المان‌های نوروز ۹۳ شیراز و چند نکته

علی مصلح؛ شیراز۱۴۰۰ – بهاری دگر از راه رسید و شهرداری شیراز که مانند سال گذشته فراخوانی دیر موقع و سوری را جهت طراحی المان نوروزی و دیوارۀ سبز منتشر نموده بود، درست یکی دو روز مانده به ورود مسافران پر شمار نوروزی که بدلیل جذابیت‌های ویژه و آب و هوای بهاری، شیراز را به عنوان مقصد سفر نوروزی خود انتخاب نموده‌اند، اقدام به رنگ آمیزی تک لبه‌ها و نصب چند المانِ بی‌هویت و سردرگم در جای جای شهر نمود تا بار دیگر شهروندانِ شهر هنر و ادب را با هنر نمایی خود شوکه کند!

هر چند در برخی از این المان‌ها رد پایی از اساتیدی چون امیر باقری و… دیده می‌شود، اما در دید کلی هیچکدام از آن‌ها در سطح پایتخت فرهنگ و تمدنِ ایران عزیز که دارای هنرمندان و اساتید بزرگ و جوانان مستعد و جویای نام بسیاریست، نمی‌باشد! عمق فاجعه اما زمانی مشخص می‌شود که با کمی دقت در برخی از این المان‌ها متوجه اشتباهی فاحش شدیم، به طوری که در یکی از این المان‌ها عدد ۹۳ با ۹ فارسی و ۳ انگلیسی نوشته شده‌اند که جای هیچگونه توضیح و توجیهی باقی نمی‌گذارد.

در پایان بد نیست سری بزنیم به سایت اختصاصی المانهای نوروزی شهر مشهد، که مانند سالیان گذشته با دعوت از هنرمندان بزرگ و نامی مشهدی چهره شهر مشهد را برای مسافران نوروزی دگرگون نموده‌اند. www.bahar۹۳.com نظر شما چیست؟!

المان‌های نوروز ۹۳ شیراز

المان‌ نوروزی پارک علوی شیراز

المان‌های نوروز ۹۳ شیراز

المان‌ نوروزی میدان مطهری شیراز

المان‌های نوروز ۹۳ شیراز

المان‌ نوروزی میدان مطهری شیراز

المان‌های نوروز ۹۳ شیراز

المان‌ نوروزی میدان مطهری شیراز

المان‌های نوروز ۹۳ شیراز

دیواره سبز دروازه قرآن شیراز

المان‌های نوروز ۹۳ شیراز

المان‌ نوروزی دروازه قرآن شیراز

المان‌های نوروز ۹۳ شیراز

المان‌ نوروزی میدان شیرودی شیراز

المان‌های نوروز ۹۳ شیراز

المان‌ بسم الله اثر امیر باقری در میدان الله(گلسرخ)

المان‌های نوروز ۹۳ شیراز

المان‌ ن والقلم اثر امیر باقری در میدان الله (گلسرخ)

المان‌های نوروز ۹۳ شیراز

سفره هست سین و المان نوروزی پارک پرواز شیراز

المان‌های نوروز ۹۳ شیراز

دیواره سبز میدان امام حسین (ستاد)

المان‌های نوروز ۹۳ شیراز

المانی نا مشخص در میدان نمازی

المان‌های نوروز ۹۳ شیراز

المانی بی هویت در میدان مهمترین ورودی شیراز

المان‌های نوروز ۹۳ شیراز

المانی بی هویت در میدان مهمترین ورودی شیراز

المان‌های نوروز ۹۳ شیراز

شاهکاری دیگر از شهرداری شیراز

المان‌های نوروز ۹۳ شیراز

بخشی از دیواره به اصطلاح سبز شهری

المان‌های نوروز ۹۳ شیراز

المان رحل و قرآن که از مسابقات سراسری قرآن به جای مانده

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

18 نظر

 1. امیرم

  نصب این المانها به نسبت پارسال بهتر شده و بهتر هست که از المانهای دائمی و با غنای فرهنگی مثل تندیسهای مشاهیر شیراز بصورت بزرگ در نقاط مختلف شهر استفاده بشود .

  پاسخ
 2. محمد ا

  البته باید این نکته رو هم متذکر بشیم که خود شهر مشهد هم در این زمینه و با رفتن مهندس پژمان افت بسیار شدیدی رو شاهد بوده در بهار ۹۳ و این رو از نظرات خود شهروندان مشهد هم میشه متوجه شد (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=645129778893532&set=a.154375187968996.40733.154194697987045&type=1&relevant_count=1) اما ای کاش از این فرصت استفاده میشد….

  پاسخ
 3. Mehdi

  It’s good to criticise, but it’s even better if we can come with a solution.
  A lots of comments are like people are making fun of other’s hard work and effort.
  Can we actually offer a design or make something to offer?

  پاسخ
  1. من_ خنگ

   آقو مهدی حرفت درسته که نباید همش سرکوفت زد و باید راه حل هم ارائه داد. اما برای چی به انگلیسی نوشتی؟ مگه قراره فقط عمه من بتونه بخوندش؟!!! فارسی بنویس تا همه بفهمیم.

   پاسخ
   1. Mehdi

    Hello All,
    ۱. I’m sorry that I’ve not writen in english as I don’t have access to Persian keyboard. ( I live in England but I constantly follow Shiraz1400).
    ۲. I haven’t got a qualification in civil engineering or similar subject, so I try to not devalue some one’s hard work, if I’m not a specialist. Although it’s good to leave comments as long as it’s going to help the situation. And also trying to not be offensive.
    ۳. It would be a good idea that you (or we) can leave our useful ideas on this site.

    I’m going to translate this via Google translate and also leave my comments in Persian, not sure if it’ll translate it, as it should do.

    Many Thanks

    Mehdi

    سلام،
    ۱. متاسفم که به زبان انگلیسی نوشته شده ام که من دسترسی به صفحه کلید فارسی ندارم. (من در انگلستان زندگی می کنند اما من به طور مداوم به دنبال Shiraz1400).
    ۲. من یک مدرک در رشته مهندسی عمران یا موضوع مشابه را دریافت نکرده اند، بنابراین من سعی می کنم به کار سخت کسی را بی ارزش نیست، اگر من یک متخصص نیست. هر چند که خوب است به نظرات تا زمانی که آن را برای کمک به این وضعیت است. و نیز در تلاش برای نه توهین آمیز.
    ۳. این امر می تواند ایده خوبی است که شما (یا ما) می توانید ایده های مفید ما در این سایت را ترک کنند.

    من قصد دارم برای ترجمه این طریق گوگل و مترجم همچنین به نظر من به فارسی، مطمئن نیست اگر آن را ترجمه، به عنوان آن باید انجام دهید.

    تشکر
    مهدی

  2. Saeed

   اقا مهدی ما معماری یا شهر سازی نخوندیم
   ولی تو شیراز خیلی هنرمند یا معمار داریم که میتونه طرح های عالی ارایه بده
   نکته این جا هس که شهرداری نمیخواد از این نیروها استفاده کنه جون اینجا صرفا سومین حرم اهل بیت هس نه بایتخت فرهنکی ایران

   پاسخ
 4. armin485

  اون پیام هایی که زیر عکس ها گذاشتی امین جون خیلی خنده دار بود ولی آدم دلش میگیره از این خنده ها .
  بازم خوب بوده که شهرداری یه تحرکی از خودش نشون داده . ایشالا موانع رفع میشن و تجربیات به کمک میان تا بهتر بشه .
  امیدمون به خدا

  پاسخ
 5. مهرناز

  میتونستند خیلی هنرمندانه تر و با هویت تر باشن. اصلا در حد و اندازه نام بلند شیراز و فارس نیستند . باید با برگزاری مسابقه بهترین اِلمانها رو انتخاب می کردند .

  پاسخ
 6. amir k

  سایز اکثر این المانها کوچک و برای نصب در یک روستا مناسب می‌باشد نه کلانشهر شیراز. ضمنا مسئولین زیباسازی شهر شیراز هم باید به عنوان تنبیه و برای کار به روستاها فرستاده شوند. آقای پاک فطرت نمی‌خوای در انتخاب مدیران از خواب غفلت بیدار بشی‌؟

  پاسخ
 7. ارشیا

  این المان میدان مطهری خیلی خنده داره..اومده یه سین گذاشته و یه باکس شیشه ای شبیه آکواریوم رو با ابعادی نامعلوم و از قبل طراحی نشده ( که کاملا مشخصه از تو خونشون پیدا کرده آورده) به زور درون اون سین جا زده و یک گل مصنوعی!!! هم داخل اون جعبه ی شیشه ای بود که الان دیگه نیست..مثلا گل سرسبد شهرداری های شیراز منطقه ی ۱ هست..واقعا شیراز به کدوم سمت داره میره؟..آیا این غیر از اینه که قراردادهای کلان با خویشان و اقوامی که سر سوزنی از معماری، طراحی، شهرسازی، زیباسازی و … سر در نمیارن بسته میشه و عاقبت امر میشه این المان های بی هویت و زشت؟..آدم المان های مشهد رو که میبینه یک از یک زیباترن.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *