تاریخ : پنج شنبه, ۲۹ مهر , ۱۴۰۰ Thursday, 21 October , 2021

آخرین اخبار

۸ هزار میلیارد تومان نیاز خطوط ۲، ۳ و ۴ مترو ساخت شهربازی شیراز شاید وقتی دیگر! اجرای پروژه پرد‌‌یس سینمایی پرسیا، بزودی 🎥 رکوزدزنی در پیوند عضو با انجام همزمان ۱۴ پیوند در یک روز محدودیت ورود برخی خودرو‌ها به مرکز شهر شیراز اجرای قرنطینه هوشمند از سوم آبان در فارس کشف و جمع آوری ۳ هزار لیتر نوشیدنی تقلبی در شیراز 🎥 روزهای بدون کرونا در راه است اگر … ۵ سال بلاتکلیفی پروژه د‌‌‌یتا سنتر شهرد‌‌‌اری‌ شیراز حل مشکل اتصال آزادراه شیراز در گرو اما و اگرها … ویدئو: پاکبان لامردی کیسه پول را به صاحبش بازگرداند عکس: موزه «فرهنگ فارس» واقعیت ماجرای مصوبه دولت برای حفر چاه در حریم آثار تاریخی پاسارگاد مصدومیت پنج نفر بر اثر برخورد دو خودروی سواری عکس: پیاده راه سلامت استاد شجریان زنگ خطر آغاز موج ششم کرونا د‌‌‌ر فارس به صد‌‌‌ا د‌‌‌رآمد‌‌‌ استفاد‌‌‌ه از ماسک د‌‌‌ر فارس کاهش چشمگیری د‌‌‌اشته است جراحی ناد‌‌ر مغز کود‌‌‌ک ۸ ساله د‌‌‌ر شیراز زنگ خطر جد‌‌ی فرونشست زمین بیخ گوش پاسارگاد‌‌ تکمیل تالار مرکزی شیراز تا سال ۱۴۰۳ با ۲۰۰ میلیارد‌‌‌ تومان اعتبار + عکس

2
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز:

ایمنی ساختمانها اولویت مردم نیست

  • کد خبر : 45378
  • ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۴

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: متاسفانه ایمنی از اولویت های اصلی شهروندان نبوده و بر اساس ارزیابی عملیاتهای صورت گرفته حدود ۹۰ درصد عملیاتها به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی بوده است. محمد هادی قانع در گفت و گو با شیراز۱۴۰۰ با بیان اینکه متاسفانه برخی شهروندان در هنگام دریافت پایان کار ساختمان خود درخواست های غیرموجه از سازمان آتش نشانی برای عدم رعایت موارد ایمنی ساختمان خود دارند و این موضوع به یک مشکل تبدیل شده، اظهار داشت: شهروندان عزیز آگاه باشند که هرگونه سخت گیری نسبت به اجرای موارد ایمنی ساختمان صرفا برای حفظ سلامت خود افراد و جلوگیری از حوادث تلخ در هنگام وقوع حادثه است. و به همین دلیل تمامی ساختمانهایی که خواهان دریافت پایان کار هستند از سوی این سازمان مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به تعداد واحد و طبقات می بایست ضوابط ایمنی شامل فایرباکسها، شلنگهای آتش نشانی، کپسول، سیستم اطفا حریق و … را اجرا کرده باشند.
وی همچنین در خصوص مشکلات دسترسی در برخی نقاط شهری به دلایلی مانند شیب زیاد، عرض کم معابر و ساخت و سازهای قدیمی اعلام کرد تلاش داریم از طریق آموزش اقدامات پیشگیرانه، افزایش زیرساخت ها و افزایش آگاهی و ایمنی حوادث را کاهش دهیم.
قانع درخصوص آموزشهای عمومی و کمکهای شهروندان به اطفا حریق نیز اظهار داشت: اقدامات پیشگیرانه و آموزش های ایمنی به شهروندان با هدف مقابله با سوانح، گام موثری در جهت کاهش خطرات بشمار می رود که به همین منظور تاکنون ۳ دوره جشنواره شهر ایمن برگزار و با انجام بازدید پیشگیرانه و آموزش ایمنی در تلاش برای افزایش ایمنی شهر هستیم.
وی افزود: از سوی دیگر جز اولین شهرهایی هستیم که طرح تاکسی آتش نشان را اجرا کرده و تاکنون ۳ هزار تاکسی به کپسول آتش نشانی مجهز شده و یک هزار مورد جدید نیز در دست اقدام است و هرگاه رانندگان تاکسی اقدام به اطفا حریق کرده مبلغی به عنوان پاداش به آنها پرداخت و کپسول نیز بصورت رایگان مجدد شارژ می شود. ضمن اینکه به شهروندان توصیه می شود حتما در خودرو خود کپسول آتش نشانی داشته باشند که هزینه چندانی نداشته و یک کپسول ۲ کیلویی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

بازدید از مراکز آموزشی و درمانی
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز همچنین از بازدید مستمر جهت پایش ایمنی مدارس و مراکز پزشکی درمانی تحت نظارت علوم پزشکی خبر داد و عنوان داشت: با هماهنگی های صورت گرفته با متولیان این امر بازدیدها و آموزش های ایمنی از مدارس و مراکز آموزشی و درمانی در حال انجام می باشد. از سوی دیگر تا قبل از فراگیری ویروس کرونا اقدام به آموزش نکات ایمنی به گروه های مدارس و مهدهای کودک در ایستگاه والفجر کردیم که بسیار مورد توجه قرار گرفت و تاثیر مناسبی در افزایش سطح دانش ایمنی کودکان داشت.

قانع بازدید ایمنی از مراکز درمانی شهر شیراز با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز را مورد اشاره قرار داد و گفت: طی اجرای این طرح که با حضور کارشناسان سازمان آتش نشانی شیراز انجام می شود، ضمن بازدید از وضعیت ایمنی ساختمان های مراکز بهداشتی، بیمارستان ها، درمانگاه ها، خانه های سلامت، ساختمان دانشگاه علوم پزشکی و خوابگاه های دانشگاه علوم پزشکی، آموزش های لازم جهت ارتقای سطح عملیاتی نیروهای حفاظت مراکز درمانی نیز به آنها ارائه می شود.

ساماندهی بازارهای سنتی نیازمند همکاری بیشتر ارگانها و بازاریان

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز درباره اقدامهای انجام شده درخصوص ایمنی بازارهای سنتی مرکز شهر بیان داشت: سیم کشی های برق بازار از خطرناک ترین مشکلات موجود بود که همکاری اداره برق اصلاح شدند و اکنون شهرداری اقدام به ایجاد کانال مشترک تاسیسات شهری که متاسفانه تاکنون دستگاه های خدمات رسان همکاری مناسبی برای انتقال تاسیسات خود به این کانال نداشته و امیدواریم هرچه زودتر شاهد انتقال تاسیسات گاز، برق و مخابرات به این کانال باشیم .

وی با بیان اینکه در بحث ایمنی بازار در هر ۲۰ متر مربع جعبه فایرباکس طراحی شده و بزودی اجرا می شود، اضافه کرد: ۳۰ عدد کپسول ۵۰ کیلویی نیز در تمام بازارهای سنتی شیراز شامل بازارهای روح اله، حاجی، شاهچراغ، وکیل و … نصب شده و یا درحال نصب است، ضمن اینکه آموزش های لازم در حوزه ایمنی جهت کسبه در حال اجرا می باشد

مشکلات ایمنی در برخی از مجتمع های تجاری شیراز

قانع در ادامه گریزی به مشکلات ایمنی مجتمع های تجاری شیراز زد و گفت: مهمترین مشکل در ۱۲۵ مجتمع تجاری بزرگ و کوچک شیراز بحث انبارهای غیراصولی، وضعیت خروجی اضطراری و تجهیزات ایمنی است.

برای مثال بخشی از مغاره را تبدیل به انبار می کنند که شرایط ایمنی انبار با مغازه کاملا متفاوت است و یا قسمتی از راهرو و راه پله را به انبار تبدیل کرده و خروجی راه پله اضطراری مسدود می شود.

وی با اشاره به اینکه این مشکلات در برخی از مجتمع های تجاری بزرگ و معروف شیراز وجود دارد، اظهار داشت: تمامی این موارد توسط کارشناسان سازمان بازید گردیده و موارد لازم جهت مراجع ذیصلاح ارسال کردیم.

خرید نردبان جدید و نیاز به بروزرسانی تجهیزات آتش نشانی

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در خصوص کمبودها و وضعیت فعلی تجهیزات این سازمان بیان داشت: درحال حاضر کمبود خاصی در زمینه تجهیزات نداریم و بیشتر نیازمند نوسازی و بروزرسانی تجهیزات بخصوص در زمینه مقابله با حوادثی هستیم که در ان مواد شیمیایی و خطرناک وجود دارد مانند حوادثی که برای تانکرهای حمل این مواد رخ داده و یا آتش سوزی فروشگاه های مواد شیمیایی.

قانع در پاسخ به پرسش ما درباره امدادرسانی به ساختمانهای بلندمرتبه شهر شیراز گفت: درحال حاضر با شناسایی ساختمان‌های بلند مرتبه و اقداماتی که در زمان اخذ پروانه و یا پایان کار پیش بینی شده است بخش عمده ای از این حوادث کاهش می یابد.در سالهای اخیر تلاش داشتیم با انجام آموزش پرسنل، انجام مانور ایمنی پرسنل و بروز نگه داشتن تجهیزات ایمنی در مقابل حوادث احتمالی آمادگی داشته باشیم که همین موارد در ساختمانهای مرتفع صورت گرفته است. ضمن اینکه ایستگاه های نزدیک به ساختمانهای بلند مرتبه و مناطقی که این ساختمانهای در آن قرار گرفته اند به تیم تخصصی کوهستان مجهز هستند. هم اکنون نیز آتش نشانی مجهز به بالابر ۵۵ متری است و از وزرات کشور قول خرید یک نردبان ۵۰ متری را گرفتیم و در بودجه خودمان نیز خرید یک نردیان دیگر با ارتفاع مشابه دیده شده است.

>
نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.
telegram
لینک کوتاه : https://shiraz1400.ir/?p=45378

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.