دفتر معماری ایرانادکور مجری روش های نوسازی باغ شخصی

ناب ترین ایده ها در محوطه سازی و فضای سبز باغ و ویلا

باغی با محوطه سازی مصفا ، صدای آب و آواز پرندگان ، تشعشع باریک تابیده از میان برگ درختان که حضور گرم خورشید را از آن دورها تا صورت گل ها مجسم می کند، بوی چمن و صدای بازی بچه ها در استخر، شب که می شود نورهای ملایم و رمانتیک و نیمکت ها و آلاچیق هایی که می شود روی آن نشست و خاطره گفت و بلند بلند خندید و شاید صدای جیجیرک هم بیاید در این تلفیق جذاب .

ترکیب همه این ها دلفریبانه ما را می خواند تا در این زندگی ماشینی سراسر استرس فضایی دنج بسازیم و شاید تکه ای از طبیعت را برای دل خودمان بازسازی کنیم تا در آن آرامش را هم تجربه کنیم . بهترین ایده های طراحی در فضای باز را با هم مرور کنیم .

ایده های محوطه سازی

ما ایرانیان از دیر باز معماران خوش نامی در محوطه سازی بودیم و هستیم  اصول طراحی باغ های ایرانی در جهان شناخته شده است . گواه این حرف باغ های بسیار زیبا و کاخ هایی با محوطه سازی بینظیر در جهان است . از محوطه سازی باغ عفیف آباد و خانه بی بی شیراز گرفته تا چهل ستون اصفهان و باغ شازده ماهان و باغ ایرانی که ثبت جهانی شد .

پس ما معماران اصیل ایرانی می توانیم تکه هایی از بهشت را بسازیم .

در این مقاله قصد داریم اندکی با اصول و قواعد محوطه سازی باغ و ویلا آشنا شویم . با ما همراه شوید تا قدمی در محوطه سازی بزنیم .

انواع محوطه سازی

به طور کلی دو نوع محوطه سازی فضای سبز وجود دارد :

 • محوطه سازی فضاهای عمومی ، مثل پارک ها و مجتمع های بزرگ آپارتمانی
 • محوطه سازی فضاهای خصوصی ، نظیر ویلا و باغهای شخصی

ما در این نوشتار بیشتر به قسمت دوم یعنی محوطه سازی فضاهای خصوص می پردازیم .

در محوطه سازی باغ و ویلا و یا حیاط های خانه های شخصی ما به دنبال چه هستیم ؟ در واقع پاسخ نهایی این است : شادی و آرامش . این دو میسر نمی شود مگر با رعایت دقیق اصول معماری ، هنر و روانشناسی . پس صرف کاشت چند درخت ، ساخت آبنما و یک استخر بدون تفکر اصولی ، قطعا نتیجه دلخواه را به همراه نخواهد داشت . مشورت با معمارانی هنرمند که خلاقیت و بکر اندیشی را با ترکیبی از علم و هنر دارند ، نتایجی به همراه دارد که هرگز از یاد نخواهید برد و هر بار که دوستان و آشنایانتان از محوطه شما تعریف کنند و لذت ببرند بیشتر به درستی تصمیم خود پی خواهید برد .

عناصر محوطه سازی باغ و ویلا

انتخاب عناصر محوطه سازی ربط زیادی به نیاز ، بودجه و بزرگی فضای شما دارد . از ساخت یک دیوار سبز (دیوارهایی که در آن گلدانها طوری تعبیه می شوند که فقط گیاهان دیده می شوند ) گرفته تا محوطه سازی ویلای بزرگ چند هزار مترمربعی همگی اصول و قواعد خودش را دارد و هر یک به نوبه خود مفرح و جذاب است .

 • ایجاد چشم اندازهای زیبا در طراحی باغ و فضای سبز
 • درست کردن فضایی برای قدم زدن و گردش در محوطه
 • درست کردن محل هایی برای نشستن های خصوصی مثل نیمکت های مسیر
 • ساخت مکانهایی برای گردهمی های دوستان مثل آلاچیق ها
 • ایجاد فضای تفریح و بازی برای کودکان و بزرگسالانی که کودک درونشان بیدار است!
 • ایجاد فضایی برای پارکینگ خودروها
 • ساخت خانه درختی شاید ، شاید تابهای درختی و شاید هم استخرهای کم عمق بچگانه
 • طراحی ایوان و بالکن های بزرگ برای خیره شدن به دور دست ها و دیدن نقاط کانونی محوطه
 • برنامه ریزی برای استفاده از محوطه در تمام ساعات شبانه روز حتی ظهر ها و نیمه شب ها
 • ساخت قسمتهایی برای بزرگترین تفرح ما ، کباب درست کردن و خوردن و ... مثل باربکیو ها
 • ساخت فضاهای آبی مثل آبنما ، برکه ، استخر
 • اصل کار : گلکاری و درختکاری و سیستم آبیاری آنها
 • طراحی فضاهای رمز آلود که کشف آنها هیجان انگیز و جذاب و شاید رویایی باشد
 • در نظر گرفتن تاسیسات برقی ، مکانیکی و کلیه نیازهای زیر ساخت و مصالح آنها
 • و مهمترین و مهمترین کار : هماهنگی بین تمام عناصر ، جانمایی صحیح و کاربردی و اعمال سلیقه زیبای صاحب باغ و ویلا .

المان های محوطه سازی

 • مسیر ها : در طراحی و اجرای محوطه سازی مسیر ها انواع مختلف دارند ، سنگ فرش ، آجری ، چوبی ، چمن کاری ، سنگریزه ای و ... کف سازی در محوطه سازی در واقع بیشترین فضا را به خود اختصاص می دهد انتخاب غلط مصالح و یا اجرای غیر اصولی آن صدمات مالی جبران ناپذیری به همراه دارد .
 • آلاچیق : به فضاهای مسقفی که جایی برای نشیمن دارد و می تواند زیر باران و آفتاب سوزان هم بهانه دور همی ها باشد اتلاق می شود . آلاچیق های سفالی ، چوبی ، سنگ وسیمانی و ... هر یک بسته به کاربرد و اقلیم منطقه مورد استفاده قرار می گیرد .
 • آبنما : شدیدا مورد استقبال است و از یک آبنمای ساده تا آبنمایی با جویبارهای فراون که دور تا دور محوطه را طی می کند می توان در نظر گرفت . در ساخت آبنما موارد زیر اهمیت دارد : نحوه ریزش آب ، مقدار صدای مورد نیاز برای فضا ، نور پردازی ، ایزولاسیون و سهولت نگهداری
 • برکه : فضایی است که آب بدون جریان یافتن در آن قرار می گیرد . از انواع گیاهان آبدوست مثل نیلوفر آبی بر سطح آن استفاده می کنیم تا با دیدن آنها سرشار از لذت شویم . نقش دیگر برکه نگهداری آب به عنوان مخزن برای آبیاری فضای سبز است .
 • استخر : از مفرح ترین و شادترین و آرامش بخش ترین المان های محوطه سازی است که طراحی ، ساخت و جانمایی آن اصول بسیار پیچیده ای دارد . چالشهایی چون آب بندی ، تصفیه و نگهداری ، داشتن ویو از داخل ویلا ، نداشتن دید از بیرون ، حفظ امنیت برای کودکان و ... اجرای استخر را تخصصی می کند .
 • نورپردازی : نور همیشه زیباست . نور پردازی یکی از واجب ترین المان های محوطه سازی است . بدون نورپردازی چیزی کم داریم . علاوه بر زیبایی ، نور پردازی صحیح باعث میشود شب ها همه جای محوطه را بتوانیم ببینیم و نقاط کور و تاریک که هم امنیت را به خطر می اندازد و هم شاید وحشت زا باشد را از بین می بریم . و همه اینها را باید به ترتیب درست انجام دهیم تا مثلا لازم نشود چمن مصنوعی یا طبیعی را بکنیم و از زیر آن کابلی رد کنیم .
 • تاسیسات مکانیکی : شامل آبرسانی ، تاسیسات آبیاری اتومات ، تاسیسات استخر و تاسیسات آبنما و ... که باید توسط متخصصین آن در زمان و مکان درست اجرا شوند .
 • سایر موارد دکوراتیو مثل کوها ها ، حوض ها ، نهرها ، اتاقک ها ، انبار وسایل و ... بسته به نیاز طراحی و اجرا می شوند .

بیایید در این دنیای زود گذر برای دلمان هم کاری بکنیم . محوطه سازی هر فضایی حتی کوچک ، خرج اضافه نیست ، شاید همان آرامشی که ازین راه می گیریم ، از بسیاری از بیماری هایی که استرس ، ریشه آنهاست بکاهد . استفاده از بهترین روش های نوسازی باغ شخصی با کمترین هزینه هم می تواند محوطه فعلی شما را بهتر و کاربردی تر کند .

دفتر معماری ایرانادکور ، مرجع کامل معماری و دکوراسیون داخلی در جنوب کشور با مشاورین متخصص و حرفه ای در اختیار شماست تا باغتان را به بهترین شکل ممکن بر طبق سلیقه و همراستا با حس درونی شما طراحی و یا بازسازی نماید . ایرانادکور با اجرای پروژه های بسیار ، پیشرو در تجلی هنر ایرانی در خانه و ارائه ایده های طراحی به سبک قدیمی است .  برای بهترین نتیجه با دفتر ایرانادکور در شیراز در ارتباط باشید .
.

آدرس ارتباطی ما

آدرس: استان فارس – شیراز- چهارراه ادبیات- ابتدای بلوار گلستان-جنب نمایندگی سایپا

تلفن تماس: ۰۷۱۳۲۲۸۴۹۳۰

تلفن همراه: ۰۹۱۷۷۱۱۴۱۲۸

پست الکترونیک: iranadecor@yahoo.com

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *