تسریع روند ثبت جهانی «نقش رستم»

نکروپولیس/ نقش رستم

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از انجام اقداماتی برای سرعت بخشیدن به روند ثبت جهانی نقش رستم خبر داد. به گزارش شیراز۱۴۰۰، حمید فدایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، با بیان اینکه از سال گذشته نقشه‌برداری کامل محوطه و آثارش آغاز شده و همچنان ادامه دارد، اظهار داشت: پرونده ثبت جهانی نقش رستم به عنوان یکی از الحاقات تخت جمشید سرعت بخشیده شده و مستنداتی با استفاده از تکنولوژی اسکن و لیزر تهیه شده است.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه‌هایی برای انجام این کار گفت: بررسی اطلاعات لایه‌های باستان‌شناسی اثر، پیشنیه اثر و وضعیت آن از گذشته تا امروز در این کارگروه‌ها بررسی شده و امید است که در ماه‌های آتی اتفاقات خوبی در روند ثبت جهانی رخ دهد.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید همچنین از ساماندهی عمومی محوطه نقش رستم خبر داد و افزود: با استفاده از اعتبارات سال مالی جاری این ساماندهی که شامل علف‌کنی و تعویض محل فروش بلیت بود انجام شد.

فدایی با اشاره به اینکه پیش از این محل فروش بلیت در این محوطه تاریخی بتونی و مناسب با این بنا نبود، بیان کرد: در حال حاضر این محل تعویض شده و همچنین تابلوهای راهنمایی با متن‌های تصحیح شده تهیه شده و به زودی در محوطه نصب می‌شود.

وی با اشاره به استمرار طرح حفاظت و مرمت آرامگاه خشایارشاه عنوان کرد: اقدامات آسیب‌نگاری رو به اتمام است و داده‌ها در نرم‌افزار قرار گرفته همچنین طرح مرمت تهیه شده و به موازات آن تست‌هایی نیز در حاشیه‌های این بنا انجام شده است.

مدیرپایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به اینکه مقدمات طرح مرمت اضطراری این بنا آغاز شده است، تصریح کرد: با اقداماتی که در حال انجام است، مرمت اضطراری این محوطه تاریخی دنبال می‌شود.

>

نظرات حاوی توهین، افترا، غیرمرتبط با عنوان مطلب و نگاشته شده به صورت انگلیسی تایید نخواهند شد. در صورت نیاز به "بحث آزاد" از منوی بالای سایت مراجعه کنید.

telegram

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *