مدير عامل شركت ايرانگردی و جهانگردی كشور:

ساخت هتل 200 تخته در بلوار ابونصر

41150مدير عامل شركت ايرانگردي و جهانگردي كشور گفت: براساس آمارهاي منتشر شده، تنها 6 درصد از گردشگران داخلي در فصول مختلف هتل‌ها را براي اقامت در سفر انتخاب مي‌كنند.

به گزارش شیراز1400 به نقل از ایسنا، محسن قريب ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران گفت: به‌دليل وضعيت اقتصادي گردشگران داخلي، اغلب شهروندان در زمان سفر ساير گزينه‌هاي اقامتي نظير خانه فاميل، كمپ‌هاي اسكان، خانه‌هاي اجاره‌اي و استفاده از چادر را انتخاب مي‌كنند.

قريب با بيان اينكه امسال با كاهش تعداد گردشگر داخلي و تعداد سفر مواجه بوده‌ايم، ركود در وضعيت اقتصادي را يكي از عوامل موثر بر اين كاهش دانست و گفت: به واسطه كاهش تعداد مسافر برخي از هتل‌ها در استان خراسان و جزيره كيش متضرر شده‌اند.

وي همچنين گفت: هم‌اينك سالانه حدود 7 ميليون گردشگر از ايران به ساير كشورها مسافرت مي‌كنند اما تعداد گردشگران خارجي كه به ايران سفر مي‌كنند 4 ميليون نفر است كه بايد اين تراز مثبت شود.

قريب با اشاره به اينكه در افق 1404 بايد تعداد گردشگران ايران به 20 ميليون نفر در سال برسد، گفت: ما در كشور با كمبود فضاهاي اقامتي مواجه هستيم و در حاليكه تنها حدود 5 ماه از سال، به‌عنوان ماه‌هاي گردشگر پذير است، اما در اين ايام هم بسياري از گردشگران به‌دليل نبود فضاي اقامتي مناسب، امكان سفر را پيدا نمي‌كنند.

او با يادآوري اينكه براساس برنامه‌ها بايد طي 10 سال آينده تعداد 130 هتل فعلي كشور به 400 هتل افزايش يابد، اين مهم را نيازمند همراهي تمام دستگاه‌ها دانست و گفت: در حاليكه در شهري نظير آنتاليات بالغ بر 2 هزار هتل وجود دارد اما تعداد كل هتل‌هاي موجود در كشور ما بسيار پائين‌تر است.

قريب با بيان اينكه طي دو سال اخير و با روي كار آمدن دولت تدبير و اميد، شرايط براي توسعه صنعت گردشگري بهبود نسبي پيدا كرده است، گفت: در شركت هتل‌هاي ايرانگردي و جهانگردي به واسطه ديدگاهي كه در مديران و تصميم‌سازان اين مجموعه وجود دارد، افزايش تعداد تخت‌ها از 4 هزار به 10 هزار طي 5 سال مصوب شده است.

او گفت: بر اين اساس ساخت هتل‌هاي 4 و 5 ستاره در شهرهاي شيراز، اصفهان، تبريز و كرمان در دستور كار قرار گرفته و اميدواريم سال آينده با تامين اعتبار لازم، عمليات اجرايي آغاز شود.

قريب همچنين از بازسازي مجموعه فعلي ايرانگردي و جهانگردي در شيراز خبر داد و گفت: هتل پيش‌بيني شده براي شيراز، 200 اتاقه خواهد بود كه در ابتداي بلوار نصر و با اعتباري بالغ بر 150 ميليارد تومان ساخته مي‌شود.

وي گفت: شركت هتل‌هاي ايران‌گردي و جهانگردي در سه محور فعاليت‌هاي توسعه‌اي براي گردشگران خارجي را دنبال مي‌كند، يك محور توجه به توريست‌هاي اروپايي است كه بخشي از تمركز كار در شهرهاي اصفهان و شيراز، يزد و كرمان خواهد بود، محور دوم براي مسافراني است كه از كشورهاي عربي به ايران سفر مي‌كنند كه بيشتر در شهرهاي شمالي كشور طرح‌ها مد نظر خواهد بود.

قريب اضافه كرد: بخش سوم مبحث مربوط به گردشگران زيارتي است كه با توجه به سه قطب زيارتي كشور، تمركز كار در شهرهاي مشهد، قم و شيراز خواهد بود.

وي در عين‌حال گفت: ما اميدواريم كه در راستاي توسعه مباحث گردشگري كه بي‌ترديد تاثيري گسترده و عميق در افزايش توان اقتصادي، ايجاد اشتغال و ارتقا رفاه اجتماعي خواهد داشت،‌ زمينه‌اي فراهم شود كه شاهد حمايت مجموعه‌هاي دولتي، بانك‌ها و نهادهاي زيربط باشيم.

قريب با تاكيد براينكه هم‌اينك هتل‌داري در ايران في‌نفسه فاقد سود‌آوري متناسب با سرمايه‌گذاري است، گفت: اعمال معافيت‌هاي عوارض، ماليات و فراهم شدن بستري براي جذب سرمايه‌هاي خرد سرگردان، مي‌تواند در بهبود وضعيت زيرساخت‌هاي گردشگري بسيار تاثيرگذار باشد.

مديرعامل شركت ايرانگردي و جهانگردي در عين‌حال شرايط كنوني ايران را براي سرمايه‌گذاري در حوزه گردشگري مناسب توصيف و تصريح كرد: وجود امنيت بسيار بالا در ايران، يكي از مهمترين شاخص‌هايي است كه منجر به افزايش تعداد گردشگران خواهد شد.

قريب تصريح كرد: علي‌رغم مشكلاتي كه نظام استكبار جهاني، براي ايران ايجاد كرده و مي‌كند، خوشبختانه هيچ يك از تورهاي خارجي پيش‌بيني و برنامه‌ريزي شده براي سال ميلادي جديد و آينده، كنسل نشده است.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

5 نظر

 1. مسیح

  با سلام و تشکر از مسئولین محترم و زحمتکش سایت به دلیل بروز نگه داشتن اون. من فقط خواستم بگم اگر اشتباه متنی نباشه فکر کنم در زمینه تعداد هتل در شهر آنتالیای ترکیه که گفتند 2 هزار تا هست بی شک درست نیست و مبالغه کردند! آخه مگه میشه یک شهر این تعداد هتل یا اقامتگاه داشته باشه؟! شاید هم منظورشون کل کشور ترکیه باشد! به هر حال ممنون به خاطر درج این خبر و به امید روزی که شیراز از هر لحاظ در دنیا معروف و مطرح باشد و شهروندان هم از بودن در این شهر لذت وافر ببرند که البته بدون خواست واقعی همه اقشار شهر برای این امر مهم امکان پذیر نخواهد بود! به درود

  پاسخ
  1. پاکرای

   درود
   دوست عزیز ، فقط در منطقه آنتالیا بیش از 333 هتل فقط در سایت BOOKING.COM ثبت شده ( و تعداد زیادی از هتل ها در این سایت ثبت نام نکردند ) . بد نیست بدونید تعداد هتل های فقط استانبول در این سایت بیش از 2300 هتل هست . یعنی استانبول به تنهایی تعداد هتل هاش از کل هتل های ایران بیشتره . ( البته این تعداد شامل هاستل و خوابگاه های ارزان قیمت هم میشه )

   پاسخ
 2. امیرم

  مسیح جان
  امار 2000 هتل درست هست چون انتالیا فقط 400 هتل پنج ستاره داره . البته انتالیا در اینده دچار ضرر مالی خواهد شد چون نیمی از گردشگران ان روسی هستند و با اعمال تحریم روسیه قطعا ترکیه در گردشگری ضرر خواهد کرد . از 17 میلیون گردشگر کشور ترکیه حدود 8 میلیون نفر گردشگر کشور روسیه هستند .

  پاسخ
  1. پاکرای

   اولویت گردشگران ترکیه طبق اعلام سال 93 به ترتیب : آلمان، روسیه، انگلیس، گرجستان، بلغارستان . بر اساس آمار سال 2012 آلمان با 15 درصد ، روسیه 11 درصد و انگلستان 9 درصد و ایران 5 درصد توریست های ترکیه رو تشکیل میدهند . اگر تعداد گردشگران ترکیه در یکسال رو حدود 30 میلیون نفر در نظر بگیریم ( هدف ترکیه برای سال 2023 ، 70 میلیون نفر هست ) تعداد گردشگران روسی تقریبا 3/3 میلیون نفر خواهد بود .

   پاسخ
 3. فرهاد

  آیا این هتل جایگزین هتل جهانگردی شیراز خواهد شد و این 200 اتاق بصورت مجتمع ویلایی ساخته خواهد شد؟

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *