تاریخ : شنبه, ۱۳ خرداد , ۱۴۰۲ Saturday, 3 June , 2023

آخرین اخبار

آغاز عملیات اجرایی سه ایستگاه خط ۳ مترو 🎥 آغاز ساخت بزرگترین آکواریوم ایران در شیراز 📷 ایستگاه مترو عادل آباد در خط ۲ مترو شیراز انعقاد چند تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری به ارزش تقریبی ۱۴ هزار میلیارد تومان عملیات ساماندهی ۱۸ کیلومتر از کمربندی جنوبی در دستور کار مدیریت شهری قرار گرفت کمک ۱۰۰میلیونی شهرداری شیراز برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی 📷 نام شیراز بر قامت برج آزادی تهران نقش بست فرهنگ و هنر بهترین ابزار برای مقابله با ناهنجاری های اجتماعی است 📷 افتتاح دوبرگردان نیایش وعده نصب تابلو روزشمار پروژه های شهرداری شیراز عملی نشد طرح تقاطع نواب صفوی – بزرگراه کمربندی شیراز میزان بارش شهرهای فارس در سامانه بارشی اخیر اعلام شد 🎥 ترنم و طراوت باران در بیشتر نقاط فارس 🎥 جان دوباره آبشار فصلی دشت ارژن از ۸ اَبَـــر پروژه وعده داده شده چه خبر؟ 📷 پاییز رنگارنگ شیراز در باران آذرماه 📷 تصاویر هوایی زیبا از شیراز 📷 مجسمه سعدی شیرازی در شهر نانجینگ چین نصب شد باغ جنت به عنوان نخستین محل تجمعات قانونی در شیراز تعیین شد افتتاح باند دوم جاده ابوالحیات- دشت ارژن

2

برج تاریخ و پردیس باغ‌ها به بایگانی رفت؟

 • کد خبر : 15547
 • 22 آذر 1393 - 15:44

با گذشته چند سال از مطرح شدن پروژه ی برج تاریخ و پردیس باغ های ایران و جهان تا کنون عملیات اجرایی آن آغاز نشده است. به گزارش شیراز۱۴۰۰، امروز ساختمان‌ها و بناهای متفاوت با معماری خاص از مشخصات بارز شهر‌های توریستی جهان محسوب می‌شوند که به فراخور قدمت تاریخ و پیشینه ی هر شهر می‌تواند برج پیزا در ایتالیا، برج ایفل در فرانسه، برج ساعت در لندن و یا برج خلیفه در دبی باشد.

در شهرمان شیراز بنا‌ها و ساختمان هایی وجود دارند که قدمت آنان به بیش از هزار سال پیش باز می‌گردد مانند مسجد جامع شیراز و یا خانه های تاریخی و یا دیگر آثار مانند آبنیهٔ دوران زندیه و آرامگاه بزرگان و مشاهیر پارس که قدمتی کمتر از هزار سال دارند.

در این بین شیراز همچنان از یک بنای با شکوه و ساختمان مرتفع شهری با کاربرد گردشگری محروم است، موضوعی که بار‌ها مورد اشاره دکتر احمدی استاندار فارس قرار گرفته که صد البته وجود چنین بنایی به هیچ وجه ناقض جایگاه ویژه حرم مطهر شاهچراغ در شیراز نیست و نخواهد بود.

برج تاریخ ایران

این برج به وسیله دکتر معمار ضیا معمار برجستهٔ شیراز در هفت طبقه و به ارتفاع ۱۰۰متر  طراحی شده که طبقات با شیبی ملایم و بدون راه پله به یکدیگر متصل می‌شوند و مشخصات کامل آن به شرح زیر است:

50882955910595192647

ورودی اصلی این پروژه از ابتدای بلوارشاهد، نبش ساحلی و در کنار ایستگاه مترو می‌باشد که از همین ابتدا یکی از مزیت های این ورودی مشخص گردید : وجود ایستگاه مترو در ورودی این پروژه بزرگ! این ورودی به پردیس باغ‌ها و همچنین مجموعه بزرگ تفریحی دیده شده در طرح دسترسی ایجاد خواهد کرد.
ورودی دوم این پروژه در انتهای بلوار چمران و درکنار دریاچه مصنوعی فعلی که طرح بزرگ نهراعظم درحال اجراست قرار گرفته است، این ورودی نزدیک‌ترین ورودی به برج تاریخی شیراز بوده که ۵۷۶ واحد پارکینگ خودرو نیز برای آن در نظر گرفته شده است.

وضعیت قرارگیری ورودی‌های برج تاریخی و پردیس باغ‌های ایران و جهان

30727770083276216073

اما در ادامه نگاهی دقیق‌تر خواهیم داشت به وضعیت قرارگیری باغ‌ها و برج تاریخی و سایر امکانات موجود در پروژه :
در هنگام ورود از ورودی اصلی این مجموعه که در جنوب آن قرار گرفته است به پردیس باغهای ایران و جهان می‌رسیم که تک تک این باغ‌ها با درختان، گیاهان و مشخصه های مربوط به زمان خود از حیث معماری و سایر مشخصه های خود بازسازی خواهند شد.
اولین باغ، باغ پیش ار تاریخ خواهد بود که در آن یک باغ پیش از تاریخ بازسازی می‌شود. در ادامه باغهای ایلامی و مادی، پارسی، پارتی، ساسانی، اسلامی (ظهور اسلام تا صفویه) و در انتها باغ معاصر قرار گرفته است که به برج تاریخی منتهی می‌شود. بعد از باغ معاصر مجموعه بزرگ خدماتی و تفریحی به مساحت ۴۹۵۰۰ متر مربع طراحی شده است که بعد از این پارک خماتی، باغهای معاصر به آینده قرار گرفته است که به ورودی شمالی پروژه وصل می‌شود.

27006172501172796400

از روبروی برج تاریخی تا اولین باغ که باغ پیش از تاریخ می‌باشد، حوضچه ای طراحی شده است که برای اولین بار در باغ باستانی پاسارگاد این نوع باغ و بکارگیری جوی آب بکار رفته است که نمایی بسیار فرح بخش به کل مجموعه خواهد افزود.
در طراحی باغ موارد بیشتری نیز دیده شده است که در آینده به آن خواهیم پرداخت.

مساحت باغ‌ها :
پیش ار تاریخ ۸۰۱۷ مترمربع.
ایلامی و مادی ۱۶۸۹۳ مترمربع.
پارسی : ۱۹۳۰۰ مترمربع.
پارتی : ۱۸۶۵۰ مترمربع.
ساسانی : ۲۲۳۱۵ مترمربع.
اسلامی : ۲۴۷۶۵ مترمربع.
معاصر : ۲۴۶۱۰ مترمربع.
پارک تفریحی : ۱۲۱۸۵۰ مترمربع.
پارک حاشیه ای خدماتی: ۵۴۰۰۰ مترمربع.

99239573771604630856

شورای شهر، شهرداری و سرنوشت برج تاریخی

شهردار شیراز در اردیبهشت امسال خبر از آغاز طرح داد و گفت: برج تاریخ ایران به مناسبت سالروز فتح خرمشهر و ولادت امیر‌المومنین (ع) در شیراز کلنگ زنی می‌شود.
علیرضا پاک فطرت با بیان اینکه این طرح در زمینی به مساحت ۴۴ هکتار انجام می‌گیرد، اظهار داشت: ۱۰ هکتار از این مجموعه توسط شهرداری تملک شده و از این وسعت هشت هکتار متعلق به نهادهای دولتی و باقی‌مانده آن متعلق به مردم است و مالکهای متعدد دارد.
وی افزود: تعداد مالکان زیاد است و چند بار در رسانه‌ها درباره این‌که این باغ‌ها غیر‌قابل ساخت بوده و باید به شهرداری فروخته شود، اطلاع‌رسانی کرده‌ایم.
شهردار شیراز ادامه داد: در حال حاضر در ۱۰ هکتاری که تملک شده می‌توان مطالعات ژئو‌تکنیک انجام داد و لازم است که طرح‌های مطالعاتی و اجرایی بسیار خوبی از جانب مهندسان و مدیران، پیشنهاد شود.
وی تاکید کرد: با توجه به موقعیت پارک، صاحبان باغ‌های اطراف آن به راحتی برای فروش این زمین‌ها قدم پیش نمی‌گذارند اما همچنان راه‌های تعامل وجود دارد.
چند ماه پیش نیز رئیس شورای شهر شیراز خبر از آغاز عملیات اجرایی برج تاریخی شیراز داد که اکنون با گذشته سه ماه از شهریور، این اقدام صورت نگرفت و مشخص نیست دلیل عدم اجرای این پروژه با گذشته حدود ۳ سال از طرح آن چیست. هرچند شنیده‌ ها حاکی از انجام تملک های لازم برای اجرای پروژه دارد اما این مسئله نباید مشمول گذشته زمان شده و فراموش شود.
لازم است حوزهٔ تملک شهرداری شیراز هرچه سریعتر تملک زمین‌های مورد نیاز را انجام داده و عملیات ساخته برج و پردیس باغ ها سریعتر آغاز شود.
در این میان اما نیاز است به ضعف بزرگ شورا در عدم توفیق در اجرای طرح های مختلف گردشگری اشاره کنیم ، بطوریکه با گذشته بیش از دو سال از عمر شورای چهارم هیچ پروژه بزرگ و شاخصی که زمان پایان و خروجی آن مشخص باشد، آغاز نشده و هرچه بوده تنها حرف و سخن بوده و بس که این موضوع به تردید شایسته ی شهروندن شیرازی نبود و باعث دلسردی آنان خواهد شد.

شهر گل و بلبل همچنان از داشتن باغ گل‌ها محروم است، باغ پرندگان دیگر شهر‌ها افتتاح شده و شیراز همچنان در انتظار ورود سرمایه گذار است، تله کابین و پارک آبی نیز هنوز وضعیت مشخصی ندارد و طرحایی مانند توسعه ی جنوب، پارک چنار راهدر، دریاچه آبی فروزان، سد تنگ سرخ، پارک های چند ده هکتاری و… هیچ تاریخ مشخصی برای پایان ندارند و به نظر می‌رسد حتی برنامه ی پنج سال نیز نتوانسته این مشکل بزرگ شیراز را حل کند تا شیرازی‌ها همچنان اوقات فراغت خودرا مهمان بولوار‌ها و خیابان‌ها، پاساژ گردی و در مواردی محدود مشغول بازدید از موزه‌ها و اماکن تاریخی باشند!

«نظرات، فقط به صورت نوشتار پارسی و مرتبط با موضوع منتشر می‌شوند»

>
نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.
telegram
لینک کوتاه : https://shiraz1400.ir/?p=15547

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 24در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۲۴
 1. متاشفانه این سرنوشت بسیاری از طرحهای کلان شهری محکوم به شکسته با عدم هماهنگی ها و عدم حمایت مسولین و سنگ اندازی ها…. رخ میده مثل سرنوشت پروژه های بزرگ د یگر(باغ مشاهیر -شهر عتیق -برج تجارت جهانی -….) که باید این روند اصلاح بشه که سرمایه گذار پشیمون نشه یا تغییر کاربری بده

 2. ای دلم گرفت تهران و اصفهان و مشهد و ببینین مسولین شیرازم ببینید

 3. وقتی شورای شهر ادعا میکند که در سیاست و سیاسی بازی هیچ نقشی ندارد، اما از آنطرف تمام کارهایش سیاسی بازی و ریا و تظاهر است، وقتی میگویند طرفدار گردشگری و توسعه توریسم شیراز هستند اما وقتی پای این مسائل به صحن شورا میآید، برخی از اعضا مثلا به نشانه اعتراض قهر کرده و جلسه را ترک میکنند،

  وضع همین میشود که میبینید.

 4. ایشالا این طرح تو شهرهای دیگه اجرا خواهد شد و بعد هم آقایون میان یکم تو رسانه ها داد و بیداد میکنن که این ماله شیراز بوده و ال و بل و بعدشم تموم میشه. آقایون شورای شهر پای پیاده تشریف ببرن عتبات عالیات ثوابش بیشهر از خدمت به خلقه.

 5. شهرداری باید بابت مابقی املاکی که تملک نشده زمین یا اپارتمان معوض بده و سریع کار رو شروع کنه . استانداری هم باید حمایت کنه .

 6. متاسفانه حال و روز ما شده مثل اون طرف که ماست میریخت تو دریا،بهش گفتن چیکار میکنی، گفت دارم دوغ درست میکنم،گفتن مگه میشه؟گفت میدونم نمیشه ولی اگه میشد عجب دوغی میشد.
  حالا هم دوستان اگه این مجموعه ساخته میشد عجب چیزی میشد

 7. بازم درود بر گذشتگان شیراز باز اونا یه دروازه قرآنی. ارگ کریمخانی .و… بنا کردند که الان به عنوان نماد شهری ازش استفاده میشه و باعث جذب گردشگر شده.
  این برج تاریخ اگر در تهران بود سه سوته باید ساخته میشود اما اینجا شیرازه.
  بی شک شورای کنونی شهر شیراز برعکس شهرداری شیراز یکی ار ضعیف ترین شوراها در سالهای اخیر و حتی ضعیف ترین در بین کلانشهرها بوده .به هر حال شیراز اگر بخواهد توریسم جذب کنه باید شهرداری این طرح ها رو اجرا کنه.اما همه فقط حرف میزنند کیه که عمل کنه

 8. الان اصفهانی ها سالن اجلاسشونو دارن تموم میکنن اون وقت ما توی ساخت همچین پروژه ای گیریم
  شاید اگه کاربری شو تغییر بدن مثلا هتل بشه یا سالن اجتماعات بزرگ و بین المللی سرمایه گذاران راغب بشن سرمایه گذاری کنن

 9. این چند طرحی را هم که مطرح کردید همه در محور برج سازی قرار دارند. شیراز، تهران نیست، دوبی هم نیست. شیراز دارای کاراکتر و بافت خاص خودش است. بافتی سنتی مبتنی بر تاریخی کهن. با ساختن برج تصویر شهر به هم میریزد. شیراز را به یمن هنرمندانش و لطافت هوایش و میشناختند. و این لطافت هوا از باغ ارم و باغ قوام به تنهایی نشئت نمیگرفت. بلکه باغهای قصردشت و منطقه غرب شیراز بودند که آن را بوجود می آوردند. اگر توریست خارجی به شیراز می آمد برای دیدن شیرازی به شکل و سیاق مشرق زمین بود و نه برای دیدار دوباره منظاهر لندن و نیویورک. جذابیت شیراز همان بافت سنتی آن است و نه برجهایی که شباهت آنها به آسمانخراشها آشکار و فقط تأمین سود به اصطلاح سرمایه گذاران را در پی دارد. امروز بافت سنتی شیراز در حال زیر وزبر شدن به بهانه توسعه حرم است. عنوان شهر از پایتخت فرهنگی ایران به سومین حرم اهل بیت تغییر یافته، از باغهای قصردشت تلی خاکستر برجای مانده است. مهمترین اقدام در وضعیت کنونی مهار گسترش بی رویه شهر و ساماندهی به ساختار کنونی آن است. مشکل سرمایه گذاری نیز به تغییری بنیانی برای ایجاد جو اعتماد نیاز دارد که زیربنای آن مبحثی سیاسی است و در اینجا مطرح کردن آن نمیگنجد. شیراز به سرمایه گذارانی نیاز دارد که از میان شیرازیان برخاسته باشند تا بر اساس درک نیاز مردم این شهر به فعالیت بپردازند؛ افرادی همچون شادروان نمازی. تا آن هنگام بایستی از حضور به اصطلاح سرمایه گذارانی که سود مقطعی و عدم توجه به بهره رسانی درازمدت را در برنامه کار خود دارند، پیشگیری کرد.

 10. میشه اعضایه بی کفایت شورایه شهرو نام ببرید..حداقل مردم بشناسنشون

  • شما چه توقعاتی داری، بذار دورشون تموم شه پولا رو پارو کنن بعد اسمشون رسانه ای میشه..
   تازه الان هم پای پایده رفتن عتبات خسته هستن، بذار برگردن ۱-۲ ماهی خستگیشون در بره به امور شهر هم میرسن، بقول دوستمون شهر و مردم که مهم تر از عتبات نیست..
   خفه شدیم از ریا

 11. آدم بعضی وقتا نمیدونه دیگه چی بگه فقط میتونه سکوت کنه!

 12. با صحبت تک تک دوستان در مورد ناکارآمدی مسئولین شهری موافقم
  اما فارغ از مسایل اجرا و اهمال مسئولان، مخالف ساخت این مجموعه در میان باغهای قصرالدشت و تخریب هرچه بیشتر تنها فضای تنفسی شیراز هستم. چرا چنین مجموعه ای در سایر مناطق مثل انجیره که دسترسی بهتر به بزرگراه دارد یا اطراف بزرگراه الحسینی الهاشمی انجام نمی شود؟
  آیا حتما باید برای پاسداشت تاریخ و توسعه گردشگر، باید آخرین باغهای زنده را تخریب کنیم؟
  چرا تلاشی برای احیای زمینهای بایر اطراف شهر نمی شود؟

  مانند بیمارستان سوختگی در صدرا می توان بهترین دسترسی و طرحهای عمرانی را برای چنین مجموعه ای فراهم کرد بجای آنکه تلاش برای “تملک شهری” و تبدیل کوچه ۸ متری به ۱۲ متری باشد! آنهم با صرف وقت و هزینه بسیار.
  کاش این مجموعه بطور مستقل و در فضایی بدون معارض و با بهترین دسترسی در زمانی کوتاه ساخته می شد.

 13. با این قیمت دلار و نفت و کشور تحت تحریم همچین دور از ذهن هم نبود.

 14. اگر معماری برجسته باشه مکانیابی این برج رو وسط باغ های شیراز قرار نمیده..

  • معمار که مکان یابی نمی کنه

   • شاید من منظورم رو بد رسوندم، طراحی این برج و فرم اون به هیچ وجه همخوانی با بستری که توش قرار گرفته نداره

  • البته همونطور که پیتزا رو تو پیتزا فروشی میخورند، کفش رو از کفاشی میخرند و …پردیس باغ هم باید تو بستر سبز و باغ قرار بگیره نه تو فضاهای فاقد روح باغ و باغ سازی. اتفاقا برای معرفی بافت سبز نباید گردشگر رو به کویر یا زمینهای بایر و بدون هویت برد، باید در دل فضای سبز، موزه- باغ ایرانی رو روایت کرد که خود یکی از افتخارات ما خصوصا در شیراز هست(به شرط غلبه فضای سبز بر کلیت مجموعه)

   ضمن اینکه توی طرح هم پیداست که با توجه به وسعت پروژه، سطح قسمت برج، کمتر از ۵ درصد کل مجموعه است که از ضابطه خود شهرداری هم کمتره و اینکه شهرداری باید برای تخریب باغهای قصردشت و آپارتمان سازی های به تعداد فراوان با سطح اشغالهای غیر مجاز و بغضا بالای ۵۰ تا ۶۰ درصد و وسیع که خیانت به آیندگان است فکری کنه نه برای پروژه ماندگاری که المان شهر خواهد شد و رویکرد سبز هم داره و فقط ۱ ساختمان منفرد ۱۰۰ متری هم خواهد بود (کوتاهتر از هتل چمران) نه بلوک سازی آپارتمانی و ارتفاع آن هم با مفهوم روز برجهای ۸۰۰ متری، عملا برج نیست و هدفش هم معرفی باغهای ایرانی برای آیندگان است

   در نهایت هم اینکه فرم برج از معدود طرحهای قابل قبول در برجهای پیشنهادی برای شیراز هست و تا حدودی هم به المان و سمبل سبک کانستراکتیویسم که اوج نماد پیشرفت میخواست باشه شباهت داره که اون یکی هیچ وقت اجرا نشد ایشالا این اجرا بشه

 15. دوست عزیز بنی
  این طرح در ایجاد فضای سبز و هوای پاک کمک میکنه

  • فعلا که شهرداری تمان شاخ و برگ درخت های شهر رو داره قطع میکنه و یه تیکه چوب به طور عمودی تو خیابون خودنمایی میکنه..اگر سری به قصردشت،همت شمالی، فضای سبز وسط کمربندی حدفاصل امیرکبیر تا میانرود بزنید به عمق فاجعه میرسید!

 16. ازاین قسمتش خیلی خوشم اومد….
  به نظر می‌رسد حتی برنامه ی پنج سال نیز نتوانسته این مشکل بزرگ شیراز را حل کند تا شیرازی‌ها همچنان اوقات فراغت خودرا مهمان بولوار‌ها و خیابان‌ها، پاساژ گردی و در مواردی محدود مشغول بازدید از موزه‌ها و اماکن تاریخی باشند!
  سرماه گذاری در شیراز در حد مجتمع تجاری تفریحی است وبس.. سرمایه گذار تاصدساله دیگه هم شیراز نمیاد که این کارا رو انجام بده.چون جوشیراز برمبنای حمایت از سرمایه گذار نیست واصولا همه با کار مخالف اند!!!!!

 17. باغ های چمران، زرگری و بقیه ی شهر رو که نابود کردین این باغ ها رو هم که چند صد سال عمر دارن و تمام این سال ها با زحمات و خرج خود مالکین سبز نگه داشته شدن رو میخاید بگیرید؟؟؟ اگه بحث سازندگی هست برین این همه زمین بایر دامنه کوه دراک رو مثل کوه صفه تو اصفهان آباد کنین و باغ بسازین! شهر گل و بلبل به همین چند باغ قدیمی شهر بود که دیگه هیچیش نمونده! ارزش یه شهر به برج و آپارتمانش دیست! افول فرهنگ تا چه حد؟؟؟؟ مگه ونیز برج داره؟ فلورانس برج داره؟ پیزا رو هم که گفتین میدونین مال چند سال پیشه؟؟ شهر شیراز شهر فرهنگ و تمدن و شعر و گل و بلبل بود… چی موند ازش؟ واقعا ما از خودمون خجالت نمیکشیم؟ توریستی که میاد واسه برجمون نمیاد… اگه میخواست برج ببینه میرفت نیو یورک! سازندگی هم معنیش این نیست که مال مردم رو بگیری بکنی پارک و بگی من ساختم…

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.