تاریخ : یکشنبه, ۳۰ شهریور , ۱۳۹۹ Sunday, 20 September , 2020
1

ناتوانی دیار سعدی و حافظ، در کسب عنوان«شهر خلاق ادبی»

 • کد خبر : 9913
 • ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۹

زادگاه و دیار سعدی و حافظ از کسب عنوان «شهرخلاق ادبی» بازمانده تا ثابت شود سرزمین شعر و ادب در عرصه‌های جهانی شاخصه‌های شهر ادبی IMG23425879 [800x600]شدن را هنوز ندارد.
به گزارش شیراز ۱۴۰۰ و به نقل از خبرنگار مهر، سال ۸۵ بود که اعلام شد پرونده شیراز در یونسکو برای اطلاق عنوان «شهر خلاق ادبی» به این شهر در حال بررسی است.

عنوان «شهر خلاق ادبی» آن زمان به شهر ادینبورگ اسکاتلند از سوی یونسکو داده شده بود و اگر شیراز می‌توانست این عنوان را نصیب خودش کند دومین شهر خلاق ادبی جهان نام می‌گرفت.

این پرونده حوالی اسفند سال ۸۵ به یونسکو ارسال شده بود اما هرچه گذشت خبری از تصویب این نام برای شیراز نشد. شهرهای متقاضی این نام یکی پس از دیگری پرونده‌های خود را در یونسکو تشکیل دادند اما شیراز همچنان اندرخم یک کوچه بود.

از آن زمان نزدیک به یک دهه می‌گذرد اما هنوز خبری از شهر خلاق ادبی برای زادگاه سعدی و حافظ نیست. شهری که در خود پتانسیل برخورداری از چنین عنوانی دارد اما در سایه کم توجهی‌های متولیان امر تا امروز به این عنوان دست نیافته است.

منصور طبیعی در آن زمان مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بود و اکنون نیز مدیر بنیاد فارس‌شناسی است. دکتر طبیعی اعتقاد دارد که زیرساختهایی باید در شهر ایجاد شود که بتوان شهر خلاق ادبی نام بگیرد. زیرساختهایی نظیر برخورداری از سالنهای تئا‌تر، نشر کتاب و… باعث می‌شود که یک شهر به عنوان شهر خلاق ادبی نام بگیرد.

مدیر بنیاد فارس‌شناسی در خصوص ثبت شیراز به عنوان شهر خلاق ادبی جهان در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: چند سال قبل بنیاد فارس‌شناسی به همراه یک نماینده در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس موضوع ثبت شیراز به عنوان شهر خلاق ادبی جهان در یونسکو را پیگیری کردند.

منصور طبیعی ادامه داد: در این خصوص با پیگیریهای صورت گرفته با نماینده ایران در یونسکو، رایزنی‌های لازم صورت گرفت تا به منظور ثبت شیراز به عنوان شهر خلاق ادبی جهان اقدام شود.

وی بیان کرد: در این راستا پرونده شیراز به عنوان شهر خلاق ادبی به یونسکو ارسال شد.

طبیعی با بیان اینکه برای ثبت در یونسکو معیارهای زیادی وجود دارد، اظهار داشت: متاسفانه برای ثبت در یونسکو موضوعات از جنبه کیفی خارج و جنبه کمی به خود می‌گیرد به عنوان نمونه برای ثبت به عنوان شهر خلاق ادبی شاخصهایی از نظر تعداد برگزاری جشنواره‌ها، تعداد سالنهای آمفی تئا‌تر و… بررسی شد و در این شاخص‌ها شیراز نتوانست نام شهر خلاق ادبی جهان را از آن خود کند.

مدیر عامل بنیاد فارس‌شناسی با تاکید بر اینکه ثبت شیراز به عنوان یکی از شهرهای خلاق ادبی باید پیگری شود، اظهار داشت: برای تحقق این امر به یکسری زیرساختهایی نیاز است که باید به صورت جد پیگیری و با فراهم شدن آن زمینه به جریان افتادن این پرونده فراهم شود.

وی افزود: برای تحقق این امر به فراهم شدن زیرساختهای فرهنگی و هنری نیاز است که باید برای تحقق این امر اقدام کرد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: اگر این امر قابل دفاع باشد و بتوان شیراز را به عنوان شهر خلاق ادبی جهان ثبت کرد، این موضوع پیگیری خواهد شد.

جعفر قادری بیان کرد: اگر برای تحقق این امر مطالعات لازم صورت گرفته باشد و امکان ثبت شیراز به عنوان شهر خلاق ادبی وجود داشته باشد به طور حتم این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

وی گفت: البته باید دید برای تحقق این امر چه ظرفیت‌ها و پتانسیلهایی باید وجود داشته باشد.

شاخصه‌هایی که یک شهر را شهر خلاق ادبی می‌کند برخورداری از سالنهای تئا‌تر، چاپ و انتشار کتاب، جشنواره‌های ادبی، نشریات تخصصی حوزه ادبیات است.

شیراز سالیان سال است که یک جشنواره فرا ملی در حوزه ادب برگزار نکرده است، چند سال پیش برنامه بزرگداشت روز جهانی شهر در شیراز برگزار می‌شد اما به دلیل اینکه این مراسم همزمان با ایام نوروز بود استقبال اهالی فرهنگ و ادب آنقدر کم بود که حتی یک سالن ۷۰ نفره را نیز پر نمی‌کرد از این رو سالیانی است که این مراسم نیز برگزار نمی‌شود.

در حوزه سالنهای تئا‌تر نیز ظرفیتهای شهر به خوبی استفاده نشده به گونه‌ای که سالنهای استاندارد تئا‌تر شیراز را از انگشتان دو دست بیشتر نیستند.

یادروزهای سعدی و حافظ نیز طی این سال‌ها در کم رمق‌ترین شکل ممکن برگزار می‌شود و بدون اینکه جنبه فرا ملی به خود بگیرد و باعث شود نام فرهنگ و ادب شیراز در خارج از مرزهای ایران بر سرزبان‌ها بیافتد هر ساله کم رمق‌تر از سال قبل و محلیتر از گذشته اجرا می‌شود.

بر همین اساس به نظر نمی‌رسد در صورت ادامه این روند و بی‌توجهی به پرورش استعدادهای این شهر، هیچگاه شیراز عنوان شهر خلاق ادبی را بر پیشانی خود ببیند.

زادگاه سعدی و حافظ بودن برای جهانی شدن و فرا ملی ماندن کافی نیست و باید در این رابطه زیرساختهای فرهنگی و ادبی شهر به نمود عینی برسند.

>
نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.
telegram
لینک کوتاه : https://shiraz1400.ir/?p=9913

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 7در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۷
 1. یادآوری می کنم که تعداد سالن های استاندارد تئاتر از انگشتان دو دست که هیچ، ار انگشتان یک دست هم فراتر نمی رود…

 2. متاسفم واقعا …..

 3. حالا اگر “سومین حرم اهل بیت” نمیشد، زمین و آسمونو بهم می دوختن….

 4. دقیقا نکته همین جاست در تهران و برخی در شیراز نمیخوان شیراز شهرت جهانی اونم از نظر فرهنگی و تمدن ایران زمین بگیره بخاطر همینم نماد تمدن تخت جمشید رو از شیراز گرفتن و شاهچراغ رو نماد کردن و باسروصدا شیراز رو سومین …. نامیدن هزینه های هنگفت خرج توسعه. شاهچراغ کردن در حالی که شیراز نیازات اولیه وامکانات اولیه فرهنگی بی بهره است حتی نسبت به قبل از انقلاب نمونش. تعداد سالن های سینمای شیرازه
  اونها میخوان از ذهنیتی که از شیراز در ذهن مردم ایران به عنوان تمدن و فرهنگ و هنر ایران و یک شهر توریستی است و از قبل از انقلاب ایجاد شده پاک کنن و یک شهر مذهبی جلوه بدن برید ببینید در دروازه اصفهان با چه پولهایی دارن حوزه علمیه میزنن ولی بودجه برای سالن تاتر ندارن اگه سرمایه گذار ه‌م بیاد دنبالش میزارن
  اره این قابل توجه کسانی که میخواستن شاهچراغ توسعه پیدا کنه حالا باید منتظر نتایجشم باشن تا چند وقت دیگه تکون بخورینم میگن در شعن سومین حرم….. نیست اون وقت توقع دارین جشواره بین المللی برگزار کنن اره مسابقات قران برگذار میکنن ولی ….

 5. شهرداری قول داده که چندین سالن تاتر امسال در شیراز بسازه و باید برنامه ریزی کلان در مورد جشنواره ها هم توسط شهرداری و میراث فرهنگی صورت بگیره .

 6. شاید دوستان مطلع نباشن اما ما در شیراز حتی یک سالن که به صورت اختصاصی و منحصرا سالن تئا‌تر باشه نداریم..حتی تالار حافظ هم سالن تاتئر با تعریف استانداردش محصوب نمیشه!!

  در این شهر ادبی هیچ فستیوال و جشنواره ادبی و فرهنگی بین المللی که به صورت سالانه و مدوام باشه برگزار نمیشه حتی در سطح کشوری هم ما جشنواره ادبی معتبری نداریم که در شیراز برگزار بشه اگر هم اتفاق بیفته گذرا است و تداوم نداره !

  این درحالی که حتی عنوان های ادبی و فرهنگی رو از شیراز گرفتن و عنوان های دیگری جایگزین شده و صدها میلیارد برای جا افتادن عنوان جدید داره در شیراز هزینه میشه از توسعه باور نکردنی اماکن مذهبی گرفته تا احداث حوزه ها و مراکز دانشگاهی مذهبی جدید و….

  اونوقت ما فقط به پشتوانه ی داشته های گذشته میخواییم دومین شهر ادبی جهان بشیم ! درحالی که حتی در سطح کشوری عنوان پایتخت فرهنگ و ادب رو از دست دادیم !! جای تعجب نداره که این عنوان در سطح جهانی تا حالا تصویب نشده…

  امیدوارم هنوز مسولین دلسوزی در شیراز باشن که دلشون برای هویت شیراز بسوزه و حداقل سعی کنن جایگاه اصلی شیراز در کشور حفظ بشه که همانا جایگاه نخست و قله ی فرهنگ و ادب ایران زمینه

 7. سلام لطفا از دیواره بالای فروشگاه اسنوا چهارراه پیروزی که نقاشی شده یه عکس بذارید

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.