مهمانسرایی که ترافیک مرکز شیراز را دوچندان کرده

وجود یک مهانسرا در وسط خیابان هجرت به‌عنوان یکی از خیابان‌های مرکزی شیراز از سمت دروازه قرآن، آن را به خیابانی پرترافیک تبدیل کرده که مشاهده این مهمانسرا در مرکز خیابان؛ هر شهروند، مسافر و گردشگر را شگفت‌زده می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شیراز۱۴۰۰ و به نقل از تسنیم، با توجه به اینکه خیابان هجرت در ورودی اصلی شهر شیراز از سمت دورازه قرآن و پشت ارگ کریم‌خانی واقع شده و به محدوده مرکزی شهر و حرم مطهر شاهچراغ (ع) متصل می‌شود، همواره حجم عبور و مرور خودرو‌ها در آن بالا بوده و ایجاد ترافیک را به‌دنبال داشته است.

عرض کم این خیابان یکی از دلایل مهم ایجاد ترافیک در خیابان هجرت بوده و این موضوع سبب شد طی چند سال گذشته طرح تعریض این خیابان در برنامه شهرداری شیراز قرار گرفته و شهرداری منطقه تاریخی و فرهنگی شهر شیراز متولی اجرای آن شود.

پس از برنامه‌ریزی و تلاش کارکنان شهرداری مبنی بر تملک پلاک‌های ثبتی موجود در این خیابان، یک پلاک ثبتی با ‌عنوان مهمانسرای هدایت حاضر به واگذاری و در اختیارگذاشتن ملک خود در تملک شهرداری نشد و این سبب شد تا پس از گذشت حدود دو سال از آغاز این طرح همچنان خیابان هجرت به‌خاطر واقع شدن یک مهانسرا در مرکز آن، روزهای شلوغ و پراترافیک را بگذراند.

در بسیاری از مواقع سال به‌ویژه ایام تعطیلات نوروز حجم عبور و مرور در این خیابان بسیار بالا است و ترافیک سنگینی در این نقطه شهری شیراز به‌وجود می‌آید، به‌طوری که هر مسافر و گردشگری که از این خیابان می‌گذرد وقتی با قرار گرفتن یک مهمانسرا در وسط خیابان مواجه می‌شود شگفت‌زده می‌شود.

تسنیم در پی اعتراض شهروندان و حتی نیروهای پلیس فعال در این خیابان به وضعیت موجود خیابان هجرت، در گزارشی به بررسی آخرین وضعیت تملک این مهمانسرا و تعریض خیابان پرداخته است.

رئیس پلیس راهور استان فارس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز با اشاره به حجم بالای ترافیک در خیابان هجرت شیراز اظهار داشت: با توجه به اینکه این خیابان به‌نوعی در محدوده ورودی شیراز از سمت دروازه قرآن واقع شده و به سمت مرکز شهر و اماکن زیارتی، سیاحتی و تجاری منتهی می‌شود، عرض کم آن و وجود یک مهمانسرا در قسمت مرکزی آن سبب ایجاد ترافیک سنگین شده است.

سرهنگ مصطفی عباسی بر تعریض خیابان هجرت تاکید کرد و گفت: این خیابان با وضعیت موجود به‌نوعی کارایی خود را از دست داده و از نظر عرض با خیابان‌های منتهی به آن همخوانی ندارد و سبب ایجاد گره‌های ترافیکی شده است.

وی بیان کرد: باید با تسریع در تملک مهمانسرای واقع شده در خیابان هجرت برای روان‌سازی ترافیک در این خیابان اقدام جدی و اساسی شود تا شهروندان و مسافرانی که از این مسیر عبور می‌کنند با مشکل ترافیک مواجه نشوند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان فارس با اشاره به اجرای طرح برعکس شدن حرکت در خیابان‌های اطراف هجرت با توجه به اجرای طرح قطارشهری شیراز تصریح کرد: با اجرای این طرح، بار ترافیک بر روی خیابان هجرت بیشتر شده و باید نسبت به بازگشایی طرح تعریض خیابان هجرت اقدام اساسی و جدی شود.

در این زمینه شهردار منطقه تاریخی و فرهنگی شیراز نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار داشت: با توافق‌های صورت گرفته با مالک مهمانسرا و پرداخت دو سوم هزینه تملک پس از انجام استعلام‌های انشعابات، تا هفته آخر آینده در روز ۱۳ شهریورماه ۴ مهمانسرای واقع در طرح تعریض بلوار هجرت تخریب می‌شود.

خدا‌شناس افزود: در حال حاضر تنها یک سوم هزینه‌ تملک مهمانسرای هدایت واقع در خیابان هجرت باقی‌مانده که این نیز تامین اعتبار شده و پس از تخریب مهمانسرا پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه تعریض خیابان هجرت تاثیربسزایی در روان‌سازی ترافیک دارد بیان کرد: شهرداری شیراز برای تعریض این خیابان که تبدیل به خیابان ۲۴ متری می‌شود اعتبارات مناسبی اختصاص داده و برنامه ویژه نیز برای معماری آن دارد.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

2 نظر

  1. سعید --1--

    درود
    کلا شهرداری در بحث تملک بسیار ضعیف عمل می کنه . پروژه پل باهنر مربوط به چند سال قبله ؟ انتهای اتوبان کوهسار ، فلکه قصرالدشت . به مالک هم نمیشه ایراد گرفت ، شهرداری قیمت هایی پیشنهاد می کنه که هر کسی هم جای مالک باشه ، حاضر نمی شه ملکش رو مفت بفروشه !!

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *