دستور پیگیری استاندار فارس برای زمین کتابخانه مرکزی شیراز

استاندار فارس در خصوص ۲ زمین برای کتابخانه مرکزی شیراز دستور پیگیری صادر کرد. به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از ایسنا منطقه فارس، عنایت الله رحیمی، به گزارش ایسنا منطقه فارس، عنایت‌الله رحیمی پنج‌شنبه ٢٣ خرداد در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان، گفت: زمینی در بلوار نیایش و قطعه‌ای در میدان شهید فهمیده، گزینه‌های نهایی برای ساخت کتابخانه مرکزی شیراز مطرح شده است .

وی خواستار پیگیری همزمان دو زمین و اختصاص بهترین گزینه به کتابخانه مرکزی شیراز شد و افزود: پیگیری‌های لازم برای عقد قراردادها و واگذاری این دو زمین، یکی برای کتابخانه مرکزی شیراز و دیگیرب برای ساخت کتابخانه عموی دیگر در این کلانشهر تا یکماه آینده انجام شود .

استاندار فارس  با اشاره به سابقه شهر شیراز و عنوان پایتخت فرهنگی این شهر، گفت: آنچه به عنوان مرکز فرهنگ و هنر برای شیراز شناخته می‌شود مربوط به گذشتگان است و ما تاکنون اقدام شاخصی را برای این موضوع انجام نداده‌ایم که آیندگان به ما افتخار کنند .

رحیمی با اشاره به اینکه چند سال است کتابخانه مرکزی شیراز در حد جلسات مانده است، گفت: بخشی از این مربوط به بلندپروازی کتابخانه‌ها و بخشی دیگر ناشی از کم کاری ما مسئولان بوده است .

وی با تأکید بر اینکه هیچ ایرادی ندارد به جای یک کتابخانه، دو کتابخانه داشته باشیم، عنوان کرد: با بررسی گزینه‌های پیشنهادی برای کتابخانه مرکزی به نظر می‌رسد دو زمین در مناطق نیایش و شهید فهمیده بهترین گزینه  هاست، پیگیری‌های لازم برای هر دو زمین صورت انجام شود تا به نتیجه برسیم .

استاندار فارس با توجه به زمین پیشنهادی در بلوار نیایش، گفت: می‌توان با وجود این زمین با ۸۰ درصد سطح اشغال و در طبقات، کتابخانه با زیربنای خوبی ساخت و همچنین با کمک شهرداری فضای سبز اطراف این زمین را بهینه سازی و در قالب باغ کتاب در کنار کتابخانه قرار داد .

رحیمی در عین حال گفت: کتابخانه مرکزی به عنوان نماد باید مورد توجه قرار گیرد و برای ساخت آن هم با وجود خیرین، سازمان مدیریت، اداره کل فرهنگ و ارشاد و نهاد کتابخانه‌ها نگرانی نیست. حداکثر هم در جلسه بعدی انجمن، مقدمات انعقاد قراردادها و واگذاری زمین‌ها ارائه شود و برگزاری جلسه انجمن بیش از یک ماه دیگر به طول نینجامد.

وی در ادامه با اشاره به بحث نیم درصد تأکید کرد که شهرداری‌ها به موقع و منظم سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی را بپردازند. این موضوع را می‌توان با تعامل در استان انجام داد تا اعتبارات کتابخانه ها مشمول اعمال قانون نشود .

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس نیز در این جلسه به بررسی مصوبه های جلسه قبل پرداخت و تعیین زمین کنابخانه مرکزی شیراز، بازسازی کتابخانه عمومی شهید دستغیب، برگزاری جلسات انجمن در شهرستان ها با حضور فرمانداران و پرداخت نیم درصد کتابخانه‌های عمومی را از جمله مصوبات نشست پیشین برشمرد .

روح‌الله منوچهری با تأکید بر نامه نگاری‌های انجام شده درخصوص زمین کتابخانه مرکزی شیراز، گفت: پس از پیگیری‌های لازم ادارات کل راه و شهرسازی و اوقاف و همچنین شهرداری شیراز، زمین‌های موجود خود را معرفی کردند. اداره‌کل آموزش و پرورش اعلام کرد که زمین در اختیار ندارد و دانشگاه شیراز نیز در این خصوص پاسخی ارائه نکرده است .

وی به بازدید مدیرکل دفتر فنی استانداری از کتابخانه عمومی شهید دستغیب و بررسی این کتابخانه خبر داد و گفت: تصمیم نهایی برای بازسازی این کتابخانه در جلسه‌ای با حضور مدیرکل دفتر فنی استانداری، مدیرکل میراث فرهنگی استان و مدیرکل عمران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، گرفته خواهد شد .

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس خاطرنشان کرد: علی رغم پیگیری‌های بسیار برای اعتبارات نیم درصد کتابخانه‌ها، برخی از شهرداری‌ها در استان همکاری خوبی با کتابخانه‌های عمومی ندارند.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *