ساخت و نصب تندیس حافظ برای نخستین بار در شیراز

مراسم یادروز حافظ

آرامگاه حافظ شیرازی

معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری شیراز، از نصب تندیس حافظ و اجرای طرح بزرگ معرفی حافظ در یکی از خیابان‌های شیراز برای نخستین بار خبر داد. به گزارش شیراز۱۴۰۰، محمد فرخ‌زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در شیراز، اظهار کرد: طرحی بسیار بزرگ توسط مدیریت زیباسازی شهرداری و کار‌شناسان مربوطه برای سرتاسر خیابان روبروی حافظیه آماده شده که در چند ماه آینده به اجرا در می‌آید که بیانگر نگاه ویژه‌ای است که به این شاعر بزرگ کشور وجود دارد.
وی در رابطه با نصب تندیس و سردیس از حافظ در خیابان‌های شیراز، بیان کرد: باید به این سو برویم که سردیس یا تندیسی از حافظ در شهر شیراز داشته باشیم، سازمان زیباسازی نیز پیشنهاداتی که در این رابطه وجود دارد را بررسی و پیگیری می‌کند.
معاون فرهنگی شهرداری شیراز در پاسخ به این سوال که آیا در شیراز خیابانی به نام حافظ، لسان الغیب و امثالهم وجود دارد، گفت: نسبت به این موضوع اطمینان ندارم که خیابانی مختص نام این شاعر جهانی در شهر خودش وجود داشته باشد و در صورت عدم وجود آن، شهرداری باید نسبت به آن اقدام کند.
فرخ‌زاده خاطرنشان کرد: برگزاری برنامه‌ها و مناسبت‌های مختلف پیرامون حافظ و سعدی از جذابیت‌های گردشگری بسیاری برخوردارند و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز متولی این امور است، از این رو از چند سال قبل بنیاد فارش‌شناسی شکل گرفت که همین رسالت را در کنار سازمان میراث، پیگیری می‌کند.
وی افزود: شهرداری به عنوان مجموعه پشتیبان زمینه برگزاری این امر را فراهم می‌کند و وظیفه شهرداری آماده کردن فضای شهری برای معرفی مشاهیر و جذب و ورود گردشگر است، علاوه بر وظایف ذاتی، واحد کوچکی نیز با نام واحد گردشگری و زیارت راه اندازی کرده‌ایم که امسال در این واحد ۱۵ برنامه برای سالروز حافظ پیش بینی شد.
معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری شیراز در رابطه با برنامه‌های ویژه بزرگداشت حافظ گفت: هفته فرهنگی خوی در شیراز، ورود هیئت نیشابوری به شیراز، برنامه‌های حافظ‌شناسی، حافظ پژوهی، فراخوان مقاله، نمایشگاه حجم و معماری اسلامی – ایرانی با موضوع حافظ و سایر برنامه‌هایی که امروز در نگارخانه‌های شیراز در حال برگزاری هستند، از جمله برنامه‌های بزرگداشت حافظ است.

شیراز۱۴۰۰: جای خوشبختی است که سرانجام مسئولان به این نتیجه رسیدند که این محور نیاز به طرح و برنامه‌ای ویژه دارد و صد البته جای تاسف که معاون فرهنگی اجتماعی شهردار شیراز از این موضوع که نام خیابانی که دروازه قرآن را به چهارراه حافظیه می‌کند «حافظ» است!

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

12 نظر

 1. صادق

  اتفاق مباذکی است رسیدگی به بناهای تاریخی و زیبا سازی ان ها خصوصا ارامگاه حافظ و سعدی که افتخار فرهنگ پارسی هستند امیدوارم به زودی زود شاهد افتتاح موزه مشاهیر و نصب سردیس لسان الغیب باشیم و خیابان حافظ بسیار عالی زیبا سازی شود

  پاسخ
 2. اصفهان

  ای بابا تو اصفهان خیابون کنار نقش جهان اسمش حافظ تازه پارک سعدی هم داریم اونوقت شما حتی اسم این بزرگانو نذاشتین رو خیابوناتون واقعا باعث تاسفه

  پاسخ
 3. moji

  بسیار عالی امیدوارم این تندیس در حد و اندازه های نام حافظ باشه.
  هرچقدر برنامه هایی از این دست اجرا بشه علاوه بر اثرات مثبت فرهنگی در سطح شهر به تثبت جایگاه ادبی شیراز در کشور هم کمک می کنه.شیراز شدیدا تشنه ی اینگونه برنامه هاست.همچنین اینکه شیراز باید پرچمددار معرفی بزرگانی مثل حافظ باشه هم در کشور و هم در سطح جهانی . برگزاری هفته های فرهنگی شیراز در دیگر شهرها (به شرطی که واقعا در مورد حوزه ی فرهنگ باشه) و همچنین برنامه های حافظ‌شناسی، حافظ پژوهی می تونه در همین راستا باشه. روز حافظ می تونست یک فستیوال بزرگ فرهنگی ادبی باشه (مثل جشن هنر شیراز) مسئولین نباید در این زمینه با ترس و شک وارد بشن چون این حق مسلم شیرازه که بزرگترین برنامه های ادبی و هنری کشور در این شهر فرهنگی اجرا بشه.
  به امید روزی که هر کسی عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران رو شنید فقط نام شیراز براش تداعی بشه و بس.

  پاسخ
 4. فرهاد

  زمانی در دولتهای پیشین قرار بود دانشگاهی به نام دانشگاه حافظ (مشابه فردوسی مشهد) در شیراز احداث شود که متاسفانه این موضوع هیچگاه محقق نشد

  پاسخ
 5. مهاجر

  جایی که نام حافظ و سعدی هست نباید جایی دیگر از شهر به نام حافظ و سعدی باشد یک نوع هرج و مرج ایجاد می کند .
  لطفا این فراخوان را درست و حسابی اعلام ملی کنید و از همه کشور طرح بگیرید تا دستتان باز باشد . نه اینکه بین یکی دو مجسمه سازی که دایم در زیبا سازی شیراز برای شکار کار در رفت و آمدند فقط مطرح کنید. آخه ازدواج درون فامیلی نطفه اش ضعیف است .
  اگر اعلام کنید در شهر شیراز برای حافط کار می خواهید افتخاریست که همه را به تحرک وا می دارد .

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *