دو شبکه «زد دی اف» آلمان و «آرته» فرانسه ۵۷ دقیقه مستند از اماکن دیدنی شیراز تولید و در این شبکه‌ها پخش می‌کنند تا شهر شیراز بار دیگر توانمندی‌ها، ظرفیت‌ها و آثار زیبای خود را از طریق این شبکه‌ها به مردم جهان معرفی کند.

معاون شهردار شیراز ابراز داشت: با توجه به آن‌که گردشگری در شمار صنعت‌های پردرآمد است این رویداد می‌تواند در راستای رونق‌بخشی به اقتصاد شیراز نیز باشد.

وی متذکر شد: تاثیر این امور فرهنگی در معرفی شهر شیراز بسیار ارزشمند است و علاقمندی گردشگران خارجی را در آستانه هفته شیراز افزون می‌کند که گردش مالی صنعت گردشگری بسیار بیشتر از خودروسازی و … است چنانکه در اقتصاد هنر که با آن مرتبط است گاه تابلویی با چند صد هزار تومان هزینه به ارزش چند میلیارد دلار در حراج کریستی به فروش می‌رسد ضمن این که بنا به فرموده مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم بیان ارزش‌ها به زبان هنر، دیپلماسی هنر گاه نفوذی بیش از فعالیت‌های سیاسی دارد.

همتی در پایان ضمن قدردانی از میراث فرهنگی و اسناد گفت: این هم‌افزایی بین دستگاه‌ها از حلقه‌های مفقوده بود که در این برنامه محقق شد و به طور قطع اگر نهادها و دستگاه‌های فرهنگی با هماهنگی حرکت کنند نتایج بسیار بزرگ‌تری از این طریق محقق می‌شود.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *