کرکره های غیرمجاز جنب مدرسه خان برچیده می شود

مغازه‌های کنار مدرسه خان در شیراز و ناهمگونی سازه با بنا.

معاون میراث فرهنگی اداره‌‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس بر لزوم مطابقت و همگونی جنس و بافت سازه‌های واحدهای تجاری در جوار آثار تاریخی تاکید کرد .

به گزارش شیراز۱۴۰۰، عبدالرضا نصیری در گفت‌وگو با ایسنا منطقه فارس، گفت: در سال‌های اخیر با موضوع همخوان نبودن ساز‌ه‌های مختلف تجاری در مجاورت بناهای میراث فرهنگی و تاریخی استان مواجه شده‌ایم.

او گفت: علیرغم ارسال تذکر و بخشنامه‌هایی در این خصوص به اماکن تجاری، بعضا بهره‌برداران اقدام به تغییر رنگ و جنس مصالح و فلزات و ساز‌ه‌های تجاری در مجاورت آثار تاریخی می‌کنند .

نصیری افزود: در پی گزارش‌هایی که از تغییر کرکره و در جدید دو واحد مغازه در کنار مدرسه خان شیراز ارسال شده بود، طی بازدید حضوری متوجه شدیم مالکان این دو باب واحد تجاری بدون هماهنگی رنگ در گالوانیزه سنتی و نوع آن را تغییر داده‌اند .

معاون میراث فرهنگی اداره‌‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس ادامه داد: از هر دو واحد خواسته شد که رنگ در را به آجرهای پیرامونی این مدرسه تغییر دهند.البته مخالفتی با تغییر نوع جدید در مغازه‌ها نشد .

نصیری با یادآوری اینکه این دو واحد مربوط به دهه‌ها پیش است و قبلا در آنها نیز قدیمی بوده، گفت: نه تنها در مجاورت این مدرسه که در بازار وکیل و دیگر آثار تاریخی شهرستان‌ها به ویژه لارستان اینگونه موارد زیاد به چشم می‌خورد .

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *