شورای اقتصاد فاینانس راه‌آهن شیراز – بوشهر را تصویب کرد‌

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس با بیان اینکه شورای اقتصاد فاینانس راه‌آهن شیراز -بوشهر را مصوب کرده است، گفـت: این پروژه با فاینانس کشور چین اجرا می‌شود. به گزارش شیراز۱۴۰۰ به نقل از تسنیم، ساسان تاجگردون پیش از ظهر امروز در نشست‌خبری با بیان اینکه پروژه راه‌آهن شیراز – بوشهر فاینانس شده و شورای اقتصاد هم آن را تصویب کرده است، اظهار داشت: این پروژه با همکاری شرکت چینی و فاینانس چین اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه طول این پروژه از ۲۵۰ کیلومتر به ۴۵۰ کیلومتر افزایش یافته و از آنجا که منابع عمومی قدرت تامین اعتبار این پروژه را نداشت از طریق فاینانس اجرا می‌شود، افزود: استانداری بوشهر نیز ۱۱۵ میلیارد تومان در بودجه ۹۷  برای این پروژه در نظر گفته است اما این ارقام برای ساخت پروژه‌ای به این بزرگی کافی نیست.

تاجگردون با بیان اینکه در پروژه‌های عمرانی که به‌صورت فاینانس اجرا می‌شوند ۱۵ درصد هزینه‌ها را باید طرف ایرانی تامین کند و در حال حاضر گیر ما در ۱۵ درصدی است که از طریق صندوق توسعه ملی باید تامین شود وگرنه سرمایه‌گذار این پروژه نهایی شده و هر چند گرفتن مصوبه شورای اقتصاد راحت نیست این مهم نیز محقق شده است.

وی از نهایی‌شدن برنامه آمایش سرزمین استان فارس خبر داد و عنوان کرد: بعد از برگزاری ۴۷ جلسه با حضور نخبگان، اساتید و دانشمندان استان فارس در آخر سال ۹۶ برنامه آمایش سرزمین استان فارس ارائه شد که در شورای برنامه‌ریزی استان ایراداتی به آن وارد شد و این ایرادات رفع شد و ۳ هفته پیش بار دیگر این برنامه به صحن شورای برنامه‌ریزی استان رفت اما چند نفر از اعضا پیشنهاداتی ارائه دادند که در این سه هفته از نظرات و پیشنهادات این افراد استفاده شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس با بیان اینکه چکیده جمع‌بندی نظام آمایش سرزمین استان فارس به سازمان برنامه‌ و بودجه کشور ارائه شده است، خاطرنشان کرد: از آنجا که هدف از طرح آمایش سرزمین توسعه استان فارس است، فصل آخر این طرح مربوط به مدیریت آمایش است که نگاه ویژه‌ای به نوع مدیریت برای اجرای طرح آمایش دارد.

وی با بیان اینکه ۶۶ پروژه مهم و اثرگذار آمایشی در این برنامه تدیون شده است، گفت: در اجرای این پروژه‌ها منابع عمومی دولت تنها ۲۰ درصد  نقش دارد و عمده منابع باید از بازار سرمایه، بخش خصوصی، فاینانس و غیره تامین شود.

تاجگردون با اشاره به تبصره بودجه سال ۹۷ برای واگذاری پروژه‌ها به بخش خصوصی افزود: استان فارس یکی از استان‌های پیشرو در واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام دولتی به بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه در بهار ۹۷ نرخ بیکاری استان فارس ۹٫۹ درصد بوده در حالی که میانگین کشوری ۱۲٫۱ بوده است، اظهار داشت: نرخ مشارکت اقتصادی فارس از سال ۹۳ سالانه یک واحد بالاتر رفته به طوری که در بهار ۹۷ نرخ مشارکت اقتصادی در استان فارس ۴۱ درصد بوده که بالارفتن نرخ مشارکت متناظر با کاهش نرخ بیکاری است.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *